Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo gezimiz boyunca Tokyo’da gezilecek yerlerin hepsini gezmeye vaktimiz yetmese de bir çok yerini gezip, görme şansımız oldu. 

Tokyo yapılacak aktiviteleri, görülecek yapıları, bize göre oldukça değişik olan kültürü ile baş döndürücü mega şehirlerden bir tanesidir. Sokakların insanlarla dolup taştığı, neon ışıkların şehri süslediği Tokyo nabız atışınızın artmasına sebep olur. Davetkar restaurantları, sofistike otelleri, yüzyıllık tarihi tapınakları ve gezilecek yüzlerce yeri ile Tokyo’dan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Bazen gitmeye karar verdiğiniz ülke çok turistik olunca sizi almak isteyeceğiniz keyfi veremeyecek düşüncesine kapılmasına neden olsa da Tokyo bunun tam aksine sizi çok çok memnun edecek bir şehir. Tokyo o kadar hareketli ve eğlenceli bir şehir ki buraya adım attığınız andan ayrıldığınız zamana kadar bir dakikanız bile boş geçmeyecek.

Youtube Kanalımıza Abone Olun

TOKYO’DA GEZİLECEK YERLER

Tokyo’da gezmeniz gereken öncelikli yerleri sizler için bir bir listeledik. Listelemekle kalmayıp sizlere google haritası da yaptık ki gidecekseniz nokta atışı yapabilin. Ayrıca ziyaret edeceğiniz noktaların ücretli olup olmadığına kadar her türlü bilgiyi de yazdık.

Aşağıda verdiğimiz haritada listeye eklediğimiz her yeri görebilirsiniz. Kırmızı renkli pinler tapınakları, mor renkler cazibe merkezlerini, yeşiller ise park ve doğal noktaları simgelemektedir.

Shibuya Yaya Geçidi – Shibuya Crossing

tokyo shibuya

Shibuya kavşağını sayısız filme, televizyon şovlarına ve kliplere konu olmasıyla bilinir. Dünyanın en çılgın kavşağı olan Shibuya kesinlikle Japonya’ya gidenlerin görmesi gereken, Tokyo’da kaçırılmaması gereken bir yerdir. 1000 kişinin aynı anda dört bir yandan kavşaktan geçmesi ile dünyanın en yoğun kavşağı olarak da bilinir.

tokyo gezilecek yerler shibuya

Eğer kavşağı ve insanların karşıdan karşıya geçişini görmek isterseniz meydandaki Starbucks’ın ikinci katı, L’Occitane Cafe ve Shibuya Excel Hotel Tokyo en güzel noktalardır. Tabi bu noktalardan fotoğraf çekmek için mutlaka bir şeyler içmeniz ve cam kenarında yer bulmanız şart 🙂

Meiji Tapınağı – Meiji Shrine

Tokyo’nun en çok ziyaret edilen tapınağıdır. Tokyo’nun en büyük parklarından biri olan 700.000 mt2’lik orman içindeki Yoyogi Park’ta 365 çeşit ağaç (toplam 10.000 ağaç) arasında yer alan tapınak görülmesi gereken bir diğer yerdir. Tapınak, Japonya’yı Batı’ya açan imparator’a adanmıştır.

Tokyo Meiji Tapınağı

Geleneksel bir Japon tapınağı görmek istiyorsanız Tokyo’da ücretsiz görebileceğiniz yer Meiji Tapınağıdır. Ayrıca tapınakta geleneksel Şinto düğünleri yapıldığını da hatırlatalım. Biz gittiğimizde bir Şinto düğününe denk gelmiştik. Umarız siz de ziyaretiniz esnasında görebilirsiniz.

Giriş Bilgileri : Her gün açık, giriş ücreti yok.

Meiji Tapınağı’na Nasıl Gidilir : Harajuku istasyonundan çıkış yaptıktan sonra sağa döneceksiniz. Yaklaşık 10 dakika yürüdükten sonra varacaksınız.

