Pattaya

Bangkok’un 165 km güney doğusunda Tayland körfezinin kıyısında bir sahil kasabası olan Pattaya Tayland’ın eğlence merkezinin en önemli noktalarından biridir. Tayland’ın tüm destinasyonlarında olduğu gibi Pattaya’da da yapacak pek çok aktivite bulunmaktadır. Pattaya’da 2 kez bulunduk ve her seferinde gezimizden memnun kaldık. Pattaya denilince hemen ilk akla gelen seks turizm’i olsa da Pattaya’nın sırf bundan ibaret olmadığını ifade etmeliyiz.

Son yıllarda Rus iş adamları buraya yatırım yapmaya başlamışlardır. Restaurant ve masaj salonları açarak Pattaya’da fazlasıyla işyerine sahiplerdir.

Öncelikle Pattaya’ya gelenlerin Pattaya sahilinde denize giremeyeceklerini bilmesi gerekiyor. Muson döneminde de de en yüksek sezonda da su bulanık ve kirli. Dolayısıyla Pattaya’ya gelen her turist günü birlik ada turları ile turkuaz renkli, akvaryum gibi koylara girebilmektedir.

Pattaya’da Görülmesi Gerekenler

Tiffany Cabaret Show: Hiç kuşkusuz Pattaya’nın en gözde gösterisidir. 1974 yılından bu yana gösterimi olan transeksüel şov’a 2000 kişi katılım göstermektedir. Kostümleri ve dansları ile seyircilere 70 dakikalık mükemmel şov sergilemektedirler. Adres : 464 Moo 9, Pattaya 2nd Rd, Nongprue, Banglamung, Chonburi

Mini Siam : Siam ve Avrupa’daki en bilinen yapıların minyatürlerinin bulunduğu park’tır. Her gün 07:00 ila 22:00 arası ziyaretçilere kapısı açık olan parkın giriş ücreti 250 THB’dir. Adres : 387 Moo 6, Sukhumvit Rd. Pattaya City, Naklua, Banglamung, Chonburi

Nong Nooch Tropik Bahçe : Güneydoğu asyanın en güzel bahçelerinden biri olarak bilinen park içerisinde aynı zamanda orkide bahçesinde bulunur. Orkide bahçesinde 670 yerli 300’den fazla yabancı tür orkide çeşidini görebilirsiniz. Park içerisinde hayvanlar, yapay su şelaleleri, akvaryumlar, olağanüstü peyzaj ve Thai kültürüne yansıtan gösterileri izleyebilir, kaplanlarla resim çekilebilir ya da filin burnunda göklere yükselebilirsiniz. Giriş ücreti 500 THB. Adres : 34/1 Moo 7, Na Jomtien, Sattahio, Chonburi (Pattaya’dan 18 km uzaklıktadır.)

Believe It or Not Müzesi : Royal Garden Plaza’nın 3. katında bulunan oldukça ilginç koleksiyona sahip bir müzedir. Giriş ücreti 320 THB.

3D Sanat Galerisi : Tatildeykende sanatsız kalmam diyenlerin mutlaka gidip vakit geçirmesi gereken 3 boyutlu resimlerin bulunduğu bir galeridir.

Pattaya Yüzen Çarşı : 100.000 m2 alan üzerine kurulu bölge aynı Bangkok yüzen çarşı gibidir. Farklı Tayland kültürlerini görebileceğiniz yaşam alanlarını gözlemleyip 114 tane dükkandan beğendiğinize gidip dilediğinizi tadabilir, değişik tropik meyveler deneyebilirsiniz. Her ne kadar Bangkok’ta ki gibi benzetme yapsakta Tayland’ın en büyük yüzen çarşısı Pattaya’da olanıdır.

Sriracha Tiger Zoo

Khao Kheow Hayvanat Bahçesi

Pattaya Gems Gallery : Devasa büyüklükteki mağazada pırlanta, yakut, elmas, inci ne ararsanız bulabilirsiniz. Ülkemize göre fiyatların oldukça düşük olduğunu belirtmekte yarar var. İçeri girmeden önce kaydınız alınıyor sonra çok şirin bir trene binip değerli taşların nasıl yapıldığına dair yapay mağaralardan geçtikten sonra salona varılıyor. Salona girdiğiniz an sizinle aynı dili konuşan bir görevli eşliğinde geziyorsunuz. Yani bizimki Türkçe biliyordu

Neon Işıkların Hakim Olduğu Walking Street

Pattaya’nın taşkın gece hayatını ise Walking Street’e girdiğiniz anda sizleri içine çekmeye başlar. Neon ışıklı tabelalar ve yoğun kalabalık içinde sağınızdan solunuzdan gelen yüksek müzik sesleri ile kendinizi eğlenceye bırakmanıza hiçbir engel yoktur. Go go barlar, gay barlar, beer barlar, diskolar, restaurantlar, cafeler, dövmeciler, sokak satıcıları, sokak göstericileri ve daha fazlasıyla sizi şaşırtan bir caddedir.
Pattaya’nın en ünlü gece kulüpleri : Mixx Disko, Club Insomnia, Noir, Walking Street Club, Marine Disco, The Blues Factory, Hollywood, Candy Shop, Lucifer ve daha fazlasıdır.

