SEARCH

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre gezi rehberimiz ile bu sefer İtalya’nın en güzel beş köyüne ev sahipliği yapan La Spezia bölgesine doğru yol alıyoruz. Cinque Terre gezilecek yerlerCinque Terre köyleriCinque Terre’ye nasıl gidilirCinque Terre konaklama ve daha fazlasıyla en detayları bilgileri bulacaksınız.

Napoli’den gece bindiğimiz tren ile İtalya’nın neredeyse en kuzeyine La Spezia’ya gidiyoruz. La Spezia’ya vardığımızda sabah olmak üzereydi. Cinque Terre ofisinin açılmasını bekledikten sonra Cinque Terre kartlarımızı satın alıp önce kalacağımız köye gidip valizlerimizi otele bırakıp ardından köyleri gezmeyi planlıyoruz. Ancak check-in saatimiz 13:00 olduğundan Vernezza köyünün meydanında oturarak vakit öldürüyoruz. Ne kadar uzun oturduysak hangi evde kim oturuyor ezberledik

Ligurya Denizinde 5 köy anlamına gelen Cinque Terre’nin köyleri : Monterosso Al Mare, Vernezza, Corniglia, Manarola, Rio Maggiore 1997 yılında Unesco Dünya Kültür miras Listesine alınmıştır. Kaya üzerine inşa edilmiş mimarisi, panoramik yamaçları ve binlerce yıllık tarihi kültürü ile Cinque Terre’deki her köy bir öncekinden daha güzeldir.

Cinque Terre’ye gelmemi sağlayan asıl neden : Jess Walter’in Beautiful Ruins (Güzel Harabeler) isimli romanının kapak resmidir.

Eskiden bomboş olan köyler artık turist akınına uğramaktadır. Gelen tursitlerin yaş ortalaması 50 ve üzeri diyebiliriz. Köyler arasında tren ulaşımını kullanabileceğiniz gibi yürüyüş parkurlarını da tercih edebilirsiniz ki buranın en büyük aktivitesi köyler arasında yürüyüş yapmadır. Yürüyüş parkurları da ücretli olduğundan alacağınız günlük Cinque Terre kartınız hem trende hem de parkurlarda geçerli olacaktır.

İlk Monterosso Al Mare köyüne gittik.

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre’de bulunan en iyi plaj/kumsal, bir çok şarap dükkanı, otel ve restaurant bu köydedir. San Cristoforo tepesi köyü ikiye böler. Tepenin hemen altındaki yaya tüneline kadar plaj ve tren istasyonunun olduğu bölgeye Fegina denilmektedir. Tüneli geçtikten sonraki bölge ise eski şehir olarak anılan Storico merkezidir. Burada da minicik bir kumsal var ama denize girmek için uygun bir yer değil.

Köyün manzarasını en iyi izleyebileceğiniz nokta 17. yy’da yapılmış olan Capuchin Manastırıdır.

San Francesco kilisesi ilk önce hastaneye 1800’lerde ise depoya dönüştürülmüştür. 1894 yılındaki restorasyon ile sanat evi olmuştur.

Fegina kumsalının sonundaki otoparktaki Neptün heykeli mutlaka görülmelidir. Heykelin omuzunda taşıdığı düz taş zamanında dans pisti olarak kullanılmış.

Fegina kumsalında denizin berraklığı, kumsaldaki şemsiyelerin rengarenk oluşu ve arkada ip gibi uzanan evler hepsi birbiriyle bütünleşmiş bir haldeydi.

Vernezza

Cinque Terre Gezi Rehberi

Konakladığımız köy. Tren istasyonundan inip birkaç yüz metre sonra köyün merkezi olan limana gitmek için dümdüz yolu yürümek yeterli. Diğerlerine kıyasla daha düz bir köy burası.

25.Ekim.2011 yılında Vernezza’da meydana gelen sel yüzünden bir çok ev ve iş yeri tahrip olmuştur.

Köyün özelliği daracık sokaklarıdır. Diğer köylere göre daha fazla ev ve insan olmasıdır. Köyün limanı buranın merkezidir. Tüm kafeler ve restaurantlar meydanda yarım ay şeklinde sıra sıradır.

