Ölüm Adası Poveglia

AvrupaİtalyaÖlüm Adası Poveglia

Venedik ve Lido arasında küçük bir ada olan 160.000 kişinin can verdiği ölüm adası Poveglia. Adaya giriş izni verilmediğinden bu ufacık ada öyle ıssız bir şekilde duruyor.

POVEGLİA ADASI

1576 yılında İtalya’da veba hastalığı baş gösteriyor, öldürücü hastalık olduğundan ve tedavisi de mümkün olmadığından hastalığa yenik düşen binlerce ceset etrafa yığılmaya başlıyor. İnsanların panik yapmaya başlamasıyla tüm cesetler Poveglia Adasına götürülerek yakılıyor aynı zamanda cesetler için çukurlar da kazılıyor.

En korkuncu ise getirilen yasal düzenleme ile yaşlı, genç, çocuk demeden veba hastalığına yakalanan herkes adaya sevk edilerek ölüme terk ediliyor. Takriben 160.000 kişiden fazla insan korkunç bir halde bu adada can veriyor. 1992 yılında adaya akıl hastanesi inşa ediliyor. Efsaneye göre hastanede görevli olan doktorun kendi deneylerine göre değişik işkenceler ile onca insanı öldürüyor. Söylentilere göre doktorun yanmış cesedi kulede bulunuyor.

Geçmişte olduğu gibi şuan bile Poveglia korkutucu bir yer olarak anılıyor. Bir çok televizyon programlarında dünyanın en korkunç yeri olarak konu edilmiştir.Yine söylentilere göre Venedik balıkçılarının hiç biri bu bölge de balık tutmaya gitmiyormuş. Sebebi malum halen cesetler ortalıkta olması ayrıca çan kulesinde çan olmamasına rağmen çanın çalmasıymış.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Romada Gezilecek Yerler

Bahar ayına girmemizle beraber artık bir çoğumuz tatil planları...

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre gezi rehberimizle bu sefer İtalya'nın muhteşem beş...

Portofino Gezi Rehberi

Belki bazılarınız gitti belki hiç gitmeyenleriniz oldu ama şarkı...

Capri Adası Gezi Rehberi

Bu sefer Amalfi kıyılarında bir kasabada değil İtalya'nın meşhur Capri...