Kapsamlı kaleme aldığımız Kyoto gezi rehberi siz gezi severlere çok faydalı bir kaynak niteliğindedir. Japonya gezi planı yapıpta Kyoto gezilmeden dönülür mü? Elbette ki Hayır! Öyleyse buyrun makalenin detaylarına.

Japonya’nın Kansai bölgesinde yer alan Kyoto Japonya’nın 7. Büyük şehridir. Nüfusu ise 1.4 milyondur.

Kyoto 794 -1868 yılları arasında Heian döneminde Eski İmparatorluğun başkenti olmuştur. Şehir Japonya turizmini ayakta tutan belli başlı şehirlerden biridir. Tarihi mirasa sahip çıkmış ve korumayı başarmış ve aynı zamanda tarihi dokusu, tapınakları, geyşaları, sarayları, muhteşem manzaraları, bahçeleri, baharda açan sakura ağaçları ile ziyaretçilerine umduklarından fazlasını vaat etmektedir.

Kyoto Coğrafi Bilgi

Japonya’nın Kansai bölgesi sınırları içinde yer alan Kyoto şehrinin yüz ölçümü 827.90 km²’dir. Doğudan batıya 29.18 km, kuzeyden güneye 49.49 km ölçülerine sahiptir. Kansai bölgesinin en büyük şehri olan Kyoto’nun nüfusu 1.47 milyon’dur. Diğer büyük şehirler sırasıyla Osaka ve Kobe’dir.

Kyoto şehrinin çevresi her biri deniz seviyesinden 1000 mt yükseklikte olan Higashiyama, Kitayama ve Nishiyama dağları ile çevrilidir.

Eski gelenek ve kültürünü koruyan Kyoto’da 2.000 tapınak bulunmaktadır. Bunlardan 1.600 tanesi Budist, 400 tanesi Shinto tapınağıdır. 17 bölge Unesco Dünya Miras Listesinde yerini almayı başarmıştır.

Kyoto Dünya Miras Listeleri Nerelerdir?

Kamowakeikazuchi-jinja (Kamigamo shrine)

Kamomioya-jinja (Shimogamo Shrine)

Kyo-o-gokoku-ji (To-ji)

Kiyomizu-dera

Enryaku-ji

Daigo-ji

Ninna-ji

Byodo-in

Ujigami-jinja

Kozan-ji

Saiho-ji

Tenryu-ji

Rokuon-ji

Jisho-ji

Ryoan-ji

Hongan-ji

Nijo-jo

2.000 tapınaktan hangisini gezsem diye yoğun bir araştırma içine girmeden önce Unesco listesinde yer alanları ilk tercih yapmanız tavsiye edilir.

Japonya’nın kültürünü, geleneğini keşfetmeniz için Kyoto şehri aslında biçilmiş bir kaftandır. Yerel yemeklerin de merkezi olan şehirde Japon mutfağına ait bir çok lezzetli yemekleri mutlaka tatmalısınız.

Kyoto Bölgesine Hakim Olmanız İçin Harita

kyoto gezi rehberi1

Kyoto’yu tam anlamıyla gezip görmek için birkaç günün yeterli olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Binlerce tapınak, doğal güzellikler, nehirler, dağlar, tarihi sokaklar ve daha fazlası için en az 5 gün ayırmanız gerekmektedir.

Asıl en önemli soru Kyoto’da nereleri gezmeliyiz? Yukarıdaki harita’dan da görüleceği üzere Arashiyama, Kuzeybatı, Merkez, Kuzey Higashiyama, Doğu Higashiyama bölgelerinde gezilip görülmesi gereken yerler başlıca Arashiyama Sagano Bambu Ormanı, Fushimi Inari Shrine, Kiyomizu-dera tapınağı, Byodoin Tapınağı, Ginkaku-ji Tapınağı, Kinkaku-ji Tapınağı, Daigo-ji Tapınağı, Tenryu-ji Tapınağı, Daikaku-ji Tapınağı, Kyoto Kraliyet Sarayı (Imperial Palace), Gion bölgesi, Ryoan-ji Tapınağı, To-ji Tapınağı, Yasaka Shrine ve Nijo-ji Kalesi olarak sıralayabiliriz. Ancak bölge bölge nerede ne var daha detaylı bilgi için aşağıdaki görsellerin işinizi kolaylaştıracağına inanıyoruz.

