Rizede Ne Yenir Rize Restoranları

Rize’ye kadar onca yolu kat etmeden önce biliyoruz ki Rize’de ne yenir, hangi Rize restoranı en iyisidir diye arayış içine gireceksiniz. O zaman en doğru adreste olduğunuzdan şüpheniz olmasın. Rize’de ne yenir, Rize’nin en iyi restoranları hangisi bu bilgilerin tüm detaylarını kalem kalem listeledik. Uzun uzadıya yazmaya gerek görmedik. Sonuçta bir fasulye, mısır ya da ne bilelim sütlacın kökenini anlatmanın çok da zaruri olduğu düşüncesinde değiliz. Siz dediğimiz restoranlara gidin ve önerdiklerimizi yiyin yeter!

Rize’de mutlaka yemeniz gereken meşhur Karadeniz yemekleriyle başlayalım;

MUHLAMA

Özellikle Hemşin bölgesinde üretilen peynir ile yapılan muhlama, Rize ve çevresinde yüzyıllardır bilinen bir yemektir. Rize’nin en önemli yerel yemeklerinden biri olan Muhlama hem tok tutma hem de enerji verme özelliğine sahiptir. Yayla turizminin ön planda olduğu Rize’de hemen hemen her işletmenin menüsünde yer alır.

KURU FASULYE

Birimiz hiç sevmeyiz diğerimiz bayılır bu yemeğe. Ama sevin ya da sevmeyin Rize’deki fasulyeye bayılacaksınız.

LAZ BÖREĞİ

Aslında Laz böreği kutlamaların gerçekleşeceği zaman yapılan bir tür hamur tatlısıdır. Fakat daha sonra işletmelerin menülerinde yer almaya başlamış ve çok beğenilmiştir. O yüzden Rize’de hemen hemen pek çok yerde bulabilirsiniz.

Tarifi : Böreğin içine konulacak olan malzemeler (buğday unu, süt, yumurta, şeker, tuz ve muhallebi) kaynatılır. Sonrasında buğday unundan yufkalar açılır. Tepsiye ilk olarak dört adet yufka serilir. Ardından hazırlanan muhallebi dizilen yufkanın üzerine dökülür. Muhallebi döküldükten sonra bunun üzerine altı kat daha yufka konulur. Üzerine eritilmiş tereyağ döküldükten sonra fırına verilir. Piştikten sonra da son işlem olan şerbet dökülür.

HAMSİLİ KOLİ (HAMSİLİ EKMEK)

En az bir yıllık ayıklanmış salamura hamsiden yapılır. Kılçığı alınmış hamsi, elenmiş mısır unu ve bol yeşillik ile yoğrulur. Ve ortaya parmaklarınızı yiyeceğiniz bir lezzet çıkar. 

MISIR EKMEĞİ

Yörede mısır ekmeğine Lazut ekmeği denilmektedir.

“Mısır’ın ekmeğini

Ederler saç altına

Bizim sofrada mısır

Benzer sarı altuna”

LAHANA SARMA

Lahana ve karalahana yörede pek çok yemek çeşidinin ana malzemesidir. Sarma dolma da doğal olarak karalahanadan yapılıyor. Orkun’la yıllardır dolma kavgası yaparız. O üzüm yaprağından olanı bense karalahana dolması daha güzel derim. Hala ikimizin de fikri değişmedi bu konuda 🙂

KARALAHANA ÇORBASI – KARALAHANA YEMEĞİ

Çocukluğumun çorbasıdır. Bir de bu çorbanın yapımında bildiğimiz tahta kaşığın aksine çok farklı bir kaşık kullanılır. Karalahana, kırık mısır, barbunya ve pirinçle yapılan lapa görünümlü müthiş bir yemektir. Bilmeyene kokusu ve görüntüsü değişik gelebilir. Ama sakın görüntüsüne aldanmayın! Bir de mısır ekmeği varsa içine doğramayı ihmal etmeyin.

PEPEÇURA

Rize mutfağında önemli bir yere sahip olan üzümün ezilmesi ve şırasının alınmasıyla yapılır. Özellikle ramazan ayında oldukça tüketilen bir tatlı türüdür.

