Sorrento Gezi Rehberi

İtalya’nın güney sahilleri Amalfi kıyılarında gezimiz devam ediyor. Amalfi kıyılarındaki bir diğer sahil kasabasında Sorrento’dur. Sorrento’da gezilecek yerlerSorrento’da görülecek yerlerSorrento’ya ulaşım nasıldır gibi pek çok sorunun cevabını makalemizin içeriğinde bulacaksınız.

1544 yılında dünyaya gelen İtalyan şair Torquato Tasso’nun şehrindeyiz. Şair hakkında detaylı bilgi yazacak değiliz ama Türkler için söylemiş olduğu sözü yazmadan olmaz!

Türklerden bahsediyorum… Düşmanına saldırırken amansız bir kasırgaya, korkunç bir denize ve insafsız bir yıldırıma benzeyen Türk ; dost yanında ve silahsız düşman karşısında bir seher yelidir, berrak bir göldür. Gönül açan bu yeli yıldırma, göz kamaştıran bu gölü coşkun bir denize çevirmek tabiatı da inciten bir gaflet olur. “Tasso”

Falezler üzerindeki düzlüğe kurulmuş, kasabanın kalbinin Tasso Meydanında attığı, tüf kayaların üzerinde manzarası eşsiz doğal terasların olduğu, Corso Italia caddesinde lüks mağazaların bulunduğu, dar mı dar Via San Cesareo sokağında hediyelik eşyayı hangi dükkandan alsam diye şaşıracağınız, limon ağaçlarının sarıp sarmaladığı, Vezüv yanardağı manzarası sunan bir yarımada : SORRENTO

Amalfi ve Positano gibi sessiz ve sakinliğin hakim olmadığı daha çok şehir hayatı izlenimi veren bir kasaba burası. Sahile ister asansör kullanarak ister onlarca merdiveni inerek isterseniz oyulan kayalardan yapılan yürüyüş yolunu kullanarak inebilirsiniz.

Sahil dediysek yanlış anlaşılmasın. Denizin ve kayaların üzerinde kurulu iskelelerden oluşan, kumsalı olmayan sahil. Sahilin solunda Leonelli kumsalı, sağında ise Peter kumsalı tam ortada ise 10 metre uzunluğunda halk plajı vardır. Özel plajlara giriş ücreti 8 euro. Sahil falezlerin hemen önünde olduğundan güneş erkenden sahilden çekilmektedir. Buraya kadar gelmişken belki 1 gününüzü bu beachlerin birinde geçirmek istersiniz ama keyif alır mısınız, almaz mısınız onun pek garantisini veremeyiz.

Biz konaklama tercihimizi Sorrento’dan yana kullandık. Amalfi ve Positano’daki evlerin sahile dik dik kurulu olması ve hangi otelde kalırsak kalalım merdivenleri inip çıkma meşakatine katlanmak zorunda olacağımızı bildiğimiz için Sorrento çok daha iyi bir tercih oldu.

Sorrento’dan Capri adasına ulaşım oldukça kolay ve rahattır. Sorrento’yu kendinize merkez yapıp buradan günü birlik Capri adası, Amalfi kıyılarına ( Positano, Amalfi, Ravello vs…) gidebilirsiniz.

Sorrento’da Görülmesi Gereken Yerler

  • Correale di Terranova Müzesi
  • Marina Piccola (Liman)
  • Sorrento Katedrali ve Çan Kulesi : 15 yy’ın başlarında Roman stilinde inşa edilmiştir. 1924 yılında kadar defalarca tadilat gören yapının cephesi bu tarihten sonra baştan yapılmıştır.
  • I Servi di Maria Kilisesi : Barok tarzda ki kilisenin yapımı 18 yy’da tamamlanmıştır. Hz. İsa’nın ahşap heykeli adı bilinmeyen bir heykeltraş tarafından yapılmıştır. Perşembe ve Cumartesi 17:00 ile 20:00 arası açık iken Pazar günü sabah 08:00 ile 12:00 arası ziyarete açıktır.
  • Eski Değirmen : Tasso meydanının hemen arkasında ki vadide yer yeşillikler içerisinde 19 yy’ın başlarına kadar kullanılmakta olan değirmen günümüzde terk edilmiş bir halde hale görünür bir haldedir.

  • San Francesco’nun inzivaya çekildiği kilise
  • Sant’Antonino Bazilikası
  • S. Maria del Carmelo Kilisesi
  • Sant’Agnello Katedrali : Aziz Prisco ve Agnello’ya ithafen 1440 yılında Barok tarzında yapılmıştır. Kilisenin için Gustavo ve Giuseppe Mancinelli’nin önemli tabloları ile dekore edilmiştir.

Tarantella Dansı

Güney İtalya’nın geleneksel bir dans türü olan Tarantella dansı 15. ve 17. yy arasında çok moda olmuş bir dans türüdür. İtalyanların inanışına göre insanları Tarantula soktuğu zaman bu zehirin dışarı atılmasını sağlayan Tarantella dansıymış. Godfather filminin ilk bölümündeki düğün sahnesinde çalan şarkı da Tarantella’dır.

Sorrento’ya Ulaşım

Tren : Napoli’den Circumvesuviana treni ile 1 saat yolculuk sonrası Sorrento’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 180 dakika geçerliliği olan biletin ücreti 4.10 euro.

 

More from the blog

Romada Gezilecek Yerler

Bahar ayına girmemizle beraber artık bir çoğumuz tatil planları yapmaya başladık bile. Avrupa tatili için plan yapanların pek çoğunun tercihi İtalya turları kapsamında talep gören yerlerin...

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre gezi rehberimizle bu sefer İtalya'nın muhteşem beş köyüne ev sahipliği yapan La Spezia bölgesine doğru yola çıkıyoruz. Cinque Terre köyleri, gezilecek yerler,...

Portofino Gezi Rehberi

Belki bazılarınız gitti belki hiç gitmeyenleriniz oldu ama şarkı size biraz olsun Portofino’yu yaşatacak diye düşünüyoruz. Portofino'da gezilecek yerler, Portofino'da görülmesi gereken yerler, Portofino'da ne yenir, Portofino'da konaklama ve Portofino'ya...

Capri Adası Gezi Rehberi

Bu sefer Amalfi kıyılarında bir kasabada değil İtalya'nın meşhur Capri Adasındayız. Capri adasında ne yapılır, Capri adasında gezilecek yerler, Capri adasında yeme içme, Capri adasında ulaşım, Capri adasına ulaşım gibi farklı...