Kyoto Gezilecek Yerler

kyoto gezi rehberi2

kyoto gezi rehberi3

kyoto gezi rehberi4

Kyoto şehir merkezinin batı kısmına Higashiyama deniliyor. 14.yy’ın ortalarında tapınak, mabet, aristokrat villaları bu bölgede inşa edilmiştir. Ressamlık ve el sanatları da yine bu bölgede yaratılmıştır. Kyoto’ya gelip de ziyaret için es geçilmemesi gereken bir bölge olduğunun altını çizelim. Aynı zamanda bu bölgede yer alan Gion’da geyşaları da görebilirsiniz.

Higashiyama bölgesinde bulunan Yamashina-Sosui kanalına uzanmış sakura ağaçlarının gölgesinde günün yorgunluğunu atmaktan daha güzel ne olabilir.

kyoto gezi rehberi5

kyoto gezi rehberi6

Kyoto’da Ziyaret Edilmesi Gereken Müzeler

Kyoto Municipal Museum of Art

Kyoto National Museum

Shigureden

Hosomi Museum

The Museum of Kyoto

Museum of Bamboo

Domoto Museum

Kyoto’nun Geleneksel Festivalleri

Aoi Matsuri Festivali (Dönem 15.Mayıs)

Jidai Matsuri Festvali (Dönem 22.Ekim)

Gozan Fire Festivali (Dönem 16.Ağustos)

Gion Matsuri Festivali (Dönem 1-31 Temmuz)

Sonbahar’da Kyoto’nun Hangi Tapınaklarına Ziyaret Edilmeli?

Sonbahar’da yaprakların solması ve renk değiştirmesi kırmızı ve sarıya dönen yapraklar şehri adeta bir renk cümbüşü içine sokmaktadır. Eğer yolunuz Kyoto’ya sonbahar mevsiminde düşürse bu sürede ziyaret etmeniz gereken yerler şöyledir:

Shisen-do Tapınağı

Kitano Tenman-gu Tapınağı

Daigo-ji Tapınağı

Konkai Komyo-ji Tapınağı

Nison-in Tapınağı

Kamigamo Jinja Tapınağı

Jakko-in Tapınağı

Yoshimine-dera Tapınağı

Tüm gün tapınak tapınak gezmek, tapınaklara ulaşmak için patikalardan uzunca yürümek, şehri keşfetmek mutlaka sizleri yoracaktır. Bunun için kısa çay, kahve, tatlı kaçamakları ile kendinize keyifli anlar yaşatabilirsiniz. Size önereceğimiz cafe ve çay evleri şöyledir:

Cafe Bibliotic Hello : Cafe geleneksel Machiya evine yapılmıştır. Görenlerin önce kütüphane’ye benzeteceği cafe şehir karmaşasından uzakta kahve keyfi yapmak için en ideal yerlerden biridir.

Adres : 650 Seimei-cho, Yanaginobanba-higashi-iru, Nijo-dori, Nakagyo-ku , Tozai ya da Karasuma metro hattı üzerindeki Karasuma Oike istasyonu Exit1’den çıkıp yaptıktan sonra 8 dk yürüyüş mesafesi uzaklığındadır.


Baika do : Tipik bir Japon kafesidir. Menüsünün en popüler tatlısı pancake olmasına karşın ancak Eylül ve Nisan ayları arasında servis edilmektedir. Ancak diğer tatlı çeşitleri de bulunmaktadır.

