Hiroshima gezi rehberi ile Japonya‘nın görülmeye değer en güzel 3 noktasından bir tanesine ev sahipliği yapan Miyajima adası ve Itsukushima tapınağı için buyrun makalemiz.

Osaka’da otelimizden check out yaparak Shin-Osaka istasyonundan Shinkansen ile yarım saatte Kyoto’ya vardık.

Otelin check-in saatinin 14:00 olduğunu unuttuğum için valizleri otelin lobisine verir vermez Kyoto tren istasyonundan Shin-Osaka’ya gidip ordan da aktarma ile Hiroshima’ya doğru yola koyulduk.

Train Pass’larımız yalnız Hikari ve Kodama isimli trenlerde geçerli, trenler o kadar dakik ki ekrandan trenin geleceği saati iyi takip etmek gerekiyor.Yanlışlıkla 1 dakika önce gelen treni kendi bineceğiniz tren sanıp da binebilirsiniz. Hikari ile Shin-Osaka’dan Hiroshima 1 saat 35 dakika sürüyor

ITSUKUSHIMA SHRINE

Hiroshima’da ilk durağımız Miyajima adası oldu. Kyoto’dan miyajimiguchi istasyonu trenle 25 dakika sürüyor. Miyajimaguchi iskelesinden ferifot’a binerek karşı adaya geçtik ve sonunda Miyajima’dayız. Biletler yine burada da geçerli yani bedavaya gidip gelebiliyorsunuz adaya. Zaten daha feribottan, uzakdan dahi o ihtişamlı torii kendini gösteriyor. Ada iner inmez insanları karşılayan geyikleriyle meşhur.Geyikler serbestçe geziyor resmen evcilleşmişler 🙂

Miyajima denince akla gelen ilk şey Itsukushima Tapınağı’dır. Ünlü olmasının sebebi aslında suyun içinde olan bu tapınak denizdeki gel-git nedeniyle torii’ye yaklaşabilme, ona dokunabilme imkanını biz ziyaretçilere sunuyor olması. Bizim şansımıza su biraz çekilmişti az da olsa yanında yaklaşıp resim çekilebildim.

Adada birden fazla tapınak mevcut ufak bi yer olduğundan rahatlıkla yürüyerek dolaşabilirsiniz.

SENJOKAKU TEMPLE

Adanın en büyük tapınağı olan Senjokaku Tapınağı tamamen ahşaptan yapılmış. 1598 yılında Hideyoshi’nin ölümü üzerine yapı yarım kalmış ve halen tamamlanamamıştır.

Toyotomi Hideyoshi : Japonya’nın birliğini sağlayan ve 1585-1598 arasında Japonya’nın yönetimini elinde tutan Japon savaşçıdır.

Senjokaku’nun hemen bitişiğinde Goju-No-To Pagoda bulunuyor. Uzunluğu 27.6 metredir.

Sıra geldi 6 Ağustos 1945 yılında Amerika tarafından atom bombası atılarak 200.000 kişinin öldüğü, izlerinin en belirgin olduğu bölgeye.Katliam her yıl 6 Ağustos’da tüm dünyada ve Hiroşima’da yer alan Hiroşima Barış Anıt Parkı’nda milyonlarca kişi tarafından anılmaktadır. Dünya tarihin de nükleer saldırıya maruz ilk şehirdir. Japonya’ya kadar gitmişken Hiroshima’ya da uğramadan olmazdı. Atom bombasından sonra ayakta kalan birkaç binalardan bir tanesi de UNESCO dünya mirası olan Kubbeli bina. Buraya kadar gidip, binanın karşısında bombadan kalma halini ve resimdeki eski halini görünce insanın içi ürperiyor. Sanırım insanlığın yaşadığı en felaket olay bu olsa gerek.

Bina kendisi ve çevresi ile tıpkı açık hava müzesi olmuş. İnsanlar Hatıra parkında saygı duruşunda bulunuyor.

ATOMIC BOMB DOME

Yaşanan bu felaketin ardından şehir çok kısa sürede tekrar kurulmuş ve bugün gökdelenlere sahip olan çok gelişen bir şehir halini almıştır.

Bugünümüzü de dolu dolu geçirdikten sonra yine Shinkansen ile 1 saat 55 dakika da Kyoto’ya varıyoruz.

 

Summary
Article Name
Hüzün Dolu Hiroshima
Description
Hiroshima gezi rehberi ile Japonya'nın görülmeye değer en güzel 3 noktasından bir tanesine ev sahipliği yapan Miyajima adası ve Itsukushima tapınağı için buyrun makalemiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here