OSAKA GEZİLECEK YERLER: En Güzel 9 Yer

Osaka, Japonya’nın finans merkezi ve kültürel bir cevher. Japonya tatilimizin başlangıcı olarak seçtiğimiz bu şehir, sadece tarih ve geleneklerle değil, aynı zamanda modern yaşamın nabzını tutan enerjik atmosferiyle de bizi büyüledi. Osaka’nın turistik cazibesi, sadece Kansai bölgesindeki en büyük üçüncü şehir olması değil, aynı zamanda geleneksel ve modern unsurları mükemmel bir şekilde harmanlamasıdır.

Tarihi simgeler, şehrin dokusunu oluşturan önemli unsurlardan biridir. Osaka Kalesi’nin görkemi ve Shitenno-ji Tapınağı’nın huzur veren atmosferi, geçmişin izlerini sürmek isteyenleri cezbetmektedir.

Ancak Osaka’yı diğer şehirlerden ayıran bir diğer önemli özellik de modern yaşamın hareketli ritmi ve genç enerjidir. Amerika-Mura bölgesi, gençlerin buluşma noktası olup modern Japon pop kültürünün kalbinde atar. Sokakları, alışveriş caddelerini dolduran gençlerle dolup taşarken, burada Japonya’nın günümüzdeki dinamizmini yakından hissedebilirsiniz.

Photo by: citygame.com

Ve tabii ki, Osaka’nın büyüleyici mutfağı… Japonya’nın gurme başkenti olarak adlandırılan bu şehir, sokak lezzetlerinden, geleneksel ramen noktalarına ve Michelin yıldızlı restoranlara kadar her zevke hitap eden bir mutfak sunuyor. Damak tadınıza unutulmaz bir Japon lezzeti katmak için Osaka’nın mutfağını keşfetmek şart!

OSAKA’DA GEZİLECEK YERLER

Photo by: japancheapo.com

Osaka, diğer Japonya şehirlerine ve insanlarına kıyasla sizi şaşırtacak bir bölge. Diğer şehirlerdeki düzen, insanların birbiriyle göz göze gelmeme durumu gibi tipik Japon unsurlar burada yoktur. Bir nevi Japonya’nın Amerika’sıdır burası.

Osaka gezilecek yerler, Osaka’da ne yapılır gibi bilinen soru kalıplarını google’layınca karşınıza 3-5 tane gezilecek yer çıkacaktır. Halbuki durum bunun tam aksidir. Biz seyahat edeceğimiz yerde gezilecek yerler nereler biraz ince eleyip sık dokuyoruz. Dolayısıyla yazımızı okuduğunuzda Osaka’da azımsanacak kadar az yer olmadığını göreceksiniz.

Osaka’da gezilecek yerleri liste haline getirip detaylı açıklamalarını yazdıktan sonra yazının altında sizlere 1 ve 2 günlük gezi rotasını da hazırladık. Osaka’da kalacağınız gün sayısına göre rota tavsiyelerimizi de değerlendirebilirsiniz.

OSAKA KALESİ

Osaka kalesi, 1586 yılında Toyotomi Hideyoshi tarafından inşa edilen, durmaksızın yüz bin işçinin çalışması ile oluşan Japonya’nın bir zamanlar en büyük kalesi. Kalenin diğer ismi Kinjo (きんじょう)’dur. Japonca kelime anlamı “Altın Kale”dir. Bu ismi almasının sebebi batan güneşin kaleye vurması sonucu kalenin altın gibi parlamasından ötürüdür.

Kalenin çatılarının yeşil rengi orijinal rengi değildir. Bakırdan yapılan çatılar yağmur suyunun yarattığı oksitlenme yüzünden zamanla paslanarak yeşil renge dönmüştür.

