HONG KONG’DA GEZİLECEK YERLER – FULL LİSTE

Hong Kong gezilecek yerler listemize nereden başlasak bilemedik. Çünkü Hong Kong’da gezilip görülecek o kaar çok nokta var ki biz en iyisi Hong Kong gezilecek yerleri bölge bölge ayırıp o şekilde anlatalım. Bu sayede sizin de aklınız karışmasın. Baştan söylemek isteriz ki şu an okuduğunuz Hong Kong gezilecek yerler yazımız bugüne kadar okuduğunuz veya denk geldiğiniz en kapsamlı en aydınlatıcı Hong Kong yazısıdır. Hatta pek çok insanın bilmediği, gitmediği noktalar da bulabileceksiniz. Yazının sonunda siz karar verirsiniz ama bizce ne olur ne olmaz siz yine de bu yazının çıktısını almadan Hong Kong’a gitmeyin 🙂 O zaman Hong Kong’da gezilecek yerlere başlayalım mı?

Önce Hong Kong Gezi Rehberi yazımızı okuyup Hong Kong tarihi ve Hong Kong hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmenizi öneriyoruz.

HONG KONG GEZİLECEK YERLER -HONG KONG ADASI

Hong Kong iki bölgeden oluşuyor. Biri Hong Kong adası diğeri Kowloon bölgesi. Bu iki bölgede gezilecek, görülecek yerleri ve yemek yenilecek mekanları ayrı ayrı listeleyeceğiz. İlk olarak Hong Kong Adası ile başlıyoruz.

VICTORIA TEPESİ – VICTORIA PEAK

hong kong victoria peak
Fotoğraf : flickr @kc ma

Hong Kong manzarasını görebileceğiniz en güzel tepe noktadır. Gerçi biz her seferinde sisli havaya denk gelip o meşhur manzarayı göremesek de siz ne olur ne olmaz buraya çıkın. Ama çıkmadan önce mutlaka hava durumunu kontrol edin.

Yürüyerek: MTR Central durağına gidip J2 çıkışını kullanmalısınız. Zemin kata vardıktan sonra sağa dönüp buradan 4,8 km yürüyerek Victoria Peak’e ulaşabilirsiniz.

Otobüsle: Tsim Sha Shui’den gelecekseniz limandan feribota binerek Central’e gitmelisiniz. Central limanında indikten sonra Star Ferry Pier 8 yakınındaki otobüs terminalinden 15 numaralı otobüse binerek Victoria Peak Tram nokasına gidebilirsiniz.

Peak Tram Ücretleri

Peak Tram Sky Pass: Yetişkin gidiş-dönüş 148 HK$ – tek yön 122 HK$, 3-11 yaş çocuk ve 65 yaş üstü gidiş-dönüş 74 HK$ -tek yön 61 HK$

Peak Tram : Yetişkin gidiş-dönüş 88 HK$ – tek yön 62 HK$, 3-11 yaş çocuk ve 65 yaş üstü gidiş-dönüş 44 HK$ – tek yön 31 HK$

BREAMAR HILL

hong kong manzara noktası

Hem trekking yapmak hem de etrafınızda kalabalık olmadan Hong Kong manzarası izlemek istiyorsanız en doğru adrestesiniz. Buraya gitmeden önce yanınıza mutlaka yiyecek ve içecek alın. Sonra manzara noktasında kendinize en uygun taşı bulup oturun açın içeceklerinizi anın tadını çıkarın. Ziyaret etmek için en iyi saat akşam üzeri gün batımı saatidir. Hem manzara hem de fotoğraf çekmek için en ideal saattir. 

Breamar Hill’e Nasıl Gidilir

İlk olarak Fortress Hill metro durağına gitmelisiniz. Buradan kalkan 49M numaralı yeşil renkli küçük minibüsler ile Breamar Hill durağına kadar yani son durağa kadar gitmelisiniz.

Diğer bir seçenek Causeway metro durağına gelip Fontana Gardens önünden kalkan 23B numaralı otobüsle son durağa gitmektedir.

