En güzel Rize yaylaları hangisi diye sorarsanız içlerinde en güzeli olarak Pokut Yaylası deriz. Rize Çamlıhemşin’e bağlı olan Pokut Yaylası 2050 metre rakıma sahiptir. Çamlıhemşin’e uzaklığı sadece 20 km gibi kısa mesafe olmasına rağmen yayla yollarının çukurlu ve dar olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu mesafe ancak 1.5-2 saatte alınabilmektedir. Biz Pokut’a gittik, gördük aşık olduk. Olur da sizlerin de yolu düşerse diye Pokut yaylası ulaşım, Pokut Yaylası’na nasıl gidilir, Pokut’ta nerede kalınır gibi başlıca soruların cevabını verelim istedik.

Instagram    Youtube    Facebook

Pokut Yaylası Nasıl Bir Yer

Karadeniz’de her köy yerlisinin mutlaka bir yaylası vardır. Nasıl ki köyün de arazisi varsa bu kişinin yaylada da babadan dededen kalma yerleri vardır. Yani sonradan alınma falan değildir. Hatta isteseniz dahi alamayacağınız arazilerdir bunlar. Pokut yaylası da öyledir. Çamlıhemşin’in Makrevis, Ortan ve Pogina köylülerinin kullandığı bir yayladır. Yaylacılık yüzyılların geleceğidir. İnsanlar yaz dönemi gelir gelmez yaylaların serinliğine atar kendini. 2050 metre rakımı ile ağaç yetişmesinin mümkün olmadığı yayla Karadeniz yelini aldığı için sık ağaçlık alanlar görmek mümkündür. (normal şartlarda 1800 metre ve üstünde ağaç yetişmez)

Bulutların asılı kaldığı Pokut inanılmaz Kaçkar manzarasıyla görsel bir şölen sunmaktadır. Sadece Kaçkar manzarası sunmakla kalmaz bulutların dağıldığı anda Amlakit, Hazindağ ve Sal yaylalarını görmeniz de mümkündür.

Pokut’ta yapılabilecek en güzel aktivitelerin başında Kaçkarlar’a karşı çay/kahve eşliğinde kitabınızı okumak olacaktır. Bu kadar sakinlik bana göre değil derseniz yürüyüş rotalarıyla da size istediğinizi verecektir. Pokut’tan başlayarak Maçkun boğazı, Yedikardeşler, Tahtalar sırtı ve Tanovit çayırı rotasını izleyerek 2 saat gibi kısa bir yürüyüşle Hazindağ yaylasına ulaşabilirsiniz. Diğer bir yürüyüş rotası ise patika yoldan 15-20 dakika yürüyerek Sal yaylasıdır.

Pokut Yaylasına Ne Zaman Gidilir

Rize’deki diğer yaylalar gibi Pokut yaylasına karların erimeye başlamasıyla çıkabilirsiniz. Bu da Haziran ila Eylül arasıdır. Yaz aylarında gitmenizi önersek de yaylalarda aynı gün farklı mevsimler yaşayacağınızı sakın unutmayın. Bir bakmışsınız tshirt ile gezebilecek kadar sıcak varken birden sis çöker ve mont giydirecek kadar soğuk olur.

Pokut Yaylası Nerede? Pokut Yaylasına Nasıl Gidilir?

Pokut Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bulunan bir yayladır. Çamlıhemşin merkezinden Pokut yaylasının toplam mesafesi 20 km’dir. Çamlıhemşin merkezden Pokut’a ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları yalnızca yaz aylarında hizmet vermektedir.

Diğer seçenekler otostop çekmek, yürümek ya da kendi aracınızla gitmektir. Diğer bir yol ise günlük tur satın almaktır. Özel aracınızla gidecekseniz Çamlıhemşin’den Şenyuva’ya doğru gitmeniz gerektiğidir. Şenyuva’daki Şenyuva (Çinçiva) köprüsünü geçtikten 250 metre sonra yolun solundan girmeniz gerekiyor. Yolun sonu Pokut Yaylası 🙂 Yürüyerek gitmek isterseniz toplam yürüyüş süresinin 4 saat olacağınız unutmayın. 

Eğer Pokut yaylasında konaklama yapacaksanız konaklayacağınız yer ile iletişime geçip size araç yollamasını isteyebilirsiniz. Zaten böyle bir hizmet var. Ücreti mukabilinde bu şekilde yaylaya rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Şimdi Pokut yayla yoluyla ilgili kısa bir kaç cümle yazmak istiyoruz. Yok efendim yollar çok kötüymüş, uçurummuş, can güvenliği yokmuş, o kadar turistik olmasına rağmen yollar niye yapılmıyormuş……

Türkiye’de bozulmamış sayılı yer kalmışken bırakın burası da elden gitmesin. Ayrıca Pokut yoluna kötü diyen varsa demektir ki diğer yaylalara çıkıp bozuk yol nasıl olur görmemiş! Bazı güzel yerlerin ulaşımın da böyle bozuk kalması taraftarıyız. Orkun her zaman Şile örneğini verir durur bana. Eskiden İstanbul’dan Şile’ye ulaşım çok uzun sürermiş. Ağaçlar arasında daracık orman yolundan giderlermiş. Ama yol yapıldıktan sonra gün ulaşımın rahatlamasıyla kolay ulaşılabilir hale geldi. Şimdi zaten otoban gibi yolla gidilen Şile’nin durumu ortada. Bırakın bazı yerler de bakir kalsın. Yayla’ya çıktım dediğinize değsin. 

Pokut Yaylası Konaklama

Yaylada toplam dört tane pansiyon vardır.

1.Plato’da Mola : Pokut’ta manzaranın abartısı olsun diyorsanız, doyumsuz manzarasıyla bu pansiyon tam sizlere göre.

2.Pokut Yayla Evi : Meşhur Pokut manzarasına hakim konumu vardır.

3.Demircioğlu Pokut Dağ Evi : Yaylanın yüksek kesiminde bulunuyor. Özellikle yemekleri için burada kalabilirsiniz.

4.Pokut Doğa Konuk Evi : İnternette gördüğünüz Pokut manzarası var ya işte tam bu noktadan çekilmektedir. Her tur otobüsü/minibüsünün öğle yemeği için uğradığı yerdir. Dolayısıyla her daim kalabalık ve gürültülüdür.

Hangi yayla evinde kalırsanız kalın unutmamanız gereken şey ayakkabılarınızı çıkarıp eve girmeniz gerektiğidir. Ne de olsa otelde değil bir evde konaklıyorsunuz. Diğer bilmeniz gereken de ortak banyolu olduğudur.

Summary
Article Name
POKUT YAYLASI - POKUT YAYLASI ULAŞIM
Description
En güzel Rize yaylaları arasında Pokut yaylası hakkında tüm bilgiler. Pokut Yaylası ulaşım - Pokut Yaylasına nasıl gidilir - Pokut Yaylası konaklama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here