Ulaşım : Chishaku-in Tapınağından 7 dk yürüyüş mesafesindedir.


Inoda Coffee Honten : Adres : 140 Doyu-cho, Sanjo-sagaru, Sakaimachi-dori, Nakagyo-ku , Tozai ya da Karasuma metro hattı üzerindeki Karasuma Oike istasyonu Exit5’ten çıkış yaptıktan sonra 5 dk yürüyüş mesafesi uzaklığındadır.

Tripadvisor yorumları için tıklayınız.


Aburi Dango Jumondo : Nisan 2012 tarihinde açılmış oldukça yeni bir cafedir.

Ulaşım : Kodai-ji tapınağından 7 dk yürüş mesafesindedir.


Hiei Saryo : 1997 yılından bu yana hizmet veren cafe’de Japonya’nın geleneksel el yapımı tatlıları ile çayları ile kendinizi şımartacağınız şirin bir cafe’dir.

Ulaşım : Enryaku-ji tapınağından 5 dk yürüş mesafesindedir.


Salon Tawaraya : Mid Edo yani Tokugawa dönemine (1600-1868) kadar uzanan dükkan sonraları 2006 yılında Japon cafe’si olarak 8 masa ile Ogawa sokağında hizmet vermeye başlamıştır.

Ulaşım : Senbon Enma-do tapınağından 15 dk yürüş mesafesindedir.


Sanmikouan : 1861 yılından bu yana hizmet veren cafe Machiya stili ile nehir kenarında konumlandırılmış otantik bir cafe’dir.

Ulaşım : Chion-in tapınağından 7 dk yürüyüş mesafesindedir.

Kyoto Restaurant Tavsiyeleri

Gion Karyo : Gion bölgesinin tam merkezinde yer alan restaurant’a Çarşamba günü hariç diğer günler ziyaret edip Japon yemeklerini tadabilirsiniz. Yemek fiyatları oldukça pahalıdır.

Adres : 570-23 Gion-machi Minami-gawa, Higashiyama-ku

Keihan hattı üzerindeki Gion Shijo durağına 7 dk yürüş mesafesi uzaklığındadır.


Chihana : 1946 yılında Gion bölgesinde açılmış ve hizmet vermeye başlamıştır.

Ulaşım bilgileri için buraya tıklayın.


Kitcho Arashiyama Honten : Yemyeşil bir bahçe içine yapılmış sanki gizli kalmış bir yer burası. Gürültü ve insan kalabalığından uzakta huzurlu ve keyifli bir akşam yemeği için kesinlikle tavsiye edilir. Ancak yemek fiyatları 300 dolardan başladığı için çok pahalıdır.

Adres : 58 Susukinobaba-cho, Saga Tenryuji, Ukyo-ku

Arashiyama hattı üzerindeki Arashiyama durağından 6 dk,

JR Sagano hattı üzerindeki Saga Arashiyama istasyonundan 20 dk,

Henkyu tren hattı üzerindeki Arashiyama istasyonundan 15 dk,

JR Kyoto istasyonun taksi ile 40 dk uzaklıktadır.


Hafuu : Modern atmosferi ile sizlere geleneksel Japon yemeklerini sunan bir restaurant’tır.

Adres : 303 Tawaraya-cho, Nakagyo-ku, Kyoto City (Ebisugawa sokağında yer alıyor)

Fiyatlar 335 – 5000 Japon Yeni arasıdır.


Yoshikawa Tempura Inn : Restaurant geleneksel sukiya-zukuri stili ile inşa edilmiş aynı zamanda restaurant içinde yine geleneksel japon mobilyaları kullanılmıştır.