Kale, daimyo (hükümdar) Toyotomi Hideyoshi tarafından inşa edilmiştir. 1614 – 1615 yılları arasında Toyotomi Hideyoshi ve Tokugawa Ieyasu ordusu arasında Osaka Seferi gerçekleşmiştir. Bu sefer kış ve yaz seferi olarak ikiye ayrılır. Osaka Natsu no Jin adı verilen yaz seferinde Osaka kalesi savaşta çıkan yangın nedeniyle yok olmuştur. Kale başka bir hükümdar tarafından yeniden inşa edilmiştir. Tokugawa Şogunluğu’na geçen kale bir dizi talihsiz olaylardan sonra 1868 yılında iktidarı kaybettiğinde Osaka Kalesi Meiji Yeni Hükümeti’ne devredildi. Kale için yeniden yapılandırma 1931 yılında başladı. Ardından II.Dünya Savaşında tekrar zarar gören kalenin nihayet 1995 yılında restorasyon projesi Osaka devleti tarafından kabul edildi. 1997 yılında restorasyon tamamlanmış oldu.

 • Kale müzesine girecekseniz 1.kattan müze haritasını almayı unutmayın.
 • 2.inci katta Shachihoko’nun gerçek boyuttaki kopyasını görün, (Shachihoko – ya da kısaca Shachi – Japon folklorunda ejderha başlı ve sazan gövdesi tamamen siyah veya gri pullarla kaplı bir deniz canavarıdır.)
 • 3.üncü ve 4.üncü katlarda Hideyoshi Toyotomi ve onun dönemine ait eserleri görün,
 • 5.inci ve 6.ıncı katlarda Toyotomi Şogunluğu’nun çöküşü ve son Japon Şogunluğu Tokugawa’nın yükselişinin hikayesini öğrenin ve Osaka Seferi hakkında bilgi alın,
 • 7.inci katta kalenin tarihi ve Toyotomi Hideyoshi hakkında bilgi sahibi olun,
 • 8.inci katta 50 metre yüksekteki panoramik manzara sunan terastan manzarayı izleyin,

Çevresi 4000 adet Sakura ağacıyla (kiraz çiçeği ağacı) çevrilidir. Eğer kiraz çiçeklerinin açtığı zamana denk gelirseniz çok müthiş bir manzaranın sizi beklediğini bilin. Kiraz çiçeklerinin süresi çok kısadır. Osaka’daki dönemi Mayıs sonu ile Nisan 10’a kadar olan süredir. Bunun dışında kaleyi, Ginko ağaçlarının yapraklarının sarardığı dönem olan Kasım ayında da ziyaret edebilirsiniz.

Photo by: www.tsunagujapan.com

Yapının içine girmek isterseniz paralı (600 JPY). fakat gerek yok ben dışını gezeyim, resim çekeyim derseniz herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Osaka kalesine nasıl gidilir?

Adres: 1-1 Osakajo, Chuo Ward, Osaka, 540-0002, Japonya

 • Buraya gidebilmek için JR Osaka Loop Line hattında ister Morinomiya istasyonunda  isterseniz de Osakajo-koen istasyonunda inip 1 veya 3 numaralı çıkış kapısından çıkın. İstasyondan çıkar çıkmaz zaten parkı göreceksiniz. Ve tabelalar sizi kaleye yönlendirecek.
 • Tanimachi Hattına binip “Temmabashi İstasyonu”nda inin

Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00 (16:30 sonrası ziyaretçi kabul edilmemektedir)

Giriş Ücreti: 600¥ (Yen), park alanına giriş ücretsizdir. Bileti buradan online satın alabilirsiniz. Park içerisinde bulunan Nishinomaru Bahçesine ise 200¥ giriş ücreti ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Ziyaret edilecek en iyi zaman: Günbatımı Osaka

En iyi fotoğraf noktaları: Kalesinin fotoğrafını çekebileceğiniz en iyi noktalardan biri Gokuraku-Bashi Köprüsü diğeri de Japon bahçesidir. Bu konumları rahat bulabilin diye Gokuraku-Bashi Köprüsü buraya, Japon bahçesi için ise buraya tıklayıp google konumlarını detaylı görebilirsiniz.