Pattaya Koh Larn Adası

Pattaya’ya sahilinde denize girilemeyeceği söylemiştik. Bu nedenle bir çok turist denize girip Pattaya’nın kalabalığından bir kaç saatliğine de olsa kaçıp gündüz denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak için Koh Larn adasına gider. Walking Street’in sonunda bulunan Bali Hai iskelesinden tek yön 30 THB’e geçebileceğiniz gibi kendinize özel tekne kiralayıp da gitmeniz mümkündür. Pattaya’dan yalnız 7.5 km uzaklıkta bulunan 4 km uzunluğa 2 km genişliğe sahip ufacık adaya ulaşım feribot ile 45 dakika, sürat teknesi ile yalnız 1 dakika sürmektedir.

Koh Larn adasının en popüler kumsalı 750 metre uzunluğu ile Ta Waen bir diğeri ise 700 metre uzunluğu ile Samae’dir. Diğer kumsalları : Thong Lang, Sangwan, Thien ve Nual’dir. Feribot ile giderseniz ineceğiniz nokta Na Ban’dır. Buradan gidiş dönüş tekneler kiralayarak istediğiniz kumsala gidebilirsiniz. Sürat teknesi ile gelecekseniz kaptana gitmek istediğiniz kumsalı söylemeniz yeterlidir.

Adada ulaşım teknelerle sağlandığı gibi motorsiklet kiralayarak kendiniz de gezebilirsiniz.

Pattaya’ya yakın ve günü birlik gidip gelinebilecek diğer adalar:

Koh Sak Adası : Pattaya’dan 10 km, Koh Larn adasından 600 metre uzaklıktadır.

Koh Krok Adası : Pattaya’dan 8 km uzaklıktaki adada yalnız 100 metre uzunluğa sahip ufacık bir kumsalı vardır.

Koh Phai Adası : Pattaya’dan 23 km uzaklıktaki bulunan adaya hızlı tekneler ile 2 saatte ulaşım sağlanabilmektedir. Ada snorkel ve dalış yapmak için çok uygun bir destinasyondur.

Koh Si Chang Adası : Pattaya’dan otobüs ile 5 saat uzaklıkta yer alıyor. Konaklama seçenekleri aynı zamanda su sporları ve gezilecek tapınaklarıyla tursitlerin ilgisini çeken bir diğer önemli adalar listesindedir.

Koh Samet Adası : Popüler adalar listesinde yerini almış olan Koh Samet tropik ve hindistan cevizi ağaları ile adaya gölgesini yansıtırken kristal berraklığa sahip 15 kumsalından dilediğinizde denizin tadını çıkarabilirsiniz. Pattaya Sukhumvit Rd’dan Rayong’a giden otobüse binilir. Rayong Banpe iskelesinden tekne ile Samet adasına geçilir.

Pattaya’da Konaklama

Pattaya’da kalacağınız oteli seçerken Beach Road üzerinde olmasına özen göstermelisiniz. Beach Road ama Walking Street’e yakın olmalı. Uzak olması halinde her gün ulaşım için ekstra para vermeniz gerekir. Pattaya’daki minibüslerin tursitlere sahip fiyat uygulaması olmadığından kimden ne koparırlarsa alma hevesleri var. Siz yinede minibüse binecekseniz baştan ne kadar olduğunu sorun hatta çok fiyat verenlerle pazarlık etmekten de kaçınmayın.

Eğer Pattaya’ya sırf eğlenmek için geldiyseniz benim deniz kumla işim yok, çevreyi de gezmeye hevesli değilim diyorsanız gündüzleri yapacak pek bir şeyiniz olmayacağından otelin havuzunda vakit geçirebilmek adına havuzlu bir otelde konaklamanızı tavsiye ederiz.

Pattaya’ya Ulaşım

Bangkok otobüs durağından, havalimanının en alt katındaki acentadan ya da Khao San Road’dan alacağınız bilet ile yaklaşık 2 saatte Pattaya otobüs durağına varılır. Havalimanından her saat başı otobüs kalkmaktadır.

Uçak ile gelenler için Koh Samui adasından U-Taphao havalimanına Bangkok Airways ile uçabilir. U Taphoa ile Pattaya’ya 30 km uzaklıktadır.

Biz Koh Samui adasından bu şekilde gelmiştik. Samui’den Bangkok’a uçup oradan otobüsle devam etmek yerine direk U-Taphoa’ya varıp buradan taksi ile Pattaya’ya ulaşımımızı sağlamıştık.

More from the blog

KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı....

RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland'ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı...

KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan'ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....