KYOTO GEZİLECEK YERLER – 2024 Güncel Tüm Bilgiler

Kapsamlı kaleme aldığımız Kyoto gezi rehberi siz gezi severlere çok faydalı bir kaynak niteliğindedir. Japonya gezi planı yapıpta Kyoto gezilmeden dönülür mü? Elbette ki Hayır! Öyleyse buyrun makalenin detaylarına.

Japonya’nın Kansai bölgesinde yer alan Kyoto, Japonya’nın 7.inci büyük şehridir. Nüfusu ise 1.4 milyondur.

Kyoto 794 -1868 yılları arasında Heian döneminde Eski İmparatorluğun başkenti olmuştur. Şehir Japonya turizmini ayakta tutan belli başlı şehirlerden biridir. Tarihi mirasa sahip çıkmış ve korumayı başarmış ve aynı zamanda tarihi dokusu, tapınakları, geyşaları, sarayları, muhteşem manzaraları, bahçeleri, baharda açan sakura ağaçları ile ziyaretçilerine umduklarından fazlasını vaat etmektedir.

KYOTO COĞRAGİ BİLGİ

Japonya’nın Kansai bölgesi sınırları içinde yer alan Kyoto şehrinin yüz ölçümü 827.90 km²’dir. Doğudan batıya 29.18 km, kuzeyden güneye 49.49 km ölçülerine sahiptir. Kansai bölgesinin en büyük şehri olan Kyoto’nun nüfusu 1.47 milyon’dur. Diğer büyük şehirler sırasıyla Osaka ve Kobe’dir.

Kyoto şehrinin çevresi her biri deniz seviyesinden 1000 mt yükseklikte olan Higashiyama, Kitayama ve Nishiyama dağları ile çevrilidir.

Eski gelenek ve kültürünü koruyan Kyoto’da 2.000 tapınak bulunmaktadır. Bunlardan 1.600 tanesi Budist, 400 tanesi Shinto tapınağıdır. 17 bölge Unesco Dünya Miras Listesinde yerini almayı başarmıştır.

KYOTO DÜNYA MİRASI LİSTESİ

 1. Kamowakeikazuchi-jinja (Kamigamo shrine)
 2. Kamomioya-jinja (Shimogamo Shrine)
 3. Kyo-o-gokoku-ji (To-ji)
 4. Kiyomizu-dera
 5. Enryaku-ji
 6. Daigo-ji
 7. Ninna-ji
 8. Byodo-in
 9. Ujigami-jinja
 10. Kozan-ji
 11. Saiho-ji
 12. Tenryu-ji
 13. Rokuon-ji
 14. Jisho-ji
 15. Ryoan-ji
 16. Hongan-ji
 17. Nijo-jo

2.000 tapınaktan hangisini gezsem diye yoğun bir araştırma içine girmeden önce Unesco listesinde yer alanları ilk tercih yapmanız tavsiye edilir.

Japonya’nın kültürünü, geleneğini keşfetmeniz için Kyoto şehri aslında biçilmiş bir kaftandır. Yerel yemeklerin de merkezi olan şehirde Japon mutfağına ait bir çok lezzetli yemekleri mutlaka tatmalısınız.

KYOTO’DA GEZİLECEK YERLER

Kyoto’yu tam anlamıyla gezip görmek için birkaç günün yeterli olmayacağını bilmeniz gerekiyor. Binlerce tapınak, doğal güzellikler, nehirler, dağlar, tarihi sokaklar ve daha fazlası için en az 3 gün ayırmanız gerekmektedir. Kyoto rehberi biraz uzun sürecek. Bu kadar uzun gezilecek yerler listesi içinde nereye gideceğinize yardımcı olmak için biz kendi beğendiğimiz yerlerin yanına ⭐ işareti koyacağız. Eğer bize güveniyorsanız ⭐ işaretli yerlere öncelik vermelisiniz.

kyoto gezi rehberi1

Asıl en önemli olan Kyoto’da nereleri gezmeliyiz sorusu. Yukarıdaki harita’dan da görüleceği üzere Arashiyama, Kuzeybatı, Merkez, Kuzey Higashiyama, Doğu Higashiyama bölgelerinde gezilip görülmesi gereken yerler başlıca Arashiyama Sagano Bambu Ormanı, Fushimi Inari Shrine, Kiyomizu-dera tapınağı, Byodoin Tapınağı, Ginkaku-ji Tapınağı, Kinkaku-ji Tapınağı, Daigo-ji Tapınağı, Tenryu-ji Tapınağı, Daikaku-ji Tapınağı, Kyoto Kraliyet Sarayı (Imperial Palace), Gion bölgesi, Ryoan-ji Tapınağı, To-ji Tapınağı, Yasaka Shrine ve Nijo-ji Kalesi olarak sıralayabiliriz. Şu an eminiz aklınız karıştı. Fakat endişelenmeyin. Bölge bölge ve her noktayı sırasıyla anlatınca neresi nerede anlayacaksınız.

Google haritası üzerinde gezilecek yerleri 3 farklı bölgeye ayırdık. Ve her bil bölgenin kendine özel renkleri var. Bu sayede gideceğiniz yerleri haritadan üzerinden kolaylıkla belirlemenize de yardımcı olacağı düşüncesindeyiz.

ARASHIYAMA’DA GEZİLECEK YERLER

Kyoto’nun batısında ve merkeze yalnızca 10 km uzaklıkta olan Arashiyama, inanın bambu ormanı ve Tenryu-ji Tapınağı’nın çok ötesinde bir yer. Bir çok turist Arashiyama’yı sırf bu iki yer için ziyaret eder. Yazının devamında göreceksiniz ki bunların ötesinde gerçekten gezilmeye değer bir yer.

