HA GİANG LOOP VİETNAM MOTOSİKLET ROTASI

Vietnam turunu farklı kılmak için öyle bir rota çıkardık ki daha gitmeden Ha Giang Loop isimli rotanın heyecanıyla yerimizde duramıyorduk. Ha Giang Loop, Vietnam’ın en özel motosiklet rotası olmasının yanı sıra ayrıca dünyaca da çok önemli ve zorlu parkuru olan meşhur  rotalardan bir tanesidir.

ha giang motor rotası

Vietnam’da  motor rotası olduğundan bizim de haberimiz yoktu. Yılbaşı Vietnam turunu planlarken arkadaşlarımızdan bir kaç tanesi madem uzun yolculuk yapacağız gitmişken biraz daha uzun kalalım, bize rota çıkarır mısın ricası üzerine Vietnam’da değişik bir rota çıkarabilir miyiz diye araştırmaya koyulduk. Araştırmalarımız sonunda bulduğumuz en dikkat çekici rota Ha Giang Loop oldu.

Ha Giang Loop Nerededir ve Nedir?

Vietnam’ın kuzeyinde ülkenin başkenti Hanoi’den 320 km uzaklıkta olan Ha Giang, Çin’e sınırı olan, hala etnik azınlıkların yaşamakta olduğu, dağlarla çevrili bir bölgedir. Dünyanın en iyi motorsiklet rotalarından birine ev sahipliği yapan Ha Giang, geçitleri, nehirleri, kanyonları ve çeşitli etnik hakları ile vay canına dedirtecek kadar muazzam bir coğrafyaya ev sahipliği yapıyor.

ha giang loop nerede, nasıl gidilir

Ha Giang Vietnam’ın en kuzey noktasında olduğundan Çin ile 270 km uzunluğunda sınırı paylaşmaktadır. Vietnam’ın önemli eyaletlerinden biri olan Ha Giang 9 bölgeden oluşuyor. Ve burada yaşayanların %90’ı etnik azınlığa mensup insanlardır.

Eyaleti gezilecek yerler olarak 3 bölgeye ayırmak en doğrusudur.

1.Bölge: Vietnam’ın kuzeydoğusunda olağanüstü pirinç teraslarına sahip kırsal bölgeler olan Hoang Su Phi ve Xin Man. Vietnam’da pirinç tarlası olarak ilk akla gelen yer şüphesiz Sapa bölgesidir. Ancak Sapa haricinde de enfes güzellikte pirinç tarlaları olduğunu belirtmek isteriz.

Hoang Su Phi ve Xin Man bölgeleri turistler tarafından çok bilinmediği için daha az ziyaret ediliyor. Turistik ve meşhur olmuş yer haricinde bölge arayışındaysanız Asya’daki pirinç teraslarının en güzel bölgesi ve onlarca kilometre boyunca nefes kesici manzaralara sahip bu iki yerde en az 3 gün geçirmenizi tavsiye ederiz.

2.Bölge: Quang Binh, Bac Quang ve Bac Me arasındaki vadiler ve dağları kapsayan bölge. Quang Binh, Bac Quang, Ha Giang ve Bac Me arasındaki vadiler arasında daha çok düz arazi üzerinde pirinç tarlaları var. Gündoğumu ve günbatımı için en etkileyici bölge olduğunu söyleyebiliriz.

3.Bölge: Ha Giang’ın kuzeydeki inanılmaz güzellikteki dağlık bölgesi. Quan Ba, Yen Minh, Dong Van ve Meo Vac’ı kapsayan bu bölge aslında Ha Giang Loop oluyor. Vietnam’da motor rotası yapacak olan herkesin tercih ettiği en ünlü bölge olarak bilinir.

Quan Ba, Yen Minh, Dong Van ve Meo Vac’ı kapsayan bu bölge kuzeyin inanılmaz dağ manzaralarına sahiptir. Ha giang loop ile meşhur olan bölgede motorcular yolculuğa Ha Giang’dan başlar ve yine burada rotaya son verirler. Bu döngü için en az 3 en fazla 6 gün ayırmanız yeterlidir.

