Hanoi Nerede Haritası Hanoiye Nasıl Gidilir

Hanoi nerede, Hanoi’ye nasıl gidilir gibi merak ettiğiniz temel soruların en detaylı cevabını sizler için kaleme aldık. Vietnam’ın başkenti Hanoi ülkenin kuzeyinde bulunuyor. Hatta Halong Bay turlarının başlangıç noktası olmasıyla da oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Hanoi Nerede, Hanoi Haritası

Vietnam haritası S şeklindedir. Aşağıda örnek verdiğimiz haritayı incelerseniz hem ülkenin harita şeklini hem de başkent Hanoi’nin nerede konumlandığını çok daha iyi anlayacaksınız. Hanoi’nin doğusunda meşhur Halong Körfezi, güneyinde Ninh Binh, Hue, Hoi An, Da Lat ve Ho Chi Minh şehirleri sıralanmaktadır.

Hanoi Hava Durumu

Vietnam her ne kadar tropik iklime sahip olsa da Çin’e çok yakın konumda olduğundan Vietnam’daki güney şehirlere kıyasla sıcak olduğunu söyleyemeyiz. Hanoi, yıl boyunca fazlasıyla güneşli olup ayrıca oldukça yüksek nem oranına sahiptir. Mevsim olarak ikiye ayrılıyor olsa da aslen dört mevsim yaşanmaktadır.

Yağışlı dönem : Ocak – Eylül arası

Kurak dönem : Ekim – Nisan arası

İlkbahar : Şubat ayından Nisan ayına kadar olan dönem Hanoi’nin ilkbaharıdır. Ortalama sıcaklık 15-20 derece arası değişmektedir.

Yaz : Mayıs ayından Ağustos ayına kadar olan süreç yaz dönemidir. Ancak bu dönem arasında en sıcak olan ay Temmuzdur. Ortalama sıcaklık 32 derecedir. Ama yaz dedik diye hemen aklınıza bizdeki yaz gelmesin. Vietnam’da yaz hava derecesinden dolayı yaz dönemini ifade eder. Bu dönem boyunca Hanoi’nin en fazla yağış alan dönem olduğunu akıllardan çıkarmamak gerekiyor.

Sonbahar : Eylül ayından Kasım ayına kadar olan bu kısa süre aslında Vietnam’ı ziyaret etmek için en güzel dönemdir. Ortalama sıcaklık 25 derece olan sonbahar döneminde yağış da olmadığı için gezerken keyif alınacak en iyi aylardır.

Kış : Aralık ayından Şubat sonuna kadar olan süreçte ortalama 10-17 derece olan Hanoi tam anlamıyla kışı yaşamaktadır. Bizim ziyaretimiz Ocak 2019’da olmuştu. Yanımıza aldığımız ince ceketler ısınmamıza faydalı olmamıştı. Eğer olur da siz de bu dönemde gelirseniz yanınızda mutlaka ince kaz tüyü mont olsun 🙂

Hanoi’ye Nasıl Gidilir?

Hanoi’de bir tane havalimanı vardır. İsmi Noi Bai Uluslararası Havalimanıdır. Ama elinizi kolunuzu sallayıp gitmeden önce Vietnam vizesi alacağınızı sakın unutmayın. Vietnam Vizesini çok kısa sürede ve Türkiye’deki acentalardaki fiyattan çok daha ucuza almak için Vietnam Vizesi Nasıl Alınır yazımızı okumanızı öneririz.

Bizim Uzak Doğu uçuşlarında öncelik verdiğimiz havayolu Singapur Airlines’tır. Star Alience üyesi olması, mil kazandırıyor olması ve özellikle Singapur aktarması olduğu için favori havayolu firmamızdır. Özellikle aktarma deyince aklınız karışmıştır muhtemelen 🙂 Singapur Havalimanı inanın çok özel bir yer. Toplamda 4 terminali olan ve terminaller arası ister yürüyerek ister trenle geçiş yaptığınız tam bir alışveriş merkezi. Üzerine bir de havalimanının tüm transit yolculara 20 Singapur Doları hediye çeki vermesi de cabası.

Hanoi uçuşuna gelecek olursak; İstanbul – Singapur uçuşu 10 saat 30 dakika, 4 saat 20 dakika Singapur aktarması, Singapur – Hanoi uçuşu 3 saat 20 dakika yani toplamda aktarma dahil uçuş süresi 18 saat 10 dakikadır.

Hanoi Havalimanından Merkeze Nasıl Gidilir?

Havalimanından çıktıktan sonra soldan devam edince yerel otobüslerin kalktığı durağa varabilirsiniz. Terminalden durağa yürümek sadece 3 dakika. Zaten terminalden çıkar çıkmaz tabelalarda otobüs durağı işareti ve numaralarını görebilirsiniz. 

Noi Bai Havalimanından şehre gitmek için 7 veya 17 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Otobüsler her gün 05:00 – 22:00 arası 15-20 dakika da bir hizmet vermektedir.