Nishinomaru Bahçesi. Photo by: shutterstock

Blue Bird Rooftop Bar: Osaka kale manzarasını görebileceğiniz en iyi mekan kesinlikle bu terastır. Günbatımında gidip manzara eşliğinde şefin özel yemeklerini de yemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

KUROMON ICHIBA PAZARI – OSAKA’NIN YEMEK CENNETİ

Photo by: shun-gate.com

580 metre uzunluğu olan pazardan yaklaşık 150 tane dükkan bulunuyor. Bu da çok çeşitli yiyecekleri bulabileceğiniz anlamına geliyor. Ne kadar turistik olsa da hala yerel pazar özelliğini koruyor olması güzel. Pazarda yemeniz gereken çok çeşit yiyecek var. Hepsini yazmamız pek mümkün olmasa da mutlaka tatmanız gerekenleri aşağıda liste haline getirdik;

Takoyaki: Takoyaki nedir diye merak ettiğinizi biliyoruz. Bu aslında Japon sokak atıştırmasıdır. Ahtapot toplarıdır. Kimi yerler bu topların içine peynir de koyuyor. Pazar içinde Takoyaki yiyeceğiniz en iyi yer Takoyaki Wanaka‘dır.

TAKOYAKI – Photo by: bonappetour.com

Unagi: Tatlı-tuzlu Kabayaki sosu ile ızgarada kızartılmış yılan (tatlı su) balığıdır. Genelde pirinç ile servis edilmesine rağmen Kuromon pazarında şişlere geçirilmiş halde servis edilmektedir.

UNAGI. Photo by: 2aussietravellers.com

Deniz Tarağı: Tereyağlanıp kömür ızgarada pişiren deniz ürünüdür. Japonya’da sıklıkla tüketilen deniz ürünlerinden biridir.

DENİZ TARAĞI. Photo by: www.willflyforfood.ne

Yengeç: Kış mevsiminde tüketilen yengeç, Japonya’nın en iyi lezzetlerinden biridir. Pahalı bir yiyecek olmasına rağmen pazarda yengeç bacağını daha ucuza yiyebilme şansınız vardır.

Uni: Japonca Uni deniz kestanesi demektir. Aslında tam anlamıyla deniz kestasi yumurtalıklarıdır. Deniz kestanesinin onlarca çeşidi olmasına rağmen içlerinden yenilebilir olanları: Bafun Uni, Aka Uni (en pahalısı) ve Murasaki Uni’dir. Dünyada en fazla deniz kestanesi tüketen ülkesi Japonya’dır.

DENİZ KESTANESİ, Photo by: kuromon.com

Wagyu: Wagyu, Japonya’da yetiştirilen sığırları ifade eden bir terimdir, ve Kobe bifteği, Wagyu’nun özel bir çeşidi olan Tajima-Gyu sığırlarından elde edilir. Wagyu’nun benzersizliği, özel besleme yöntemleri ve uzun süreli beslenme süreleri ile belirlenen eşsiz yağ damarlarından gelir. Bu yağ, diğer sığırlarınkinden daha düşük sıcaklıkta erir, zengin bir tereyağı lezzeti sunar ve aynı zamanda sağlıklı doymamış yağ asitleri içerir. Wagyu bifteği denemek istiyorsanız marketteki Butcher Kobeya’yı öneriyoruz. Burada 100 gramdan az olmamak kaydıyla biftek sipariş edebiliyorsunuz.

WAGYU BİFTEĞİ. Photo by: kuromon.com

Kushikatsu: Yağda kızartılıp şişe geçirilen bir et yemeğidir. Sadece et değil deniz mahsülleri ve sebzelerde de yapılır. Yanında servis edilen sos ile tükenmenizi tavsiye ederiz.

KUSHIKATSU. Photo by: osakahacks.com

Edamame: Olgunlaşmamış soya fasulyesinin kabuklarının kaynatılıp tuzlu suda ağartılan bir atıştırmalık türüdür.

Yakisoba: Japon usülü kızarmış eriştedir.

Tako Tamago: Başı bıldırcın yumurtası ile doldurulmuş yavru ahtapot’tur.