Ha Giang Rotası

Tam loop yaklaşık 350 km. Eğer ara yollara, köylere, şelalelere ve nehirleri ziyaret edecekseniz 350 km’den fazla yol yapmanız gerekiyor. Ziyaret edilecek dönemde gün içerisinde kaç km yapacağınızı önceden planlamalısınız. Bunun için de mutlaka Ha Giang için gün doğumu ve gün batımı saatlerini dikkate alın. Hava karardıktan sonra sürüş yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Yollar virajlı ve ara yollar toprak olduğundan riske atmaya gerek yok. Hız yapmayıp normal hızınızda gider ve hiç mola vermezseniz 100 km’i yaklaşık 3 saatte alabilirsiniz. Buna göre hesap yapıp gün içerisinde yapacağınız km ve mola vereceğiniz zamanları kendinize göre şekillendirebilirsiniz.

ha giang motosiklet rotasi

Navigasyon bu bölge için en önemli aplikasyondur. Rotaya başlamadan önce muhakkak offline harita indirin. Gitmeyi planladığınız yerleri önceden pinleyin. Eğer harita üzerinden rota oluşturup örneğin harita size süreyi 1 saat veriyorsa. Bunu mutlaka ama mutlaka 2 veya 3 ile çarparak süre hesabı yapmalısınız. Hiçbir zaman navigasyon tam süre vermiyor.

Ha Giang İzin Belgesi

Ha Giang rotasına başlamadan önce mutlaka yetkili şirketlerden izin belgesi çıkarmanız gerekiyor. Bu izin belgesi Ha Giang rotası boyunca yolda polis tarafından çevrilme halinde sizden istenen bir nevi seyahat izin belgesidir. Aslında sürüş izni de diyebiliriz. Bu seyahat iznini almadığınız takdirde kontrollere denk gelirseniz ciddi para cezası uygulanıyor.

ha giang loop vietnam

Ha Giang Güzergahları

TL, DT ve QL ile başlayan yollar var. Her ne olursa olsun eğer kısa süreliğine Ha Giang rotası yapacaksanız QL yolundan çıkmamanızı öneriyoruz. QL bölgenin ulusal otoyoludur. Bu yüzden koşullar DT ve TL’e göre daha iyidir. Kullanabileceğiniz tüm yollar aşağıdaki gibidir. 

DT.182

DT.176 

TL.176

QL.34

QL.4C

vietnam ha giang rotası

Kullanacağınız yolları belirledikten sonra rotaya başlamadan önce ihmal etmeyip yetkili tur şirketlerine ya da izin belgesi alacağınız firmadan yol durumunun teyidini almayı ihmal etmeyin.

TL.176 rota boyunca gördüğümüz en bozuk yoldu. Hem toprak ve büyük taşlı yolları var hem de yol boyunca bir kaç noktada yol çalışmaları vardı.  

vietnam ha giang yolları

176B ise rota boyunca sürüşten en keyif aldığımız, kendimizi masalsı güzellik içinde bulduğumuz yoldu. Bu yolu önceden planlamamıştık. İçimizden bir arkadaşımız motor kullanmayı bilmediği için ona şöför ayarlamıştık. Şöför Ha Giang rotamız boyunca sadece yatmadan yatmaya yanımızdan ayrılıyordu. Bir gün otelden çıkış yapıp belirlediğimiz rotaya yönelirken “hayır o yol bozuk, buradan gitmemiz gerekiyor” diye ısrar edince onu dinledik. İyi ki de dinlemişiz. 

Ha Giang’da Nerede Kalınır?

