Hoi An Nerede Nasıl Gidilir

Hoi An belki de Vietnam’da çok az duyduğunuz belki de hiç duymadığınız yerlerden biridir. Hoi An nerede, Hoi An’a nasıl gidilir yazımız ile bu şirin kasabaya tüm ulaşım yollarını ve en kolay yoldan nasıl gidebileceğinizi kaleme alarak sizlere yön vereceğimizi düşünüyoruz. Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Hoi An seyahatimizde bizler hangi yolu izleyerek, kaç para ödeyerek Hoi An’a gittiki hepsini tek tek sizlere anlatacağız.

Hoi An Nerede

Quang Nam bölgesinde Thu Bon nehrinin denize dökülen ucunda konumlanmış ufacık eski bir liman kenti olan Hoi An, Da Nang şehrinden 30 km güneydedir.

Eski adıyla Fai-Fo ya da Faifoo olarak bilinen Hoi An 60 km2 yüzölçümü ve 121.000 nüfüsuyla1999 yılında Unesco Miras listesine girmeye hak kazanmış Vietnam’ın en renkli en huzurlu ve en fotojenik yerlerinden biridir.

Harita üzerinden baktığınızda Vietnam’ın ortasında konumlanmış olduğunu göreceksiniz. Genelde Vietnam turlarında Hanoi, Halong ve Ho Chi Minh şehirleri gezildiğinden ülkenin tam ortasındaki Hoi An es geçilir ve ziyaret edilmez. Ama bu durum Vietnam’ı ziyaret edenler için büyük bir kayıptır aslında. Şimdi gelin Hoi An’a nasıl gidilir tek tek listeleyelim.

Hoi An’a Nasıl Gidilir

Hoi An’a gelmek için ister iç hat uçuşu ister uluslararası uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Uçakla gelmek istemezseniz otobüs ve tren gibi seçenekler olduğunu da bilmeniz gerekiyor.

Uçakla Hoi An’a Nasıl Gidilir?

Hoi An’a gelmenin en iyi yolu Vietnam’ın herhangi bir şehrinden ve ya uluslararası uçuş ile Da Nang uluslararası havalimanına (DAD) gelmektir.

Da Nang’a İç hat uçuşları 

Hanoi – Da Nang (Vietnam Airlines, Vietjet Air, Jetstar, Hahn Air)

Ho Chi Minh – Da Nang (Vietnam Airlines, Vietjet Air, Jetstar, Bamboo Airways, Hahn Air)

Buon Ma Thuot – Da Nang (Vietnam Airlines)

Can Tho – Da Nang (Vietnam Airlines)

Dalat – Da Nang (Vietnam Airlines)

Nha Trang Cam Ranh (CXR) – Da Nang (Vietjet Air) 

Da Nang’a Uluslararası Uçuşlar

Bangkok – Da Nang (Vietjet Air, Air Asia, Bangkok Airways, Hahn Air, Thai Airways)

Siam Reap (Kamboçya) – Da Nang (Vietnam Airlines, Cambodia Angkor Air)

Kuala Lumpur – Da Nang (Air Asia)

Pekin (Çin) – Da Nang (China Eastern)

Hong Kong – Da Nang (Jetstar, HK Express, Vietnam Airlines, Cathay Pacific, Cathay Dragon)

Tokyo & Osaka – Da Nang (Vietnam Airlines, ANA)

Da Nang havalimanına vardıktan sonra terminal binasının dışına çıktıktan sonra transfer hizmeti veren desk’e ulaşabilirsiniz. Buradan alacağınız Da Nang – Hoi An transfer hizmeti yaklaşık 300.000-400.000 VND’e denk gelmektedir. Bunun haricinden önce konaklayacağınız otel ile de irtibata geçip hizmeti onlardan da alabilirsiniz.

Eğer kendiniz taksi kiralayıp gitmeye karar verirseniz önceden otelin adını ve adresini bir yere not ettiğinize emin olun. Ya da offline harita üzerinden konumunu pinleyiniz. Çünkü Hoi An’daki otel isimleri birbirleriyle benzerlik gösterdiği için dakikalarınızı otel aramakla geçirmeyin.

Da Nang şehir merkezinden Hoi An için Grab ücreti aşağıdaki gibidir. Fiyat Ocak 2019’a aittir.

Otobüsle Hoi An’a Nasıl Gidilir?

Hoi An’a gitmek için en çok tercih edilen ulaşım yollarından biri de otobüslerdir. Özellikle gece yolculuğu yaparak hem gecenizi yolda değerlendirmiş olursunuz ve otel ücreti ödememiş olursunuz hem de gününüz yolda bitmiş olmaz.

Sinh Tourist otobüs firması ile aşağıdaki şehirlerden Da Nang ve Hoi An’a direk seferler bulunmaktadır. Fiyat ve saat bilgisi için Sinhtourist sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hue – Da Nang

Hue – Hoi An Nha

Nha Trang – Hoi An

Diğer şehirlerden Da Nang ya da Hoi An’a olan seferler ise aşağıdaki gibidir. Biz genelde Vietnam’daki ara yolculuklarımız için BaoLau sayfasını kullandık. Bu sayfa sayesinde bir yerden başka bir yere otobüs, uçak ve otobüs tercihleri önünüze listeleniyor. Buradan bilet almayacaksanız bile iki şehir arasındaki mesafeleri kontrol edebilir ayrıca hangi firmanın hizmet verdiğini öğrenip o sitenin kendi sayfasından da fiyat kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Ho Chi Minh – Da Nang (23 saat) yaklaşık 370.000 VND

Hanoi – Da Nang (16 saat) yaklaşık 340.000 VND

Hue – Da Nang (2,5 saat) yaklaşık 110K-130K VND 

Hue – Hoi An (3,5 saat) otobüs fiyatı 130.000 VND’den başlıyor

Dalat – Da Nang (17 saat) otobüs fiyatı 285.000 VND’den başlıyor

Nha Trang – Da Nang (10 saat) otobüs fiyatı 240.000 VND’den başlıyor 

Tren İle Hoi An’a Nasıl Gidilir?

