Meksika Gezi Rehberi – Tüm Bilgiler

AmerikaMeksikaMeksika Gezi Rehberi - Tüm Bilgiler

Meksika, uyuşturucu kartellerinin, çete kavgalarının, cinayetlerin yani açıkça suç oranının yüksek olduğu ender ülkelerden biri. Hemen korkup, endişelenmeyin. Bu kötü yanlarının yanı sıra Meksika, gerçekten insanın hayatında bir kere gidip gidip görmesi gereken bir ülke.

Meksika o kadar büyük bir ülke ki seyahat planımız gereği ne yazık ki her yerini gezip görme şansımız olmadı. Tam 20 gün kaldığımız Meksika’da ülke hakkında yeterli bilgi ve birikime sahip olduk. Ve sizlere Meksika hakkında merak ettiklerinizi anlatmak için tüm uyarı ve önerilerimizi bir araya getirmeye karar verdik.

MEKSİKA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

13.000 yıl önce uygarlıklar tarafından bulunan Meksika, Kuzey Amerika’nın güneyinde bulunan çok renkli ve eğlenceli bir ülkedir.

Maya, Olmeca, Nahauatl, Mexicana, Aztek, Teotihuacan, Zapotekler ve Toltekler gibi yerli uygarlıkların yaşadığı Meksika 16.yy’da (1521) Herman Cortes liderliğinde İspanyollar tarafından fethedilmiştir. Herman Cortes, Meksika’ya Azteklerin başkenti Tenoctitlan’a 1519 yılında ayak basmış ve 2 yıllık mücadeleden sonra fetih gerçekleşmiş  ve büyük Aztek İmparatorluğu’nu yıkılmıştır.

1810 yılında İspanyollara karşı başlatılan bağımsızlık mücadelesi 1821 yılında son bulmuş. Ve Meksika, İspanya’dan bağımsızlığını kazanmıştır. 24 Şubat 1821’de Iguala Planı (Plan of Iguala) bildirgesinin yayınlanmasıyla Meksika bağımsızlığını kazanmıştır. Tam huzura kavuştum derken 1846 yılında Amerika-Meksika savaşının ortaya çıkmasıyla Meksika topraklarına ait olan California, Amerika topraklarına katıldı. Aynı şekilde Teksas da aslında Meksika topraklarındaydı. Fakat savaştan bir kaç yıl önce kendi isteğiyle Meksika’dan ayrılıp tek başına ayrı bir devlet olarak varlığını sürdürmeye başlamıştı. 1848 yılından sonra kendi isteği ile Amerika topraklarının bir parçası olmayı kabul etti.

1855 yılında Benito Juarez’in kilisenin gücünün kaldırılması ve toprakların dağıtılmasını öngören yeni anayasa ilanı ile ülke 1857-1860 yılları arasında iç savaşa sahne olmuştur.

1861 yılında yine Juarez’in ülkenin dış borçlarını ödemeyi reddetmesi üzerine Meksika Fransa tarafından işgale edilmiştir. Fransa’nın işgalinden sonra II.Meksika İmparatorluğu kurularak, tahta Avusturya Prensi I.Maximilian geçirilmiştir. Maximilian tahta geçtikten 6 yıl sonra Benito Juarez’in güçleri tarafından katledilmiştir.

1876 yılında yeni tahtın lideri Porfirio Diaz olmuş ve Meksika’yı 30 yıl diktatörlükle yönetmiştir.

1910 yılında ülkenin yeterli geliri olmadığından borçlanma yoluyla para temin edildiğinden ekonomik kriz kaçınılmaz olmuştur. Bunun üzerine 1910’dan 1920 yılına kadar Meksika Devrimi süreci yaşanmıştır.