Ha Giang rotası boyunca konaklama yapılacak ana bölgelerden biri Ha Giang şehridir. Zaten motor rotasına bu şehirden başlanıp yine burada son verileceği için ilk ve son gün burada kalınması gerekiyor. Diğer kalınabilecek ve motorcuların yoğun tercih ettiği bölgeler Du Gia, Meo Vac ve Yen Minh’tir.

ha giang nerede kalınır

Otelinizi önceden rezerve etmeden son ana bırakabilirsiniz. Her dediğimiz bölgede Homestay denilen konaklama seçeceği bulunuyor. Ancak Homestay’lerin çok konforlu olmadığını belirtmek isteriz. Bazı Homestay’ler otel konseptindedir. Bunları bulup bu tarz konaklama yapabilirsiniz.

Biz motor rotamız boyunca Dong Van ve Du Gia’da konaklama yaptık. Fotoğrafın solundaki Dong Van sağındaki Du Gia’daki otelimizin dışından çekilmiş karelerdir.

vietnam ha giang otelleri

Fakat eğer yüksek dönemde gidecekseniz mutlaka önden kalacağınız otelin rezervasyonunu yapmalısınız. Biz düşük sezonda gitmemize rağmen Meo Vac’ta bahçe içinde çok şık konsepte sahip homestay’de ne yazık ki yer bulamadık. Tecrübeyle sabit olduğu için rotanızı belirledikten sonra eğer konaklamaya önem veriyorsanız öncesinde kalacağınız yerleri belirleyip rezervasyon yaptırın.

Ha Giang Gezilecek Yerler

-Quan Ba Heaven’s Gate – Quan Ba Cennet Kapısı

Quan Ba geçidi olarak da bilinen Quan Ba Cennet kapısı Ha Giang’dan  43 km uzaklıkta bölgenin kaçırılmaması gereken turistik yerlerinin başında gelir.

quan ba heavens gate

Deniz seviyesinden 1500 metre yükseklikteki bu geçit Dong Van Karst platosunun da giriş kapısıdır. Kireçtaşı dağların bulutlarla çevrili olduğu manzara adeta insanı büyülüyor. Manzara noktası aynı bu fotoğraftaki gibi görebileceğiniz iki nokta var.

vietnam ga giang motor turu

Sol taraftaki fotoğraf için cüzzi bir giriş ücreti verdikten sonra biraz merdiven tırmanmak gerekiyor. Sağ taraftaki fotoğrafın çekildiği yer ise yol üzerinde ve giriş ücreti alınmıyor. Her iki yerden de manzara gerçekten çok güzel.

ha giang quan ba gecidi

Bölgede yaşayan Hmong halkının köyü olan Lung Tam’ı ziyaret edebilirsin. Burada halk Vietnam’ın eski geleneği olan geleneksel dokuma ve kumaş boyama yapmaktadır.

Tam Son’da her cumartesi günü kurulan pazara gidip buraya ticaret yapmak için gelen azınlıkları görebilirsiniz. Pazar sabah çok erken kurulur ve öğlene doğru yoğunluğu azalır.

!Ha Giang rotasında bu bölgede konaklama yapmanızı önermiyoruz.

-Yen Minh

Yen Minh, Ha Giang’ın 100 km doğusunda bir kasabadır. Bu küçücük kasaba etrafı dağlar ve pirinç tarlaları ile çevrili bir vadi içinde yer alıyor. Eyaletin otoyolu dediğimiz QL.4C Yen Minh’in tam içinden geçmektedir. Genelde motor rotası yapanlar burada benzin, konaklama ve yeme ihtiyacını giderirler. 

vietnam motor turu

Yen Minh’te görülmeye değer en güzel yer Ngam La’dır. Size müthiş dağ manzaraları sunan bölgeye gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca Ngam La’ya çok yakın konumdaki pirinç tarlalarının yoğun olduğu Na Dom Vadisini de es geçmeyin. Tabi Na Dom’daki pirinç tarlalarının yeşil halini görebilmek için gitmeniz gereken döneme de dikkat etmeniz gerekiyor. En iyi dönem Eylül’dür.