1.ARASHIYAMA BAMBU ORMANI⭐

photo by: www.veltra.com

Günümüzde çılgınca turist akınına uğrayan Arashiyama Bambu ormanı diğer adıyla Sagano bambu ormanı sizi öyle bir atmosfer içine sokuyor ki buradan ayrılmak istemiyorsunuz. Yalnız başta da söylediğimiz gibi buraya mutlaka sabah çok erken saatte gelmelisiniz. Aksi takdirde insan kalabalığından yürümesi bile çok zor hale geliyor. Arashiyama Bambu Ormanı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Adres: Sagaogurayama Tabuchiyamacho, Ukyo Ward, Kyoto, 616-8394, Japan

Giriş Ücreti: Ücretsiz

2.TOGETSUKYO KÖPRÜSÜ⭐

Photo by: www.ozmall.co.jp

Bambu ormanı ile arası 900 metre mesafe olduğu için ormandan çıktıktan sonra Katsura Nehri üzerinde uzanan Arashiyama’nın ikonik köprüsünde nefes kesen dağ manzaraları eşliğinde kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Dilerseniz buradan 20 dakika yürüme mesafesi uzaklıkta bulunan Iwatayama Maymun parkını da ziyaret edebilirsiniz. Ya da tavsiyemizi isterseniz bu hakkınızı Tokyo’dan günübirlik gidilebilen Nagano eyaletindeki Jigokudani Snow Monkey Park’tan yana kullanabilirsiniz.

Adres: 1-5 Sagatenryuji Susukinobabacho, Ukyo Ward, Kyoto, 616-8384, Japan

Giriş Ücreti: Ücretsiz

3.TENRYU-JI TAPINAĞI

Photo by: www.japon1minuto.com

1339 yılında inşa edilen ve Unesco listesinde yer alan (1994) Tenryu-Ji bir Rinzai Zen tapınağıdır.  Mahāyāna Budist okulunun Japoncadaki ismi Zen’dir. Rinzai Zen ise Japonya’daki Budist Zen mezhebine dahil üç büyük okuldan biridir. Geleneksel Japon mimarisi ve Zen tasarımını görmek için Tenyru-Ji güzel bir tercihtir. Zen ustası Musō Soseki tarafından tasarlanan Sogenchi Teien isimli pitoresk bahçesini de mutlaka görmelisiniz.

Adres: 〒616-8385 Kyoto, Ukyo Ward, Sagatenryūji Susukinobabachō, 68

Giriş Ücreti: 500 JPY ana tapınak ve bahçe ücretidir. Tapınağın binalarına ve odalarına girmek için ayrıca +300 JPY daha ödemeniz gerekiyor.

Ziyaret Saatleri: 08:30 -17:00

Nasıl Gidilir: Kyoto istasyonundan JR Sagano Line hattına (mor) binerek Saga Arashiyama durağında inmelisiniz. İstasyondan tapınak mesafesi 1 km’dir.

3.SAGANO ROMANTİK TRENİ⭐

Photo by: www.atlasobscura.com

Sagano Romantik Treni’nin vagonları, ahşap dokuları ve antika detaylarıyla 19. yüzyılın zarafetini yansıtarak yolcularını zamanda yolculuğa çıkarıyor. Her anı özenle tasarlanmış olan bu tren, tarih ve doğanın birleşim yeri olan Hozugawa Nehri boyunca 7 km mesafeli unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Yolculuk toplam 25 dakika sürüyor. Bu romantik tren yolculuğu için önceden bu sayfadan rezervasyon yapmalısınız.

Hozugawa Nehir Turu – Photo by:matcha-jp.com

Saga Arashiyama durağının hemen yanındaki Saga Torokko istasyonundan trene binmeniz gerekiyor. Son durak Kemoka  Torokko’dur. Buradan Kyoto merkeze dönmek için Kemoka Torokko durağından 500 metre yürüyerek JR Umahori durağına varıp Kyoto’ya kadar aktarmasız gidebilirsiniz. Bir diğer seçeceğiniz geri dönmeyip Kemoka Torokko’da indikten sonra Hozugawa Nehri üzerinde yaklaşık 2 saat süren kişi başı 4500 JPY olan tekne gezisi yapmaktır.

4.YUSAI TEI GALERİSİ- Somekobo Yumeyusai Inc⭐

Photo by: www.bronwyntownsend.com

Burası bir sanat galerisidir. Meiji döneminden kalma 150 yıllık bina zamanında restaurant  kullanılmıştır.

Japonya’da Heian döneminden günümüze uzanan bir tarih ve sanat hikayesiyle bezenmiş, Japon soylularının uzun yıllardır tatil evi olarak kullandığı bir mekan Yusai-tei. Günümüzde ise sanatın özgün dokunuşunu taşıyan Yusai Okuda’nın benzersiz boyama tekniğini sergilemek için bir galeri olarak misafirlerini ağırlıyor.

Yusai-tei’nin en dikkat çekici bölümü, nehre bakan yuvarlak pencereli oda, adeta bir ressamın hayal dünyasını gerçeğe dönüştüren bir sihir gibi. Bu oda, tüm yıl boyunca adeta bir tablo gibi güzellik sunuyor ve ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Yusai Okuda’nın eserleri, geleneksel Japon sanatının zarafetini modern bir dokunuşla birleştirerek, Yusai-tei’yi sadece bir tatil mekanından öteye taşıyor.

Yusai-tei’nin büyüleyici atmosferini deneyimlemek istiyorsanız mutlaka önceden resmi web sayfasından rezervasyon yaptımalısınız. Ücreti 2000 JPY’dir.

5.ADASHINO NENBUTSU-JI TAPINAĞI

Photo by: totteoki.kyoto.travel

Adashino Nenbutsuji Tapınağı, Japonya’da 9. yüzyılda keşiş Kodo Daishi tarafından ölülerin anısına saygı göstermek ve onların ruhlarına huzur bulmaları için bir alan olarak kuruldu. Günümüzde tapınak, mistik bir atmosferle çevrili, her biri bir öykü anlatan binlerce taş heykeliyle dolup taşıyor. Bu tapınağın en büyük özelliği çevresinin bambu ormanı ile çevrelenmiş olması. Bir nevi Arashiyama bambu ormanının benzeridir. Ayrıca Edo döneminden bu zamana varlığını sürdürebilmiş geleneksel Machiya evlerinin bulunduğu Saga Toriimoto Preserved Street’i de gezin.