Gelelim son durağa vardıktan sonrane yapıcağına. Otobüsten indikten sonra yokuş yukarı yolun sonuna kadar devam etmelisiniz. Karşınıza içeri girmek yasaktır tabelası olan demir bir kapı çıkacak. Kapının sağ tarafındaki demir parmaklıklardan atlayarak yolun sağını takip etmelisiniz. Karşınıza çıkan ilk merdiveni tırmandıktan sonra hemen ilk sağa dönün. Sakın ikinci merdivene yönelmeyin. Orman içinde patika yolda sürekli sağ tarafı takip edeceksiniz. Sonra yol sizi zaten manzara noktasına götürecek. Yer yer boyunuzu geçen çalılar ve koca koca kayaların daracık boşluklarından geçecekseniz. Bu sizi ürkütmesin 🙂 Sonu müthiş olacak. Google haritası üzerinden gelecekseniz Red Incense Burner Summit noktasına gitmelisiniz! 

Giriş ücretsizdir.

MONTANE BUILDING

hong kong montane building

Hong Kong son yıllarda en çok fotoğraf çekilen noktalarından biridir. 1960’larda birbirine yapışık yapılmış 5 bina hem keşmekeşliği hem de renkleri ile fotoğrafçılar için alışılmışın dışında bir yer diyebiliriz. 

Beş binanın birleşiminden oluşan kompleks kuşbakışı bakıldığında E şeklindedir. Yerliler bu komplekse “Canavar” ismini vermiştir. E şeklindeki komplekste Okyanus Konağı, Fook Cheong Binası, Montane Konağı, Yick Cheong Binası ve Yick Fat Binası vardır. 1960’larda Hong Kong’da nüfus artışı yaşandığında devlet düşük gelirli insanlar için bu binayı inşa etmiştir. Ghost in the Shell-Kabuktaki Hayalet ve Transformers filmlerine sahne olan Montane Building şimdilerde instagrammer’ların en popüler fotoğraf noktalarından biri haline gelmiş durumda.

Montane Building’e Nasıl Gidilir

Quarry Bay metro istasyonundan indikten sonra Kings Rd boyunca yürüyüp Oceanic Mansion’ın içinden kompleksin bahçesine çıkabilirsiniz.

Giriş ücretsizdir.

TAK CHUEN LAU – YUVARLAK BİNA

Eğer fotoğraf çekme merakınız varsa ve değişik mimariyi seviyorsanız bu yuvarlak binalar tam size göre. Burası 2’şer tane bitişik binanın ortasının boşluk olduğu yapıdır. Eğer bina içine girme imkanınız varsa en üst katına çıkıp binayı yukarıdan aşağı fotoğraflamanızı öneririz.

Lai Tak bölgesine Nasıl Gidilir Fortress Hill metro durağından 1.4 km mesafededir. Yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Giriş ücretsizdir.

YÜRÜYEN MERDİVEN – CENTRAL MID-LEVELS ESCALATOR 

dünyanın en uzun yürüyen merdiveni

Central Mid-Levels Escalator, dünyanın en uzun yürüyen merdivenlerinden biridir. Yürüyen merdivenin uzunluğu 800 metre olup 135 metre yükselmektedir. 245 milyon Hong Kong dolarına (31 milyon dolar eder) mal olan merdiven 1993 yılında açılmıştır. Merdivenin başından sonuna tek yön ulaşım 20 dakika sürmektedir.

Giriş ücretsizdir.

MAN MO TAPINAĞI

hong kong man mo tapınağı

Hong Kong metropolü farklı kültürlerden, inanışlardan ve inançlara sahip herkese hoşgörülü davranmayı bilen bir ülkedir. Hemen yanı başındaki ülkede, Çin halkının bir çoğu budizm, taoizm ve konfüçyüs inançlarına bağlı olsa da Hong Kong’da  daha fazla inanışla karşılaşmak mümkündür. Budist tapınaklarıyla, camileriyle, kiliseleriyle tüm inanç sahiplerine kapılarını aralamaktadır. Hong Kong’daki en önemli tapınak 1847 yılında inşa edilen Man Mo Tapınağı’dır.

Man Mo Tapınağı’na Nasıl Gidilir

MTR Central durağında inip D2 çıkışını kullanmalısınız. Metro’dan çıkar çıkmaz Theather Lane yönüne doğru sağa dönüp Queen’s Rd Central’e kadar yürüyüp buradan Queen’s ile Hollywood caddesini birbirine bağlayan dünyanın en uzun yürüyen merdivenlerinden biri olan Central Mid-Levels Escalator’ı kullanıp Man Mo tapınağına varabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise MTR Sheung Wan istasyonuna varıp A2 çıkışından çıkmak. Hillier sokağından Queen’s caddesine yürüyüp buradan Ladder sokağından Hollywood caddesine geçebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri : 08:00+18:00

Giriş ücretsizdir.

