Positano Gezi Rehberi

AvrupaİtalyaPositano Gezi Rehberi

Bu sefer yolumuz İtalya’nın en romantik ve lüks tatil destinasyonu olan Positano’ya düştü. Makalemizde Amalfi sahillerinde İtalya’nın şirin kasabalarından biri olan Positano’da gezilecek yerlerPositano’da neler yapılırPositano’ya nasıl gidilirPositano’dan ne alınır, Positano kumsalları gibi detayları Positano gezi rehberi ile kalem aldık.

Positano, ufak bir balıkçı kasabası iken 1950 yıllarından sonra yazarlar ve artistler sayesinde popüler bir tatil merkezi konumuna kavuşmuştur.

Evlerin bir çoğu eski romalılar tarafından Positano kıyısına karşı ve S.Maria Assunta Kilisesinin etrafına yapılmıştır. Lattari dağını saran pastel renkli akdeniz evlerinin rengarenk begonviller ve hanımeli ile buluşması adeta bakmaya doyamayacağımız bir tablo içinde olduğumuz hissini veriyor.

İtalyan çinisiyle yapılmış Positano Santa Maria Kilisesinin kubbesi kasabanın her yerinden görülmektedir. Kilisenin içinde 18 yy. öncesine ait Bizans döneminden esinlenilerek yapılmış siyah renkli Meryem Ana heykeli kilisenin içinde muhafaza edilmektedir.

1343 yılında meydana gelen tsunami ile kasaba büyük zarar görmüştür.

1953 yılında John Steinbeck’in ziyareti sonrası Positano turizm anlamında patlama yaşamıştır. Ünlü yazarında dediği gibi

“Oradayken size hiç de gerçekmiş gibi görünmeyen, ne var ki ancak ayrıldıktan sonra gerçek olduğunu fark ettiğiniz düşsel bir mekandır.”

Marina Grande adanın kalbidir. 300 metre uzunluğundaki kumsalı Amalfi sahillerinin en büyük kumsallarından biridir. Turuncu şemsiyelerin ip gibi dizildiği kumsal ve hemen arkasında göklere kadar uzanan evler plajı daha cazibeli hale sokmaktadır. İkiye bölünmüş olan kumsalın turuncu şemsiyeli ve şezlonglu kısmı ücrete tabi (şezlong ve şemsiye 17 euro) iken diğer bölüm halk plajı olarak ayrılmıştır.

Buranın haricinde ufak limanın sağında bulunan Fornillo plajı da yüzmek ve güneşlenmek için ideal bir seçimdir.

Positano’nun en tepesindeki (3 km uzaklıkta) Montepertuso’ya gidip Galli Adalarının manzarasına hakim bu bölgede manzaraya doyabilirsiniz. Aynı zamanda burası balet Rudolf Nureyev’in inziva mekanı olmuştur.

Adada bir yerden bir yere gitmek için dolambaçlı merdivenleri kullanmak zorunludur. Yorulduğunuzda sokaklardaki masalardan birine oturup gelen geçeni izleyerek kahvenizi yudumlayabileceğiniz gibi renkli çiçeklerle süslü daracık sokaklarda yürüyüp, butiklerden alışveriş yapabilirsiniz.

Positano Kumsalları

Laurito : Ufak kumsalı olan bu bölge ismini burada yetişen defne ağaçlarından almıştır. Ücretli ve ücretsiz kumsalı olup, kumsal boyu restaurantlar da mevcuttur. San Pietro otelinin karşısındaki ufak meydandaki merdivenlerden çıkarak ulaşabilirsiniz.

Arienzo : 300 adım kumsalı olarak anılmaktadır. Çünkü buraya ulaşmak için yüzlerce merdiven aşağı inmek gerekiyor. Laurito kumsalından 1 km uzaklıktadır.

Marina Grande :Positano’nun merkezinde bulunan kumsaldır.

Fornillo : Deniz ve falezler arasından yapılacak romantik yürüyüş sonrası, ufak limanının sağ tarafındaki kumsala ulaşıp sakin ve huzur dolu bir gün geçirmek için ideal bir yer.

Positano’ya Ulaşım

Tren/Otobüs : Napoli’den Circumvesuviana treni ile 1 saat yolculuk sonrası Sorrento’ya 4.10 euro’ya ulaşıp. Buradan da tren istasyonunun önünden kalkan SITA otobüsleri ile tek yön 3.80, 24 saatlik 7.60 euro bedelli kartlar ile yine 1 saat otobüs yolculuğu sonrası Positano’ya ulaşım oldukça kolaydır.

Yolların virajlı ve dar oluşu araç kullanmayı çok zor hale getiriyor. İki aracın yan yana geçemeyeceği yollar yüzünden Sorrento’dan 28 km uzaklıktaki Positano’ya 1 saatte ancak varıyoruz.

Feribot : Nisan-Ekim ayları arasında Metro Del Mare şirketinin Napoli’den Positano’ya seferleri mevcuttur. Yolculuk süresi 40 dakikadır.

Positano’ya gidilmesi gereken en iyi dönem

Nisan ve Ekim ayları Positano kasabasını ziyaret etmek için en güzel dönemlerdir.

Positano’dan Ne Alınır?

El yapımı sandalet, Limencello (limonlu içki)

Gitmeden önce izlenmesi gereken filmler

Postacı

Yetenekli Bay Ripley

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Romada Gezilecek Yerler

Bahar ayına girmemizle beraber artık bir çoğumuz tatil planları...

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre gezi rehberimizle bu sefer İtalya'nın muhteşem beş...

Portofino Gezi Rehberi

Belki bazılarınız gitti belki hiç gitmeyenleriniz oldu ama şarkı...

Capri Adası Gezi Rehberi

Bu sefer Amalfi kıyılarında bir kasabada değil İtalya'nın meşhur Capri...