Adres : Meiji Jingu, 1-1 Yoyogikamizonocho, Shibuya-ku, Tokyo

Akihabara Bölgesi

Akihabara, Tokyo’nun tam merkezinde elektrik dükkanları ile dolup taşan bir bölgedir. Anime cenneti olan Akihabara aynı zamanda Otaku ve Die Hard hayranlarının da merkezidir. Eğer çizgi roman, oyuncak ve hediye alacaksanız burası tam size göre. Bir kaç saatinizi geçirebileceğiniz müthiş renkli ve eğlenceli bir bölge olduğu için kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Ginza

tokyo Ginza

Dünyanın en büyük alışveriş caddelerinden bir tanesi olan Ginza tam bir yaya cennetidir. Michelin yıldızlı restaurantları, cafeleri, sayısız alışveriş dükkanını bulabileceğiniz çok şık bir yerdir. İstanbul’daki İstiklal’in çok daha büyüğü ve gelişmişi olarak tarih edebiliriz. Dünya’nın en büyük Uniqlo mağazasının da burada olduğunu hatırlatmak isteriz 😉 Yine Japon marka olan Mitsukoshi ve Matsuya’dan turun uluslararası markalara kadar istemediğiniz kadar dükkan mevcuttur.

Adres : Chuo-dori Bulvarı

Gotokuji Tapınağı – Gotokuji Temple

Gotokuji Tapınağı, Setagaya semtindeki budist tapınağıdır. İyi şans tılsımının doğduğu yer olarak bilinmesiyle ilgili bazı inanışlar vardır.

gotokuji tapinagi tokyo
Fotoğraf : Flickr @Joshua Mellin

 

Tapınak Maneki-Meno – çağıran kedi heykelleri ile ünlü. Peki nedir bu çağıran kedi biraz da ondan bahsedelim. Çağıran kedi Japonlar için şans getirdiğine inanılan bir objedir. Eğer Japon’da dikkat ettiyseniz bir çok işletmenin girişinde bu kedi figürünü görürsünüz.

Eğer sol pati kalkıksa daha çok müşteri gelsin dileği içindir. Sağ pati kalkıksa para için, her iki pati de kalkıksa hem para hem müşteri anlamına gelir.

Instagram Hesabımızı Takip Edebilirsiniz

Maneki-Meno’nun orijinal rengi beyazdır. Ancak son zamanlar kötülükten kurtulmak için siyah renk, sağlık için kırmızı renk ve iyi ilişkiler için pembe renk kullanılır olmuştur. Ama tapınak içerisindeki tüm Maneki-Meno’lar beyaz renklidir. Yerel hak tapınağa gelerek bir çağıran kedi alarak dilekte bulunur. Eğer dilekleri olursa şükran belirtisi için aldıkları çağıran kedi heykellerini tapınağa bırakırlar. İşte bundan dolayı şu an tapınak binlerce Maneko-Meno heykelleriyle dolup taşmış durumda.

Maneko-Meno’nın efsanevi hikayesi ise şöyledir; Edo dönemi zamanında Hikone’li bir efendi tapınağın yanından geçerken birden fırtına başlamıştır. Bu gören kedi efendiyi tapınağa çağırarak korumuş ve kurtulmasını sağlamıştır. Kedinin hayatını kurtarması üzerine hayatta kalan efendi 1697 yılında tapınağı onarıp buraya Gotoku adını vermiştir. Bir süre sonra kedinin ölümü üzerine onu hatırlamak için heykel yapılmıştır. Ve işte Maneki-Meno böyle doğmuştur.

Ulaşım : Shinjuku istasyonundan Odakyo hattına binerek 30 dakikalık yolculuk sonrası Gotokuji  istasyonunda ineceksiniz. İstasyondan tapınağa 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Tapınağın girişi Güney Kapısındandır.

Giriş : Ücretsiz.

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 18:00

Harajuku Bölgesini Es Geçmeyin

tokyo harajuku

Tokyo’ya kadar gelip de Tokyo’nun en popüler semti Harajuku’ya gitmezseniz darılırız. Pop kültürünü yakından tanımak ve alışveriş çılgınlığına tanıklık etmek için eğlenceli bir bölge sizleri bekliyor. Değişik konseptteki restaurantlar, moda mağazaları, rengarenk hediye dükkanları ile saatlerinizin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir bölge.

Harajuku’ya biz tesadüf gitmiştik. Ana caddeden Yoyogi parkı’na giderken sağımızda kalan renkli ve cıvıl cıvıl bir sokak görünce hadi gidelim diye girdiğimiz bir yer. Kostümlü gençleri ile hayatınızda görüp görebileceğiniz en değişik yerlerden biri.

Takeshita Sokağı : İşte gördüğümüz sokak tam da burasıydı. Sokağa girdikten sonra ne tarafa bakacağımızı şaşırmıştık. O kadar çok kostümlü insan ve değişik dükkanlar vardı ki.

Harajuku Street Food : Totti candy factory’de renkli devasa pamuk şekerler, hayfan figürlü lezzetli dondurmalar, Momi & Toy’daki krepler, Beard Papa’da içi krema dolgulu hamur işleri, Calbee’de patates kızarması, Milk’te hokkaido’dan gelen sütlerle ev yapımı kremalı dondurma ve daha çok çok fazla değişik lezzet için Harajuku’yu şimdiden listenize alın. Hazır buraya kadar gelmişken Tokyu Plaza’nın aynalı girişinde bir kaç şuh pozlar vermeyi unutmayın 🙂

tokyo sokak yemekleri harajuku

Harajuku listemizi tamamlamadan bizden bir kıyak daha geçelim size 😉 Kawaii Monster Cafe isimli içi tamamen farklı konsepte ve garsonların da yine kostümlü olduğu çok eğlenceli mekana da uğramadan Harajuku gezinizi bitirmeyin.

Senso-Ji Tapınağı

Tokyo’nun en önemli budist tapınağıdır. Gecesiyle gündüzüyle çok kalabalık olduğu için ziyaretini erken saate gerçekleştirmenizi öneriyoruz. 1400 yıl öncesine uzanan tarihi ile Tokyo’nın en eski tapınağıdır. Tapınak, Japon budist inancına göre merhamet tanrıçası Kannon’a adanmıştır.

tokyo sensoji tapınağı

Tapınağın hikayesi için 628 yılına uzanmamız gerekiyor. Hinokuma Hamanari ve Hinokuma Takenari isimli iki erkek kardeş Sumida nehrine balık avlamaya giderler. Ne var ki balık tutamayıp altın bir heykele denk gelirler. Bu iki küçük balıkçı heykelin değerini anlamadıkları için gerisin geri heykeli nehre fırlatırlar. Ancak bundan sonra heykel her seferinde küçük balıkçıların ağlarına tekrar tekrar takılır. İki erkek kardeş bu heykeli köyün şefine götürmeye karar verdi. Şef Haji no Matsuchi, heykeli görür görmez merhamet tanrıçasına ait olduğunu anladı. Ve bunun üzerine heykeli korumak için bugün Senso-Ji tapınağının olduğu yere çimden ev yapıp heyeli içine koydular.

Tapınakla ilgili diğer bir efsane ise heykelin ortaya çıkmasından üç gün sonra cennetten aşağı inen üç altın ejderha görülmüş. Bu yüzden Senso-ji’ye Altın Dragon Dağı anlamına gelen Kinryuzan’da denmektedir. Her yıl 18 Mart günü Senso-Ji’de Altın Dragon Dans gösterisi yapılıyor. Eğer denk gelirseniz kaçırmayın. Tokyo’nun en büyük fesitvali Sanja Matsuri Sensoji tapınak kompleksinde gerçekleştirilmektedir.

Yangın, deprem ve savaş esnasında Tokyo’ya atılan bombalar sonucu yok olan tapınak, dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar sayesinden tekrar inşa edilmiştir. Günümüzde Tokyo’da en çok ziyaretçi çeken (yılda 30 milyon kişi) bir yer haline gelmiştir. Tapınağı gezdikten sonra Nakamise alışveriş sokağına da mutlaka göz atın.

Ulaşım : Asakusa bölgesindeki tapınağa gitmek için Asakusa istasyonunda inmeniz gerekiyor. Ya da geze geze Akihabara’dan 3 km yürüyerek de ulaşmanız mümkündür.

Giriş : Giriş ücretsizdir.

Chidorigafuchi Parkı – Sakura Dönemi

Türkiye’den insanlar nedense özellikle Sakura döneminde gitmeye can atıyor. Madem sakura dönemi sizin çok önemli o zaman kiraz çiçekleri açmış pembe renkli ağaçlar arasında güzel bir gezintiye ne dersiniz. İşte bahsettiğimiz park içindeki nehirde küçük teknelerden kiralayıp masalsı bir yolculuk yapabilirsiniz.

Tsujiki Balık Pazarı

Tsujiki’de iç ve dış market olarak iki bölüm vardı. 1935 yılından beri hizmet veren Tsujiki market’in bir kısmı taşındı. Ve adı Toyosu Outer Market oldu.

Tsukiji Inner Market daha çok toptan balık, sebze ve meyvelerin satıldığı ve genellikle restaurantların toptan alışveriş yaptığı bölümdür. Taşınan bölüm budur. 2018 yılında Tsujiki inner markete saat 11:00’e kadar turist kabul edilmiyordu. Sebebi işletme sahiplerinin gelip balıkları toptan almasından dolayıydı. Yani ciddi bir ticaret içinde turistler açıkça hoş karşılanmıyordu. 11:00’den sonra kabul edildiğiniz markette ise hemen hemen bütün dükkanlar satışlarını yaptıkları için kapalı oluyordu.

Tsukiji Outer Market ise küçük toptancıların ve restaurantların olduğu turistlere hitap eden bölümdür. Bu bölüm hala ziyaretçilere açık ve dükkanlar işlemeye devam ediyor.

Tokyo Tsijuku Balık Pazarı

Belki bir çoğunuz Japonya’daki tuna balığı satışını görmek isteyeceksiniz. Bunun için sabahın 06:00’sında  Toyosu balık pazarının 7.bloğundaki seyir terasında hazır olmanız gerekiyor. Saat 09:00’a kadar tüm tunalar satıldığı için bomboş bir manzarayla karşı karşıya kalmayın. Tuna her dönem satılmıyor. Gitmeden önce devletin tuna satışını açtığı dönemi kontrol edin.

Tokyo’dan Günübirlik Fuji Dağı

Fuji Dağı, Tokya’dan yalnızca 100 km uzaklıkta. Haliyle günübirlik gidip gelinecek yakın konumda bir yer.

Japoncası Fuji-San olan Fuji Dağı, Japonya’nın en ironik yapısıdır. Japonya’nın en yüksek dağı olan Fuji aynı zamanda Unesco’nun koruması altındadır.

Fuji Dağı’na günübirlik gidecekseniz Fuji’yi en güzel görebileceğiniz noktalar Kawaguchiko Gölü, Saiko Gölü, Motosu Gölü, Shoji Gölü, Yamanaka Gölü ve Chureito Pagodasıdır. Genelde google ve instagram’da gördüğünüz fotoğrafları çoğu Chureito Pagoda’sından çekilir.

Fuji Dağı’na Tokyo’dan nasıl gidilir, Fuji Dağı’na tırmanmayacaksanız en güzel manzarayı nereden görürsünüz, Fuji Dağı’nın zirvesine nasıl tırmanılır gibi soruların cevabını Fuji Dağı yazımızda okuyabilirsiniz.

Tokyo’da Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıda saydığımız yerler haricinde Tokyo’da görmenizi önerdiğimiz diğer yerler şöyledir ;

İmparatorların kullanımı için yapılmış İmparatorluk Sarayı

1958 yılında inşa edilmiş Tokyo Kulesi,

Seyir terasının da olduğu Tokyo Skytree,

İçi gölet ve ağaçlarla süslü özellikle Sakura döneminde ziyaret etmenizi önerdiğimiz

Rikugien Bahçesi,

Günde üç performansın sergilendiği Kabukiza Tiyatrosu,

Dört katlı binası ile hizmet veren Hakuhinkan Oyuncak Parkı,

Shibuya bölgesinin en canlı en kalabalık sokağı Center Gai,

Üzerinde yürüyebileceğiniz Rainbow köprüsü ve Odaiba adası

Japonya’da Tapınak Ritüelleri

Eğer Japonya’da bir tapınağa girecekseniz önce tapınağın girişindeki su dolu havuzun olduğu bölümde Temizu (te el, mizu su demektir)yapmalısınız. Bu ritüel aslında bizim namazdan önce yaptığımız abdest gibi temizlenme ritüelidir. Su dolu havuzun olduğu bölümdeki ahşap kepçeler eşliğinde havuzdan su doldurulup önce sol sonra sağ ele su dökülür. Ardından so ele biraz daha su dökülüp ağız çalkalanır. Ve son kez sol ele su döküldükten sonra kepçede su varsa bu bu kalan su yoksa havuzdan tekrar doldurulup kepçe havaya dik şekilde kaldırıp içindeki suyun dışarı akması sağlanır.

japonyada tapınak ritüeli

Temizu işleminden sonra tapınağın girişinde eğer zil-çan varsa halatlar eşliğinde bu çan çalınır. Sonra adak kutusunun içine bozuk para atılır. Japonlar 5 Yen’in iyi şans getirdiğine inandıkları için genelde 5 yen bozuk para atılır. Para atma işleminden sonra iki kez öne eğilip dik pozisyona gelip iki kere alkış tutulur. İki el bir araya getirilerek dua edilir. Duadan sonra son kez eğilip ibadet tamamlanmış olur.

Bugüne kadar Asya’da pek çok ülkede ve farklı tapınaklarda ibadetleri izledik. Ancak bizi en çok etkileyen ve yormayan ibadet şekline Japonya’da rastladık.

Tokyo’da Fotoğraflık Noktalar

tokyoda gezilecek yerler

Senso-Ji Tapınağı : Gündoğumdan sonraki ışık fotoğraf için en iyi saatler.

Nezu Shrine : Kyoto’daki meşhur Fushimi-Inari tapınağı gibi turuncu kapılara sahiptir.

Meiji Jingu Shrine : Yoyogi Park’a girdikten sonra Meiji Tapınağına giderken yolun sağ tarafında kalan kısımdaki şarap fıçılarının olduğu alan.

Harajuku : Harajuku bölgesinde Takeshita sokağındaki Santa Monica Crepes, Tokyu Plaza

Memory Lane – Omoide Yokocho : Shinjuku tren istasyonunun bir kaç sokak önündeki Kyoto’nun Gion’una benzetilen daracık sokak.

TeamLab Borderless : Momi Building Digital Art Müzesi içi

TeamLab Planets : TeamLab Borderless’ı beğendiyseniz burayı da beğeneceğinizden şüphe yok.

Fuji Dağı : Kawaguchi Gölü’nden Fuji Dağı manzarası

Tokyo Rota Tavsiyemiz

Bizim sizlere tavsiyemiz Tokyo’da dolu dolu 4 gün geçirmeniz yönünde. Yani bunun için 5 gece konaklama yapmanız gerekiyor.

1.GÜN : 16 km / Memory Lane + Tsujiki Balık Pazarı + TeamLab Borderless + TeamLab Planets + Rainbow Bridge

2.GÜN : 11 km / Nezu Shrine + Senso-ji Tapınağı + Akihabara + Ginza

3.GÜN : 8 km / Gotokuji Tapınağı + Shibuya + Harajuku + Yoyogi Park + Meiji Shrine

4.GÜN : Fuji Dağı

Tokyo’da Ne Yenir

tokyoda ne yenir

Tokyo, sokakları, caddeleri, oyun alanları ve tasarım dükkanlarıyla adından söz ettirdiği gibi aslında bir o kadar da renkli ve eğlenceli yemeklere de sahiptir.

Lupin’de Bir Şeyler İçin

1928 yılından bu yana entelektüellere ve yazarlara hizmet etmiş bir bar. Eğer kaliteli kokteyl ve viski içmek isterseniz sizi buraya alabiliriz. İnanın geldiğinize pişman olmayacaksınız. Tabi Tokyo gibi pahalı bir şehir de böylesi kaliteli bir barda içki içmenin bedeli de ucuz olmayacak. Bunu göze alıp gelmeniz şiddetle tavsiye olunur.

Ulaşım : Ginza istasyonundaki B3 çıkışından çıkarak 2-3 dakika yürümeniz gerekiyor.

Sukiyabashi Jiro

Japonya’ya kadar gelip suşi yemeden dönecek değilsiniz herhalde. En azından yiyebilenler için diyoruz. Gelin size bırakın Tokyo’yu dünyanın en güzel suşi adresini verelim. Michelin tarafından 3 yıldız verilmiş küçücük restaurant şeflerin her zaman özenle seçtiği taze balıklardan yapılıyor. Mekanın 2011 yılında bir belgeseli çekildi. Netflix ya da Google’dan Jiro Dreams of Sushi belgeselini izleyebilirsiniz.

10 tezgahlı küçücük bir dükkan olan Jiro’nun yerinde tadım için 40.000 Yen yani ortalama 370 USD’i gözden çıkarmanız gerekiyor!

Ulaşım : Ginza istasyonundan C5 veya C6 çıkışını kullanabilirsiniz. Restaurant Sukiyabashi kavşağı üzerindedir.

Robot Restaurant’lar

Japonya seyahatine çalışırken belki önünüze robot restaurantlar çıkmışsa kesin hoşuna gitmiş, dikkatinizi çekmiştir. Ama biz gitmenizi ve boşuna para harcamanızı önermeyiz.

More from the blog

Fuji Dağı Tırmanışı – Japonya

Tokyo'dan günübirlik Fuji Dağı'na gidip Fuji Dağı tırmanışı nasıl yapılır, Fuji Dağ'ı manzarası en güzel nerelerden görülür diye sizler için derledik ve ortaya çok...

KYOTO GEZİLECEK YERLER – 2024 Güncel Tüm Bilgiler

Kapsamlı kaleme aldığımız Kyoto gezi rehberi siz gezi severlere çok faydalı bir kaynak niteliğindedir. Japonya gezi planı yapıpta Kyoto gezilmeden dönülür mü? Elbette ki Hayır! Öyleyse buyrun makalenin...

Sagano Bambu Ormanı – Japonya

SAGANO BAMBU ORMANI - Arashiyama - Kyoto Bambu ağacı daha çok Amerika, Asya ve Afrika'da bulunan 1000 değişik cinsi olan bir ağaç türüdür. Zor yetişen bir...

HİROSHİMA’DA GEZİLECEK YERLER

Hiroshima gezilecek yerler rehberi ile Japonya'nın görülmeye değer en güzel 3 noktasından bir tanesine ev sahipliği yapan Miyajima adası ve Itsukushima tapınağı için buyrun makalemiz. Osaka'da otelimizden check out yaparak Shin-Osaka...