Gito yaylası, Rize yaylaları arasında son yılların en çok talep edilen yaylası haline gelmiş durumda. Nasıl ki Ayder yaylası, Pokut yaylası, Huser yaylası son zamanlarda çok ziyaret ediliyor.

Instagram    Youtube    Facebook

Gito yaylası da Çamlıhemşin ilçesine yakın olmasıyla Karadeniz turları için programda olması gereken yaylalardan bir tanesi. Rize’de o kadar çok yayla var ki eğer listelemeye kalkışırsanız oldukça uzun bir liste çıkacağından şüpheniz olmasın. Bu yükü hafifletmek adına sizler için Rize hakkında tüm detayları yazdığımız gibi Gito yaylası hakkında da bilmek istediklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Gito Yaylası Nerede? Gito Yaylasına Nasıl Gidilir?

Gito yaylası Çamlıhemşin ilçesine bağlı yaylalardan biridir. Çamlıhemşin ile Gito arası 31 km uzaklıktadır. Rotanız Çamlıhemşin’den 12,5 km uzaklıktaki Zil Kale olacak. Zil Kale’den sonra 18 km daha yolunuz olacak. 2070 metre rakıma sahip Gito yaylası için Çamlıhemşin’den yaklaşık 2 saat yol gitmeniz gerekiyor.

Çamlıhemşin’den Gito yaylasına toplu taşıma yoktur. Gito için kendi aracınızla ulaşımınızı sağlamanız gerekiyor. Zilkale ve devamında yol gayet güzel olup Zilkale’yi geçtikten sonra yolun sağ tarafında görüp, gireceğiniz sapaktan sonra yolun bozuk olduğunu sakın unutmayın.

Gito Yaylası Nasıl Bir Yer?

Genelde hayvancılıkla uğraşanların yaz aylarında gelip bu faaliyetini sürdürdüğü bir yerdir. Şimdilerde şehir stresinden biraz olsun uzaklaşmak isteyenlerin, trekking severlerin ve doğa aşıklarının en çok tercih ettiği yaylalardan biri haline gelmiş durumda.

Doğal yapısını koruyor olması ise en önemli özelliğidir. Zaten şehirden kalkıpta dağ başına çıkıyorsak aradığımız da bu olmalı diye düşünüyoruz.

Gito yaylasında bizim en sevdiğimiz şey ise sabah uyandığımızda camdan dışarı baktığımızda görme şansı kız olan bulut deniziydi. Yaylanın ormanlık alanını dolduran bulutlar eşliğinde güne günaydın dediğimiz yetmiyormuş gibi bir de bu manzara karşısında kahvaltı yapmak gerçekten anlatılması zor bir duyguydu.

Gito Yaylasında Konaklama

Gito’da tahmin edeceğiniz üzere sadece yayla evi konaklaması bulunmaktadır. Konaklama yapacağınız yerlerde odalarda tuvalet olmadığının altını çizelim. Konaklama şekli tamamen ev konaklaması, ortak banyo şeklindedir. Ama betonarme yapıların aksine ahşap evler olduğu için alışmış olduğumuz özellikleri burada aramamak gerektiğini düşünüyoruz.

Gito Yaylasında konaklama seçenekleri :

  • Gito Bungalov
  • Gito Dağ Evi
  • Gito Konak
  • Hozboncuk Dağ Evi
  • Koçira Pansiyon

 

İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER YAZILARIMIZ

Summary
Article Name
GİTO YAYLASI TÜM BİLGİLER : GİTO NEREDE
Description
Gito yaylası, Rize yaylaları arasında son yılların en çok talep edilen yaylası haline gelmiş durumda. Nasıl ki Ayder yaylası, Pokut yaylası, Huser yaylası son zamanlarda çok ziyaret ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here