Giriş ücreti: 500 JPY

Arashiyama’da ekstra gezilecek yerler Nonomiya Tapınağı, Jojakkoji Tapınağı, Daihikaku Senkoji Tapınağı, Daikakuji Tapınağı, Nisonin Tapınağı, Saiho-ji Tapınağı, Hogon-In Tapınağı Arashiyama Kimono Ormanı ve eski Japon aktör Okochi Denjiro’nunOkochi Sanso Villası’dır.

Burada turistlerin geyşa ve samuray kılığında gezdiği gözünüzden kaçmayacak. Siz de fotoğraflarla bir bütünlük sağlamak isterseniz bu kıyafetleri 3000 ila 6000 JPY arası kiralayabilirsiniz.

ARASHIYAMA’DA NE YENİR?

 • Yoshimura’da karabuğdandan yapılan erişte yemeği olan Soba’yı yiyin,
 • ExCafe’de geleneksel Japon tatlıları yiyin,
 • Arabica Kyoto’da kahve için,
 • Shinpachi Chaya’da dondurma yiyin 

KYOTO MERKEZDE GEZİLECEK YERLER

1.NIJO KALESİ⭐

Japonca adı Nijojo olan kale 1603 yılında inşa edilmiştir. İnşaatın tamamlanması 23 yıl sürmüştür. Kalenin ana binaları Japon selvi ağacından yapılmıştır. İlk inşasından sonra İmparatorluk ikametgahı (Tokugawa hanedanlığının ilk şogun’u Tokugawa Ieyasu’nun ikametgahı) olarak kullanılmış ve 1867 yılından sonra imparatorluk sarayına dönüştürülmüştür.

Tarihi Bilgi: Tokugawa dönemi olarak da adlandırılan Edo dönemi, 1603-1868 yılları arasında hüküm sürmüştür. Bu dönemde Japonya, Tokugawa şogunluğunun yönetimi altındaydı. Tokugawa Shogunate’nin ilk Shogun’unun kurucusu Tokugawa Ieyasu olmuştur.

Nijo Kalesinin ana sarayında dolaşırken zeminin ses yaptığını fark edecekseniz. Eski olduğu ya da tahtadan yapıldığı için gıcırdadığını düşünmeyin. Bu zemin özellikle ses çıkarması için yapılmıştır ve adına “Bülbül Zeminleri “denmiştir. O zamanın imparator yetkilileri suikast tehlikesi altında oldukları için olası bir suikastı zeminin ses yapması sayesinde içeri girenleri durmaları sayesinde kurtulacakları düşünülerek yapılmış olduğu söyleniyor. Sebep bu değilse geriye tek bir şey kalıyor. O da paranoyak olmaları.

Photo by: www.travelcaffeine.com

Kompleks içinde görmeniz gereken yerler; Kalenin ana kapısı Higashi Ote-Mon isimli doğu kapısı, Tonan Sumi Yagura isimli gözetleme kulesi (eskiden 4 gözetleme kulesi varken günümüzde bunlardan 2’si ayakta kalabilmiştir), Ninomaru-Goten Sarayı’nın giriş kapısı olan karmaşık oymalarla dekore edilmiş Kara-Mon kapısı, Kara-Mon kapısını geçtikten sonra Japonca ismi Ninomaru-Goten olan Ninomaru Sarayı ve bahçesi, Ninomaru bahçesinden devam edince kalenin iç hendeğine varılıyor. Devam edince beyaz Honmaru Yagura-mon kapısından geçin. Devamında Honmaru-Goten Sarayı ve bahçesi, Nijo kalesinin doğusundaki Seiryu-en Bahçesi ve bu bahçe içindeki Waraku-an ve Koun-tei isimli çay evinde bir şeyler içip yorgunluğunuzu atıp Nijo Kalesi gezinizi sonlandırabilirsiniz.

Giriş Ücreti: 1.300 JPY Daha 

Ziyaret Saatleri: 08:45-17:00 arası  

Nijo Castle güncel bilet ücreti ve ziyaret saatleri için Nijo Castle resmi sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: JR Nijo istasyonundan ve Nijojo-mae Sta. isimli metro istasyonundan 10 dakika yürüme mesafesindedir. Kyoto İstasyonu’ndan 9, 50 veya 101 numaralı otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

2.KINKAJU-JI TAPINAĞI⭐

Kinkaku, Altın Köşk anlamına geliyor. Genelde Kinkaku-ji veya Rokuon-ji Tapınağı olarak anılmaktadır. Kyoto’daki 17 Miras listesinden biri de bu Zen Budist tapınağıdır.

Zen öğretilerine bağlılığın simgesi olan bu tapınak, Muromachi şogunluğunun üçüncü lideri Ashikaga Yoshimitsu tarafından, hayranlık uyandıran mimarisi ve göz kamaştırıcı detaylara sahip villa 1398 yılında inşa edilmiştir. 1408 yılında ölen Yoshimitsu’nun vasiyeti üzerine mülk Zen Tapınağına dönüştürülmüştür. 1467-1477 yılları arasında Muromachi döneminde gerçekleşen bir Onun isimli iç savaşta binaların çoğu zarar görmüş ama köşk ayakta kalmayı başarmıştır. Pek çok kez de yangın görmüş olan köşk en son 1955 yılında restore edilerek bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur.

Tapınağın üst iki katı, adeta güneşin altında parlayan gerçek altın varaklarla kaplıdır, bu da ona eşsiz bir ışıltı ve büyü katmaktadır. Bu muazzam yapı, sadece mimari zarafetiyle değil, aynı zamanda tarihi derinlikleri ve Japon kültürünün zengin dokusunu yansıtan detaylarıyla da ön plana çıkmaktadır.

Giriş Ücreti: 500 JPY

Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00

Kinkakuji tapınağına nasıl gidilir: Kyoto Eki Mae otobüs durağından 205 numaralı otobüs ile 230 JPY ödeyerek 50 dakikalık yolculukla Kinkakujimichi durağında inmelisiniz. Buradan 250 metre uzaklıktadır.