Adres: Tominokoji,Oike-sagaru,Nakagyo-ku,Kyoto,604-8093

Yemek Önerilemiz

 • Monjayaki (Monja’da deniliyor) : Hamur içine çeşitli malzemelerin konulmasıyla yapılan yemek türüdür.
 • Okonomiyaki : Monjayaki’ye çok benzemektedir.
 • Yengeç
 • Sushi
 • Kyo Kaiseki : Orjinali vejeteryan olan yemek içine zamanla deniz ürünleri de katılarak servis edilmeye başlanmıştır.
 • Kobe Eti
 • Fugu : Japoncası balon balığıdır. Öldürücü bir zehire sahip olan balık Japonlar tarafından oldukça talep görmektedir. Balığın iyi temizlenmesi gerekmektedir ki zehir yiyen kişileri öldürmesin. Balık zar gibi incelikte kesilip çiğ olarak servis edilmektedir.
 • Tempura : Aslında yemekten çok bir kızartma tekniğidir.

En İyi Ramen Yemeği için Tavsiyeler

 • Ramen Santouka :Adres : 137 Daikoku-cho, Sanjo-sagaru higashi-gawa, Yamatooji-dori, Higashiyama-ku, Keihan hattı üzerindeki Sanjo istasyonu ya da Tozai metro hattı üzerindeki Sanjo Keihan istasyonundan 1 dk yürüyüş mesafesi uzaklığındadır.
 • Karako :Adres : 12-3 Tokusei-cho, Okazaki, Sakyo-ku, Keihan hattı üzerindeki Jingu Marutamachi istasyonundan 10 dk yürüyüş mesafesi uzaklığındadır. Fiyatlar ucuzdur. Tripadvisor yorumları için buraya tıklayınız.
 • Honke Daiichiasahi : Perşembe günleri hariç 05:00 – 02:00 arası hizmet vermektedir. Fiyat 999 Japon Yeni. Tripadvisor yorumları için buraya tıklayın.

Kyoto İçinde Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Kyoto şehrine varmanızla beraber ilk yapmanız gereken istayonlardan ve yahut otelinizden Kyoto otobüs haritasını temin etmenizdir. Harita sayesinde hangi otobüsün nereye ve hangi rotayı izleyerek gideceği hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Japonlar kurallara oldukça uyan ve çok nazik insanlardır. Dolayısıyla otobüs duraklarında sıraya girmelisiniz. Otobüslere arka kapıdan binilip ön kapıdan inildiğini unutmamalısınız.

kyoto gezi rehberi7

Ücret otobüsten inerken ödenir.

Şehiriçi otobüs için yetişkin ücreti 230 Yen, çocuklar (6-12 yaş) için 120 Yen’dir.

kyoto gezi rehberi8

Bu işareti gördüğünüz her yerden otobüse binebilirsiniz.

Kyoto City Pass İle Gezin

Otobüslerin tek yön ücreti 230 Yen olduğundan gün içinde ziyaret edilecek yerler göz önüne alındığında cebinizi yakacaktır. O yüzden 500 Yen günlük otobüs bileti alarak sınırsızca şehir otobüslerinden faydalanabilirsiniz.

Turistler tarafından en çok tercih edilen otobüs rotası :

#100 Kyoto Station – Sanjusangen-do Temple – Kiyomizu-dera Temple – Ginkakuji Temple – Nanzenji Temple

#101 Kyoto Station – Nijo-jo Castle – Kinkakuji Temple

#102 Ginkakuji Temple – Kinkakuji Temple

Kansai Thru Pass İle Seyahat Edin

2 ve 3 günlük kullanımı olan Kansai Thru Pass sayesinde Kyoto’dan Osaka, Kobe, Hiei ve Himeji Dağına gidebilir, JR trenler hariç özel trenlere ve otobüslere binebilirsiniz.