Hanoi, Ho Chi Minh, Nha Trang ve Hue şehirlerinden Da Nang’a tren bulunmaktadır.

Hue’den 2,5 saat, tren ücreti 70.000 VND’den başlıyor.

Nha Trang’dan 9-10 saat, tren ücreti 400.000 VND’den başlıyor.

Hanoi’den 15-16 saat, tren ücreti 530.000 VND’den başlıyor.

Ho Chi Minh’ten 19-19 saat, tren ücreti 540.000 VND’den başlıyor. Tren biletlerini almak için Vietnam’ın resmi demiryolu sayfası olan Vietnam Railway ‘den biletlerinizi alabilirsiniz.

1,5 USD’E DA NANG’DAN HOI AN’A ULAŞIM

Hoi An’a direk otobüs olan şehirlerden geliyorsanız sıkıntı yok. Ama Da Nang aktarmalı gelecekseniz yukarıda bahsettiğimiz gibi ya havalimanından ya da otelinizden transfer alacaksınız. Olmadı taksiyle gideceksiniz. Fakat daha da ucuza nasıl giderim arayışı içerisindeyseniz işte turnayı gözünden vurdunuz 😉

Da Nang’a aarış saatinize bağlı olarak Da Nang-Hoi An arası hizmet veren (05:00 – 23:00) shuttle’lar sayesinde 6 usd’e ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ya da bizim gibi yerel halk otobüsünü de tercih edebilirsiniz.

Biz Da Nang’a gece vardığımız için vardığımız gün konaklayıp ertesi sabah gidecek şekilde plan yaptık. Bunun için shuttle’ı tercih etmek yerine yerel halk otobüsü ile gittik. Otobüs durağının tam konumunu öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Otobüsün kalkış noktası aslında Hoi An otobüs durağıdır. Aşağıdaki harita üzerinden ya da burada eklediğimiz link üzerinden haritanın daha büyük boyutunu açıp 01 numaralı gri hattı göreceksiniz. Bu hat Da Nang’tan Hoi An’a sefer gerçekleştiren sarı otobüsün güzergahıdır.

Normalde kişi başı ücreti 20.000 VND olup valizli yolculardan 30.000 VND (1,30 usd-nisan 2019 kuruna göre) istenmektedir. Gerçi biz de edindiğimiz bilgilere güvenerek 30.000 verdik ama otobüsteki muavin kadın bizden daha fazlasını istedi. Kavga dövüş derken 30.000’den fazla vermedik. Bu da kulağınıza küpe olsun. Vereceğiniz ücret valizinizle birlikte 30.000’i geçmesin. Yahu üç-beş kuruş daha fazla bunun için cebelleşmeye gerek yok diye düşünmeyin. Konu insanların kandırılması ve aptal yerine konması. Gerçek değeri iki katı olsa vermeyecek değiliz. Ama gerçek fiyatını bile bile insanlardan fazla para istenmesi itici bir durum.

1 numaralı sarı otobüs Da Nang – Hoi An arası seferini 05:30 – 17:50 arasında gerçekleştirmektedir.

Da Nang – Hoi An arasındaki mesafe 23 km’dir.

Hoi An’dan Da Nang’a dönüş için bilet alabileceğiniz yerler;

Da Nang otobüs durağı,

Sinh Tourist otobüs firmasının ofisi,

Hanh Cafe,

Ya da bizim yaptığımız gibi direk otelinizden bu hizmeti alabilirsiniz.

More from the blog

HA GİANG LOOP VİETNAM MOTOSİKLET ROTASI

Vietnam turunu farklı kılmak için öyle bir rota çıkardık ki daha gitmeden Ha Giang Loop isimli rotanın heyecanıyla yerimizde duramıyorduk. Ha Giang Loop, Vietnam'ın...

Ninh Binh Nerede Nasıl Gidilir

Ninh Binh nerede sorusunu geçin Ninh Ninh hangi ülkede onu bile bilmiyoruz diyenleriniz çıkabilir. Çok normal efendim, biz bile Vietnam seyahatimizden önce Ninh bin...

Vietnam Ucuz North Face Ürünler

Vietnam outdoor ürünleri ucuzluğunda almış başını gitmiş. Özellikle Vietnam'da North Face ürünler. Vietnam seyahatimizin ikinci ayağında outdoor ürünlerini bol bol bulabileceğimiz Hanoi'deydik. Şimdi gelin...

Hanoi Nerede Haritası Hanoiye Nasıl Gidilir

Hanoi nerede, Hanoi'ye nasıl gidilir gibi merak ettiğiniz temel soruların en detaylı cevabını sizler için kaleme aldık. Vietnam'ın başkenti Hanoi ülkenin kuzeyinde bulunuyor. Hatta...