HOLLYWOOD ROAD

Hollywood caddesi Britanyalı deniz kolluklarının adaya ayak bastıktan sonra ilk geldikleri ve 1841 yılında bayrak sallandırdıkları yerdir. Cadde 1844 yılında İngilizler tarafından yapılmıştır. Cadde ismini cadde boyunca yetişen Hollywood bitkisinden almıştır. Bu cadde adeta müze gibidir. Antika dükkanları, sanat galerileri ve butiklerle dolu bir caddedir. İlla çok para harcamınıza gerek yok. Her bütçeden insanın alışveriş yapmasına, hediye almasına uygun dükkanlar vardır. Özellikle Çin sanat ürünleri çok güzeldir.

Bu caddeye yakın Cat Street sokağı antika severler için tercih edilebilecek bir sokaktır. 

QUEEN’S ROAD

Man Mo tapınağına gitmek için yolunuz Queen’s caddesinden geçecek. Belki cadde çok ilginizi çekmeyebilir ama en azından cadde hakkında bilgi sahibi olun diye yazıyoruz. Hong Kong gezi rehberimizde de anlattığımız gibi İngilizler Hong Kong’u aldıktan sonra Hong Kong’da ilk yaptıkları cadde burası olmuştur. 6.5 km uzunluğundaki cadde alışveriş için oldukça canlı bir bölgedir.

ST.JOHN KATEDRALİ

Queen’s caddesinin bir yan sokağında bulunan St.John katedrali 1849 yılında İngilizler tarafından yapılmıştır. Her sömürge devleti gittiği ülkede ilk olarak dini yapı inşa eder. İngilizler de kendi dinini yaymak için katedral inşa etmiştir. St.John, Hong Kong adasında yer alan bir Anglikan kilisesi olup ayrıca Uzak Doğu’daki en eski anglikan kilisesidir. 

Giriş ücretsizdir. 

HONG KONG GEZİLECEK YERLER – KOWLOON BÖLGESİ

AVENUE OF STARS

hong kong avenue of stars

Hong Kong’da görülecek yerler arasında ilk listede yer alan Avenue of Stars Tsim Sha Tsui’daki Victoria Limanındaki her akşam 20:00 gerçekleşen bir ışık gösterisidir. Aslında ışık şovları Hong Kong adasındaki gökdelenlerin ışıklandırılmasıyla yapılıyor. Ve herkes Victoria limanında toplanarak müzik eşliğinde ışık gösterisinin uyumunu izlemeye geliyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir gösteri.

Giriş ücretsizdir.

TSIM SHAU TSUI CADDESİ

TSIM SHAU TSUI HONG KONG

Hong Kong en merkezi caddesidir. Bölge alışveriş ve gece hayatı için tam bir cennettir. Lüks mağazalardan butiklere, ucuz dükkanlardan sokak pazarlarına kadar aradığını her bütçeye uygun ürünleri bulabileceğiniz ayrıca akşam çok güzel manzarası olan rooftoplar’da vakit geçirebileceğiniz bir bölge.

ONBİN BUDA MANASTIRI

Onbin Buda Manastırı / Ten Thousand Buddhas Monastery (Man Fat Tsz), Pai Tau bölgesinde Po Fok Hill’de yer alıyor. Hong Kong’un en önemli buda tapınağı olmasıyla sebebiyle bir çok turist’in uğrak yeridir.

Daha fazla bilgi sahibi olmak ve nasıl gidildiğini öğrenmek için Onbin Buda Manastırı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

NAN LIAN BAHÇESİ

Hong Kong’da Diamond tepesinde / Diamond Hill’de yer alan Nan Lian Bahçesi klasik Çin bahçesi örneğidir. 3.5 hektar alana yapılan bahçe içerisinde ahşap yapılar, köprüler, içinde rengarenk balıklar olan havuzlar ve peyzaj görülmeye değerdir.

Giriş ücretsizdir.