Kuromon Market Adres: 2-4-1, Nipponbashi, Chuo-ku, Osaka

Çalışma Saatleri: 09:00’dan akşam geç saatlere kadar açıktır.

SHINSEKAI BÖLGESİ

Photo By: www.expedia.com.my

Blade Runner filmine ışınlanmış hissi veren Shinsekai bölgesi en ışıltılı ve göz kamaştırı yeridir. İngilizce anlamıyla Shinsekai, yeni dünya demektir. II.Dünya Savaşından burası Japonya’nın en fakir mahallesi haline gelmiştir. 20.yy’ın başından itibaren gelişmeye başladı. Ve bugün Osaka’nın en çok ziyaretçi çeken bölgesi haline geldi. Bölgede gezilecek yerleri bir liste haline getirdik.

-Tsutenkaku Tower

Shinsekai semtinin tam merkezinde yer alan kule ışıltılı bölgeyi tepeden izleyebilmenize yardımcı olur. Osaka’nın sembolü haline gelmiş Tsutenkaku kalesi cennete ulaşılan kule anlamına geliyor. Hazır buraya kadar gelmişken bu cıvıl cıvıl ortamı bir de 103 metre yüksekten görmeden es geçmeyin deriz.

2023 güncel bilet ücreti 900 ¥’dir.

-Kushikatsu’nun En Doğru Adresi

Kushikatsu yemek için en doğru adres Shinsekai bölgesidir. Onlarca Kushikatsu tezgahı göreceksiniz. Kuromon pazarında neler yenir diye yaptığımız listede Kushikatsu’dan bahsetmiştik. Kushikatsu’nun ilk 1929 yılında Daruma Restaurant‘ta yapılmıştır. Önünde her zaman sıra vardır. Ama Kushikatsu’yu yerinde yemek için bu sırayı beklemeye değer.

-Billiken Heykeli – Osaka’nın Resmi Olmayan Maskotu

Photo By: www.jrailpass.com

Yüzündeki haylaz sırıtışıyla her zaman ayakları dışarı bakacak şekilde oturan heykeldir. Billikken Japonya değil aksine Amerika kökenlidir. Billiken heykelinin yaratıcısı Kansas City’li  resim öğretmeni olan Florence Pretz’dir. Heykel, 1908 yılında Osaka’ya gelmiştir. ilk olarak Geyşa topluluğu evlerinde ve iş yerlerinde görülmeye başlanmış. Halka açık olarak ilk defa Shinsekai bölgesine tahta heykeli konulmuştur.

Heykelin ayakları oluşturulunca şans getirdiğine inanılmaktadır. Bölgede bir çok yerde özellikle restaurant girişlerinde Billiken heykeli görmeniz olasıdır.

Shinsekai Bölgesine nasıl gidilir?

 • JR Pass sahibiyseniz JR Osaka Loop Line’a binmeli ve Shin-Imamiya İstasyonu’nda inmelisiniz.
 • Midosuji Hattına (kırmızı hat) binip Dobutsuen-mae İstasyonunda inmelisiniz. Metrodan indikten sonra Shinsekai ve Tsutenkaku Kulesi tabelalarını takip edin.
 • Sakaisuji Hattı ile Ebisucho İstasyonunda inebilirsiniz.

DOTONBORI ve SHINSAIBASHI

Dotonbori alışveriş ve eğlencenin merkezi. Osaka-Namba metro istasyonundan 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Kalabalık sokaklar, bir çok restaurant ve tiyatronun olduğu bir bölge. Umezu Nehri’nin ikiye böldüğü Dotonbori bölgesi karşılıklı iki sokağı birleştiren köprülerden oluşuyor. Bu bölgenin kalabalığını gençler oluşturuyor. Sağınızda solunuzda her yerde her bütçeye uygun restaurant görebilirsiniz.

Shinsaibashi, yaklaşık 600 metre uzunluğunda gizli bir alışveriş pasajıdır.

Bu bölgeleri birbirinden net ayıran bir sınır yoktur. Adeta her iki muhit de birbirine karışmış durumdadır. Buraya mutlaka akşam saatinden gelip ışıklar içindeki cıvıl cıvıl haline görün.