-Dong Van Global Karst Plateau

Bu bölge bir jeoparktır. Ve bu nedenle her yerde karst zirveleri vardır. Neredeyse hiç pirinç tarlası yoktur. Ha Giang bölgesinin neden bu kadar fakir olduğunu bu dağlar sayesinde anlamak mümkündür.

ha giang Dong Van platosu

-Dong Van

Pho Bang Köyü: Dong Van bölgesinde fotoğraf çekmeyi severler ve farklı kültür görmek isteyenler için görülecek yerlerden en ilginci Pho Bang köyüdür. Çin sınırında olan bu huzurlu dağ köyünde yüzlerce yıl önce Çin’den göç eden azınlıklar yaşamaktadır. Dağın etrafından kıvrılarak ulaşılan köye giderken nefes kesici manzaralar sizleri bekliyor. Köydeki evler kerpiçten yapılma. Ve ahşap sütünlarla destekli. Bu sayede evler yazın serin kışın sıcak oluyor.

Pho Pang köyüne giden yol üzerinde Sung Ta kavşağında kanola çiçeklerini çekmek için fotoğraf molası verebilirsiniz. Bu nokta ayrıca yönetmen Ngo Quang Khai’nin Pao’nun Hikayesi filmini çektiği yerdir. Vietnam filmi olan Pao’nun öyküsünde Hmong halkını daha yakından tanıyabilirsiniz. İlgilenenler filmi Mubi’den Pao’s Story olarak aratıp izleyebilir.

Köyü ziyaret etmek için iyi dönem Nisan-Ekim ayları arası ve sabah saatleridir.

Dinh Vua Meo: Vuong Malikanesi olarak bilinen yapı Hmong haklının lideri Kral Meo (Vuong chinh Duc) tarafından 1919 yılında inşa edilmiştir. Yapımı 8 yıl süren yapı kralın ikametgahı olarak kullanılmıştır.

vietnam Dinh Vua Meo

Çin, Hmong ve Fransız mimarisinin karışımı olan yapının girişinde anka kuşu,  ejderha motifleri ve geleneksel çin yazısı vardır. Ayrıca feng shui detayını da gözden kaçırmamak gerekiyor. Ormanlık alanla çevrili konak, ön, orta ve arka olmak üzere 3 bölüm ve 64 odadan ibaret 2 katlı ahşap bir yapıdır. Taş toplardan olan gelincik şeklindeki sütunları, yeşil taştan yapılma ve üzerinde anka kuşu, ejderha olan sütunları görmeyi ihmal etmeyin.

Giriş Ücreti: 10.000 VND

Lung Cu Flag Point: Vietnam’ın kuzeyinde Dong Van kasabasına sadece 20 km uzaklıkta olan Dong Van Platosunun panoramik manzarasını sunan Lung Cu Bayrak noktasına 283 taş basamakla ulaşılıyor. 33 metre yüksekliği olan kulenin tabanında yer alan kabartmalar bu plato üzerinde yaşamakta olan azınlıkların yaşamlarını anlatmaktadır. Ayrıca bayrak ebatının 54 metrekare olması bölgede yaşayan 54 etnik grubu temsil eder.

Deniz seviyesinden 1700 metre yüksekte yer almasıyla Vietnam’ın en kuzey noktasındadır.

Giriş Ücreti: 20.000 VND

-Tu San Kanyonu

Güneydoğu Asya’nın en derin kanyonu olarak bilinen Tu San Kanyonu Nho Que nehri üzerinde 800 metre derinliğe, 1.7 km uzunluğa sahiptir. Dileyenler kanyonun manzarasını tepeden izleyebileceği gibi dileyenler nehir kenarına gidip buradan tekne kiralayıp nehir boyunca gezinebilir.

Tu San Kanyonunu geçtiğimiz esnada hava muhalefetinin kötü olması ve sisten dolayı görüş açımızın daralması yüzünden kanyonu ne yazık ki göremeden yolumuza devam etmek zorunda kaldık.