3.KYOTO İMPARATORLUK SARAYI

Photo by: www.touristinjapan.com

Japonya’nın başkenti Kyoto’dan Tokyo’ya taşınana kadar yani 1868 yılına kadar Kyoto, Japonya’nın başkentiydi. Bu saray da imparatorluğun ikametgahıydı. Emekli imparatorlara hizmet veren Kyoto Sento Imperial Palace da yine bu alan içerisindedir. Kyoto gezilecek yerler listesine almak zorunda değilsiniz. Ama önünden geçerseniz de en azından bahçesine girip gezinebilirsiniz.

4.SHIMOGAMO JINJA TAPINAĞI

Photo by: Mikel Lizarralde. Licensed under CC BY-SA 2.0.

Kyoto’daki en eski 2 tapınaktan biri Şinto tapınağı Shimogamo Jinja’dır. Diğeri ise Kamigamo Shrine’dir. Kyoto’nun en önemli 3 büyük festivalinden biri olan Aoi Matsuri  (diğer önemli 2 festival Gion Matsuri ve Jidai Matsuri’dir) İmparatorluk Sarayında başlar, Shimogamo’da devam eder. Ve Kamigamo’da sonlandırılır.

5.NISHIKI PAZARI

Photo by: www.jrpass.com/

Nishiki Market gerçekten de Kyoto’nun yemek cenneti gibi bir yer! Burası, sadece yerel lezzetleri değil, aynı zamanda Japon mutfağının tam kalbindeki tatları keşfetmek isteyenler için harika bir nokta. Eğer bölgenin kendine özgü yemeklerini denemek istiyorsan ya da favori yemeklerini orada, gözlerin önünde hazırlanmasını görmek istiyorsan, 400 yıllık bu kapalı pasaj kesinlikle uğraman gereken bir yer.

Kyoto’nun Mutfağı olarak bilinen bu pazar yeri, seni geleneksel Japon lezzetleriyle tanıştırmak için adeta bir ziyafete dönüşüyor. Atmosferi, gerçekten de bu lezzet yolculuğunu daha da özel kılıyor. Her bir yemek, sanki bir hikaye anlatıyormuş gibi özenle hazırlanıyor ve damaklarında unutulmaz bir tat bırakıyor. Kyoto’nun muazzam yemek kültürünü keşfetmek isteyen herkes için Nishiki Market, adeta bir gıda macerasının kapılarını aralıyor. Pazarın sonunda Nishiki-Tenmangu isimli Şinto tapınağını da isteğinize bağlı ziyaret edebilirsiniz.

6.PONTOCHO⭐

Photo by: www.fun-japan.jp

Pontocho (先斗町), geleneksel Japon barları, lokantalar ve sevimli dükkanlarla dolu olan dar bir yaya caddesidir. Bu sokak, içki içmek ve keyifli atıştırmalıkların tadına bakmak için birebirdir. Pontocho’da dolaşırken sanki bir zaman tünelinde kayboluyormuş gibi hissedebilirsiniz. Geleneksel ahşap binaların arasında dolanırken, kendini bir Japon barda ya da lokantasında otururken bulmanız yüksek ihtimaldir. Pontocho’dan devam edip Shijo Obashi köprüsünü geçip Higashiyama bölgesinde yer alan Gion’a yürüyerek ulaşabilirsiniz.

7.TO-JI TAPINAĞI

55 metre yükseliği ile Japonya’nın en yüksek ahşap pagodasına ev sahipliği yapan tapınak Unesco miras listesindedir. Tapınakta her ayın 21’inde seramik, tekstil ürünleri ve sanat ürünleri bulabileceğiniz bit pazarı kurulmaktadır.

HIGASHIYAMA’DA GEZİLECEK YERLER

Kyoto merkez’den Shijo Obashi köprüsünü geçtiğiniz gibi Higashiyama bölgesine varırsınız. Yürüme mesafesinde ve Kyoto’da gezilecek pek çok yerin bu bölgede olmasından ötürü mutlaka gitmelisiniz.

Kyoto şehir merkezinin batı kısmına Higashiyama deniliyor. 14.yy’ın ortalarında tapınak, mabet, aristokrat villaları bu bölgede inşa edilmiştir. Ressamlık ve el sanatları da yine bu bölgede yaratılmıştır. Kyoto’ya gelip de ziyaret için es geçilmemesi gereken bir bölge olduğunun altını çizelim.

Google haritasında bu bölgede gezilecek her yeri sizler için pinledik. Ve aynı sırayla da liste haline getirip açıklamalarını yaptık. Kyoto’ya kaç gün ayırdığınızı bilmediğimiz için hepsini gezmeye süreniz yetip yetmeyeceğini biliyoruz. Ama mesafeler ve kalış sürenize bağlı kendi rotanızı yazımız sayesinde kolaylıkla çıkarabileceğinizi umuyoruz.

1.GION⭐

Photo by: www.hatlastravel.com

Geyşaların muhiti olarak bilinen Gion, Kyoto’nun en fazla ziyaretçi çeken yerlerinin başında geliyor. Gündüz gezmenin haricinde eğer gece gezmek isterseniz mutlaka Shinbashi Dori ve Hanamikoji-dori sokaklarını gezin.

Gion Kinana’da dondurma yemeği unutmayın!

2.YASAKA MABEDİ – YASAKA SHRINE⭐

Gecesiyle gündüzüyle apayrı güzellikte bir tapınaktır. Bir zamanlar Gion tapınağı olarak adlandırılan Yasaka Mabedi bir Şinto tapınağıdır. Tapınak, her türlü talihsizliği ortadan kaldırdığına inanılan Susanoo no Mikoto isimli tanrıya adanmıştır. Yasaka Mabedi, geleneksel geyşa kültürü ve güzel mimarisiyle bilinen Gion bölgesinin kalbinde yer almaktadır.

Her yıl 31 Aralık tarihinde Okera Mairi töreni bu tapınakta gerçekleştiriliyor. Şifalı bitkiler (Okera ağacının kökleri) yakılarak önceki yılın negatif enerjilerinden arınıldığı düşünülüyor. Yine her yıl Temmuz ayında düzenlenen Gion Matsuri festivali de bu tapınakta gerçekleşmektedir. Bir ay süren Gion Matsuri, salgın hastalıkları önleme amaçlı bir festivaldir.

