TIAN TAN GIANT BUDA – LANTAU ADASI

Yapımı 12 yıl süren 34 metre uzunluğa sahip 250 ton ağırlığındaki bronz heykel 1993 yılında tamamlanmıştır. Heykeli yakından görebilmek için 268 mediven tırmanmak kaçınılmaz olunca başlıyoruz tırmanmaya. Yaklaştıkça buda’nın lotus çiçeği içerisinde oturduğunu hemen fark ediyoruz.

Heykelin içerisinde 3 bölüm vardır. Bunlar; “Evren Salonu,” “Hayırseverler Liyakat Salonu” ve “Anma Salonu”dur.

TIAN TAN GIANT BUDA 1

Buda’nın hemen karşısında Po Lin manastırı yer alır. Bu manastır Budistler için oldukça kutsal sayılmaktadır.

Merdivenleri bitirdikten sonra Giant Buda’nın bir alt kademesindeki geniş terasta olağanüstü vadi manzarasına eşliğinde yüzleri budaya dönük vaziyette Giant Buda’nın etrafını çevreleyen ve ona övgüler sunan heykellerle çevrilidir.

TIAN TAN GIANT BUDA  2

Po Lin Manastırı

TIAN TAN GIANT BUDA 3

İlk başta manastırın adı “The Big Hut” iken 1924 yılında Po Lin olarak değiştirilmiştir. Po Lin’in kelime anlamı ”Değerli Lotus Tapınağı” mış.

Ana Tapınağın girişindeki 3 altın buda heykeli

TIAN TAN GIANT BUDA 5

Ulaşım : 6. nuamaralı Central feribot iskelesinden Lantau adasına giden Mui Wo teknesine binerek hızlı feribot ile 40 dakika, yavaş feribot ile 60 dakikada ulaşmak mümkün. Feribot yolculuğundan sonra New Lanta 2 numaralı otobüs ile 50 dakika daha yol alarak nihayet Giant Buddha’a varılıyor.

Bizim tercihimiz feribot olmuştu hem şöyle havalı havalı gidelim istedik.

Feribot dışında adaya ulaşım için iki seçenek daha var;

TIAN TAN GIANT BUDA 6

Tung Chung metro durağında inip 25 dakikalık teleferik yolculuğu ile Po Lin Manastırına varmak mümkün. Manastır ile Giant Buddha karşılıklı.

Son seçenek ise yine Tung Chung metro durağında inip 23 numaralı otobüs ile 50 dakikada Giant Budhha’a ulaşmak mümkündür.

 

Summary
Article Name
Tian Tan Giant Buda
Description
Tian Tan Giant Buda - Lantau Adası. Yapımı 12 yıl süren 34 metre uzunluğa sahip 250 ton ağırlığındaki bronz heykel 1993 yılında tamamlanmıştır. Heykeli yakından görebilmek için 268 mediven tırmanmak kaçınılmaz olunca başlıyoruz tırmanmaya. Yaklaştıkça buda'nın lotus çiçeği içerisinde oturduğunu hemen fark ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here