MONGKOK

Hong Kong’da alışverişin olmazsa olmazı Mongkok bölgesidir. Mongkok’ta özellikle caddeye kurulan Ladies Market denilen sokak pazarı, Hong Kong’a ilk defa geliyorsanız mutlaka gitmeniz gereken bir pazardır. Burayı sadece pazar olarak düşünmeyin. Bölgenin adeta her sokağı her caddesi alışveriş için kurulmuştur. En az yarım gün harcamanızı öneririz 😉

CHOI HUNG ESTATE 

Hong Kong’daki en eski toplu konut alanlarından biri olan Choi Hung’u artık bilmeyeniniz yoktur. Samsung reklamında en dikkat çekici yerlerden biriydi. Gerçi reklam’da her konum çok dikkat çekiciydi. Tamamı Hong Kong’da çekilmiş. Ve özellikle turistik olmayan noktalarda. Choi Hung’da onlardan biri. Şimdilerde toplu konutun önündeki basketbol sahası turisten geçilmez durumda. Kamerasını alan koşarak buraya geliyor 🙂

Toplu konut 1964 yılında yapılmıştır. Düşük gelirli insanlar bu ve benzeri toplu konutlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Yeri gelmişken şunu da belirtmek isteriz; ekonomistlere göre Hong Kong, dünyadaki yaşam maliyetinin en yüksek olduğu ikinci ülke olarak belirlenmiştir. Choi Hung’da 40.000’in üzerinde insan yaşıyor. Ne kadar dar alanlarda yaşadıklarını varın siz düşünün artık 🙁

Choi Hung Estate’e Nasıl Gidilir?

Metro’da Kwun Tong Line hattına binerek Choi Hung durağında inmelisiniz. İndikten sonra C3 yada C4 çıkışını kullanın. Metro’dan dışarı çıktıktan sonra sağa döndüğünüde çaprazınıda otopark benzeri bir yapı göreceksiniz. Onun merdivenlerin yukarı doğru çıkın. Hopp bi bakmışsınız basketbol sahasının tam içindesiniz 🙂

Şimdi isterseniz önce reklamı izleyin. Sonra da videonun altına bu reklamdaki tüm noktaları sizin için tek tek yazalım 😉

Reklamın en önemli noktası yukarıda da dediğimiz gibi Choi Hung. Eğer fotoğraf çekmeye meraklı ve değişik mekanlar arayışı içindeyseniz reklamdaki diğer noktalara da gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

PING SHEK ESTATE 

Ping Shek Estate

Reklamda kare bina boşluğunun üzerinden uçağın geçtiği sahne varya. İşte orası Pink Shek Estate. Burası Choi Hung’a komşu bir toplu konuttur. Choi Hung’dan yürüyerek yaklaşık 5 dakika sürmektedir. Telefonun navigasyonuna Pink Shek Estate yazınca çıkıyor zaten.

LOK WAH PLAYGROUND

Gelelim benim en sevdiğim yere. Açıkça söylüyorum o kadar yer gezdik, her aradığım yeri elimle koymuş gibi buldum. Ama burası inanın beni yordu. Ne navigasyon doğru adres veriyor ne de yerlisi biliyor. Sora sora Bağdat bulunur misali sonunda buldum ama 🙂

Bu bölge de yine bir toplu konuttur. konut önüne, otoparkın üzerine yapılan renkli çocuk oyun alanı son zamanlarda fotoğrafçıların gözde yerlerinden biri haline gelmiş durumda.

Fotoğraf çekmek için ışığın en iyi olduğu saatler öğleden sonradır 😉

Loh Wak Playground’a Nasıl Gidilir?

Kowloon Bay metro durağında inip A çıkışından çıkın. Sonra haritaya Loh Bak South Estate Garage yazın. Ya da etrafınızdaki yerellere adres soracaksanız bile bu otoparkın nerede olduğunu sorun. Otoparkı buldunuz mu zaten iş bitiyor. Otoparkın merdivenlerini kullanıp en üst kata çıkınca mavi renkle parka gelmiş oluyorsunuz.

Aşağıdaki haritadan reklamdaki tüm noktaları da görebilirsiniz.

TANK LANE 

tank lane hong kong

Son noktada burasıdır. Ancak burası diğerleri gibi Kowloon bölgesinde değil Hong Kong adasındadır. Reklamın en başında renkli duvarı olan yer burası. Harita üzerinden yine pinledik. Hatta buraya kadar gelmişken hemen duvarın karşı sokağın başındaki merdivenlerin sağındaki Brucee Lee muralı da görmemezlik etmeyin 😉

TEMPLE STREET NIGHT MARKET

hong kong gece pazarı

Şüphesiz Hong Kong’un en fotojenik yerlerden biridir. İsterseniz pazarı gezebilirsiniz isterseniz de bizim gibi pazarın hemen karşısındaki otoparktan aşağıdaki görüntüyü alabilirsiniz. Aynı kareyi yakalamak için tek yapmanız gereken Yau Ma Tei isimli otoparkın 4.katına çıkmanızdır.