Ayrıca strawberry tanghulu ve 10 Yen Cheese Coin’in tadına bakmayı da ihmal etmeyin. Shinsaibashi metro durağından yalnızca 500 m mesafe uzaklıkta bulunan Franken Ramen’de dondurmalı ramen yemeden Osaka’dan ayrılmayın. Tam konumu buraya bırakıyoruz. Bu tavsiyelerimize ilave olarak Maccha House‘da tiramisu, Rikuro Daimaru‘da cheesecake, hilal şeklindeki Japon mantısı Gyoza‘yı mutlaka denemelisiniz.

-Yengeç Yiyin

Ebisubashi Köprüsü’nün hemen yanıbaşındaki yengeçleriyle meşhur Kani Doraku restaurant’ında mutlaka yengeç tadın. Restaurant’ın en pahalı yemeği yengeç güveçidir. Ama yiyemezseniz üzülmeyin. Restaurant önündeki yengeç ızgaraları daha uygun fiyata yiyebilirsiniz.

-Glico Man

Photo by: hotelscombined.com

Glico Man önünde fotoğraf çekilmeden Osaka’dan ayrılmak olmaz. Asya’nın en popüler şekerleme şirketlerinden birinin üreticisi olan Glico’nun reklam panosundaki koşan Glico Man figürüdür.

Glico Man olarak bilinen koşan adamın ünlü posteri, Riichi Ezaki’nin çocukların sağlığını iyileştirmeye yönelik çabalarının bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. 1920’lerde, Ezaki, sağlıklı yiyecekler üretmek amacıyla başta şekerleme olmak üzere çeşitli gıdalardan glikojen elde etme denemelerine girişmiştir. Bu çabalar, özellikle istiridyelerden elde edilen glikojenin çocukların enerji ve sağlık seviyelerini artırabileceği inancıyla motive edilmiştir. T

Tabela buraya 1937 yılında konulmuştur. Ve günümüzde adeta Osaka’nın simgelerinden biri haline gelmiştir.

-America-Mura

Photo by: livingnomads.com

Shinsaibashi’nin batısında yer alan, 1970’lerden bu yana, Osaka’da bulunan America-Mura (Amerika Köyü), gençlik kültürünün merkezi haline gelmiştir. Bu bölge, genç Japonların yeni trendleri takip etmek ve en son modayı keşfetmek için tercih ettiği bir mekan olarak bilinir.

America-Mura adını, yaklaşık 30 yıl önce bölgede Amerika’dan ithal edilen çeşitli ürünleri satan mağazaların ortaya çıkmasından almıştır. Sokakları, ikinci el giyim mağazaları, çeşitli ürün satan dükkanlar, moda butikleri, kafeler, barlar ve restoranlar ile doludur. Hafta sonları, tahmini olarak en az 200.000 genç, burada bulunan bu canlı bölgeyi ziyaret etmektedir. America-Mura, dinamik atmosferi ve gençlik kültürüne odaklı aktiviteleriyle bilinir, bu da bölgeyi Osaka’da benzersiz kılan özelliklerden biridir.

-Hozenji Yokocho

Photo by: www.kanpai-japan.com

Dotonbori’nin kalbinde pitoresk bir bölge olan Hozenji Yokocho 80 metre uzunluğu daracık bir ara sokaktır. Kyoto’daki Pontocho ve Tokyo’daki Ameyoko sokağına benziyor hatta. Bu sokak küçük restaurantlara ve 1637 yılında inşa edilen Hozenji Budist Tapınağına ev sahipliği yapmaktadır. Yokocho, Japon şehirlerinin karakteristik bir özelliğidir. Bir Yokocho’u ziyaret etmek adeta zamanda yolculuk yapmak gibidir. Akşam olduğunda sokaktaki fenerlerin yanmasıyla adeta kendinizi 19.yy Japonyasında hissediyorsunuz.