Yine meydanda 1318 yılında inşa edilen Santa Margherita di Antiochia kilisesi görülebilir. Yürüyüş yerine çevre köyleri trenle gezip görmüş olsanız da meydandaki çeşmenin solundaki daracık merdivenlerden devam edip 10 dakikalık tırmanış sayesinde Vernezzayı tepeden görmeyi ihmal etmeyin.

Corniglia

Cinque Terre Gezi Rehberi

Tren istasyonundan indiğimiz gibi sola dönüp dar yoldan ilerliyoruz. Ve 337 basamaktan oluşan dolambaçlı merdivenin başına vardık. Merdivenleri çıkarken bir çok tezgah vardı. Sahte gözlük satanları saymazsak Cinque Terre’ye ait 5 köyün tablolarının satıldığı tezgah çok renkliydi.

İtiraf edeyim her gezimiz yorucu oluyor ama bu seferki İtalya gezimiz tüm gezilerimizden en yorucusu oldu. O yüzden 337 basamağı başım döne döne başlıyorum çıkmaya. Nihayet tepeye varabiliyorum. Sağdan ya da soldan nereden giderseniz gidin yol köyün merkezine çıkıyor.

Cinque Terre Gezi Rehberi

Merdiven çıkmak yerine servis aracını kullanıp da köyün merkezine gidebilirsiniz. Eeee madem servis var ne zorun vardı da merdivenle çıktın diye sorabilirsiniz. Zaten size tavsiyem de yürüyüş parkurundan köye ulaşmanız olacak. Yoruldukça her mola verdiğiniz noktada ayaklarınız altında, gözünüzün önündeki manzaraya doyamayacaksınız.

Karşı köy : Manarola

1334 yılında yapılan San Pietro kilisesi köyün tam ortasındadır.

Köyün ara sokakları fotoğraf çekmek için çok uygun.

Şarabı ile ünlüdür. Via dell’Amore’nin başladığı yer buradan başlayıp Riomaggiore’ye kadar uzanan 2 km uzunluğundaki yol biz gittiğimizde kapalıydı.

Köyün üst kısmındaki 1338 yılında yapılan San Lorenzo ziyaret edilebilir.

Manarola’da plaj olmadığı için insanlar kayalardan güç bela denize girmektedir.

Riomaggiore

Cinque Terre Gezi Rehberi

La Spezia’ya en yakın köydür.

Riomaggiore’e gelmeden önce trenin en ön ve en son vagonlarına binmemenizi öneririz. Vagonlar tren istasyonuna sığmadığı için en arka ve ön vagonlar tünel içinde kaldığından kapıları açılamamaktadır.

Kıyı şeridi ve köyün tepesindeki San Giovanni Battista kilisesi aynı zamanda kilisenin sağı ve solundaki mermer kapılar dikkate değerdir. Trenden indikten sonra köyün merkezine değilde sağ taraftan tünelin içinden devam edince limana gidip merdivenlerden en tepeye ulaşıp limanın kuş bakışı fotoğraflarını mutlaka çekmelisiniz.

Cinque Terre Gezi Rehberi

Köyler arası tren mesafeleri:

La Spezia – Riomaggiore 9 dk

Riomaggiore – Manarola 2 dk

Manarola – Corniglia 4 dk

Corniglia – Vernazza 5 dk

Vernazza – Monterosso 5 dk

Monterosso – Levanto 5 dk

Köyler arası yürüyüş parkur mesafeleri

Rio Maggiore – Manarola : 1.5 km : 20 dk

Manarola – Corneglia : 2.5 km : 45 dk

Corneglia – Vernezza : 3.5 km : 90 dk

Vernezza – Monterosso : 3 km : 90 dk

Cinque Terre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre İtalya’nın milli parkıdır. İtalyanca ismi Parco Nazionale delle Cinque Terre’dir.

Yürüyüş parkurları 12 boyunca açıktır.

Parkurların bir çoğu ücretsizdir.

Günde en az 3 kere trene binecek ve tırmanış yapacaksanız Cinque Terre Kartını almanızı öneririz.

Yürüyüş parkurları için haritaya ihtiyacınız yoktur. Parkur boyunca yeterli tabela olduğundan zorluk çekilmemektedir.

Yürüyüş boyunca yanınızda su, atıştırmalık, güneş kremi ve yedek t-shirt bulundurun.

En basit ve en eğlenceli parkur Monterosso ile Vernazza arası Sentiero Azzurro denilen parkurdur.

