HONG KONG NEREDE – NASIL GİDİLİR?

Hong Kong nerede ve Hong Kong’a nasıl gidilir. Belki de çoğumuzun önüne harita koysalar Hong Kong’un yerini bulmakta zorlanırız. Hong Kong o kadar küçük ki haritayı yaklaştırmadan tam yerini kestirmek mümkün değil. 99 yıl boyunca İngiliz sömürgesi olan ülke şatafatlı bir törenle 1997 yılında Çin Devletini geri verilerek Çin’e bağlı özerk bir bölge oldu. Hong Kong Tarihi makalemizden nasıl sömürge olmuş, günümüzdeki durumu nedir, nasıl yönetilir gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Hong Kong, o kadar farklı bir yer ki. Ayak basar basmaz kendinizi kaosun içinde hissediyorsunuz. Her yer neon tabelalarla dolu, trafiği, kalabalığı, her yerde kurulu sokak pazarları ve tam aksine lükslüğü ile insanı önce şaşırtıyor sonra da hayran bırakıyor.

Biz Hong Kong’u bundan tam 12 yıl önce 2007 yılında ziyaret ettik. O gün bugündür bizde bağımlılık yaptı. Bizi tanıyanlar ikinci evimizin olarak Uzak Doğu olduğunu söyler ama bu tamamen yanlıştır. Bugün İstanbul’dan sonra nerede yaşarsınız deseler ilk seçeneğimiz Hong Kong olur!

HONG KONG NEREDE?

Hong kong nerededir

Kapitalizmin, ticaretin, ekonominin merkezi olan Hong Kong, Asya kıtasında komünist bir dev’in yani Çin’in güneyinde bulunan bir şehir devletidir. Asya’nın en büyük ülkesine sınırı olan finansal gücün merkezidir. Hong Kong’da 2 ana bölge vardır. Bunlar New Territories (yeni topraklar), Kowloon ve Hong Kong adasıdır. Bunun dışından toplam 235 adası vardır. Hong Kong’a tek sınır ülke Çin’dir. Çin ana karasına tek karadan bağlantı New Territories bölgesinden gerçekleşmektedir.

Harita üzerinden de incelediğiniz takdirde Hong Kong’un konumu kafanızda çok daha iyi canlanacaktır.

Yüzölçümü : 1104 km2

Nüfusu :7,392 milyon

Para Birimi : HKD-Hong Kong Doları

HONG KONG’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan isterseniz direk, isterseniz aktarmalı olarak Hong Kong’a ulaşmak mümkündür. Aktarmasız uçuş süresi 10 saat 30 dakika olup, aktarmalı uçuşta bu süre aktarma süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Direk dönüşlerde ise süre 11 saat 20 dakikadır.

Hong Kong, Türk vatandaşlarından vize istemediği için bu bizler için vize evrağı hazırlamama adına çok büyük bir avantaj sağlıyor. Vize ve vakit sıkıntınız olmadığı sürece en uygun tarihe uçak bileti bulduğunuz gibi Hong Kong’a gidebilirsiniz.

Eğer Çin’den Hong Kong’a geçme planınıza varsa en hızlı yol olarak uçağı seçebilirsiniz. Ama en kullanılan ulaşım sistemi Guangzhou’dan Hong Kong’a tren yoluyla ulaşımı sağlamaktadır. Online Klook isimli siteden biletlerinizi alabilirsiniz. Çin’den Hong Kong’a geçecekseniz bu takdire Guangzhou’daki tren istasyonundan biletinizi almanızı öneriyoruz. Bir diğer ulaşım alternatifinden biri de Hong Kong – Guangzho arası feribot ulaşımıdır. Yaklaşık 2 saatte Guangzhou’dan Hong Kong’a ya da Hong Kong’dan Guangzhou’ya geçebilmeniz mümkün.

HONG KONG’A NE ZAMAN GİDİLİR?

hong kong ne zaman gidilir

Hong Kong ziyaret için yıl boyu istediğiniz herhangi bir ayda gitmek için ideal olsa da yüksek, orta ve düşük sezonları vardır. Şimdi gelin size tek tek sezonlar hakkında bilgi verelim.

