SAGANO BAMBU ORMANI – Arashiyama – Kyoto

Bambu ağacı daha çok Amerika, Asya ve Afrika’da bulunan 1000 değişik cinsi olan bir ağaç türüdür. Zor yetişen bir tür olduğundan Çin’de büyük bir özveriyle yetiştirilmektedir. Bambu ağacının kalınlığı 80 cm yüksekliği ise 33 metreyi bulmaktadır. 2. Dünya savaşında Japonya’ya atılan atom bombası sonucu Japonya’da ayakta kalan tek ağaç olmasıyla ne derece dayanaklı olduğu bellidir. Bizim ülkemizde olsa kesin mobilya, kağıt vs.. üretimler için kıyılmadan kesileceği kesin.

Japonya’nın Kyoto şehrinin 10 km batısında 16 km2 alan içerisinde bulunan Sagano Bambu ormanı görenleri büyülemekle kalmıyor adeta içine çekiyor. Zaten ormanın göz alıcı güzelliğinin içinde insanın kendini kaybetmemesi imkansız. Arashiyama asıl vişne çiçeği ağaçları ve sonbaharda doğanın değişik renklere bürünmesi ile popüler bir yer olsa da Sagano Bambu Ormanı da fazlasıyla ziyaretçi çekmektedir.

japonya bambu ormanı2

Orman Nonomiya Shrine ile Tenryu-ji Tapınağı arasındadır. Bambu ormanına ziyaret edenleri 500 metrelik yürüyüş parkuru karşılar. Geniş yürüyüş parkurunda bambuların arasından güneşin zorlukla size ulaşmaya çalıştığı yemyeşil ortamda rüzgarın bambuların arasından size ulaşırken yansıttığı sesi ile keyifli bir yürüyüş yapıp bambuların ve ormanın resimlerini çekebilirsiniz.

Sagano Bambu ormanındaki rüzgar sesi Japonlar tarafından Japonya’yı tanımlayan en karakteristik 100 ses içine alınmıştır.

japonya bambu ormanı3

Sagano Bambu Ormanına Ulaşım

Kyoto istasyonundan JR Sain Main Line hattına binerek Saga Arashiyama durağında inilmelidir. Yolculuk süresi yaklaşık yarım saattir. Saga Arashiyama istasyonundan yürüyerek 10 dakikadır. Hankyu Railway ile gelecekseniz Arashiyama istasyonunda inecekseniz buradan yürüyerek 15 dakika uzaklıktadır.

 

Summary
Article Name
Sagano Bambu Ormanı
Description
Japonya'nın Kyoto şehrinin 10 km batısında 16 km2 alan içerisinde bulunan Sagano Bambu ormanı görenleri büyülemekle kalmıyor adeta içine çekiyor. Zaten ormanın göz alıcı güzelliğinin içinde insanın kendini kaybetmemesi imkansız. Arashiyama asıl vişne çiçeği ağaçları ve sonbaharda doğanın değişik renklere bürünmesi ile popüler bir yer olsa da Sagano Bambu Ormanı da fazlasıyla ziyaretçi çekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here