Parkuru çocuklarınızla yürüyebilirsiniz. Hiçbir tehlikesi yoktur.

Cinque Terre’de Ne Yenir?

Cinque Terre Gezi Rehberi

Kesinlikle ve kesinlikle limonlu dondurmasını tatmadan dönmeyin. Ömrümde yediğim en güzel, en muhteşem dondurmaydı.

Cinque Terre Card Nedir?

Cinque Terre köyleri arasında ulaşımınızı sağlayan 1 gün, 2 gün veya 1 haftalık süresi bulunan karttır. Kartı La Spezia tren istasyonuna Cinque Terre Point’ten alabilirsiniz.

1 günlük kart yetişkinler için 12 Euro, 7-18 yaş çocuklar için 7,5 Euro, 70 yaş üstü için 9,70 Euro, aile için (2 yetişkin 2 12 yaş altı çocuk) 31,50 Euro

2 günlük kart yetişkinler için 23 Euro

1 haftalık kart yetişkinler için Levanto ve Riomaggiore arası 15 km için 12,50 Euro

1 haftalık kart yetişkinler için Bonassola ve Riomaggiore arası 20 km için 14,50 Euro

Kartların geçerlilik süresi Pazartesi gününden Pazar gününe kadardır. Yani örneklemek gerekirse diyelim Cuma günü La Spezia’ya vardınız ve 1 haftalık kart almayı planlıyorsunuz. Alacağınız 1 haftalık kartı ne yazık ki Pazar gününe kadar yani 2 gün kullanabileceksiniz. Bu detayı unutmazsanız cebinize karı olur bizden demesi

Cinque Terre Tourist Information Noktaları

La Spezia (Centrale) tren istasyonu içerisinde – Tel +39.0187.743500

Riomaggiore tren istasyonu içerisinde zemin katta – Piazza Rio Finale no 26 – Tel +39.0187.920633 – Tel. +39.0187.762187

Manarola tren istayonu içerisinde – Tel +39.0187.760511

Corniglia tren istayonu içerisinde – Tel +39.0187.812523

Vernazza tren istayonu içerisinde – Tel +39.0187.812533

Monterosso al Mare trean istasyonunun birinci katında – Via Fegina nr 40 – Tel +39.0187.817059

Levanto tren istayonu içerisinde – Tel +39.0187.801312

Cinque Terre günlük kart 12 euro;

Cinque Terre’ye Ulaşım

Trenle Ulaşım

Milano, Genova, Venedik, Floransa ve Roma’dan La Spezia’ya trenle gelmek mümkündür. La Spezia tren istasyonuna vardığınız da saat 07:30 da açılan Cinque Terre ofisinden günlük kart alarak köylere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Lucca’dan tren ve araçla 1,5 saat

Milano havalimanı tren ile 2,5 saat, araçla 3 saat

Roma’dan trenle 3,5 veya 4,5 saat, araçla 5 saat

Floransa’dan trenle 3 saat, araçla 2,5 saat

Pisa’dan trenle 1 saat 15 dakika, araçla 1,5 saat

Siena’dan trenle 3,5 saat, araçla 3 saat

Napoli’den trenle yaklaşık 10 saat, araçla 6 saat

Cinque Terre’de Konaklama

5 köyden yalnız Vernezza’da yer bulabildik. Artık yoğunluğu siz düşünün. Gitmeden önce illaki köylerden birinde yer vardır diye düşünüp rahat davranmıştık. Fiyatlar normal bütçenin bir hayli üzerinde olduğu için Cinque Terre’ye gitmeden önce mutlaka erkenden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Vernezza Lulu Rooms 2 kişi 2 gün 1074 TL

Adres: Via Visconti 9, Vernezza (SP)

Tel : +39 338 8223202

Web : www.lulurooms-vernezza.com

Summary
Article Name
Cinque Terre Gezi Rehberi
Description
Cinque Terre gezi rehberi ile bu sefer İtalya'nın en güzel beş köyüne ev sahipliği yapan La Spezia bölgesine doğru yol alıyoruz. Cinque Terre gezilecek yerler, Cinque Terre köyleri, Cinque Terre'ye nasıl gidilir, Cinque Terre konaklama ve daha fazlasıyla en detayları bilgileri bulacaksınız.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın