Rize’ye kadar onca yolu kat etmeden önce kesin Rize’de ne yenir, Rize restoranları diye mutlaka arayış içine gireceksiniz. O zaman en doğru adreste olduğunuzdan şüpheniz olmasın. Rize’de ne yenir, Rize’nin en iyi restoranları hangisi bu bilgilerin tüm detaylarını kalem kalem listeledik.

Rize’de mutlaka yemeniz gereken meşhur Karadeniz yemekleriyle başlayalım;

Muhlama

Özellikle Hemşin bölgesinde üretilen peynir ile yapılan muhlama, Rize ve çevresinde yüzyıllardır bilinen bir yemektir. Rize’nin en önemli yerel yemeklerinden biri olan Muhlama hem tok tutma hem de enerji verme özelliğine sahiptir. Yayla turizminin ön planda olduğu Rize’de hemen hemen her işletmenin menüsünde yer alır.

Kuru Fasulye

Birimiz hiç sevmeyiz diğerimiz bayılır bu yemeğe. Ama sevin ya da sevmeyin Rize’deki fasulyeye bayılacaksınız.

Laz Böreği

Aslında Laz böreği kutlamaların gerçekleşeceği zaman yapılan bir tür hamur tatlısıdır. Fakat daha sonra işletmelerin menülerinde yer almaya başlamış ve çok beğenilmiştir. O yüzden Rize’de hemen hemen pek çok yerde bulabilirsiniz.

Tarifi : Böreğin içine konulacak olan malzemeler (buğday unu, süt, yumurta, şeker, tuz ve muhallebi) kaynatılır. Sonrasında buğday unundan yufkalar açılır. Tepsiye ilk olarak dört adet yufka serilir. Ardından hazırlanan muhallebi dizilen yufkanın üzerine dökülür. Muhallebi döküldükten sonra bunun üzerine altı kat daha yufka konulur. Üzerine eritilmiş tereyağ döküldükten sonra fırına verilir. Piştikten sonra da son işlem olan şerbet dökülür.

Hamsili Koli (Hamsili Ekmek)

En az bir yıllık ayıklanmış salamura hamsiden yapılır. Kılçığı alınmış hamsi, elenmiş mısır unu ve bol yeşillik ile yoğrulur. Ve ortaya parmaklarınızı yiyeceğiniz bir lezzet çıkar. 

Mısır Ekmeği

Yörede mısır ekmeğine Lazut ekmeği denilmektedir.

“Mısır’ın ekmeğini

Ederler saç altına

Bizim sofrada mısır

Benzer sarı altuna”

Lahana Sarma

Lahana ve karalahana yörede pek çok yemek çeşidinin ana malzemesidir. Sarma dolma da doğal olarak karalahanadan yapılıyor. Orkun’la yıllardır dolma kavgası yaparız. O üzüm yaprağından olanı bense karalahana dolması daha güzel derim. Hala ikimizin de fikri değişmedi bu konuda 🙂

Karalahana Çorbası – Karalahana Yemeği

Çocukluğumun çorbasıdır. Bir de bu çorbanın yapımında bildiğimiz tahta kaşığın aksine çok farklı bir kaşık kullanılır. Karalahana, kırık mısır, barbunya ve pirinçle yapılan lapa görünümlü müthiş bir yemektir. Bilmeyene kokusu ve görüntüsü değişik gelebilir. Ama sakın görüntüsüne aldanmayın! Bir de mısır ekmeği varsa içine doğramayı ihmal etmeyin.

Pepeçura

Rize mutfağında önemli bir yere sahip olan üzümün ezilmesi ve şırasının alınmasıyla yapılır. Özellikle ramazan ayında oldukça tüketilen bir tatlı türüdür.

Enişte Lokumu

Kaynanaların damatları için yaptığı tatlıdır. Peki niye enişte? Karadeniz’de damatlara enişte denir de ondan 🙂

Şeker, yoğurt ve yumurtanın karıştırılarak üzerine tereyağ eklenir. Elde edilen karışıma karbonat ve limon suyu eklendikten sonra en son un eklenir ve yoğrulur. Şekil verilerek tepsiye dizilir ve pişmesi için fırına verilir.

Sütlaç

Karadeniz’in meşhur tatlısını listeye almazsak olmazdı. Asıl sütlaç’ın yeri Hamsiköy. Yeri gelmişken belirtmeden edemedik. Hani zamanı geniş olan falan varsa buraya bi uğrasın deriz. Neyse Rize’ye gelecek olursak yediğiniz yemeğin üzerine şöyle güzel bir tatlı ziyafeti çekecekseniz yemeniz gereken tatlı sütlaç olmalı.

Karayemiş

Doğu Karadeniz bölgesinde bol yetişen bir meyve türüdür. Antioksidan kapasitesi oldukça yüksek olan meyve çok faydalıdır.

RİZE RESTORANLARI

Çayeli Lale Lokantası

1973 yılında kurulan lokanta o yıldan bu yana lezzetini bozmadan hizmetine devam ediyor. Lokanta kuru fasulyesiyle meşhur. Tencerede pişirildikten sonra fırınlanması sayesinde unutamayacağınız bir lezzet tadacağınıza şüpheniz olmasın.

Adres: Hopa Caddesi No:93 Çayeli/RİZE

Tel: 0(464) 532 75 18

Huzur Pide ve Kebap

1966 yılında kapılarını açan restoran şimdilerde hem Rizelilerin hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerin uğrak noktası.

Adres: Cumhuriyet Cd. No.111/Merkez Rize

Liman Lokantası

Kuru fasulyesi ve kadayıflı sütlacı ile bir daha Rize’ye gelmenize sebep olacak lezzetlerle dolu bir restoran.

Adres: Çarşı Mahallesi, 53100 Rize Merkez/Rize

Tel: (0464) 217 15 68

Pilunç Çay Evi

Kavurma ve sütlacını yiyebilirsiniz.

Adres: Sal Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Tel: 0533 391 47 15

Summary
Article Name
RİZE'DE NE YENİR - EN İYİ RİZE RESTORANLARI
Description
Rize'de ne yenir, Rize'nin en iyi restoranları - Huzur lokantası Rize - Lale Lokantası Rize, Kuru fasulye, sütlaç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here