Romada Gezilecek Yerler

Bahar ayına girmemizle beraber artık bir çoğumuz tatil planları yapmaya başladık bile. Avrupa tatili için plan yapanların pek çoğunun tercihi İtalya turları kapsamında talep gören yerlerin başında İtalya’nın başkenti Roma şehri geliyor. İster paket tur satın alıp isterseniz münferit plan yapıp gidin hangisi olursa olsun “Bütün yollar Roma’ya çıkar” sözüyle İtalya turu içine birkaç gün dahi olsa Roma’yı dahil ederiz.

Dünyanın kültür başkenti olan Roma tarihi mirasına öylesine sahip çıkmıştır ki sizi adeta açık hava müzesinde gibi hisssettirir. Bu şehri ziyaret edipte etkilenmemek elde değildir.

Öncelikle Roma şehrinin panaromik turunu yapmanızın şart olduğunu bilmelisiniz. Ama bunu sakın hope-on hope-off ile yapmayın. Zaten şehir yürüyerek gezilebilecek küçüklükte olduğu için sindire sindire yürüyerek doya doya gezin.

Gelelim Roma’da gezilecek yerler listemize

KOLEZYUM / COLLOSEUM

Bilinen adı Flavianus Amfitiyatro olan yapı İmparatorlar tarafından zamanında Gladyatör dövüşleri için MS.80 yılında yapılmış 55 bin kişinin sığabildiği tarihi bir yapıdır.

Kullanıldığı dönem boyunda 300.000 kişinin öldürüldüğü arenadır. İnsan katliamının en büyük sahnelerine şahit olan yapıda artık dünyanın neresinde idam cezası kalkarsa o tarihte Kolezyum’un ışıkları 1 hafta boyunca gece-gündüz açık bırakılıyor.

PALATİNO TEPESİ – ROMA FORUMU

Roma şehrindeki 7 tepeden birinin üzerine kurulmuş tepedir. Roma’nın her yerini kuşbakışı görme imkanı sunmasa bir kısmını izlemek için ideal noktalardan bir tanesidir. Tepenin hemen altındaki açık hava müzesi ise Roma Forumu olarak adlandırılan yerdir. Burası eski Romalıların yaşam alanı olduğundan o tarihteki anıtlar, tapınaklar ve kullanılan binaları görebilirsiniz. Yine Forum alanındaki Konstantin Takı’da görülmeye değer bir diğer anıttır.

I. VITTORIO EMANUELE ANITI

1900’lı yılların başında 1900 ila 1974 yıllarında Roma kralı olan Vittorio Emanuele’i onurlandırmak için tamamı mermerden inşa edilmiş devasa bir anıttır.

FONTANA DI TREVI

Meşhur nam- diğer aşk çeşmesi. Dünyanın en çok bilinen çeşmesidir. Çeşmede emeği geçen sanatçılar Bernini, Guiseppe Pannini ve Nicola Salvi’dir. Klasik ve barok yapıma sahip çeşmeyi 1762 yılında Guiseppe Pannini tamamlamıştır.

PANTHEON

7.yy’dan bu yana kilise olarak kullanılan yapı aslında yunanca olarak tanrıların tapınağı anlamına gelmektedir. 43 metre çapa sahip beton kubbesi Ayasofya’dan önce yapılan ilk ve en büyük tek parça kubbeye sahip olma özelliğine sahiptir.

P.ZZA NAVONA / NAVONA MEYDANI

Roma’nın en kalabalık ve eğlenceli meydanlarından biridir. Cafe, restaurant ve ressamlarla çevrelenmiş meydanda 4 mevsim çeşmesi ve bir başında Neptün çeşmesi ile diğer başında Moro çeşmesi bulunmaktadır.

CAMPO DE’FIORI

Yüzyıllardır sebze, meyve ve renk renk, çeşit çeşit çiçeklerin satıldığı pazara ev sahipliği yapan Campo di Fiori meydanı pazar günleri hariç haftanın 6 günü 07:00 ila 13:30 arası açık olan pazar İtalya’nın başkenti Roma’nın kalbinde yer almaktadır.

Oldukça ufak bir meydan olmasına rağmen renkli pazarı ve satılan taze yerel ürünleri ile fazlasıyla ziyaretçi ağırlamaktadır. Özellikle cumartesi günleri her zamankinden daha yoğun bir insan kalabalığı vardır.

Meydanın bu derece önemli olmasının bir diğer sebebi de 1548 yılında İtalya’nın Nola kasabasında dünyaya gelen tarikatçılık ve sapkınlık nedeniyle yakılarak öldürülen bir engizisyon kurbanı olan filozof Giordano Bruno’nun heykelidir!

