Gito Yaylası

TürkiyeRizeGito Yaylası

Gito yaylası, Rize yaylaları arasında son yılların en çok talep edilen yaylası haline gelmiş durumda. Nasıl ki Ayder Yaylası, Pokut Yaylası, Huser Yaylası son zamanlarda çok ziyaret ediliyor.

Gito yaylası da Çamlıhemşin ilçesine yakın olmasıyla Karadeniz turları için programda olması gereken yaylalardan bir tanesi. Rize’de o kadar çok yayla var ki eğer listelemeye kalkışırsanız oldukça uzun bir liste çıkacağından şüpheniz olmasın. Bu yükü hafifletmek adına sizler için Rize hakkında tüm detayları yazdığımız gibi Gito yaylası hakkında da bilmek istediklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Gito Yaylası Nerede? Gito Yaylasına Nasıl Gidilir?

Gito yaylası Çamlıhemşin ilçesine bağlı yaylalardan biridir. Çamlıhemşin ile Gito arası 31 km uzaklıktadır. Rotanız Çamlıhemşin’den 12,5 km uzaklıktaki Zil Kale olacak. Zil Kale’den sonra 18 km daha yolunuz olacak. 2070 metre rakıma sahip Gito yaylası için Çamlıhemşin’den yaklaşık 2 saat yol gitmeniz gerekiyor.

Çamlıhemşin’den Gito yaylasına toplu taşıma yoktur. Gito için kendi aracınızla ulaşımınızı sağlamanız gerekiyor. Zilkale ve devamında yol gayet güzel olup Zilkale’yi geçtikten sonra yolun sağ tarafında görüp, gireceğiniz sapaktan sonra yolun bozuk olduğunu sakın unutmayın.

Gito Yaylası Nasıl Bir Yer?

Genelde hayvancılıkla uğraşanların yaz aylarında gelip bu faaliyetini sürdürdüğü bir yerdir. Şimdilerde şehir stresinden biraz olsun uzaklaşmak isteyenlerin, trekking severlerin ve doğa aşıklarının en çok tercih ettiği yaylalardan biri haline gelmiş durumda.

Doğal yapısını koruyor olması ise en önemli özelliğidir. Zaten şehirden kalkıpta dağ başına çıkıyorsak aradığımız da bu olmalı diye düşünüyoruz.

Gito yaylasında bizim en sevdiğimiz şey ise sabah uyandığımızda camdan dışarı baktığımızda görme şansı kız olan bulut deniziydi. Yaylanın ormanlık alanını dolduran bulutlar eşliğinde güne günaydın dediğimiz yetmiyormuş gibi bir de bu manzara karşısında kahvaltı yapmak gerçekten anlatılması zor bir duyguydu.

Gito Yaylasında Nerede Kalınır

Gito Yaylasında tahmin edeceğiniz üzere sadece yayla evi konaklaması bulunmaktadır. Konaklama yapacağınız yerlerde odalarda tuvalet olmadığının altını çizelim. Konaklama şekli tamamen ev konaklaması, ortak banyo şeklindedir. Ama betonarme yapıların aksine ahşap evler olduğu için alışmış olduğumuz özellikleri burada aramamak gerektiğini düşünüyoruz.

Gito Yaylasında konaklama seçenekleri :

  • Gito Bungalov
  • Gito Dağ Evi
  • Gito Konak
  • Hozboncuk Dağ Evi
  • Koçira Pansiyon

İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER YAZILARIMIZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Olimpos’ta Gezilecek Yerler

Suluada, Çıralı Yanartaş, kaya tırmanışı, Olimpos sahilinde kano deneyimi,...

Küçük Kaputaş Plajı, Kaş

Bu sefer sizlere Kaputaş plajından değil Küçük Kaputaş Plajı'ndan...

Taş Kapı, Kaş

Bu sene ani bir karar üzerine Akdeniz rotası çıkararak,...

İzmir Plajları – Denize Girilecek 50 Koy

İzmir'e tatile gitmek ve İzmir'de denize girmek isteyenleri bu...