7 numaralı otobüs Kim Ma otobüs terminaline, 17 numaralı otobüs ise Long Bien otobüs terminaline uğramaktadır. Bunu yazmamızın sebebi; eğer havalimanında direk Ha Long ya da Sapa veya buna benzer yerlere gidecekseniz bu iki otobüs terminalinden birine gitmeniz gerekiyor.

Hanoi’de Şehir İçi Ulaşım

Hanoi şehri aslına baktığınızda çok büyük değildir. Şehir Old Quarter ve French Quarter diye iki kısma ayrılıyor. Şehir içinde her yer yürüme mesafesinde olduğu için Hanoi seyahati boyunca araca binme gereği duyulmuyor. Sadece havalimanından şehre ulaşım için tercih ediliyor. Hanoi, Vietnam’ın en çok motosiklet kullanılan şehridir. Dolayısıyla çok fazla motor trafiği var. Olur da bir yerden başka bir yere gidecekseniz sakın taksi ve otobüsü tercih etmeyin. Bunun yerine yürüseniz daha hızlı giderseniz. Ama ulaşımı daha hızlı sağlamak için motor taksiler en mantıklı hem de maceralı olanı 🙂

Hanoi’den Diğer Şehirlere Nasıl Gidilir?

Hanoi’den diğer şehirlere gitmek için otobüs, tren ve uçağı kullanabilirsiniz.

Vietnam’da şehirler arası mesafeler çok uzun olduğundan vakit kaybı yaşamamak için uçakla seyahat etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer seyahatinizi önceden planlama imkanınız varsa erken bilet alarak uçak bileti ücretinizi neredeyse bir otobüs veya tren bileti fiyatına alabilirsiniz.

Hanoi – Sapa arası 5,5 saat sürmekte ve fiyatlar 12 usd’den başlamaktadır.

Hanoi – Halong Körfezi arası 3,5 saat sürmekte ve fiyatlar 6 usd’den başlamaktadır.

Hanoi – Ninh Binh arası otobüs-tren fark etmezsizin 2 saat sürmektedir. Tren fiyatları 4 usd’den, otobüs fiyatları ise 6,5 usd’den başlamaktadır.

Vietnam’ın hangi şehrinde olursanız olun veya nereden nereye giderseniz gidin önereceğimiz online bilet sayfası BaoLau‘dur.

Ama vaktiniz varsa ya da kredi kartınızla online alışverişe pek yanaşmıyorsanız bulunduğunuz şehirdeki otobüs terminali veya tren istasyonuna giderek direk biet almanız da mümkündür. Fakat gitmeden önce bu site sayesinde en azından fiyat konusunda bir fikriniz olmuş olur.

Hanoi nerede, Hanoi’ye nasıl gidilir sorularını elimizden geldiğince açıkça anlatmaya çalıştık. Umarız Vietnam seyahatinizden önce ulaşım konusunda fikir sahibi olmuşsunuzdur. Bazen yazılanları okumak fikir verse de ilk defa gittiğiniz yerde sudan çıkmış balığa benzersiniz. Ama gideceğiniz yer bir Asya ülkesiyle hele ki Hanoi ise bunu hiç dert etmeyin. Bir yerden başka yere ulaşım okuduklarınızdan çok çok daha kolay. Ama tek dikkat etmeniz gereken şey; Vietnam’da bir yere giderken insanlık hali çevrenizdekilerden yardım almak istersiniz. Örneğin otobüs durağında yerel halka şehre giden otobüs numarası kaç diye sorduğunuzda halkın peşinize takılıp size bir şekilde yardım ediyormuş ayağına kazıklayacağını unutmayın. Başa gelen bir mevzudur. Yeri gelmişken dipnot geçelim istedik.

More from the blog

HA GİANG LOOP VİETNAM MOTOSİKLET ROTASI

Vietnam turunu farklı kılmak için öyle bir rota çıkardık ki daha gitmeden Ha Giang Loop isimli rotanın heyecanıyla yerimizde duramıyorduk. Ha Giang Loop, Vietnam'ın...

Ninh Binh Nerede Nasıl Gidilir

Ninh Binh nerede sorusunu geçin Ninh Ninh hangi ülkede onu bile bilmiyoruz diyenleriniz çıkabilir. Çok normal efendim, biz bile Vietnam seyahatimizden önce Ninh bin...

Hoi An Nerede Nasıl Gidilir

Hoi An belki de Vietnam'da çok az duyduğunuz belki de hiç duymadığınız yerlerden biridir. Hoi An nerede, Hoi An'a nasıl gidilir yazımız ile bu...

Vietnam Ucuz North Face Ürünler

Vietnam outdoor ürünleri ucuzluğunda almış başını gitmiş. Özellikle Vietnam'da North Face ürünler. Vietnam seyahatimizin ikinci ayağında outdoor ürünlerini bol bol bulabileceğimiz Hanoi'deydik. Şimdi gelin...