Vietnam Yemekleri Vietnam Mutfağı

Vietnam Gezilecek YerlerVietnam Yemekleri Vietnam Mutfağı

Daha Vietnam’a gitmeden Vietnam yemekleri daha doğrusu Vietnam mutfağı bizi kendine çekmeye başladı. Vietnam’da gezilecek yerler listemizi yaparken fark ettik ki biz gezilecek yerlerden çok Vietnam yemekleri listesini abarttıkça abartmışız 🙂 Seçeneğin ne kadar çok olduğunu şöyle dönüp de listeye bakınca anladık. Anladık anlamasına ancak bu sefer de bunca yiyecek şeyi hangi araya sıkıştıracağız onun derdi başladı.

Asya kıtasında kaç kere gittik kaç ülke gezdik haddi hesabı yok. Artık Asya aşığı olmadığımızı bilen yoktur aranızda. Hemen hemen çevremizdekilerin ve sosyal medyadan mesaj yollayan kişilerin en çok sorduğu soru da oralarda aç kalmıyor musunuz, ne yiyorsunuz? Yahu ne aç kalması. Biz bildiğiniz ölümüne yiyoruz ne bulursak. Tabi bu hale gelmek öyle çok kolay olmadı. Gide gele Asya ülkelerinin kendine has kokusuna, sonra yemeklerinden tüten o bol baharatlı ve sarımsaklı kokularına alışarak gelişti bizim Asya mutfağına alışkanlığımız.

Orkun bana göre yemek konusunda daha seçici davranıyor. Hala adını beğenmediği şeyleri yemekten geri kalıyor mesela 🙂 Bense hiç affetmiyorum. Bazen ne bulsan yiyorsun diye çevremden tepkiler almıyor değilim ama mide benim boğaz benim arkadaş. Hala insanları öyle ya da böyle eleştirme huyumuzdan vazgeçemiyoruz 🙁

Uzattığımın farkındayım. Konuya gireyim artık yoksa sayfayı kapatıp uzayacaksınız kesin 🙂

Vietnam mutfağıyla ilgili bilmeniz gerekenler

Vietnam mutfağı kendi coğrafyasından çok etkilenmiştir. Ülke dağlık olmasına rağmen Çin denizine kıyısı olması sayesinde deniz ürünleri bakımından çok çeşitliliğe sahiptir. Dolayısıyla ülke mutfağının en önemli sembolü pirinç yanında bir diğeri de Vietnam’a özgü balık sosu olan Nuoc Mam’dır.

Vietnam mutfağının ilk etkilendiği ülke Çin sonra Fransa ve en son Amerika’dır. Vietnam yemekleri kültürle bağlantılı olduğu kadar tarihle de çok alakalıdır. Ülkeye hükmetmeye başlayan her ülke Vietnam mutfağına kendinden bir şeyler kattığı için bugün Vietnam mutfağı bu kadar geniş ve lezzetli bir hal almıştır.

Vietnam’da mutfağı Kuzey Vietnam, Orta Vietnam ve Güney Vietnam olarak ayrılır. Bahsettiğimiz her bölgenin kendine has yemekleri vardır. Örneğin kuzeyde bir yemek yemiş ve tadını unutamadıysanız güneye indiğinizde de aynısında yemek istediğinizde bulamama riskiniz vardır. Vietnam mutfağında yeşilliğin çok önemi var. Vietnam’a kadar gidip lüks Restaurant, garsonların sınırsız hizmeti ve mekanlarda rahatlık arayacaksanız siz lütfen Vietnam’a gitmeyin. ÇÜNKÜ VİETNAM’DA LEZZET SOKAKTA, KALDIRIMLARDADIR!

Vietnam’da kendinizi sokağa attığınızda göreceksiniz ki sanki ülkenin kadınları sadece sokakta satış yapıyor 🙂 Bulun kendinize uygun bir yer oturun kısacık plastik taburelere hem yemeğinizin tadına varın hem de anın tadını çıkarın.

