Capri Adası Gezi Rehberi

AvrupaİtalyaCapri Adası Gezi Rehberi

Bu sefer Amalfi kıyılarında bir kasabada değil İtalya’nın meşhur Capri Adasındayız. Capri adasında ne yapılır, Capri adasında gezilecek yerler, Capri adasında yeme içme, Capri adasında ulaşım, Capri adasına ulaşım gibi farklı soru başlıkları ile makalemiz hazır.

İtalya’nın Sorentine yarımadası açıklarında, Napoli körfezinin güneyinde, Tiran denizinde cıvıl cıvıl bir ada : Capri Adası

Adada Capri ve Anacapri olmak üzere iki yerleşim birimi vardır. Her iki yerleşim birimi arasındaki mesafe 2-3 km’dir. Adayı gezmek için cabrio taksilerle, ya da ada otobüslerine binebilirsiniz. Mesafeler ve ücretler yazının sonunda detaylı olarak yazılıdır.

Limanda feribottan indikten sonra sağdan bilet gişelerine doğru yönelip finiküler için tek yön (1.80 euro) biletlerimizi aldık. Kısa sürede Umberto I meydanına yerli halkın tabiriyle Piazzetta’ya vardık. Meydan etrafını saran kafeleri ile insan akınına uğramış resmen.

1938 yılında adalı Rafaella Vuotto sahip olduğu barın önüne bir kaç masa atarak meydanı hareketlendirmeye başlamış ve daha sonra meydan adalıların ve ziyaretçilerin buluşma noktası haline gelmiştir.

Biz meydandan sağa döndük ve merdivenlerden aşağı inerek Marina Piccola’ya vardık. Vaktimizin bir kısmını burada geçirdikten sonra adanın en gözde yerine gidiyoruz. Monte Castiglione dağına oyulmuş olan Via krupp kapısından girip çok çokkk uzun tırmanışa başladık. 1.346 metre uzunlukta ve 3 metre genişlikteki yolu tırmanırken arada dinlenip, meyve molaları vererek manzara noktasına varabildik.

VIA KRUPP

Capri Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler

 • Marina Grande : Adanın ana limanıdır. Meydanda bir çok hediyelik eşya dükkanları ve restaurantlar vardır. Bilet gişesi, finiküler, otobüs ve taksi durağı da bu meydandadır. Limanın sağında çakıllı halk plajı da bulunmaktadır.
 • Piazzetta Meydanı : Devlet binalarının, katedralin ve Tourist Information’ın bulunduğu aynı Marina Grande gibi kalabalık ve eğlenceli bir meydandır.
 • Marina Piccola : Denize girmek için uygun bir bölgedir.
 • Via Krupp/Augustus Bahçeleri : 1.346 metre uzunlukta ve 3 metre genişlikte ki kıvrımlı yol.
 • Faraglioni : Denizden yükselmekte olan kireç taşı kayalıkları oluşumlarıdır.
 • Villa Jovis : İmparator Tiberius’un ikametgahı olan villa aynı zamanda adanın en yüksek noktasına konumlandırılmıştır.

FARAGLIONI

Anacapri Bölgesinde Görülmesi Gereken Yerler

 • Villa S. Michele
 • Solaro Tepesi : Anacapri Piazza Vittoria’dan teleferik ile 12 dakika da ulaşabilirsiniz. Deniz seviyesinden 589 metre yüksektelikte ki tepe adanın en yüksek noktasıdır. Deniz seviyesinin 412 metre yüksekliğindeki kale 1535 yılında burayı fetheden Barbaros Hayrettin paşadan ismini almıştır.
 • Villa Damecuda
 • Grotta Azzurra : Mağara çok eski tarihlerden beri bilinmesine rağmen 1826 yılında Alman şair August Kopisch’ın keşfi ile daha bilinir hale gelmiştir. 1.5 metre yüksekliğe, 30 metre genişliğe ve 15 metre derinliğe sahip mağara adanın kuzeybatısında bulunmaktadır. Mağaranın girişi çok alçak olduğundan içine ufak kayıklar ile başlar eğilerek giriliyor ve mağarada 5 dakikadan fazla kalamıyorsunuz. Hem tur için hemde mağara girmek için 2 ayrı ücret talep edilmektedir. Turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktaların başında gelir.
 • Traga Belvedere : Manzara izleme yolu desek çok doğru olur.
 • Punta Carena : Deniz Feneri

MARINA PICCOLA

Capri Adası ve Ünlüler

Karl Wilheim Diefenbach : Alman ressam 20. yy’da Capri adasına göçmüş ve hayatının devamını burada geçirmiştir.