-Ma Pi Leng Pass

Vietnam’ın geçilmesi en zor 4 geçidinden biri olan Ma Pi Leng Pass aynı zamanda Vietnam’ın görülmeye değer en güzel yeridir. 20 km uzunluğu olan ve deniz seviyesinden 1200 metre yüksekteki geçit oldukça dar ve virajlıdır. Geçit 1959-1965 yılları arasında tam 6 yılda tamamlanmıştır. Geçit boyunca Tu San kanyonu ve Nho Que nehrinin manzarası eşliğinde kıvrılarak ilerleniyor.

ha giang ma pi leng pass

Ma Pi Leng Pass Tu San Kanyonunun tepesinde olduğu için aynı gün yine hava şartlarından dolayı bu geçide giremedik. Aslında biz hava sisli olmasına rağmen tüm riski alıp ilerleme kararı almıştık. Ama geçidin girişindeki görevlinin izin vermemesi yüzünden Ma Pi Leng Pass’i geçemedik. Ha Giang Loop rotamıza başlarken bizi en çok heyecanlandıran geçidi geçememek hayal kırıklığı yaratsa da bir sonraki Ha Giang rotamızda yapmak üzere üzülerek buradan ayrılmak zorunda kaldık.

Geçidin zorluğunu kafanızda canlandırabilmeniz adına başka bir blogdan alıntı yaptığımız fotoğrafı ekliyoruz. Böylelikle ne kastettiğimizi daha iyi anlamış olacaksınız.

Photo by: www.shippedaway.com

-Tham Ma Pass

ha giang Tham Ma Pass

Toplam 9 virajdan oluşan Tam Ma geçidi dağların ortasında uzanan müthiş keyifli bir yol. Geçidin tam başında yerel halkın tezgahlarından alışveriş yapabilir ve manzaraya karşı kısa bir mola verip yola öyle devam edebilirsiniz.

Ha Giang’daki Etnik Gruplar

Ha Giang eyaletinde 16 farklı etnik grup yaşamaktadır. Ve bu etnik gruplar içinde en büyüğü H’mong grubudur. İkinci büyük grup Tay halkıdır. Sonra sırasıyla Kinh (Vietnamlı), Nung, Dao, La Chi, Hoa, Lo Lo, Phu La ve Phu Peo’dur.

Dağlı halk olarak bilinen Hmong’lar Moğolca aksanları ile farklı bir kültürek unsur taşırlar. Hmong’un kelime anlamı Özgür Adamlardır. 2.5 milyonu Çin’de ve 1 milyonu diğer ülkelerde yaşamakta olan Hmong’ların bir kısmı 19 yy’da Vietnam, Laos ve Kamboçya’ya göç etmiştir.

Hmong’lar Ha Giang’daki en büyük etnik grup olmakla birlikte ayrıca Vietnam’daki yedinci en büyük etnik grup olma özelliğine sahiptir. Hmong’lar Flower Hmong, Black Hmong, Green Hmong isimleriyle bir kaç alt gruba ayrılmıştır. Örneğin Black Hmong olarak bilinen siyah Hmong kadınları ksıa siyah etek ve siyah renkli bacak ısıtıcıları giyerler. Önden kemerle tutturdukları her iki yanında parça işlemeli ceketler giyerler. Büyük gümüş kolye takar ve başlarına şal sararlar.

Tay kadınları ise siyah kostüm ve renkli kemer giyerler. Ve saçlarını siyah bir şal ile sararlar.

Lolo halkının kıyafeti diğer etnik gruplar içinde en renkli olanıdır. Renkli etek, rengarenk işlemeli ceket giyer ve kurdeleli şapka takarlar. Lo Lo halkı daha çok Meo Vac ve Dong Van’da yaşamaktadır. Çin’de yaşayan Yi halkının bir alt grubudur. Kendi lehçelerine göre Lo Lo kaplana taptıkları için kaplan anlamına gelir.