Gion Matsuri Festivali Photo by: www.yasaka-jinja.or.jp

Nasıl Gidilir: Heian Tapınağı ile Kiyomizudera arasında bulunan tapınağa ulaşmak oldukça kolaydır; çünkü en yakın tren istasyonlarından biri olan Gion-Shijo İstasyonu sadece 15 dakikalık hoş bir yürüme mesafesindedir.

Ayrıca, Kyoto istasyonundan kalkan 100 ve 206 numaralı otobüsler ile 20 dakikalık bir yolculukla tapınağa yakın konuma kadar gidebilirsiniz.

3.HOKAN-JI TAPINAĞI – YASAKA PAGODA⭐

Kyoto’nun en fazla fotoğraflanan yapısı burasıdır. Fotoğraf çekilecek sokak Ninenzaka’dır. Bunun için sabah çok erken saatte gitmeniz gerektiğini söyleme gerek duymuyorum artık. Çünkü nereye giderseniz gidin sabah 09:00 itibariyle heryer kalabalıklaşıyor. Özellikle fotoğraf çekecek olanlarınız için bu hatırlatmayı tekrarlama gereği duyuyoruz.

4.KIYOMİZU DERA TAPINAĞI⭐

Konik bir Budist tapınağı olan Kiyomuzi Dera Unesco Dünya Mirası listesindedir. Sabah 07:00 gibi Hokan-ji Tapınağı ziyaretinizden hemen sonra 08:00 gibi Kiyomuzi’ye varırsanız yine insan kalabalığına yakalanmamış olursunuz. Kyoto’nun mutlaka görülmesi gereken yeridir. Ne kadar turistik olursa olsun buraya ziyaret etmenin şart olduğunu düşünüyoruz. Tapınağın ana salonu yapının en önemli yeridir. Tamamen ahşap olan ana salon Otawa Dağı’nın kayalıkları üzerine inşa edilmiştir.

Ziyaret edilecek en iyi zaman kasım-aralık başı ayıdır. Giriş 400 JPY, çocuk ücreti 200 JPY

5.SANNENZAKA ve NİNENZAKA SOKAKLARI⭐

Kiyomuzi Dera Tapınağının hemen karşısındaki sokak Sannenzaka’dır. Sokak boyunca bulunan dükkanlar genelde 09:00 itibariyle kapılarını açmaktadır. Burada daha çok hediyelik eşya ve sokak yemeği bulabilirsiniz. Sannenzaka’yı gezdikten sonra bir diğer meşhur sokak Ninenzaka’yı da gezmeyi ihmal etmeyin. Dar sokaklar bana yetmedi derseniz sizi Isibekouji diğer adıyla Ishibe Alley’e alalım. Ishibe Alley taş zeminli ve sağı-solu ahşap ile kaplı, 200 metre uzunluğunda sadece yayaların yürüyebildiği daracık bir sokaktır.

Ishibe Alley. Photo by: kansai-chan-guide.com

6.KODAIJI TAPINAĞI

Kodaiji, Zen Budizminin Rinzai mezhebine aittir. Zen bahçeleri ile çevrili bir tapınaktır. Kyoto listemize yazdık. Ama gidip gitmeme kararını size bırakıyoruz. Bize soracak olursanız zorunlu olmadığını düşünüyoruz. Gidecek olanlara tavsiyemiz tapınağın bambu korusunda kısa da olsa yürüyüş yapmalarıdır.

7.NANZEN-JI TAPINAĞI

Eikan-do Tapınağından yalnızca 350 metre uzaklıktaki Nanzen-Ji Zen Budizmi’nin Rinzai Mezhebi’nin Nanzenji Okulu’nun ana tapınağıdır. İlk başta  İmparator Kameyama’nın emeklilik geçireceği villa olarak inşa edilmiştir. Ardından Rinzai Zen mezhebinin ana tapınağı haline dönmüştür. Tapınak çevresindeki dikkate değer yapı sulama suyunu Kyoto’ya taşımak için yapılan su kemeridir.

8.EIKAN-DO TAPINAĞI

Photo by: www.veltra.com

Tapınağın asıl adı Erkan-do Zenrin-ji’dir. Akçaağaçlarla çevrili tapınağı ziyaret etmek için yaprakların sarı ve kırmızı renge büründüğü Kasım ayını tercih etmelisiniz. Genelde yapraklar Kasım ortasında renk değiştirip asıl renklerini Kasım ayının sonunda alırlar. Tapınak içindeki en iyi manzara Hojo Göletidir. Tapınağa ziyaret saatleri 09:00-17:00 arasıdır. Bu tapınağın özelliği Kasım ayının başından Aralık ayının başına kadar 1 aylık dönemde ışıklandırılmasıdır. Işıklandırma saat 17:30-21:00 arası yapılıyor.

9.FİLOZOF’UN YOLU -PHILOSOPHER’S PATH (Tetsugaku No Michi)⭐

Photo by: japancheapo.com

Filozof’un yolu, Erkan-do Tapınağı ile Ginkakuji arasında kanal boyunca uzanan 2 km’lik bir yürüyüş yoludur. Yol tamamen kiraz çiçeği ağaçlarıyla kaplıdır. Frédéric Gros’un Yürümenin Felsefesi kitabındaki “Sessizlik, ekseriyetle, karşılaştığım insanlardan daha fazla şey öğretiyor bana..” cümlesiyle noktayı koymak istiyorum.

Bu bölgede gezebileceğiniz diğer tapınaklar Kendin-Ji, Heian (1895 yılında inşa edilmiş klasik bir Şinto tapınağı) ve Reikan-Ji tapınaklarıdır.

10.FUSHIMI INARI TAPINAĞI⭐⭐⭐⭐⭐

Bir yıldız az gelir buraya. Kyoto’da aşık olduğum tek tapınak burası. Aslında listenin en başında olmayı hak ediyordu. Ama sıralı gideceğimizi önceden söylediğimiz için ne yazık ki listenin sonuna yazmak zorunda kaldık.