UMEDA SKY BUILDING

İki ayrı kuleden oluşan Umeda Sky Building, Osaka’yı tepeden izleme şansı veriyor. Doğu kulesinden giriş yapıp cam asansör ile 35.inci kata çıkacaksınız. Buradan batı kulesine 39.uncu katına çıkmak için etrafı cam olan bir tüpün içinden yürüyen merdivenleri kullanmalısınız. 39.uncu kata vardıktan sonra 40.ıncı katta bulunan Skywalk ve Floating Garden Observatory için giriş bileti almanız gerekiyor.

Eğer dinlenmek için bir yerlere oturmak isterseniz 40.ıncı kattaki Sky 40 veya 39.uncu kattaki Sky Lounge Stardust’u tercih edebilirsiniz.

2023 güncel bilet ücreti 1.500 ¥’dir.

Umeda Sky Building’e nasıl gidilir?

JR Osaka Station ve Hankyu Umeda Station istasyonundan 10 dakika yürüme mesafesindedir.

NAMBA YASAKA SHRINE

Namba Yasaka Tapınağı, büyüleyici ve etkileyici bir yapıya sahip olan Ema-Den (絵馬殿) adı verilen devasa bir aslan kafasını barındıran bir tapınaktır. Bu aslan kafası 12 m yükseliğinde 11 m genişliğindedir. Ağzı açık duran bu aslan figürü, zaferi simgelerken kötülüğü yok ettiği ve iyi şansı davet ettiği inancıyla ünlüdür. Tapınak, ziyaretçilere mistik bir atmosfer sunarak, geleneksel Japon kültürü ve inançlarına derinlemesine bir bakış açısı sunar. Namba Yasaka Tapınağı, benzersiz mimarisi ve anlam yüklü sembolleriyle bilinir, bu da onu ziyaretçiler için çekici ve popüler kılan özelliklerden biridir.

Bu aslan başı bana biraz da Bali adasındaki tapınak koruyucu heykelleri anımsattı. Balinese gate guardian olarak aratınca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ama aralarında bir bağlantı var mıdır onu bilmiyorum. 

Namba istasyonuna 500 metre uzaklıktadır. Ve giriş ücretsizdir.

KATSUO-JI TAPINAĞI

Photo by: maido-bob.osaka

Budizm’de 3 önemli mezhep vardır. Bunlar Theravada, Mahayana ve Zen’dir. Yani bugün Japonya’da uygulanan Budizm’in bir mezhebi olan Zen’dir.

Japonlar için Daruma bebeği bir isteğin, dileğin sembolüdür. Bebeğin arkasına dilek yazılır ve ardından bebeğin sağ gözü boyanır. Sonrasında sırasıyla tütsülenir ve mühürlenir.

Dilek gerçekleştikten sonra Daruma’nın sol gözü de çizilir. Ve sonra yılın başında Daruma bebekleri yakma töreni başlar. Genelde bu yakma işlemi Daruma tapınaklarında gerçekleştirilir.

Photo by: japonsecret.fr

Daruma, Budizm’deki Zen mezhebinin kurucusu  Bodhidharma’yı tasvir ediyor. Aslında bu  gelenekten başka bir şey değildir. Nasıl ki Türkler dilekleri gerçekleşsin diye kutsal saydıkları ağaca çaput bağlıyorsa, Daruma bebek ile ilgili yapılanlar da temelde aynı ritüeldir.

Daruma Bebeği. Photo by: japan-forward.com/

Katsuo-Ji Tapınağı ziyaretinizden sonra tapınağa yalnızca 3 km uzaklıktaki Minoh Park’ı ve park içindeki Minooo Falls’u da ziyaret edebilirsiniz.

Katsuo-Ji Tapınağı 2023 güncel bilet ücreti 400 ¥’dir.

Katsuo-Ji Tapınağına Nasıl Gidilir?

Shin-Osaka durağından Hankyu-Minoo Line’a bineceksiniz. İneceğiniz durağın adı Minoo istasyonudur. Buradan taksi kiralayarak 15 dakika yolculukla tapınağa varabilirsiniz.