Kansai Thru Pass’i Kullanabileceğiniz Yerler

JR trenler hariç,

Osaka, Kyoto ve Kobe metrolarında

Hankyu Trenleri ( Kobe-Osaka-Kyoto)

Hanshin Trenleri (Kobe-Osaka)

Keihan Trenleri ( Osaka-Kyoto)

Kintetsu Trenleri (Osaka-Kyoto-Nara)

Nankai Trenleri ( Osaka- Kansai Havalimanı-Koyasan)

Sanyo Trenleri ( Kobe- Himeji)

Keifuku Trenleri (Kyoto)

Nose Trenleri (Osaka’nın kuzeyi)

Kobe Trenleri (Kobe’nin kuzeyi)

Osaka Monarail ( Kuzey Osaka – Itami Havalimanı)

Kobe Kosoku Trenleri (Kobe)

Port ve Rokko Hattı (Kobe)

Kart Ücretleri Ne Kadardır?

2 günlük kart yetişkinler için 4.000, çocuklar için 2.000 Yen

3 günlük kart yetişkinler için 5.200, çocuklar için 2.600 Yen

Kansai Thru Pass Nereden Alınır?

Kansai Uluslararası Havalimanı – Travel Desk (1.kat saat 07:00 – 22:00 arası)

Osaka Havalimanı Information Merkezinden (1.kat Kuzey ve Güney terminalinden temin edilebilir. Kuzey terminali 08:00 – 21:00, Güney terminali 06:30 – 21:00 arası)

Kyoto istasyonu otobüs bilgi merkezinden ( Kyoto istasyonu Karasuma çıkışının orada 07:30 – 19:30 arası)

Osaka Visitor Information Center (JR Osaka İstasyonu ana bilet gişesi 08:00 – 20:00 arası)

Hankyu Turist Merkezi-Umeda/Osaka (08:00 – 17:00 arası)

Panstar Feribotu/Osaka Terminali (10:00 – 16:00 arası sadece Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri)

Alışveriş Yapabileceğiniz Bölgeler

Kawaramachi-dori Sokağındaki Kawaramachi alışveriş bölgesi

Shijo Sokağı

Teramachi Çarşısı

Shinkyogoku Çarşısı

Higashiyama Bölgesi – Kiyomizu dera tağınağına giden dar yol sağlı sollu hediyelik eşya satan dükkanlar ile dolu.

To-ji Tapınağı önünde kurulan 1.200 satıcının olduğu bit pazarı. Her ayın 21. Günü halk To-ji Tapınağına gelir ve Shingon mezhebinin kurucusu olan Budist Kobo Daishi (Kukei)’yi anmak için toplu dinsel tören gerçekleştirirler. Dolayısıyla bu tarihte hem bu dinsel ayine şahit olmak bir yandan değişik bir sahneye sahip olmaktayken bir yanda da alışveriş yapamayacağınızı bilmelisiniz.

Nishiki Sebze ve Balık Pazarı

Kyoto’da Yürüyüş Turuna Katılın

49 yıllık profesyonel rehberlik deneyimine sahip Mr. Hajime Hirooka, 1996 yılından bu yana özel turlar organize etmektedir. 20 dolar ücreti olan 5 saatlik yürüyüş turuna katılarak 3 km yol yürünmekte ve tur kapsamında tapınaklar, tarih, geyşalar hakkında derin bilgilere sahip olacaksınız. Mart ve Kasım ayları arasında düzenlenmekte olan tur her pazartesi, Çarşamba ve Cuma günler saat 10:15’te JR Kyoto istasyonundan başlamaktadır. Rezervasyona gerek yoktur.

Kyoto Geisha Turuna Katılın

Geisha’ları ve onların hayatını daha iyi gözlemlemek, tanımak için bu firma ile irtibata geçebilirsiniz.

Biwako Gölünde Cruise Turu Yapın

Şehrin en önemli bunun yanı sıra toplam 670 km² yüzölçümü ve 235 km çember ölçüsü ile Japonya’nın en büyük gölü olan Biwa (Biwako) Gölü Kyoto’dan 10 km uzaklıktaki Shiga kasabasında bulunmaktadır. Gölün toplam su kapasitesi 27.5 milyar m³ olup ortalama derinliği 41 olup en derin noktası 104 metreyi bulmaktadır.