711 yılında inşa edilen Fushimi Inari, pirinç tanrıçası Inari’ye adanmış bir Şinto tapınağıdır. Inari’nin yaygın sembollerinden biri tilki (kitsune)’dir. Tapınak kompleksi içinde göreceğiniz kırmızı örtülü tilki heykelleri tanrıça Inari’nin sembolüdür. Bazı tilki heykellerinin ağzında anahtar vardır. Bunun anlamı ise pirinç deposunun anahtarını simgelemesidir.

Photo by: thecreativeadventurer.com

Tapınağa girdikten sonra dağın tepesine turuncu renkli tori kapıların içinden geçerek ulaşılıyor. 10.000’den fazla tori kapısı olduğu söyleniyor. Tori isimli kapılar Japon iş adamları işletmeler ve kuruluşlar tarafından bağışlanmıştır. Bağışlayanlar isimleri de yine kapılar üzerinde yazılıdır. Bugün bir tori kapısının bağışı 400.000 ila 1.000,000 JPY aralığındadır.

Tori kapılarının japonca adı shuiro’dur. Güneşin rengini temsil eden shuiro, vermilyon ya da çin kırmızısı anlamına geliyor.

Tepeye çıkana kadar farklı tapınak alanları ve dileklerin dilendiği alanlar göreceksiniz. Tapınak bahçesini geçtikten sonra ara yola saparsanız ufak bir bambu ormanı var. Arashiyama bambu ormanında kalabalığa yakalandıysanız burası iyi bir tercih olabilir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Fushimi Inari tapınağına nasıl gidilir: Kyoto istasyonundan JR Nara Line hattı ile Inari durağına gitmelisiniz. Inari durağından tapınak yürüme mesafesindedir.

Kyoto’da Ziyaret Edilmesi Gereken Müzeler

 1. Kyoto Municipal Museum of Art
 2. Kyoto National Museum
 3. Shigureden
 4. Hosomi Museum
 5. The Museum of Kyoto
 6. Museum of Bamboo
 7. Domoto Museum

Kyoto’nun Geleneksel Festivalleri

 1. Aoi Matsuri Festivali (Dönem 15.Mayıs)
 2. Jidai Matsuri Festivali (Dönem 21-22.Ekim)
 3. Gion Matsuri Festivali (Dönem 1-31 Temmuz)

KYOTO’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Ziyaret edilecek en güzel dönemler ilkbahar ve sonbahardır. Kiraz çiçeklerinin açtığı Mart ve Nisan ayları ilkbahar için en uygun aylardır. Yaz dönemi çok sıcak ve nemli olduğu için gezerken zorlanabilirsiniz. Aralık ve Ocak ayında kar yağışı görülebiliyor. Kyoto’nun karlı halini görmek isterseniz bu dönemi tercih etmeniz mümkün. Tek sakınmanız gereken yağışlı olan Haziran-Temmuz ve sıcak olan Ağustos ayıdır.

KYOTO’DA NE YENİR & NEREDE YENİR?

Tüm gün tapınak tapınak gezmek, tapınaklara ulaşmak için patikalardan uzunca yürümek, şehri keşfetmek mutlaka sizleri yoracaktır. Bunun için kısa çay, kahve, tatlı kaçamakları ile kendinize keyifli anlar yaşatabilirsiniz.

Kyoto Kafe ve Çay Evleri

Cafe Bibliotic Hello: Cafe geleneksel Machiya evine yapılmıştır. Görenlerin önce kütüphane’ye benzeteceği cafe şehir karmaşasından uzakta kahve keyfi yapmak için en ideal yerlerden biridir.

Adres : 650 Seimei-cho, Yanaginobanba-higashi-iru, Nijo-dori, Nakagyo-ku , Tozai ya da Karasuma metro hattı üzerindeki Karasuma Oike istasyonu Exit1’den çıkıp yaptıktan sonra 8 dk yürüyüş mesafesi uzaklığındadır. Konum için buraya tıklayınız.


Starbucks Coffee – Kyoto Nineizaka Yasaka Chaya: Dünyanın en farklı Starbucks’larından biri burası. Geneksel bir Japon evinin içinde kahve siparişi verdikten sonra kahvelerinizi yerde ayakkabılarınızı çıkarıp japon usulü oturarak içiyorsunuz. Ne masa ne sandalye var. Ortamı görmek için bile gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Konum için buraya tıklayınız.


Inoda Coffee Honten: Tripadvisor yorumları için tıklayınız.

Adres: 140 Doyu-cho, Sanjo-sagaru, Sakaimachi-dori, Nakagyo-ku , Tozai ya da Karasuma metro hattı üzerindeki Karasuma Oike istasyonu Exit5’ten çıkış yaptıktan sonra 5 dk yürüyüş mesafesi uzaklığındadır.


Sanmikouan: 1861 yılından bu yana hizmet veren cafe Machiya stili ile nehir kenarında konumlandırılmış otantik bir cafe’dir.

Ulaşım : Chion-in tapınağından 7 dk yürüyüş mesafesindedir.

Kyoto’daki Restaurantlar

Japonya’da yemek çeşidi belki fazla yok ama olanları da yerinde yerseniz inanın çok lezzetli. Bir çoğundan Japonya’ya gittiklerinde aç kaldıklarını duyuyorum. Deniz mahsülleri ve et yemekleri olduğu için aslında aç kalmak pek mümkün gözükmüyor. Kyoto’ya gidecekler tavsiyelerimiz doğrultusunda tempura, yengeç, hamur içine çeşitli malzemeler konularak yapılan Monjayaki (Monja), Monjayaki benzeri Okonomiyaki, sushi, kobe eti, Kyo Kaiseki, zar gibi incelikte kesilip çiğ olarak servis edilen Fugu (japon balığı) yiyebilirler.


Gion Karyo: Gion bölgesinin tam merkezinde yer alan restaurant’a Çarşamba günü hariç diğer günler ziyaret edip Japon yemeklerini tadabilirsiniz. Yemek fiyatları oldukça pahalıdır.