İkinci seçeneğiniz Umeda istasyonundan Hankyu-Senri Line’a binmektir. İneceğiniz durak Kita-Senri durağıdır. Buradan 29 numaralı Hanyku otobüsüne binip 30 dakikalık yolculukla tapınağa varabilirsiniz.

TEAMLAB BOTANICAL GARDEN

Photo by: www.teamlab.art

TeamLab Botanik Bahçesi, 1974 yılından beri varolan Nagai Botanik Bahçesi içinde yer alıyor. Bir zamanlar sıradan olan bu park, şimdi doğanın ritmiyle ve insan varlığıyla etkileşime giren bir harika yer haline getirilmiş durumda. TeamLab açık havada sergilendiği için kışın ziyaret edeceklerin mutlaka soğuğa uygun giyinmelerini öneriyoruz. Online biletlerinizi buradan satın alabilirsiniz. 2023 güncel bilet ücreti 1.800 ¥’dir.

ABENO HARUKAS

Photo by: www.traveloka.com

“Harukas,” eski bir Japonca deyimi olan “aydınlatmak, temizlemek” anlamına gelir. 300 metre yükseliğe sahip bina 2014 yılında tamamlanmıştır. Ve tamamlandığı tarihten 2023 tarihine kadar Japonya’nın en yüksek binası ünvanına sahip olmuştur. Osaka’yı 360 derece görebileceğiniz Harukas 300 isimli gözlem güvertesi 58.59.ve 60.ıncı katlardır. Harukas 300 biletinizi buradan satın alabilirsiniz. 2023 güncel bilet ücreti 1.800 ¥’dir.

OSAKA’DA GEZİLECEK DİĞER YERLER

Osaka’da asıl gezilmesi gereken yerleri listeledikten sonra ayrıca istediğinize bağlı gezebileceğiniz diğer yerler arasında Ferris Wheel (dönme dolap), Kauyukan akvaryumu, Universal Studios ve Shintennoji Tapınağı vardır.

Hep Five Ferris Wheel

OSAKA ROTA ÖNERİLERİ

Burada kaç gün kalacağınızı bilmiyoruz. Ama tahminimiz 2 günden fazla kalmayacağınız yönündedir. Zaten 2 günden fazla da kalmanızı önermiyoruz. Biz Osaka’ya 1 dolu gün ayırmıştık. Kaldı ki bir çok ziyaretçi de bizim gibi 1 gün ayırmayı tercih ediyor.

1 günlük rota: 1 gün kalacaksınız Osaka rotanızda mutlaka Osaka kalesi, Dotonbori bölgesi, Shinsekai bölgesi ve Umeda Sky Building olmalıdır.

2 günlük rota: 2 dolu gün Osaka’ya vakit ayırdıysanız ilk gün Katsuo-Ji Tapınağı, Umeda Sky Building, Osaka Kalesi ve Kuromon Market’e gidin. İkinci gün ise Dotonbori bölgesi, Namba Yasaka Shrine, Shinseika bölgesi, Abeno Harukas binası ve TeamLab botanical garden’a gidebilirsiniz.

OSAKA’DA NEREDE KALINIR?

Biz Shinsaibashi bölgesinde konaklamayı tercih ettik. Hemen hemen her yere yürüme mesafesinde olduğu için tercihimiz bu bölgedeki Hearton Hotel oldu. Konumuna buradan bakabilirsiniz. Odaları ve tuvaletleri biraz küçüktü. Ama bir gece kalacağımız için bunu çok da dert etmedik. Zaten Japonya yüzölçümünü göz önüne alırsak büyük oda seçeneği olan otel sayısının da çok fazla olmadığını düşünüyoruz. 

OSAKA’YA NASIL GİDİLİR?

Bizim Japonya gezimizi gerçekleştirdiğimiz tarihlerde İstanbul’dan Osaka’ya direk uçuşlar gerçekleştiriliyordu. Dolayısıyla İstanbul’dan Osaka’ya gidip dönüşümüzü Tokyo-İstanbul olarak gerçekleştirebildik. Ancak şu an İstanbul üzerinden hangi havayolu firmasıyla giderseniz gidin Osaka’ya direk uçuş bulunmamaktadır.