4 çeşit tur programı bulunan Biwako gölünde ister sabah turuna ister 90 ve 60 dakikalık turlara isterseniz de gece turuna katılabilirsiniz. Fiyatlar 2.260 ila 2.980 Yen arası tur çeşidine göre değişkenlik arz etmektedir.

Kyoto’da Konaklama

Lüks oteller veya kısıt bütçeye sahipseniz bütçeli oteller bulmanız pek mümkündür. Ancak tarihi şehir Kyoto’ya gidipte Ryokan’larda kalmanızı özellikle öneririz. Bunun için booking.com sayfasındaki Ryokan’ları incelebilirsiniz.

Kyoto’da İnternet Kullanımı

Ücretsiz internet’e konaklayacağınız otelde erişebileceğiniz gibi alışveriş merkezleri, otobüs durakları ve havalimanında da ücretsiz erişim sağlayabilmekte olduğunuzu unutmayın.

Kansai Uluslararası Havalimanı

Kansai bölgesinde JR Trenlerinde

Kyoto otobüs durakları

Shijo Sokağı : Network: shijo-0123456789; Password: 0123456789.

Starbucks

kyoto gezi rehberi10Bu sticker’ı gördüğünüz her yerde 3 saatlik internet erişimi sağlanmaktadır. Toplam 630 noktada wifi bulunmaktadır.

Acil Durumlar İçin Nereyi Aramalıyız?

Kyoto şehri sınırları içinde beklenmedik bir hastalık söz konusu olduğunda 119’u arayarak 24 saat ve 5 dilde (İngilizce, Çince, Korece, İspanyolca, Potekizce) hizmet veren servisten yardım isteyebilirsiniz.

kyoto gezi rehberi11

Hastalık haricinde başınıza kaza veya daha farklı kötü bir olay gelmesi halinde aramanız gereken numara polis hattı olan 110’dur.

Japonya Vizesi

Japonya vizesinden muaf olan 50 ülkeden biri de Türkiye’dir. Pasaportunuz ile ülkeye rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. (90 günlük temporary visitor vizesi verilmektedir.)

Japon Para Birimi

Para Birimi Japon Yen’idir. Bozuk paraları 1, 5, 10, 500 iken kağıt paraları 1000, 2000, 5000, 10.000 Yen’dir.

Japonyadayken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bazı ATM’lerin yabancı ülkelere ait kredi kartı kabul etmediğidir.

Bankalar haftaiçi 09:00 – 15:00 arası açıktır. Para bozdurmak istediğinizde bankalar iyi bir tercihtir.

Ulaşım

Kyoto Osaka’dan 40, Nayoga’dan 100, Tokyo’dan 370 km uzaklıktadır.

Kansai Uluslararası Havalimanından Kyoto JR Haruka Limited Express ile 75 dk sürmektedir. Tek yön fiyatı ise 3.290 Yen’dir. (havalimanının D veya E çıkışından çıkıp 2.kat’a ulaşın)

Otobüsü tercih etmek isteyenler 2.500 yen ödeyerek 90 dakikada Kyoto şehrine ulaşabilirler. Otobüs saatleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Havalimanındaki Yasaka Taksileri ile tek yön 3.500 Yen ödeyerek de rahat bir yolculuk yapma seçeneğiniz bulunmaktadır.

 

Summary
Article Name
Kyoto Gezi Rehberi
Description
Kapsamlı kaleme aldığımız Kyoto gezi rehberi siz gezi severlere çok faydalı bir kaynak niteliğindedir. Japonya gezi planı yapıpta Kyoto gezilmeden dönülür mü? Elbette ki Hayır! Öyleyse buyrun makalenin detaylarına. Japonya’nın Kansai bölgesinde yer alan Kyoto Japonya'nın 7. Büyük şehridir. Nüfusu ise 1.4 milyondur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here