BANH MI

Efendim Banh Mi dedikleri Vietnam sandviçi. Vietnam’da sandviçlere Banh Mi deniyor. Etlisi, tavuklusu ve bol yeşillik ile malzemenin tepeleme doldurulduğu bir sandviç türü. Vietnam seyahatimizin sonuna kadar Banh Mi satan mekanların önündeki kuyruğa inanamadık. Sanırız Vietnam’a geldikten sonra ilk yenilecekler listesinde.

Vietnam’da her ziyaret edeceğiniz şehrin mutlaka meşhur Banh Mi’cisi vardır. Bunlardan birine mutlaka gitmelisiniz.

Mekan Tavsiyelerimiz 

Mekan : Banh Mi 25

Adres : 25 Hàng Cá, P, Hoàn Kiếm, Hà Nội

Mekan : Banh Mi Phuong

Adres : 2b Phan Chu Trinh, Cẩm Châu, Hội An

Mekan : Banh Mi Huynh Hoa

Adres : 26 Lê Thị Riêng, Bến Thành, 1, Hồ Chí Minh

Ücret : Etli 30.000 Dong, Tavuklu 25.000 Dong

BANH XEO

Sıra geldi Vietnam usulü krep önerimize. Pirinç unu, zerdeçal tozu ve suyla hazırlanan hamurun tavada krep halinde ince bir şekilde pişirilmesiyle ortaya çıkan muazzam bir lezzet. Tabi pişerken krep üzerine ilave edilen karidesleri de söylemeyi unutmayalım 🙂 Krepiniz masaya gelirken aynı zamanda bol yeşillikle servis ediliyor. Önce pirinç kağıdını elinize alıyorsunuz. Sonra üzerine sırasıyla marul, krepten bir parça, nane ve soya filizi + havuç salatasını da ilave ettikten sonra dolma gibi sarıp son olarak sosa bandırıp afiyetle yiyebilirsiniz. 

Mekan Tavsiyelerimiz 

Mekan : Banh Xeo 46A

Adres : 46A Đinh Công Tráng, Tân Định, Quận 1, Hồ Chí Minh

Ücret : Büyük boy 150.000 Dong

PHO

İtiraf ediyoruz. Vietnam mutfağı demek Vietnam çorbası olan Pho demek. Et suyundan yapılan çorba içinde yeşillik ile servis ediliyor. Etli ve tavuklu olarak seçenekleri olan bir çorba türüdür. Kuzey Vietnam bölgesine ait bir yemek olup sonrasında ülkenin her yerine yayılmıştır.

Mekan Tavsiyelerimiz 

Mekan : Pho Has Pasteur

Adres : 260C Pasteur, Phường 8, Quận 3, Hồ Chí Minh 

Mekan : Pho Suong

Adres : Trung Yen Lane, Dinh Liet Street, Hanoi

Bazı insanlar yurdışına çıkınca çok et yeme taraftarı olmaz. Saygımız var! O yüzden et yemeyenlere de tavuklu noodle yapan mekan tavsiyemiz olacak.

Mekan : Pho Ga Dac Biet

Adres : 17 Nguyen Huu Huan, Hanoi

Ücret : 45.000 Dong 

Bun Bo Hue Chu Ha

Nguyen Hanedanlığı döneminde Vietnam’ın başkentliğini yapmış Hue şehrine ait olan bir yemektir.

Ücret : 70.000 Dong

CHA CA

Geldik Vietnam’daki favori yemeğimize. Biz bu yemeği Hanoi’den ayrılacağımız gün şansa girdiğimiz Restaurant görevlisinin tavsiyesi üzerine yedik. Türkçesi ızgara balıktır. Bizim girdiğimiz restaurant’ta bu yemeği altında ocak olan bir tavayla servis ettiler. Ve yemeğimizi masamızda kendimiz yaptık. Hala tadı damağımızdadır. Hanoi’ye giderseniz aşağıda yazacağımız adrese gidip kesinlikle yemelisiniz. Bize dua edeceksiniz 🙂

Mekan Tavsiyemiz

Mekan : 96 Restaurant

Adres : 34 Phố Gia Ngư, Hàng Bạc, Hoàn Kiếm, Hà Nội

Ücret : 156.000 Dong

SALYANGOZ

https://blog.christinas.vn/all-about-sea-snails-saigon/

Vietnam’ın en meşhur sokak yemeklerinin başında salyangoz gelir. Restaurant’larda da satılıyo. Fakat işin en can alıcı yanı salyangoz konusunda nam salmış yerlerden yemek. 