Adres : 570-23 Gion-machi Minami-gawa, Higashiyama-ku

Keihan hattı üzerindeki Gion Shijo durağına 7 dk yürüş mesafesi uzaklığındadır. Konum için buraya tıklayınız.


Kitcho Arashiyama Honten: Yemyeşil bir bahçe içine yapılmış sanki gizli kalmış bir yer burası. Gürültü ve insan kalabalığından uzakta huzurlu ve keyifli bir akşam yemeği için kesinlikle tavsiye edilir. Ancak yemek fiyatları 300 dolardan başladığı için çok pahalıdır.

Adres : 58 Susukinobaba-cho, Saga Tenryuji, Ukyo-ku. Konum için buraya tıklayınız.

Arashiyama hattı üzerindeki Arashiyama durağından 6 dk,

JR Sagano hattı üzerindeki Saga Arashiyama istasyonundan 20 dk,

Henkyu tren hattı üzerindeki Arashiyama istasyonundan 15 dk,

JR Kyoto istasyonun taksi ile 40 dk uzaklıktadır.


Hafuu: Modern atmosferi ile sizlere geleneksel Japon yemeklerini sunan bir restaurant’tır.

Adres : 303 Tawaraya-cho, Nakagyo-ku, Kyoto City (Ebisugawa sokağında yer alıyor). Konum için buraya tıklayınız.


Yoshikawa Tempura Inn: Restaurant geleneksel sukiya-zukuri stili ile inşa edilmiş aynı zamanda restaurant içinde yine geleneksel japon mobilyaları kullanılmıştır.

Adres: Tominokoji,Oike-sagaru,Nakagyo-ku,Kyoto,604-8093. Konum içi buraya tıklayınız.

Kyoto’da En İyi Ramen Restaurantları

Wajoryomen Sugari: Kyoto’nun en iyi Ramen’ini yiyebileceğiniz başlıca mekan burasıdır.  Aslında bir Ramen yemeği türü olan Tsukemen dersek daha doğru olur. Öğlen giderseniz en yoğun saatler olduğundan kuyruk beklemeniz olasıdır. Mekan içinde dokunmatik ekrandan siparişlerinizi veriyorsunuz. Otomatın ingilizcesi olduğu için yemek siparişinizi rahatlıkla verebilirsiniz. Seçenekler arasında ramen, Tsukemen ve körili Tsukemen var. Rezervasyon ve kredi kartı sistemi yoktur. Ödemeler sadece nakit yapılabilmektedir.

Konum için buraya tıklayınız.

Honke Daiichi-Asahi: Perşembe günleri hariç 05:00 – 02:00 arası hizmet vermektedir.  Tripadvisor yorumları için buraya tıklayın.

KYOTO’DA NASIL GEZİLİR?

Kyoto şehrine varmanızla beraber ilk yapmanız gereken istayonlardan ve yahut otelinizden Kyoto otobüs haritasını temin etmenizdir. Harita sayesinde hangi otobüsün nereye ve hangi rotayı izleyerek gideceği hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Japonlar kurallara oldukça uyan ve çok nazik insanlardır. Dolayısıyla otobüs duraklarında sıraya girmelisiniz. Otobüslere arka kapıdan binilip ön kapıdan inildiğini unutmamalısınız.

kyoto gezi rehberi7

Ücret otobüsten inerken ödenir.

Şehiriçi otobüs için yetişkin ücreti 230 Yen (JPY), çocuklar (6-12 yaş) için 120 Yen (JPY)’dir.

kyoto gezi rehberi8

Bu işareti gördüğünüz her yerden otobüse binebilirsiniz.

 

Kyoto City Pass İle Gezin

Otobüslerin tek yön ücreti 230 JPY olduğundan gün içinde ziyaret edilecek yerler göz önüne alındığında cebinizi yakacaktır. O yüzden yetişkin için 1.000 JPY, çocuk için 550 JPY ödeyerek Subway&Bus One Day alarak sınırsızca otobüs ve metro ulaşımından faydalanabilirsiniz. Sadece Subway card almak isterseniz yetişkin ücreti 800 JPY, çocuk ücreti 400 JPY’dir. Aşağıdaki otobüs haritasının detaylı pdf dosyası için buraya tıklayabilirsiniz.

Kansai Thru Pass İle Seyahat Edin

2 ve 3 günlük kullanımı olan Kansai Thru Pass sayesinde Kyoto’dan Osaka, Kobe, Hiei ve Himeji Dağına gidebilirsiniz. Ayrıca JR trenler hariç özel trenlere ve otobüslere binebilirsiniz.

JR trenler hariç Kansai Thru Pass’i kullanabileceğiniz yerler aşağıdaki gibidir;

 • Osaka, Kyoto ve Kobe metrolarında
 • Hankyu Trenleri ( Kobe-Osaka-Kyoto)
 • Hanshin Trenleri (Kobe-Osaka)
 • Keihan Trenleri ( Osaka-Kyoto)
 • Kintetsu Trenleri (Osaka-Kyoto-Nara)
 • Nankai Trenleri ( Osaka- Kansai Havalimanı-Koyasan)
 • Sanyo Trenleri ( Kobe- Himeji)
 • Keifuku Trenleri (Kyoto)
 • Nose Trenleri (Osaka’nın kuzeyi)
 • Kobe Trenleri (Kobe’nin kuzeyi)
 • Osaka Monarail ( Kuzey Osaka – Itami Havalimanı)
 • Kobe Kosoku Trenleri (Kobe)
 • Port ve Rokko Hattı (Kobe)

Kart Ücretleri Ne Kadardır?

2 günlük kart yetişkinler için 4.380, çocuklar için 2.190 JPY

3 günlük kart yetişkinler için 5.400, çocuklar için 2.700 JPY

Kansai Thru Pass Nereden Alınır?