ENİŞTE LOKUMU

Kaynanaların damatları için yaptığı tatlıdır. Peki niye enişte? Karadeniz’de damatlara enişte denir de ondan 🙂

Şeker, yoğurt ve yumurtanın karıştırılarak üzerine tereyağ eklenir. Elde edilen karışıma karbonat ve limon suyu eklendikten sonra en son un eklenir ve yoğrulur. Şekil verilerek tepsiye dizilir ve pişmesi için fırına verilir.

SÜTLAÇ

Karadeniz’in meşhur tatlısını listeye almazsak olmazdı. Asıl sütlaç’ın yeri Hamsiköy. Yeri gelmişken belirtmeden edemedik. Hani zamanı geniş olan falan varsa buraya bi uğrasın deriz. Neyse Rize’ye gelecek olursak yediğiniz yemeğin üzerine şöyle güzel bir tatlı ziyafeti çekecekseniz yemeniz gereken tatlı sütlaç olmalı.

KARAYEMİŞ

Doğu Karadeniz bölgesinde bol yetişen bir meyve türüdür. Antioksidan kapasitesi oldukça yüksek olan meyve çok faydalıdır.

RİZE RESTORANLARI

Lale Lokantası (Çayeli Fasulyesi)

1973 yılında kurulan lokanta o yıldan bu yana lezzetini bozmadan hizmetine devam ediyor. Lokanta kuru fasulyesiyle meşhur. Çayeli fasulyesi ile yapılan yemek tencerede pişirildikten sonra fırınlanması sayesinde unutamayacağınız bir lezzet tatmanıza sebep olacak.

Adres: Yenipazar, 9 Mart Cd No:93, 53200 Çayeli/Rize

Tel: 0(464) 532 75 18

Huzur Pide ve Kebap

1973 yılında kurulan bu lokanta, lezzetini yıllardır koruyor ve özellikle kuru fasulyesiyle ünlüdür. Tencerede pişirilip fırınlandığı için benzersiz bir lezzeti vardır.

Adres: Cumhuriyet Cd. No.111/Merkez Rize

Liman Lokantası

Kuru fasulyesi ve kadayıflı sütlacı ile ün kazanmış bir restorandır. Bu lezzetler Rize’ye bir daha gelmenizi sağlayabilir.

Adres: Çarşı Mahallesi, 53100 Rize Merkez/Rize

Tel: (0464) 217 15 68

Pilunç Çay Evi

Pilunç, kavurma ve sütlacıyla bilinir. Sal Yaylası’nda bulunur ve geleneksel Karadeniz lezzetlerini sunar.

Adres: Sal Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Tel: 0533 391 47 15

Zua Coffee

Yolunuz Çamlıhemşin, Şenyuva, Badara yaylası ya da Palovit şelalesinden birine düşecekse mutlaka Şenyuva’da mola verip Zua Coffee’de alabildiğine yeşilin içinde kahvelerinizi yudumlayın.

Adres: Şenyuva no: 13, Çamlıhemşin/Rize

Tel: 0464 653 30 13

More from the blog

OLİMPOS’TA GEZİLECEK YERLER

Suluada, Çıralı Yanartaş, kaya tırmanışı, Olimpos sahilinde kano deneyimi, Olimpos antik kenti olsun Olympos tatili yapacak olanları çok şeyin beklediğini en baştan söyleyelim. Olimpos gezi...

Küçük Kaputaş Plajı, Kaş

Bu sefer sizlere Kaputaş plajından değil Küçük Kaputaş Plajı'ndan bahsetmek istiyoruz. Kaputaş plajının güzelliğine diyecek lafımız yok. Ama gün geçtikçe artan popülaritesi yüzünden git...

Taş Kapı, Kaş

Bu sene ani bir karar üzerine Akdeniz rotası çıkararak, ilk rota olarak Antalya'nın en popüler tatil bölgesi Kaş ile başladık. Kaş'ta Gezilecek Yerler yazımızda...

İzmir Plajları – Denize Girilecek 50 Koy

İzmir'e tatile gitmek ve İzmir'de denize girmek isteyenleri bu yazımızda sizi mitolojinin doğduğu Ege kıyılarına götürüyoruz. 2800 km'lik sahil şeridi ile İzmir ve İzmir...