Freidrich Alfrad Krupp : Alman sanayici virajlı Via Krupp yolunun yapımına 1900 yılında başlamış ve ölümünden çok kısa süre önce yapımı tamamlanmış olan yola onun adı verilmiştir.

Axel Munthe : Sağlık sebebinden dolayı genç yaşta İtalya’ya gelen İsviçreli fizikçi Axel Munthe bir gün burada yaşayacağına karar vermiştir. Anacapri de Napoli koyuna karşı San Michele Villasını yapmıştır.

Diğer ünlüler ise; Thomas Mann, Edwin Cerio, Compton Mackenzie ve diğerleri….

Capri Adasında Alışveriş

Limon ağaçları arasında, uçuruma bitişik yollarında manzarayı seyre dalıp gezmenin doğa ile bütünleşmenin keyfine varacağınız adada alışveriş için vaktiniz olacağını sanmıyoruz. O nedenle tavsiyemiz olmayacak.

Capri Adasında Yeme İçme

Ufacık akdeniz adasına gitmişsiniz kim nerde ne yemiş diye çok ilgilenmeyin, doya doya gezin, yürüyün, yorulun ve nerenin size sıcak bir ortam sunacağına, nerede rahat edeceğinize inanıyorsanız oraya girin keyfini çıkarın. Capri Limanına (Marina Grande) arkanızı alıp sol taraftaki ufak meydanda köşe de limencello satan tezgaha mutlaka ama mutlaka uğrayıp, dondurmalı ve dondurmasız olmak üzere 2 türlüsünden dondurmasız olan limencello’yu deneyin.

Capri Adasında Ulaşım

Otobüs : Tek yön 1.80, Günlük 8.60 euro.

Güzergah ve süre

Capri – Anacapri : 15 dakika

Capri – Marina Piccola : 10 dakika

Capri – Marina Grande : 10 dakika

Marina Grande – Anacapri : 25 dakika

Marina Piccola – Anacapri : 25 dakika

Anacapri – Grotta Azzura : 20 dakika

Yürüyerek

Capri – Anacapri : 1 saat

Capri – Marina Grande : 15 dakika Piazzeta meydanından başlayan merdivenleri kullanarak yüzlerce basmak aşağı inmek belki yukarı çıkmak desek okuması bile zor gelebilir ama aşağı inmesi de gerçekten bir o kadar zor oluyor. Rahat bir ayakkabı şart.

Capri Adasına Ulaşım

Roma’dan :

 • Roma Fiumicino Havalimanından Rome Termini’ye 20 dakika tren, Roma Ciampino Havalimanından Roma Termini’ye 20 dakika otobüs ile ulaşımı sağlayıp. Buradan tren ile 70 dakika da Napoli’ye geçmek mümkündür.

Napoli’den:

 • Napoli Capodichino Havalimanından Alibus’ı kullanarak 40 dakika da Molo Beverello buradan da shuttle bus ile 2 dakika da Massa Limanına ulaşabilirsiniz.
 • Napoli merkezden Tramvay yada Piazza Municipio’dan otobüs ile yada yürüyerek Massa limanına varıp buradan feribot ile 60-90 dakikalık yolculuk ile ulaşım sağlanabilir.
 • Napoli’den arabayla adaya geçmek için Caremar firması ile kullanılıyor. Caremar da Napoli Massa limanından kalkmaktadır. Fakat ada da yaşamıyorsanız araç sokmanız da yasak. O nedenle aracı limana park edip yola yayan devam etmek zorunlu oluyor.

Sorrento’dan :

 • Feribot ile 25-45 dakika da ulaşım imkanı vardır.

PIAZZETTA

MARINA GRANDE

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Romada Gezilecek Yerler

Bahar ayına girmemizle beraber artık bir çoğumuz tatil planları...

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre gezi rehberimizle bu sefer İtalya'nın muhteşem beş...

Portofino Gezi Rehberi

Belki bazılarınız gitti belki hiç gitmeyenleriniz oldu ama şarkı...

Sorrento Gezi Rehberi

İtalya'nın güney sahilleri Amalfi kıyılarında gezimiz devam ediyor. Amalfi kıyılarındaki bir...