Asansör olduğu için merdivenleri kullanmanız gerekmiyor. Ben tek başıma asansör kullanmaktan biraz çekiniyorum. 15.katta asansörde kaldıktan sonra böyle bir fobi oluşmaya başladı. Ne hizmetse çıkarken asansörü kullandım. İnerken de dur ya merdivenlerden ineyim dedim. Merdiven kapısını açtıktan sonra merdivenlere varmak için bir kapı daha var. İşte ne olduysa o kapının arkamdan kapanmasıyla oldu. Dedim şu kapıyı bi açayım. Açmayı denememle kapının açılmaması bir oldu. Merdiven boşluğunda öylece kaldım. Hangi kata indiysem kapılar açılmıyordu. En son çareyi zemin kata inmekte buldum. Boş ve dar bir bahçeye çıktım. Bu seferde her yer metrelerce uzun demir parmaklıkla çevriliydi. Nasıl olduysa bahçeden açılan bir kapı buldum ve açıp koştur koştur çıktım. Siz aman diyelim merdivenden uzak durun 🙂

JOCKEY CLUB INNOVATION TOWER

Bina Zaha Hadid Architects tarafından tasarlanmıştır. Tasarımın harikalığı gerçekten görülmeye değerdir. Binanın hem içi hem de dışı ayrı bir tasarım harikasıdır.

Binanın içine girmek isterseniz 10:00-18:00 saatleri arasında gitmelisiniz. Giriş ücretsizdir.

Eğer rehberli tura katılmak isterseniz 11:00-12:00 ve 16:00-17:00 arasında düzenlendiğini unutmayın. Gruplar 10-20 kişilik olmaktadır.

HONG KONG’DA TREKKİNG

Hong Kong’da belki de bugüne kadar hiç tavsiye edilmemiş ve listelenmemiş yerleri açılayacağız sizlere. Hong Kong’a gidip de hiç aklınıza trekking yapmak gelir miydi? muhtemelen kimse Hong Kong’da trekking yapmaz hatta rotalarını dahi bilmez. Gezgin Çift farklıyla sizlere Hong Kong zirvelerini ve en güzel manzara noktalarını açıklıyoruz.  

Hong Kong’un en bilinen manzara noktası Victoria Tepesi ancak buraya yürüyerek çıkmak için kullanacağınız yol tamamen asfalt. Yani trekking’den çok bir yürüyüş rotası.

Bir diğer manzara noktası Breamar Hill. Burası Victoria Tepesinin tam aksine bilinmeyen bir yer. Bura çıkmak için de öyle aman aman trekking yapılmıyor. Ormanlık alana girdikten sonra patika yoldan 10-15 dakika yürüyerek manzara noktasına ulaşılıyor.

Asıl trekking noktalarıyla başlayalım

DEVIL’S PEAK – ŞEYTAN ZİRVESİ

hong kong trekking devils peak

Devil’s Peak, adını Ming Hanedanlığı döneminde bir zamanlar tepeyi işgal eden vahşi korsanlardan alır. Burası ünlü korsan Cheng Lin Cheong’un eviymiş. İngilizler 1898’de Yeni Bölgeleri – New Terrotories’i satın aldıktan sonra Devil’s Peak’a askeri istasyonlar inşa etmişlerdir. Bir çok istasyonu bitki örtüsü kaplamış olsa da bugün hala bir kaç tane istasyon gözükmektedir.

MTR yeşil hatta binerek Yau Tong durağında inip A çıkışını kullanıp Domain Mall isimli alışveriş merkezinin içine çıkacaksanız. Merdivenleri kullanıp zemin kata çıkın. Zemin katın en sonunda Tai Hing isimli restaurantın olduğu yerden dışarı çıkın. Çıktığınız caddenin ismi Ko Chiu Rd. 