Mekan Tavsiyelerimiz 

Mekan : Ốc A Sòi

Yemek önerilerimiz

1.yeşil soğan ve yer fıstıklı deniz kabuğu ızgarası : So diep nurong mo hani

2.pane soslu kızartma : Oc hurong rant muti ot

BO LA LOT

Edirne köftecisini bilirsiniz. İşte bahsettiğimiz yemek hemen hemen Edirne köftesinin aynısıdır.

Mekan Tavsiyemiz

Mekan : Co Lieng

Yemek Önerilerimiz

1.Izgara Köfte : Bo Mo Chai

2.Dolma : Thit Bu Nurong La Lot

Ücret :2 kişi yukarıdaki yemeklere toplam 169.000 Dong ödedik.

BUN CHA

Bun Cha yemeği Obama’nın Şef Anthony ile Vietnam’da yediği popüler yemektir. Aslında bu yemek Hanoi’nin yerel yemeğidir.

Fakat bu yemeğin domuz etinden yapıldığını da belirtmek istiyoruz. Yemek erişte ve bol yeşillikle servis edilir. Eskiden bu yemek Vietnam’lılar tarafından öğlen yeniliyordu. Şimdi Vietnam’da istediğiniz saatte ve hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.

Mekan Tavsiyemiz 

Mekan : Bun Cha Huong Lien

Adres : 24 Le Van Huu, Hanoi

VİETNAM BÖREĞİ

Yerel adı Goi Cuon Çin usulü Vietnam böreğidir. Vietnam mutfağı söz konusu olunca aslında hemen hemen herkesin aklına ilk gelen yemek çeşidi budur. Spring Roll da deniliyor.

Pirinç hamuruna sarılı börek sebzeli, etli, domuzlu ve karidesli olarak yapılıyor. Biz bunu 10 yıl önce ilk defa Filipinler’de yemiştik. Aradan geçen onca yıl sonra yerinde yeme şansımız da oldu. Tavsiye eder miyiz? Şüphesiz 😉

CA PHE – KAHVE

Vietnam kahvesinin tarihi Fransızlara uzanıyor. Fransızlar’ın 19.yy’da Vietnam’a kahve getirmesi ve Vietnam savaşı sonrası hükümetin kahve üretimine destek olmasıyla kahve Vietnam’a girmiştir. 1990’lı yıllara gelindiğinde Vietnam’da kahve üretimi çok ciddi anlamda artmıştı. Ve bugün Vietnam dünyadaki en büyük ikinci kahve üreticisi olmaya hak kazanmıştır.

SAKIN HIGHLANDS COFFEE’E GİTMEYİN!

Türkiye’den Vietnam’a gidenler nasıl olur da Highlands Coffee’i önerir, aklımız almıyor. Arkadaşlar gittik denedik ve kahvelerinin çok iğrenç olduğunu gördük. Bize güveniyorsanız sakın gitmeyin.

VIETNAM’IN STARBUCKS’I CONG COFFFEE’DIR.

Vietnam kahvesi ve çeşitleri yazımızı okuyarak Vietnam kahvesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

VİETNAM BİRASI

Vietnam halkı birayı oldukça fazla tüketmektedir. Vietnam biraları arasında size tavsiyelerimiz : Beer Saigon, Bia Hanoi ve Beer La Rue’dır. Hanoi’de özellikle Beer Corner denilen bölgeye giderek yerel halka karışıp biranızı yudumlayabilirsiniz.

Ücret : 10.000 – 30.000 Dong arası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Hoi An Vietnamda Ne Yapılır

Hoi An Vietnam'da ne yapılır diye araştırdık. Ve sizler...

Hoi An Gezilecek Yerler

Vietnam'ın en şirin yeri olan Hoi An ile tanışmaya...

Hanoi Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Hanoi, Vietnam'ın en güzel şehri. Niyesine gelecek olursak, Uzak...

Hanoinin En Güzel Kafeleri

Vietnam'ın başkenti Hanoi’nin en güzel kafeleri, Hanoi’de en güzel...