P.ZZA DI SPAGNA /SPANISH STEPS

Aslında Roma denilince akla gelen iki yerden biridir. Birincisi Aşk Çeşmesi ikinicisi ise İspanyol merdivenleri. 137 basamaklı İspanyol merdivenleri ismini merdivenlerin en tepesindeki İspanyol Büyükelçiliğinden almaktadır. Yerli ve turistlerin dinlenmek için kendilerine vakit ayırdığı yerdir. Siz de sokak sokak cadde cadde dolaştıktan sonra burada soluklanmaya ne dersiniz

PIAZZA DEL POPOLO

Popolo meydanı şehrin kuzey girişindeki büyük meydandur. 1834 yılında sanatçı Valadier tarafından inşa edilen meydanda herşeyden ikişer adet vardır. Meydanın sol tarafındaki Sanra Maria del Popolo kilisesi mutlaka görülmelidir. Kilise 1472 ila 1477 yılları arasında tekrar inşa edildiğinde ressam ve heykeltıraş olarak ünlü isimlerin ( Bernini, Raffaello, Caracci… gibi) emekleri de olmuştur.

İkiz kilise Santa Maria dei Miracoli ve Santa Maria di Montesanto, meydanın ortasındaki Flaminio obeliski (M.Ö 1232 – 1200 yılları arasında Mısır’da yapılan granit tek parça sütun), karşılıklı iki çeşme meydanda görülmesi gerekenler arasındadır.

CASTEL S. ANGELO

Roma şehri içinden usulca akıp giden ve şehre albeni veren nehir üzerindeki en güzel köprünün hemen karşısında dimdik ayakta duran tarihi yapıdır. Sant Angelo Kalesinde 58 oda var. Odaları gezerken o dönemde kullanılan eşyalar, tablolar, tahta mobilyaları görüyorsunuz. Kalenin bazı bölümlerinde toplar var. Bunlar olurda bir savaş çıkarsa diye hazır bulunduruluyor diğer bir sebebi ise Papanın burada korunmasıymış. Kalenin diğer bir tarihi bilgisi ise Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultanın yıllarca bu kalede hapsedilmesidir.Yapının içini gezdikten sonra terasına çıkıp Roma manzarasını izlemeyi sakın unutmayın.

PONTE SANT ANGELO KÖPRÜSÜ

Kalenin tam önünde ünlü heykeltıraş Bernini ve öğrencilerinin yaptığı heykellerin bulunduğu bunun yanı sıra Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar filmine konu olan Ponte Sant Angelo köprüsü üzerinde yürümeyi de ihmal etmeyin.

SAN PIETRO

Vatikan ülke sınırları içerisinde bulunmaktadır. Burası büyükçe bir meydan , Vatikan müzesi ve St. Pietro Bazilikasından ibaret Roma’da görülmesi gerekli en önemli yerlerden bir tanesidir.

Müzeye ziyaret için Roma’ya gelmeden önce internet üzerinden müze biletinizi alıp sıra beklemeden müzeyi gezebilirsiniz. Ardından bölgenin en önemli yeri Hristiyanlığın en büyük kilisesi St. Pietro Bazilikasına (Aziz Petrus Bazilikası) gitmelisiniz. Bazilika II.Petrus mezarına ve Michelangelo tarafından yapılan Pieta heykeline (Hz. İsa’nın çarmıya gerilen vücudunu kucağında taşıyan Hz.Meryem heykeli) ev sahipliği yapmaktadır.

Yapı gezildikten sonra kubbeye çıkıp tepeden manzarayı izlemeyi unutmayın. Asansör kullanmadan çıkmak isterseniz 551 basamak, asansör kullanmak isterseniz asansörden sonra 320 basamak tırmanmanız gerektiği aklınızın bir ucunda kalsın

 

More from the blog

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre gezi rehberimizle bu sefer İtalya'nın muhteşem beş köyüne ev sahipliği yapan La Spezia bölgesine doğru yola çıkıyoruz. Cinque Terre köyleri, gezilecek yerler,...

Portofino Gezi Rehberi

Belki bazılarınız gitti belki hiç gitmeyenleriniz oldu ama şarkı size biraz olsun Portofino’yu yaşatacak diye düşünüyoruz. Portofino'da gezilecek yerler, Portofino'da görülmesi gereken yerler, Portofino'da ne yenir, Portofino'da konaklama ve Portofino'ya...

Capri Adası Gezi Rehberi

Bu sefer Amalfi kıyılarında bir kasabada değil İtalya'nın meşhur Capri Adasındayız. Capri adasında ne yapılır, Capri adasında gezilecek yerler, Capri adasında yeme içme, Capri adasında ulaşım, Capri adasına ulaşım gibi farklı...

Sorrento Gezi Rehberi

İtalya'nın güney sahilleri Amalfi kıyılarında gezimiz devam ediyor. Amalfi kıyılarındaki bir diğer sahil kasabasında Sorrento'dur. Sorrento'da gezilecek yerler, Sorrento'da görülecek yerler, Sorrento'ya ulaşım nasıldır gibi pek çok sorunun cevabını makalemizin...