Ko Chiu Yoluna çıkınca Lei Yue Mun Estate isimli toplu konuta doğru yürümelisiniz. Toplu konutu geçer geçmez sağa dönüp Tseung Kwan O Chinese Permanent Mezarlığı’na doğru yamacı yürümeye başlayın. Tepeye doğru 650 metre yürüyeceksiniz ta ki Wilson Trail girişini görene kadar. Buradan sonra yolun karşına geçip önünüzdeki merdivenleri çıkmaya başlayın ve sadece yol boyu çok düzenli konulmuş tabelaları takip edin.

Vakit ayırmanız gereken süre : 2-3 saat

Giriş ücretsizdir.

LION ROCK 

Mtr lok Fu istasyonunda inip Lion Rock Garden Community’e kadar 1.2 km yürümelisiniz. Bu noktadan sonra aşağıda haritada işaretlediğimiz yere 150 metre kadar yürüyüp sağınızda Lion Park talebasını göreceksiniz. Tam bu noktadan başlayıp zirveye kadar trekking yaparak çıkabilirsiniz. Akşam üzere gün batımından 3 saat önce orada olmaya özen gösterirseniz manzaranın tadına doyum olmaz. Bir de mümkünse hafta içi gitmeye çalışın. Çünkü haftasonları çok kalabalık oluyor.

Tırmanış zor değildir. Vakit ayırmanız gereken süre : 3 saat 

KOWLOON PEAK – KOWLOON ZİRVESİ – SUICIDE CLIFF

Suicide Cliff olarak bilinen tepe Hong Kong’un en zorlu tırmanış rotalarındandır. O yüzden tırmanış öncesi lütfen bu rotanın zor olduğunu ve oldukça engebeli arazilerden geçeceğinizi unutmadan zirveye çıkmaya karar verin. Yeri geliyor zor yolları aşmak için sağınızda solunuzda kalan ağaç dallarından destek alma ihtiyacı duyuyor insan. Tabi her ellediğiniz ve bastığınız yere de yılanları korkutmamak için dikkat etmeyi de unutmayın 🙂 Bir de çok sık ormanlık alanda trekking yapacağınız için sinek ilacını sürmeyi de ihmal etmeyin. Trekking sonunda Suicide Cliff’e vardığınız da lütfen burada fotoğraf çektirirken çok ama çok dikkatli olun. Bu tehlikeli kaya bir çok kişinin ölümüne sebep olmuştur. 

Mtr ile Choi Hung durağında inip C2 çıkışından çıkacaksanız. çıkar çıkmaz ya Sai Kung’a giden 1A  numaralı yeşil minibüse ya da Hong Hau’ya giden 11 numaralı yeşil minibüse binmelisiniz. Şöföre Good Hope School durağında ineceğinizi söylemeyi unutmayın. İndikten sonra Clear Water Bay yolunu yokuş yukarı yürümeye başlayın. Karşınıza yol ayırımı çıkınca solu takip edecekseniz ve yine ilk soldan gireceksiniz. Buradan sonra patika yol başlıyor ve yol sizi Suicide Cliff’e çıkarıyor.

RAZOR HILL – RAZOR TEPESİ

Son trekking noktasıyla artık Hong Kong’daki trekking rotalarını bitirelim. Razor diğer tepelere göre çok daha az bilinen olanıdır. Önce buraya nasıl geleceğinizle başlayalım. Sai Kung bölgesindeki Pik Uk başlangıç noktasıdır. Pik Uk’a gelmek için Mtr ile Choi Hung durağında inip C2 çıkışından çıkacaksanız. Çıkar çıkmaz ya Sai Kung’a giden 1A  numaralı yeşil minibüse ya da Hong Hau’ya giden 11 numaralı yeşil minibüse binmelisiniz. Bindikten sonra şöföre Pik Uk’ta ineceğinizi söylemeniz yeterli.

Pik Uk otobüs durağında indikten sonra Shell benzinciyi göreceksiniz. Shell’i sağınıza alarak yokuş yukarı Razol Hill caddesini çıkmaya başlayın. Caddenin bitimindeki beyaz duvarlı binanın hemen sağındaki dar merdivenleri çıkmaya başlayın. Trekking rotası boyunca yol işaretlerinin yeterli olmadığını ve manzaranın sonuna yaklaşmaya yakın yolun dikleştiğinin de altını çizmek isteriz. Yanınızda mutlaka önceden trekking yapmış tecrübeli birileriyle çıkmanızı öneriyoruz.