Nung kadınları kırmızı işlemeleri olan giysiler ve kumaş ve aksesuarlardan oluşan kırmızı şapka takarlar.

Ha Giang’a Ne Zaman Gidilir?

Aralık, Ocak ve Şubat: Bu dönemler bölgenin soğuk olduğu kış dediğimiz zamandır. Özellikle motor kullanacağınızı da göz önüne alacak olursanız yanınıza mutlaka kışlık kıyafetler almanız gerekiyor. Yağmur ve sisin yoğun olduğu bu zamanlar havanın soğuk olmasının haricinde bir diğer dezavantaj ise yolların oldukça tehlikeli olduğudur.  Ha Giang döngüsü fazlasıyla virajlı bir rota olduğundan yağmurun yağması ve sisin görüş alanını daraltması yüzünden kolay olmadığının altını özellikle çizmek isteriz.

Mart, Nisan: Bu aylarda artık ülkenin kuzeyinde hava yavaş yavaş ısınmaya başlıyor. İlkbahar dönemine girilir. Yalnız yine yağmur yağma riski olduğunu da belirtmek isteriz.

Mayıs: Yağmur, çamur, sis olmasın ben riske giremem, kışlık kıyafetle motor rotası yapmam diyenlerdenseniz Mayıs ayı Ha Giang Loop için en iyi dönemdir.

Haziran-Eylül: Artık Vietnam’ın yaz dönemine giriş yapılmıştır. Havanın en sıcak olduğu aylardır. Yine de Ha Giang Loop’ta motor sürmek için en iyi dönem olarak kabul edilir.

Ekim-Kasım: İklimin en kuru olduğu havanın en ideal derecesinde olduğu dönemdir.

Motorsiklet rotası yapanların rotalarından zevk alabilmesi için dikkat etmesi gereken en önemli ve şey hava durumudur. Havanın yağışsız olması ve ortalama 20 derece dolaylarında olması gerekiyor. Motor kullanırken koruyucu ekipmanlarınız olacağından hava sıcak olursa terlemek çok mümkündür. O nedenle Ha Giang rotasınız öncesi mutlaka gidilmesi gereken en iyi dönemi seçmeniz gerekiyor.

Biz Ha Giang rotamızı Aralık ayının son haftasında gerçekleştirdik. Dediğimiz gibi Vietnam turumuz olduğundan onunla birleştirmek için mecbur bu tarihe yapmak zorunda kaldık. Hava inanılmaz soğuktu.

Vietnam Vizesi nasıl alınır yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Diğer tüm Vietnam yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

More from the blog

Ninh Binh Nerede Nasıl Gidilir

Ninh Binh nerede sorusunu geçin Ninh Ninh hangi ülkede onu bile bilmiyoruz diyenleriniz çıkabilir. Çok normal efendim, biz bile Vietnam seyahatimizden önce Ninh bin...

Hoi An Nerede Nasıl Gidilir

Hoi An belki de Vietnam'da çok az duyduğunuz belki de hiç duymadığınız yerlerden biridir. Hoi An nerede, Hoi An'a nasıl gidilir yazımız ile bu...

Vietnam Ucuz North Face Ürünler

Vietnam outdoor ürünleri ucuzluğunda almış başını gitmiş. Özellikle Vietnam'da North Face ürünler. Vietnam seyahatimizin ikinci ayağında outdoor ürünlerini bol bol bulabileceğimiz Hanoi'deydik. Şimdi gelin...

Hanoi Nerede Haritası Hanoiye Nasıl Gidilir

Hanoi nerede, Hanoi'ye nasıl gidilir gibi merak ettiğiniz temel soruların en detaylı cevabını sizler için kaleme aldık. Vietnam'ın başkenti Hanoi ülkenin kuzeyinde bulunuyor. Hatta...