Ayder Yaylası

TürkiyeRizeAyder Yaylası

Çam ormanları ile çevrili bir yayla olan Ayder 1350 metre yüksekte doğanın en temiz havası ve en güzel bitki örtüsü ile kaplı Karadeniz’in en bilinen yaylasıdır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan yayla 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmesi ile son yıllarda turistler için oldukça revaçta bir yer haline gelmiştir. Doğası, bitki örtüsü, yayla evleri, balı, şelaleleri ve kaplıcaları ile gözde bir yer haline gelmiştir. Her ne kadar turistlerin ilgi odağı olsa da Ayder yaylasının asıl meraklıları dağcılar ve fotoğrafçılardan oluşmaktadır.

Fırtına vadisi boyunca ilerleyip doğanın esiri olmuşçasına manzaraya hayranlıkla bakıp arabanın camlarını açıp temiz hava soluyarak düzgün asfalt yolda rahatlıkla Ayder’e doğru tırmandık. Vardığımızda Ayder’in girişindeki iş yerleri, otelleri ve diğer yapılaşmalar ile karşılaşınca bu nasıl yayla demeden edemedik. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi nereye talep artarsa oraya yatırım yapmak ancak bu yatırımı doğayı bozarak ve oranın kendine has özelliğini yitirerek uygulamak kaçınılmaz.

Ayder’e gelen ziyaretçilerin en çok talep ettiği 50 derece sıcaklığa sahip kaplıcalar oluyor. Türkiye’nin sayılı kaplıcaları arasında olan Ayder kaplıcaları için Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucu kaplıcaların kadın hastalıkları, iç hastalıklar, sindirim ve dolaşım sistemi, cilt hastalıkları, mide ve romatizma gibi hastalıklara şifa kaynağı olduğunu belirtmiştir. Kaplıca suyunun sahip olduğu magnezyum, sülfat, kalsiyum, nitrat iyonu, demir-alüminyum ve hidrokarbonat’ın birleşmesiyle şifa kaynağı olan kaplıcalar bu nedenle ziyaretçilerini oldukça memnun etmektedir.

Karadeniz turu planları olacaklara tavsiyemiz Ayder yaylasına uğramamaları yönündedir. Gitmeniz halinde beğenmeyeceğinizi buradan peşin peşin söyleyelim. Bunun yerine gezilecek diğer yaylalara vakit ayırmanız sizler için en doğru karar olacaktır.

Ayder Yaylası Konaklama

Kalegon Butik Otel

Konak Otel

Zafran Otel

Ahşap Otel

Natura Otel

Villa De Pelit

Liligum Dağ Evi

Yeşil Vadi Otel

Serender Otel

Köksal Pansiyon

Ayder Yaylasına Ulaşım

Trabzon’dan Ayder’e gidecekseniz Trabzon-Rize arası ulaşımınızı Havaş ile sağlayıp Rize merkez, Pazar ya da Ardeşen’den dolmuş ile Ayder yaylasına gidebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

En Güzel Rize Yaylaları

Doğu Karadeniz başlı başına Türkiye'nin en güzel yerlerinden biri...

Gito Yaylası

Gito yaylası, Rize yaylaları arasında son yılların en çok...

Karadeniz Turu Planlaması

Son zamanların Türkiye’de gezilecek yerler listesinin başını Karadeniz turu...

Rize Gezi Rehberi

Rize, öyle bir yer ki çay bahçeleriyle süslenmiş, vadilerle...