 • Kansai Uluslararası Havalimanı – Travel Desk (1.kat saat 07:00 – 22:00 arası)
 • Osaka Havalimanı Information Merkezinden (1.kat Kuzey ve Güney terminalinden temin edilebilir. Kuzey terminali 08:00 – 21:00, Güney terminali 06:30 – 21:00 arası)
 • Kyoto istasyonu otobüs bilgi merkezinden ( Kyoto istasyonu Karasuma çıkışının orada 07:30 – 19:30 arası)
 • Osaka Visitor Information Center (JR Osaka İstasyonu ana bilet gişesi 08:00 – 20:00 arası)
 • Hankyu Turist Merkezi-Umeda/Osaka (08:00 – 17:00 arası)
 • Panstar Feribotu/Osaka Terminali (10:00 – 16:00 arası sadece Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri)

Kyoto’da Alışveriş Yapabileceğiniz Bölgeler

 • Kawaramachi-dori Sokağındaki Kawaramachi alışveriş bölgesi
 • Shijo Sokağı
 • Teramachi Çarşısı
 • Shinkyogoku Çarşısı
 • Higashiyama Bölgesi – Kiyomizu dera tağınağına giden dar yol sağlı sollu hediyelik eşya satan dükkanlar ile dolu.
 • To-ji Tapınağı önünde kurulan 1.200 satıcının olduğu bit pazarı. Her ayın 21. Günü halk To-ji Tapınağına gelir ve Shingon mezhebinin kurucusu olan Budist Kobo Daishi (Kukei)’yi anmak için toplu dinsel tören gerçekleştirirler. Dolayısıyla bu tarihte hem bu dinsel ayine şahit olmak bir yandan değişik bir sahneye sahip olmaktayken bir yanda da alışveriş yapamayacağınızı bilmelisiniz.
 • Nishiki Sebze ve Balık Pazarı

KYOTO GEYŞA TURU

Geisha’ları ve onların hayatını daha iyi gözlemlemek, tanımak için bu firma ile irtibata geçebilirsiniz.

KYOTO HAKKINDA DİĞER BİLMENİZ GEREKENLER

Kyoto’da Nerede Kalınır?

Lüks oteller veya kısıt bütçeye sahipseniz bütçeli oteller bulmanız pek mümkündür. Ancak tarihi şehir Kyoto’ya gidipte Ryokan’larda kalmanızı özellikle öneririz. Bunun için booking.com sayfasındaki Ryokan’ları incelebilirsiniz.

Kyoto’da İnternet Kullanımı

Ücretsiz internet’e konaklayacağınız otelde erişebileceğiniz gibi alışveriş merkezleri, otobüs durakları ve havalimanında da ücretsiz erişim sağlayabilmekte olduğunuzu unutmayın.

 • Kansai Uluslararası Havalimanı
 • Kansai bölgesinde JR Trenlerinde
 • Kyoto otobüs durakları
 • Starbucks

kyoto gezi rehberi10

 

Bu sticker’ı gördüğünüz her yerde 3 saatlik internet erişimi sağlanmaktadır. Toplam 630 noktada wifi bulunmaktadır.

 

Acil Durum Telefonları

Kyoto şehri sınırları içinde beklenmedik bir hastalık söz konusu olduğunda 119’u arayarak 24 saat ve 5 dilde (İngilizce, Çince, Korece, İspanyolca, Portekizce) hizmet veren servisten yardım isteyebilirsiniz.

kyoto gezi rehberi11

Hastalık haricinde başınıza kaza veya daha farklı kötü bir olay gelmesi halinde aramanız gereken numara polis hattı olan 110’dur.

Japonya Vizesi

Japonya vizesinden muaf olan 50 ülkeden biri de Türkiye’dir. Pasaportunuz ile ülkeye rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. (90 günlük temporary visitor vizesi verilmektedir.)

Japon Para Birimi Nedir?

Para Birimi Japon Yen’idir. Bozuk paraları 1, 5, 10, 500 iken kağıt paraları 1000, 2000, 5000, 10.000 ¥ (Japon Yeni)’dir.

Japonyadayken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bazı ATM’lerin yabancı ülkelere ait kredi kartı kabul etmediğidir.

Bankalar haftaiçi 09:00 – 15:00 arası açıktır. Para bozdurmak istediğinizde bankalar iyi bir tercihtir.

Kyoto’ya Nasıl Gidilir?

Kyoto, Osaka’dan 40km, Nayoga’dan 100km, Tokyo’dan 370km uzaklıktadır.

Kansai Uluslararası Havalimanından Kyoto, JR Haruka Limited Express ile 75 dk sürmektedir. Tek yön fiyatı ise 3.290 Yen’dir. (havalimanının D veya E çıkışından çıkıp 2.kat’a ulaşın)

Otobüsü tercih etmek isteyenler 2.500 yen ödeyerek 90 dakikada Kyoto şehrine ulaşabilirler. Otobüs saatleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Havalimanındaki Yasaka Taksileri ile tek yön 3.500 Yen ödeyerek de rahat bir yolculuk yapma seçeneğiniz bulunmaktadır.

More from the blog

ROTTERDAM’DA GEZİLECEK YERLER

Rotterdam, Hollanda'nın ikinci büyük şehri ve endüstriyel açıdan en önemli merkezlerinden biridir. Şehir, 1250 yılında Rotte Nehri kıyısında küçük bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur...

KOMODO ADASI GEZİLECEK YERLER – KOMODO EJDERİ

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi. Bali'ye çok yakın olması bir avantaj olmasına rağmen yolumuzu düşürüp bir türlü gitme fırsatımız olmamıştı....

Fuji Dağı Tırmanışı – Japonya

Tokyo'dan günübirlik Fuji Dağı'na gidip Fuji Dağı tırmanışı nasıl yapılır, Fuji Dağ'ı manzarası en güzel nerelerden görülür diye sizler için derledik ve ortaya çok...

AMSTERDAM’DA GEZİLECEK YERLER

Dünyanın her yerinden turist ağırlayan Amsterdam, Hollanda'nın başkentidir. Hollanda, Noord Holland (Kuzey Hollanda) ve Zuid Hollanda (Güney Hollanda) olarak iki eyalatten oluşuyor. Amsterdam, Noord...