SEARCH

Prambanan Tapınağı Endonezya

Prambanan Tapınağı Endonezya

Dünyanın en büyük Budist tapınağından sonra sıra geldi dünyanın en güzel, Endonezya’nın en büyük Hindu tapınağına. Prambanan Tapınağı Java bölgesinin en büyük tapınak kompleksidir. 3 ana tapınak olup bunların her biri Hindu tanrılar Shiva, Vishnu ve Brahma’ya adanmıştır. Hindu inanışına göre 3 ilah (Trimurti) sembolleri ile donatılmış tapınak kompleksidir.

Dünyanın en güzel tapınağı Prambanan

Kompleks içerisinde 3 tane Trimurti tapınağı, 3 tane Vahana tapınağı (Nandi, Garuda, Hamsa), 2 tane Apit tapınağı, 4 tane Kelir tapınağı, 4 tane Patol tapınağı ve 224 tane Pervara tapınağı vardır. Ve tapınaklardaki rölyeflerde cabası.

yogyakarta21

Tarihi kayıtlara göre Sanjaya hanedanlığının Hindu prensi Rakai Pikatan tarafından M.S 9. Yy’da Borobudur’un yapımından 50 yıl sonra inşa edilmiştir. Tapınak kompleksi orjinalde 250’den fazla büyüklü, ufaklı tapınaklardan meydana gelmektedir. 10 yy’da tapınağın büyük kısmı Mataram Hanedanlığının Java’nın doğusuna taşınmasıyla terk edilmiştir. 16. Yy’da da deprem görmesi ardından yağmalanması ile kaderine terk edilmiştir. Harabe olan yapıda restorenin başlaması 1937 yılında gerçekleşmiştir. Tapınağı gezerken hala çevrede kaya yığınlarını ve bunların restore edilmediğini görebilirsiniz.

yogyakarta20

Yerel halk Prambanan Tapınağına Rara Jonggrang demektedir. Hikayesine gelince ; Prens Bandung Bondowoso Prenses Rara Jonggrang’a (Kral Boko’nun kızı) kör kütük aşık olur. Fakat Kral Boku kızıyla evlenebilmesi için prense kendisiyle savaşması şartını koyar. Prens Kral Boko’yu öldürünce kız bu nedenle prensle evlenmek istemez ve onun yapamacağını düşündüğü imkansız bir şart koyarak bu işi bitirmek ister. Şartı bir gecede 1000 tane tapınak yapmasıdır ☺ Bu şartı tamamlaması halinde onunla evleneceğini belirtmiş. Prens 999 tanesini yapmış tam sonuncuya geçecekken prenses halktan ateş yakara gün doğumu izlenimi vermelerini istemiş. Sonuncu tapınağa geçmek üzereyken gün doğumunu gören prens üzüntüden kahrolur fakat bunun bir oyun olduğunu öğrenince de öfkesinden kudurur. Prensesin bu davranışından ötürü tanrılar tarafından taşlaştırıldığı ve sonuncu yani lanetlenmiş tapınak olduğu dilden dile dolaşan efsanedir. İşte bu tapınak Prambanan’dır. Burası da aynı Borobudur gibi 1991 yılında Unesco dünya miras listesine alınmıştır.

Giriş ücreti : 20 USD

Ramayana Ballet Show’u izleyin. 200’den fazla profesyonel dansçının sergilediği açık hava gösterisidir. Şov tarihleri ve fiyat bilgisi için buraya tıklayınız. 

Summary
Article Name
PRAMBANAN TAPINAĞI ENDONEZYA
Description
Dünyanın en büyük Budist tapınağından sonra sıra geldi dünyanın en güzel, Endonezya’nın en büyük Hindu tapınağı Prambanan Tapınağına

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın