Trevi Çeşmesi – Aşk Çeşmesi

Dünyanın en çok bilinen çeşmesidir. Çeşmede emeği geçen sanatçılar Bernini, Guiseppe Pannini ve Nicola Salvi’dir. Klasik ve barok yapıma sahip çeşmeyi 1762 yılında Guiseppe Pannini tamamlamıştır.

Fontana dei Quattro Fiumi – 4 Nehir Çeşmesi

1651 yılında ünlü İtalyan heykeltraş, ressam ve mimar olan Gian Lorenzo Bernini tarafından doğanın 4 mistik öğesinden olan su işaretinin simgesi olarak yapılan çeşme 4 ırmak olarak Nil, Tuna, Rio Dela Plata ve Ganj nehirleri tasvir etmektedir. Çeşmenin tam ortasındaki ise mısır taşıdır.

Moro Çeşmesi

Giacomo Della Porta tarafından 1575 yılında yapılmıştır. 1653 yılında ise heykel eklenmiştir. Havuzda deniz kabuğu üzerindeki afrikalı’nın yunusla olan güreşi tasvir edilmiştir.

Neptune Çeşmesi

Novano meydanının kuzey ucunda yer alan bir diğer çeşme 1579 yılında Giacomo della Porta tarafından yapılmıştır.

Acqua Paola Çeşmesi

Janiculum tepesinde bulunan çeşme 1610-12 yılları arasında yapılmıştır. Pope Paul V tarafından restore edilen çeşme ismini ondan almıştır. Çeşmenin tasarımı Giovanni Fontana’ya aittir.

Pantheon Çeşmesi

1576 yılında yapılmıştır.

Fontana Delle Tartarughe

1500’lü yıllardan sonra Taddeo Landini tarafından tasarlanan çeşmeye kaplumpağa heykelleri Bernini tarafından 1658 yılında eklenmiştir.

Bees Çeşmesi

1644 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmış Pope Urbano VIII ailesinin haneden arması şekline sahip Piazza Barberini de bulunan çeşmedir.

Barcaccia Çeşmesi

Piazza di Spagna’da merdivenlerin hemen altındaki barok tarzı yan yatmış gemi şeklindeki çeşme 1627 yılında Pietro Bernini ve oğlu Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmıştır.

Naiads Çeşmesi

Piazza della Repubblica’da bulunan çeşme 1911 yılında yapılmıştır. Çeşmede göze çarpan figürler yunan su tanrılarıdır.

San Pietro Çeşmesi

San Pietro meydanında iki çeşme vardır. Sol taraftaki Bernini’nin eseri sağdaki ise Carlo Maderno’nun eseridir.

Piazza Farnese Çeşmesi

Palazzo Farnese binasının önünde bulunan 16 yy’da yapılmış dekoratif bir çeşmedir. Granit mermerden yapılmış çeşmenin antik Roma dönemine ait Caracalla hamamına ait olduğu bilinmektedir.

Piazza Del Popolo Çeşmesi

1823 yılında Giovanni Ceccarini tarafından Roma tanrıçasına ithafen yapılmıştır.

Terrina Çeşmesi

1582 yılında Giacomo Della Porta tarafından yapılmıştır. Cadde seviyesinden alçakta yapılan çeşmeye su Acqua Vergine su kemerinden gelmektedir. Çeşme orjinalinde Campo dei Fiori’deyken taşınarak Chiesa Nuova meydanına yerleştirilmiştir.

Summary
Article Name
Romanın Çeşmeleri
Description
Trevi Çeşmesi - Aşk Çeşmesi : Dünyanın en çok bilinen çeşmesidir. Çeşmede emeği geçen sanatçılar Bernini, Guiseppe Pannini ve Nicola Salvi'dir. Klasik ve barok yapıma sahip çeşmeyi 1762 yılında Guiseppe Pannini tamamlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here