Portofino Gezi Rehberi

AvrupaİtalyaPortofino Gezi Rehberi

Belki bazılarınız gitti belki hiç gitmeyenleriniz oldu ama şarkı size biraz olsun Portofino’yu yaşatacak diye düşünüyoruz. Portofino’da gezilecek yerlerPortofino’da görülmesi gereken yerlerPortofino’da ne yenirPortofino’da konaklama ve Portofino’ya ulaşım hakkında detayları makalemizde bulabilirsiniz.

İtalyan Rivierasında küçücük limanın etrafına kurulu balıkçı kasabasındayız. Burası uğruna aşk şarkıları, şiirleri yazılan bir yer. Limanda teknelerin sıra sıra dizildiği, kara üzerindeki pastel renkli, yeşil panjurlu evlerin sanki tablo olarak önceden çizilmiş ve sonra tablonun gerçeğe dönüştürülmüş hali gibi. Arkanızda yeşili önünüzde maviyi sunan, zenginlik ve güzelliğin bütünleştiği dünyanın en güzel sahil kasabasındayız.

Aşk şehri olarak bilinen Portofino’nun size huzur, aşk, güzellik ve daha birçok şeyi sunacağını garanti ediyoruz.

Kasaba nüfusu 400 kişidir. Burada satılık ev olmadığından ev satın alınamıyor. Ancak iki şartla ev sahibinin vefat etmesiyle ya da varislerin anlaşarak evi satması sonucu ev sahibi olmak mümkündür. Yok ben ev satın almak yerine kiralamak istiyorum derseniz metrekare başına 50.000 euro’cuk ödemek gerekiyor.

1920 yılında Doğal Park ilan edilen kasaba’da bir tek taş bile yerinden oynatılmamış, evlerin rengi değiştirilmemiştir. Ancak dileyen evinin içinde istediği tadilatı yapmakta serbesttir.

Portofino’da Görülmesi Gereken Yerler

Kasabada görmeniz gereken yerler listesinin başında 17 yy.da Cenevizlilerin inşa ettiği Castello Brown Kalesi gelir. Maksat kalenin içini görmek değil çünkü içi ciddi tadilat görmüş ve eskiden kalma banyo sobası ve sandık dışında görülecek hiçbir şey kalmamış. Ziyaretçiler tarafından 5 euro giriş ücreti aslında kalenin bahçesindeki resim çekilecek alan için veriliyor.Portofino limanını olduğu gibi gözler önüne seren bir nokta burası.

Botanik Bahçe : Kaleden çıkınca geldiğimiz yoldan değil soldan ormanlık alandaki patika yoldan düz ilerleyince sağdan merdivenleri takip edip limana varmak mümkündür. Botanik bahçe tam merdivenlerin bittiği yerde soldadır.

San Giorgio Kilisesi ve Feneri : Roman stiline sahip kilise Dünya Savaşından sonra yapılmıştır.

San Giorgio Mezarlığı : Kilisenin hemen arkasındaki mezarlık. Mezar taşları rengarenk çiçekler ile donatılmış. Her mezar taşına ölenin resminin konması ise değişik ve güzel bir düşünce.

Dünyanın en meşhur otellerinden aynı zamanda Portofino’daki 5 otelden biri olan eşsiz manzaraya sahip Splendido’da buradadır. Fiyatları gereği jet-set’e hitap etmektedir. Otelin giriş ve çıkış kontrolleri polis tarafından sağlanmaktadır.

Otelin namı Windsor Dükü’nün buraya ziyareti ve otel defterine atmış olduğu imzadan kaynaklanmaktadır.

Elizabeth Taylor 4 balayını da bu otelde geçirmiştir.

Otelin diğer ziyaretçileri arasında Sir Winston Churchill, Ingrid Bergman, Lauren Bacall, Esther Williams, Marcello Mastroianni, Joan Fontaine, Jean Cocteau, Ali MacGraw, Liza Minelli, Alain Delon, Catherine Deneuve, Axel Roses, Bono Vox , Wim Wenders, Gwyneth Paltrow gibi ünlülerde vardır.

Kasabanın popülerliğinin diğer bir sebebi ise My Fair Lady filmi ile ünlenen aktör Rex Harrison’un Splendido Otelinin arkasındaki villayı almasıyla da başlamıştır.

Madonna 50. Yaş gününü burada kutlamıştır. Ve her yaz Portofino’ya gelmektedir.

Berlusconi’in malikanesi de buradadır. Ancak zamanında partiler ve güzel eğlencelere şahit olan ev şimdi Dolga Gabbana’ya aittir. 2002 yılında satın almışlardır.

Portofino’ya Ulaşım

Portofino Santa Margherita tren istasyonundan sahile yürüyerek 5 dakikada varıyoruz. Karşımıza çıkan göbekteki ışıklardan karşıya geçip sahilin sağından devam edince Portofino’ya giden teknenin iskelesine ulaştık. Kişi başı gidiş dönüş 9 euro ödeyerek yarım saate yakın bir sürede Portofino limanına giriş yaptık.

Portofino’da Konaklama

Hotel Splendido :Salita Baratta 16, Portofino

Hotel Albergo Nazionale : Vico Dritto 3, Portofino

Domina Home Piccolo : Via Duca degli Abruzzi , Portofino

Hotel Eight : Via Del Fondaco 11, Portofino

Hotel Eden : Via Dritto 20, Portofino

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Romada Gezilecek Yerler

Bahar ayına girmemizle beraber artık bir çoğumuz tatil planları...

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre gezi rehberimizle bu sefer İtalya'nın muhteşem beş...

Capri Adası Gezi Rehberi

Bu sefer Amalfi kıyılarında bir kasabada değil İtalya'nın meşhur Capri...

Sorrento Gezi Rehberi

İtalya'nın güney sahilleri Amalfi kıyılarında gezimiz devam ediyor. Amalfi kıyılarındaki bir...