Rize’ye gideceksiniz ve Rize’de gezilecek yerler nereler bunun araştırmasına giriştiniz. E o zaman sayfamıza hoş geldiniz. Şimdi öyle bir Rize gezilecek yerler yazısı okuyacaksınız ki başka sayfaları araştırma gereği bile duymayacaksınız. Hem gezilecek yerleri listeliyoruz hem de Rize için gün gün rota planlaması yapıyoruz. İster 2 günlüğüne ister 3 ister 5 günlüğüne gidin. Herkes kendine göre bir şeyler bulacak bu yazıda.

Youtube kanalımıza buradan abone olabilirsiniz!

RİZE’DE GEZİLECEK YERLER

AYDER YAYLASI

Rize denilince ilk akla gelen yayladır. Rize yaylaları arasında ilk ve en meşhur olan yer olduğu için adından sıklıkla söz ettiren yayla, ne yazık ki yayla özelliğinden çıkmış bir yere dönüşmüştür. Her ne kadar Rize gezilecek yerler listesine almış olsak da aslında buraya gitmemeniz, gerçeği bilin diye belirtmek istedik.

Yayla ve Türkiye’nin en eski kaplıcalarına sahip olmasıyla kaplıca turizminin en ünlüsü olarak reklamı yapılan Ayder yaylası şu an bina yığınından başka bir şey değildir. Doğayı fotoğraflamanın bile imkansız olduğu bir yerdir. Rize’ye kadar gidip vaktinizi boşa harcamak istemiyor, daha güzel yaylalar görmek istiyorsanız lütfen burayı es geçin. Aklınızın kalmayacağına emin olabilirsiniz.

ŞENYUVA – ÇİNÇİVA

Başrollerini Erdal Özyağcılar ve Demet Akbağ’ın paylaştığı Sevdaluk dizinin çekildiği ve son zamanlarda bu sayede popüler hale gelmiş bir köydür. Eski adıyla Çinçiva olarak bilinen ve hala bu ismiyle anılan, köyün içindeki 1696 yılında inşa edilmiş taş köprüsüyle meşhur Çamlıhemşin köylerinden biridir. Çamlıhemşin’e hayat veren Fırtına Vadisi boyunca toplam 10 tane tarihi köprünün en iyi örneklerinden biri de Şenyuva köprüsüdür.

Rize karadeniz turu 

Yeri gelmişken diğer görülmesi gereken köprüleri de listelemek gerekirse; Güroluk (Eski Hala) Köprüsü, Makrevis Köprüsü, Ortan Köprüsü, Kale-Hala Köprüsü’dür.

Sit alanı içerisinde yer aldığından köydeki tüm evler ahşap. Beton yapılaşmaya izin verilmiyor. İyi ki de verilmemiş! Eğer Çamlıhemşin’e bağlı yaylaları ziyaret edecekseniz ( Pokut, Sal, Huser gibi) yolunuz muhakkak Şenyuva köyünden geçecek. Aracınızdan inip bu köyde en azından yarım saat geçirmenizi tavsiye ederiz.

ZİL KALE

rize zil kale 

Zilkale, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Çat Vadisinde sarp bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Rize’nin en dikkate değer eserlerinden biri olan Zil Kale denizden 750 metre yüksekte Fırtına deresinin batı yamaçlarında vadi manzarasına karşı doğanın tam kalbine ve en güzel yerine konumlandırılmıştır. Zil Kale, tarihi ipek yolu üzerinde yer aldığından bölgenin en önemli konaklama ve haberleşme merkezi olduğu bilinir. Kale Kommenoslar’dan sonra 15. yy’da Trabzon İmparatorluğunca kullanılmıştır. 16. yy’da bölgeyi fetheden Osmanlı İmparatorluğu kaleyi güvenlik amacıyla kullanmaya başlamıştır. Yani kale 1800 yılına kadar Cenevizliler, Rumlar ve son olarak Osmanlılar tarafından kullanılmış sonrasında bakımsız ve ilgisiz bırakılmıştır. Neyse ki 2008 ila 2010 yılları arasında yapılan restorasyon ile Zil Kale bakımsızlıktan ve harap olmaktan kurtulmuştur.

Rize’de görülecek diğer kaleler; Rize Kalesi, Kız Kalesi, Kale-i Bala

ŞELALELER

rize şelaleler 

Yükseklerden akan doğa harikası şelaleler dağları süslemekle kalmaz. Gözlerinize de görsel şölen sunar. Yürüyüş yaparken veya araçla yol alırken bir bakmışsınız yanı başınızda bir şelale akıyor. Bazı yerlerin ise kuruduğunu göreceksiniz. Dağlardaki karların erimesiyle kurumuş yerlerde sularla doluyor ve kendi yolundan akmaya devam ediyor. Rize’deki şelalelerin en güzel örnekleri;

rize palovit şelalesi 

Çamlıhemşin’deki Rize’de en yüksek debiye sahip Palovit Şelalesi, Bulut Şelalesi, Gelin Tülü Şelalesi, Tar Şelalesi, Çayelin’deki Ağaran Şelalesi, Güneyce’de Akırgel Şelalesi, İkizdere’deki Cimil, Eğvane, Manle Şelaleleri’dir.

ÇAYELİ

Eski adı Mapavri olan Çayeli ilçesi çay üretimiyle meşhur olan en önemli yerlerden biridir. Çay bahçelerini gezebileceğiniz, Ağaran Şelalesini ziyaret edebileceğiniz, sonbaharda renk cümbüşü içinde görsel şölen sunan Kaptanpaşa köprüsünü izleyebileceğiniz ve Lale lokantasında ziyafet çekebileceğiniz bir ilçedir.