Listelemiş olduğumuz hangi trekking rotasına tırmanızsanız tırmanın en az 2 saat ayırmanızı, mutlaka yanınızda su bulundurmanızı ve trekking’e uygun kıyafet-ayakkabı giymenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 HONG KONG ADASINDA NE YENİR?

Aşağıda listeleyeceğimiz yemek mekanlarının pek çoğu Hong Kong halkı tarafından tercih edilen en popüler mekanlardır. Genelde turistler tarafından çok bilinmediği için bizim yazımızdan görüp gidip etrafınızda sizin gibi turist görmezseniz sakın şaşırmayın. Ve bu yüzden girmemezlik etmeyin. Çünkü hayatımızda belki de en güzel en lezzetli yemekleri bu salaş mekanlarda yedik. Listemizde öyle gösterişli, şık, kokoş yerler yok. Aradığınız oysa eğer bu yazımızda bulamayacağınızı şimdiden söyleyelim. Öyle yerler zaten her yerde değil mi! Mühim olan tarihi mekan olması, o mekanı açan insanların hala işletiyor olması ve en önemlisi lezzet…..

Lan Fong Yuen

1953 yılından bu yana bir aile işletmesidir. Hong Kong tarzı kahvaltı yeridir. Ama bir yandan sütlü çayıyla da meşhurdur. Çaylar eski usul kilotlu çorapla demeleniyor 🙂 Çok küçük bir mekan olduğundan içeride yer bulmak çoğu zaman sıkıntı olabiliyor. Çayınızı take-away alıp dışarıda içebilirsiniz.

Lin Hueng Tea House

Hong Kong’un en meşhur çay evidir. Bir şeyler yemeyecek olsanız bile havasını solumak için gitmekte fayda var. Ama mutlaka sabah erken saatte gidin. Yoksa kalabalıktan içeri girmek mümkün olmuyor.

Little Bao 

Hiç hamburger görünümlü dondurma yemiş miydiniz? Yemediyseniz Little Bao sandviçli dondurmasını yemeden Hong Kong’dan ayrılmayın.

Oddies Foodies

Tatlı seviyorsanız bu mekana gidip dondurma ya da egg waffle yemenizi tavsiye ediyoruz.

Sang Kee Congee

Bir kase dolusu mutluluğun en doğru adresi burası. Balık topu çorbasıyla meşhur mekan çok salaş ve ufacık olmasına rağmen sakın gözünüzü korkutmasın. Çekinmeden içeri girin ve afiyetle çorbanızı için 😉

Saam Hui Yaat

Hong Kong usulü Dim Sum yapan çok yerel bir mekandır. Dim Sum çin mantısına verilen isimdir. Bizim mantının çok çok büyük halini düşünün. Ayrıca dim-sum’lar çeşit çeşit yapılır. Balıklısı, etlisi, sebzelisi vs diye liste uzar gider. Gün içerisinde 05:00 ila 15:00 arası açıktır.

Sun Hing

Yum Cha’nın en doğru adresidir. Ama nedir bu Yum Cha? Yum Cha, Kanton brunch’ıdır.

Kantonca konuşulan bölgelerde : Guangdong, Guangxi, Hong Kong ve Macau adasında çok popülerdir. Şimdi Kantonca ne sorusu geliyor tabi akıllara. Eski çinceye cantonese yani kantonca denir, geleneksel çinceye ise mandarince denir. Hong Kong’da eski çince yani kantonca konuşulmaktadır.

Kanton brunch’ı çin çayı ve çeşit çeşit dim sum’lar eşliğinde yapılan bize göre çok otantik bir öğündür. Bu verdiğimiz mekansa kanton brunch’ının bir numaralı adresidir. Önünde sıra görürseniz şaşırmayın çok normaldir. Ama sıra var diye sıraya girmemezlik de etmeyin 🙂

Mekan 03:00-16:00 arası açıktır.

HONG KONG’DA MICHELIN YILDIZLI RESTAURANTLAR

Dünyanın en ucuz Michelin yıldızlı restaurantları Hong Kong’dadır. Elbette çok lüks Michelin yıldızlı restaurantlar da vardır. Ama önemli olan hem Michelin yıldızlı hem de ucuz olmasıdır. Hong Kong’daki Michelin yıldızlı restaurantların listesi aşağıdaki gibi olup bizim öncelikli tavsiyemiz ilk üçüdür.

