Ninh Binh Nerede Nasıl Gidilir

AsyaVietnamNinh Binh Nerede Nasıl Gidilir

Ninh Binh nerede sorusunu geçin Ninh Ninh hangi ülkede onu bile bilmiyoruz diyenleriniz çıkabilir. Çok normal efendim, biz bile Vietnam seyahatimizden önce Ninh bin adında bir yerin varlığından habersizdik.

Vietnam turu için hazırlanırken klasik vietnam rotasının aksine araya farklı yerleri de iliştirelim istedik. Karar vermemizle beraber araştırmamız sonucunda gitmeye karar verdiğimiz yerlerden biri Ninh Binh oldu. Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye yakın olmasıyla da Ninh Binh’e gitmesi gözümüzde büyümemişti.

Ninh Binh gezi öncesinde okumanızı tavsiye ettiğimiz yazılarımız;

Ninh Binh Gezilecek Yerler

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır

Ninh Binh’e Ne Zaman Gidilir?

Vietnam iklim konusunda o kadar farklılık gösteriyor ki kuzeyi soğukken güneyi sıcacık olan aynı dönemde farklı iklimlerin yaşandığı bir ülke.

Ninh Binh yol boyunca ziyaret edilebilecek bir bölgedir. Vietnam’ın kuzeyinde bulunan diğer şehirlerdeki hava durumuyla aynı benzerlik gösteriyor. Kasım – Nisan arası Ninh Binh’in en soğuk dönemidir. Soğuk olmakla birlikte yağışsız dönem olduğunu da belirtelim. Mayıs – Ekim ayları ise sıcak ve yağışlı dönemdir. Eylül ayında tayfunlar görülebildiği için bu dönemde gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Gidilmesi gereken en güzel dönemi açık söylemek gerekirse Mayıs ve Haziran aylarıdır.

Biz 2019’un Ocak ayında gitmeye karar vermiştik. Bu dönem yazlık kıyafetler giymeye pek uygun değil. Ancak bahar havasına göre giyinmeniz ve akşamlar için ince bir mont bulundurmanız üşümenizin önüne geçecektir.

Ninh Binh Nerede – Ninh Binh Harita

Ninh Binh, başkent Hanoi’nin 85 km güneyinde ufacık bir kasabadır. Daha çok karst oluşumlar ve çevresini sardığı pirinç tarlalarının sardığı, bu da yetmezmiş gibi pirinç tarlalarının arasından süzülen nehirleri ile Hanoi’den günübirlik ziyaret için unutamayacağınız bir bölgedir.

Biz Ninh Binh’e Halong’dan geçtik. Günübirlik ziyaret etmek yerine iki gece konaklayarak bu şirin yerin her yerini koştur koştur gezmek yerine rahat gezmek istemiştik. Tam Coc nehri kenarında çok hoş bir otelde kalarak unutulmaz iki gün geçirdik.

Ninh Binh gezilecek yerler yazımızı okumanızı öneririz.

Ninh Binh’e Nasıl Gidilir?

Hanoi’den Ninh Binh’e geçmek için bir çok seçenek bulunuyor. Bunlardan en pratik olanı tren. Tren, otobüs ya da taksiyle (grab de kullanabilirsiniz) yaklaşık 2.5 saatte Ninh Binh’e ulaşmak mümkün.

Trenle Hanoi’den Ninh Binh’e her gün 6-8 arasında sefer bulunuyor. Biz bu yolculuk için iki kişi 150.000 VND ödedik. Tren biletlerimizi internetten online almak yerine tren istasyonundaki gişeden almıştık.

Siz yine de gitmeden önce Vietnam Railway sitesinden hangi saatlerde kaç paraya bilet olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Taksiyle gimeye karar verdiyseniz taksi ücretleri 60 USD’den başlamaktadır.

Otobüsle gidecekseniz Giap Bat otobüs terminalinden kalkan 03A ve ya 08A numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Otobüs durağı akşam 17:30 gibi kapanmaktadır. Dolayısıyla bu saatten sonra gidip bilet bulurum diye düşünüp plan yapmayın.

Halong Körfezinden Ninh Binh’e aktarma yapmadan otobüs bileti bulabilir miyiz diye gitmeden önce çok araştırmamıza rağmen kesin bilgi elde edememiştik. Çareyi Halong’a gittikten sonra bir şekilde aktarmalı da olsa indi bindi yaparak Ninh Binh’e ulaşırız diye düşündük. Sonra öğrendik ki Ben Xe Khach Bai Chay otobüs terminalinden Ninh Binh’e direk otobüs varmış. Otobüsten kastımız bizim eski minibüs tarzı küçük araçlar. İlk duraktan binince çok rahatmış gibi gözükse de sakın buna aldanmayın. İnsan istifini geçtik kargo firması görevi görüyormuş gibi şöförün her yarım saatte bir durup paket alıp araca koyması sayesinde bir ara yolu göremez olmuştuk 🙂

O yüzden cam kenarında oturmanızı tavsiye ederiz ki az rahatsız olun.

Halong – Ninh Binh : 2 kişi otobüs ücreti 260.000 VND

Ninh Binh’e Vardıktan Sonra

Ninh Binh otobüs terminali ya da tren istasyonunda inmeniz halinde otelinize gitmenin en iyi yolu taksidir. Biz iki günlük seyahatimiz boyunca şehirde toplu taşıma namına bir araç göremedik. En iyi gram uygulamasını kullanmak. Bu arada elinizde valiz ya da sırtınızda çanta olduğunu görünce taksiciler hemen yanınıza gelecek. Grab uygulamasıyla uğraşmak ve ya gelmesini beklemek istemiyorsanız Grab uygulamasının size verdiği ücreti herhangi bir taksiciye teklif edin. Onlar zaten hemen kabul edeceklerdir 😉 Baktınız etmiyor Grab çağırın gitsin.

Grab uygulamasıyla otobüs terminalinden Tam Coc nehrine kadar ödediğimiz taksi ücreti 90.000 VND’di.

Gördüğünüz gibi Ninh Binh’e ulaşması oldukça kolay. Olur da Vietnam planı yaparsanız zaten Hanoi eminiz listenizde olacak. Ninh Binh’te konaklamasanız bile en azından bir dolu gününüzü ayırıp hoş vakit geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Ha Giang Loop Vietnam Motosiklet Rotası

Vietnam turunu farklı kılmak için öyle bir rota çıkardık...

Hoi An Nerede Nasıl Gidilir

Hoi An belki de Vietnam'da çok az duyduğunuz belki...

Vietnam Ucuz North Face Ürünler

Vietnam outdoor ürünleri ucuzluğunda almış başını gitmiş. Özellikle Vietnam'da...

Hanoi Nerede Haritası Hanoiye Nasıl Gidilir

Hanoi nerede, Hanoi'ye nasıl gidilir gibi merak ettiğiniz temel...