ŞİMŞİR ORMANI

Rize şimşir ormanı 

Doğal bir ormandır. Türkiye’de şimşir ağaçlarının orman olarak görüldüğü tek olma özelliğine sahiptir. Şu an ağaçlar mantar hastalığına yakalanmış durumdadır. Hastalandıkları zaman kesilmesine karar verilmiş. Fakat sonrasında ziyaretçi çekeceği düşüncesiyle kesim kararından vazgeçilmiştir.

Karadeniz turumuzun ilk gününde Şimşir Ormanını ziyaret etme şansımız oldu. Dere kenarında binlerce şimşir ağacının bir araya geldiği ve bu sayede ormanlık olduğu bir alan. Ormana adım atınca ileriden gelen su sesiyle doğanın sessizliği buluşunca dünyadan kısa bir süre de olsa kopma şansımız oluyor. Dereye varınca ise aklımıza tek düşen şey keşke masa sandalyemiz yanımızda olsaydı da bir kaç saat her şeyden uzak burada vakit geçirebilseydik oldu.

RİZE’DEKİ YAYLALAR

Rize yaylaları 

Amlakit

Anzer

Cimil

Başköy

Çağırankaya

Çat Köyü Şeytanlı Mevki

Elevit

Gito

Gürcü Düzü

Handüzü

Hazindağ

Homeze

Huser

Pokut

Pokut yaylası Rize 

Sal

Tahpur

Tirovit

Vaşa

Yukarı Kavrun

RİZE’DEKİ MÜZELER

Gittiği yerde müze gezenleri de ihmal etmek istemeyiz. Rize elbette ki sadece doğadan ibaret değil. Gezilecek müzeleri listelemek gerekirse;

Rize Müzesi : Etnografik eserlerin ve arkeolojik kalıntıların sergilendiği müzedir.

Atatürk Evi Müzesi : 1924 yılında inşa edilen bina, Atatürk’ün doğumunun 100.yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Çay Müzesi : Dünden bugüne çay üretiminin anlatılığı ve üretiminde kullanılan makinelerin sergilenmekte olduğu müzedir.

Rize Evi : Lokanta olarak hizmet veren bina etnografik eserlerle dekore edilmiştir.

RİZE’DE YAPABİLECEĞİNİZ AKTİVİTELER

Kaçkarlar’a Tırmanın

Karadeniz’deki sıradağların en yüksek zirvesine sahip dağı 3932 metre yüksekliği ile Kaçkar’dır. Kaçkar, Türkiye’nin 4.en yüksek dağıdır. Eğer tırmanışınız yaz ayında gerçekleşecekse yaylalara kadar toplu taşıma hizmeti veren minibüsleri kullanabilirsiniz. Yaylaya vardıktan sonra bu noktadan tırmanışa başlayabilirsiniz. Kaçkar için (Kavrun’dan) güney ve kuzey olmak üzere iki çıkış noktası vardır.  Güney rota basitken kuzey rotadan çıkacak olanların dağcılık eğitimi almış olmaları gerekmektedir.

Rize kaçkarlar

Rotalar : Avusor Yaylası’ndan Kaçkar Altıparmak’a, Yukarı Kavrun’dan Mezovit’e, Yurt Yaylasından Salikvan Boğazını geçerek Marsis’e ve Çat’tan Verçenik’e olmak üzere çok çeşitlidir.

Fırtına Deresinde Rafting Yapın

Karadeniz’e dökülen 57 km uzunluğundaki Fırtına Deresi tarihi taş köprülerin altından tüm hırçınlığı ile akmaya devam etmektedir. Günümüzde pek çok yerde rafting aktivitesi yapılmaktadır. Ancak en iyi yer neresi diye sorarsanız cevabımız kesinlikle Fırtına Deresi.

RİZE BUZUL GÖLLERİ

Yeşilin ve mavinin buluştuğu en güzel ve ülkemizde eşi benzeri olmayan göller de Rize’de bulunmaktadır. Türkiye’de ne çok buzul gölü Rize Kaçkar Dağları’ndadır. Dünya Doğayı Koruma Vakfına göre “Dünyanın korunması öncelikli 100 bölgesinden biri” olarak gösterilen Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde 31’i isimlendirilmiş kalanı ise isimlendirilmemiş yaklaşık 150 tane buzul gölü bulunuyor. Böyle olmasıyla, Rize macera ve doğa severlere bir alternatif sunmaktadır.

Buzul göllerinin en önemli özelliği soğuk dönemde aşağı hareket etmesi, ılıman dönemde ise eriyerek yükseklere çekilmesidir. Bu şekilde de üzerinde hareket ettikleri bölgeyi etkiler. Bu hareketler yüzlerce yıl devam ettiği için en sonunda bölgede derin çukurların oluşmasıyla buzul gölleri meydana gelir.

Karadeniz Gölü

Büyükdeniz Gölü

Çermeşk Gölü

Yedigöller

Ovit Dağbaşı Gölü

Avusor Gölü

Eyrisu Gölü

Verçenik Kapılı Göller

Tombamzga Gölü

Tatos Buzul Gölü

Kavrun Gölü

 

Instagram    Youtube    Facebook

 

Aşağıdaki Diğer Yazılarımız da İlginizi ÇEKEBİLİR

Rize’de Ne Yenir?

Rize Gezi Rehberi

Rize’nin En Güzel Yaylaları

Pokut Yaylası

Summary
Article Name
RİZE'DE GEZİLECEK YERLER
Description
Rize gezilecek yerler - Rize'de Gezilecek yerler - Ayder Yaylası -Karadeniz Turu - Rize yaylaları

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here