Yüksek Sezon: Hong Kong’un en yüksek dönemi Ekim ve Mayıs ortasıdır. Yalnızca bu dönem içinde sadece Ocak ayı sonundaki Çin Yeni Yılına dikkat etmek gerekiyor. Çin Yeni Yılı, tüm Asya ülkelerinin en kalabalık olduğu dönemdir. Çünkü adeta sürüler halinde seyahat ediyorlar. Bu dönemi unutmadan eğer bahsettiğimiz ayda seyahat edecekseniz otel rezervasyonlarını çok çok önceden ayarlayın. 

Orta Sezon: Hong Kong’da orta sezon, Mayıs ayının ortasında başlar Haziran ayının ortasına kadar devam eder. Bu dönem çok sıcak ve çok nemli havaya sahip olmadığı için ziyaret edilecek en iyi dönemlerden biridir.

Düşük Sezon: Temmuz-Ağustos Hong Kong’un düşük dönemidir. Aman diyoruz sakın bu tarihlerde Hong Kong’a ayak basmayın. Otelden çıkınca kendinizi fırına girmiş gibi hissetmek istemiyorsanız bu tarihlerde Hong Kong’dan uzak durun 🙂

Hong Kong’da Tayfun Dönemi: Hong Kong’un tayfun dönemi Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Temmuz ayında özellikle Hong Kong’a gelmemek gerekir. Hem tayfun riskinin %60 olduğu dönem hem de Hong Kong’un en sıcak ve yağışlı dönemi olarak bilinir.

Ocak ayı, Hong Kong’un en soğuk dönemi olduğu için bu dönemde gelmenizi önermiyoruz.

Eğer özel bir dönemde yani festival zamanı Hong Kong’u anlamlı bir günde ziyaret etmek isterseniz Ocak sonu gerçekleşen Çin Yeni Yıl, Şubat ayında Lantern festivali, her yedinci ayın 15.gecesi gerçekleşen Ghost festivali (Çin inancına göre bugün tüm kötü ruhlar yeryüzünde dolaşmaktadır) dönemlerini tavsiye ederiz.

Hong Kong’un Türklerden vize istemiyor oluşu ve İstanbul’dan direk Hong Kong’a uçuşlar olması sayesinde bu müthiş ülkeye gitmediyseniz en kısa zamanda plan yapıp gitmenizi öneriyoruz. Eğer alışveriş düşkünüyseniz ki bu hem kadın hem de erkekler için geçerlidir.  Hong Kong alışveriş merkezleri, butik dükkanları, sokak pazarları ve elektronik dükkanları ile gerçekten çeşitliliği ile insanı hayrete düşürüyor.

Alışverişi bir kenara koyacak olursak hemen yanındaki Macau Adasına geçebilir, tema parklarında yaşınız kaç olursa olsun eğlenebilir, yaz dönemi gittiyseniz Hong Kong adası bölümünde denize girebilir ve Michelin yıldızlı restaurantlarında yemek yiyebilirsiniz. Bu saydıklarınız yetmedi diyorsanız en güzeli oturun oturduğunuz yerde 🙂 Yok, aradığımdan da fazlası var diyorsanız bir an önce alın bileti, hazırlayın valizi çıkın yola 😉

Bizden şimdilik bu kadar. Diğer Hong Kong yazılarımızda görüşmek üzere.

More from the blog

HONG KONG’DA GEZİLECEK YERLER – FULL LİSTE

Hong Kong gezilecek yerler listemize nereden başlasak bilemedik. Çünkü Hong Kong'da gezilip görülecek o kaar çok nokta var ki biz en iyisi Hong Kong...

HONG KONG GEZİ REHBERİ

Hong Kong gezi rehberi ile Hong Kong'un hem gezilecek yerlerini hem fotoğraf çekilecek noktalarını, Hong Kong ulaşımını, Hong Kong'da nerede kalınacağını, Hong Kong'da ücretsiz...

Hong Kong Jumbo Kingdom

Hong Kong gezilecek yerler, Hong Kong görülecek yerler listesinde sıralayabileceğimiz Jumbo Kingdom Restaurant ayrıca sizlere Hong Kong'da nerede yemek yenir, Hong Kong restaurant tavsiyesi, Hong Kong yeme içme olarak da tavsiye edebileceğimiz...

HONG KONG’DA ALIŞVERİŞ

Alışveriş muhakkak her bayanın vazgeçilmezidir. Sırt çantalısı, sırt çantasızı, gezgini, gezgin olmayanı bunların hiçbiri önemli değildir. Bayan olmak yeterli  Şuna eminim nereye gidersek gidelim gittiğimiz...