Osaka için Türk Havayolları, Qatar Airways, Thai Airways ve Emirates’i tercih edebilirsiniz. Bahsettiğimiz tüm havayolu firmaları aktarmalı olarak Osaka’ya gitmektedir. Japonya seyahatinize Osaka’dan değil de Tokyo’dan başlayacaksanız direk uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

JAPONYA’NIN DİĞER ŞEHİRLERİNDEN OSAKA’YA NASIL GİDİLİR?

Photo by: japancheapo.com/

Basit bir tabirle Osaka, Japonya’nın ortasında bulunan bir şehirdir. Japonya’da bir şehirden diğerine ulaşım için yaygın ve konforlu olan ulaşım aracı trendir. Özellikle Shinkansen adı verilen hızlı trenler. Osaka’ya ulaşım için de en kolay yol trendir.

Tokyo’dan Osaka’ya Nasıl Gidilir?

Shinkansen-Hızlı Tren: Tokyo’dan Osaka’ya gitmenin en iyi yoludur.  Tokyo ile Osaka arası mesafe 515 km (320 mil) ‘dir. Ve yolculuk süresi yaklaşık 3 saattir. Shinkansen ile yolculuk yapacaksınız Osaka durağında değil Shin-Osaka durağında ineceğinizi unutmayın!

Nozomi Treni: JR Pass satın almadıysanız Nozomi ile yaklaşık 2.5 saatlik bir yolculuk ile Osaka’ya varabilirsiniz. Nozomi treni JR Pass’e dahil değildir!

JR PASS-Japon Demiryolları: JR Pass’ı mutlaka seyahatinizden önce almanızı tavsiye ediyoruz. Jr Pass hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz. JR Pass kullara Kodama ve Hikari trenlerine binebilirsiniz. Hikari treni ile yolculuk 3 saat, Kodama treni ile ise 4 saat sürmektedir.

Kyoto’dan Osaka’ya Nasıl Gidilir?

JR Tokaido Shinkansen: Kyoto ile Osaka arası 56.4 km mesafededir. Tokaido Shinkansen ile 15 dakikada Kyoto’dan Osaka’ya varabilirsiniz. Bu tren JR Pass kapsamındadır.

JR Kyoto Line: Bu hattı kullanarak 30 dakikalık yolculuk ile Osaka’ya varabilirsiniz. Bu tren JR Pass kapsamındadır.

Hankyu Kyoto Line: Jr Pass bileti geçerli değildir. Yolculuk süresi 45 dakikadır.

DİĞER JAPONYA YAZILARIMIZ

-Tokyo Gezilecek Yerler

-Fuji Dağı’na Tırmanış

More from the blog

Fuji Dağı Tırmanışı – Japonya

Tokyo'dan günübirlik Fuji Dağı'na gidip Fuji Dağı tırmanışı nasıl yapılır, Fuji Dağ'ı manzarası en güzel nerelerden görülür diye sizler için derledik ve ortaya çok...

KYOTO GEZİLECEK YERLER – 2024 Güncel Tüm Bilgiler

Kapsamlı kaleme aldığımız Kyoto gezi rehberi siz gezi severlere çok faydalı bir kaynak niteliğindedir. Japonya gezi planı yapıpta Kyoto gezilmeden dönülür mü? Elbette ki Hayır! Öyleyse buyrun makalenin...

Sagano Bambu Ormanı – Japonya

SAGANO BAMBU ORMANI - Arashiyama - Kyoto Bambu ağacı daha çok Amerika, Asya ve Afrika'da bulunan 1000 değişik cinsi olan bir ağaç türüdür. Zor yetişen bir...

Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo gezimiz boyunca Tokyo'da gezilecek yerlerin hepsini gezmeye vaktimiz yetmese de bir çok yerini gezip, görme şansımız oldu.  Tokyo yapılacak aktiviteleri, görülecek yapıları, bize göre oldukça değişik...