1.Four Season Claypot Rice

Önü naylon muşambayla kapatılmış mekan ne çok küçük ne çok büyüktür. Çok salaş bir ortama sahip mekan belki girmeden önce çekinmenize sebep olabilir. Ama mutlaka imkan yaratıp bu restauranta gidin. Hatta erken gidin. Yoksa önünde saatlerce sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Çin mantarlı Clay Pot Rice ve midye omlet spesyalleri arasında olduğu için biz bu ikisini yedik.

Adres : 50-52 Arthur St, Yau Ma Tei, Hong Kong

2.Block 18 Doggie’s Noodle

Sokakta küçük bir tezgahta yapılan erişteci burası. Karton kaseler ile servis edilen erişte etli, tavuklu ve sebzeli olarak değişiyor. Bugüne kadar yediğimiz en başarılı eriştelerden biri olduğunu itiraf etmeliyiz.

Adres : 27-31 Ning Po Street, 27-31 Ning Po St, Yau Ma Tei, Hong Kong

3.Sister Wah

Ne yapın ne edin gerekirse gün içerisinde bir yeri eksik görün ama Sister Wah’a gidip Beef Brisket yemeden Hong Kong’dan ayrılmayın. İçinde kocaman eti, etin yanında yapışık yağı ve noodle dolu bir tabak insanı ne kadar mutlu eder? Gitmeden önce biz de bu soruyu sormuştuk. Ama sister wah’la çok mutlu edeceğini öğrendik. Müthiş bir tat, servis çok hızlı, çalışanlar müthiş güleryüzlü. Bir tabak iki kişiyi fazla fazla doyuruyor. Ücreti 6 USD

Adres : 13 Electric Rd, Causeway Bay, Hong Kong

4.Hop Yik Tai

Çok minik bir dükkan ama minik deyip geçmemek gerekiyor. Lezzetiyle önünde sıralar oluşturuyor. Rice Roll seviyorsanız bir numaralı tercihiniz olmalı.

Adres : Sham Shui Po, Kweilin St, 121

5.Owl’s

Bu sefer Michelin yıldızlı bir dondurmacı önerimiz var. Sadece dondurması değil hamurişleri de oldukça başarılı. 

Adres : GF, 32 Mody Road, Tsim Sha Tsui, Hong Kong

6.Kam’s Roast Goose

Kızarmış kaz etinin en doğru adresi.

Adres : Wan Chai, Hennessy Rd, 226

7.Ling Hueng Kui

Dim Sum seviyorsanız buraya gitmelisiniz. Ayrıca mekanın spesiyali ördeğidir.

Adres :2-3F, 40-50 Des Voeux Road West, Sheung Wan, Hong Kong

8.Mammy Pancake

Pancake’leri ile ünlü büfe’de istediğiniz çeşitte pancake bulabilirsiniz. Malzemesi de dolu dolu olduğu için çok doyurucu. Tavsiyemiz egg Waffle’dır. Büfe 12:30-21:00 arası açıktır.

Adres : Leishun Court, 1-5 Haven St, Causeway Bay, Hong Kong

More from the blog

HONG KONG GEZİ REHBERİ

Hong Kong gezi rehberi ile Hong Kong'un hem gezilecek yerlerini hem fotoğraf çekilecek noktalarını, Hong Kong ulaşımını, Hong Kong'da nerede kalınacağını, Hong Kong'da ücretsiz...

HONG KONG NEREDE – NASIL GİDİLİR?

Hong Kong nerede ve Hong Kong'a nasıl gidilir. Belki de çoğumuzun önüne harita koysalar Hong Kong'un yerini bulmakta zorlanırız. Hong Kong o kadar küçük ki...

Hong Kong Jumbo Kingdom

Hong Kong gezilecek yerler, Hong Kong görülecek yerler listesinde sıralayabileceğimiz Jumbo Kingdom Restaurant ayrıca sizlere Hong Kong'da nerede yemek yenir, Hong Kong restaurant tavsiyesi, Hong Kong yeme içme olarak da tavsiye edebileceğimiz...

HONG KONG’DA ALIŞVERİŞ

Alışveriş muhakkak her bayanın vazgeçilmezidir. Sırt çantalısı, sırt çantasızı, gezgini, gezgin olmayanı bunların hiçbiri önemli değildir. Bayan olmak yeterli  Şuna eminim nereye gidersek gidelim gittiğimiz...