 • Siyasi Yapısı : 1917 yılı anayasası geçerlidir
 • Yönetim Şekli : Diktatörlük yetkilerine sahip başkanlık sistemi
 • Din: Hristiyanlık (%82 Katolik
 • Coğrafi Konumu : Amerika kıtasında doğusunda Meksika körfezi, batısında Pasifik okyanusu olan ülkenin komşuları kuzeyde Amerika, güneyde Guatemala ve Belize’dir.
 • Meksika, dünyanın en büyük avokado ve gümüş üreticilerinden biridir. Bunun haricinde en önemli ürünleri mısır, biber, domates ve çikolatadır. Yucatan yarımadasında annatto çekirdekleri çok sevilir. Ve en önemli yemeği bir Maya yemeği olan turunçgillerler marine edilen Poc Chuc’tur. Güneyde meksika pizzası olan Tlavudas ve Chapulines. Baja California’da deniz mahsülleri, Bajio’da Guacamayas, kuzeyde özellikle Monterrey’de Cabrito, batıda Pozole, Birria, ülkenin merkezinde ise Tortas, Mole ve Chile Poblano yemekleri talep görmektedir.
 • Haftada çalışma saatleri 43 saattir. Meksika’da 3 tip insan vardır.
 • Dünya’nın en çok İspanyolca konuşan ülkesidir.
 • Latin dünyasında Brezilya’dan sonra ikinci büyük ekonomiye sahiptir.
 • A ve B Amerika tipi priz kullanılıyor.
 • Para birimleri Peso’dur. Ülke’de İspanyolca konuşulmasına rağmen resmi dil değildir. İspanyolca haricinde 68 yerli dil mevcuttur.

Mexicano : orijinalinde Meksikalı olanlara denir.

Mexiquense : Meksika’nın herhangi bir eyalatinden olanlara denir.

Mexiqueno: Chilango olarak da anılırlar. Mexico City’den olanlara denir.

MEKSİKA NÜFUSU VE MEKSİKA ŞEHİRLERİ

Meksika 32 üst idari bölüme ayrılan federal cumhuriyettir. Bunlardan 31 tanesi eyalet 1 tanesi federal bölgedir.

Meksika’nın toplam nüfusu 129 milyondur. Nüfusun şehirlere göre dağılımına bakacak olursak;

 • -Mexico City: 21.782,000
 • -Guadalajara: 5 milyon
 • -Monterrey: 5 milyon
 • -Merida: 1 milyon
 • -Cancun: 944.000

Mexico City ülkenin başkentidir. Hatta Mexico için değişik bir bilgi vermek istiyoruz. Başkent bir göl üzerine inşa edildiği için her yıl 10-20 cm batmaktadır. Mexico city, Meksika’nın en büyük şehri aynı zamanda batı yarım kürenin de en eski başkentidir. Mexico City’den sonraki büyük şehirler sırasıyla Jalisco’daki Guadalajara, Nuevo Leon’daki Monterrey’dir.

En yoğun havalimanları;

Mexico City Uluslararası Havalimanı (IATA:MEX),

Yucatan yarımadasındaki Cancun (IATA:CUN),

Guadalajara Uluslararası Havalimanı (IATA:GDL)

Monterrey Uluslararası Havalimanı (IATA:MTY)

Chiapas: Hala örf ve adet hukukunun uygulandığı en değişik şehirlerden bir tanesidir. Belki de bu farklılığı sayesinde çok fazla turist çekmektedir.

MEKSİKA NEREDE, NASIL GİDİLİR

meksika nerede

Amerika kıtasında, Küba’nın hemen karşısında Amerika, Belize ve Guatemala’nın ise yanıbaşında 1.973,000 km2’lik kocaman bir ülkedir. Büyüklüğünü kıyaslayabilmeniz için Grönland’ın yüzölçümünden (2.166,000 km2) biraz daha küçük olduğunu bilmeniz yeterli.

Dünya’daki büyük ülkelere baktığımızda Meksika, dünyanın 14.büyük ülkesidir.

Meksika’ya Türkiye’den ister direk ister aktarmalı uçabilirsiniz. 2019 yılı itibariyle Mexico City ve Cancun’a direk uçuşlar başlatılmıştır. Biz Cancun’a direk uçuş aldık. Bileti alırken direk uçuş olduğu belirtilmesine rağmen Mexico City Uluslararası Havalimanında uçağın yolcu indirdiği ve yaklaşık 2 saat uçak içinde beklendiğini de bilmenizi isteriz.

MEKSİKA’YA NE ZAMAN GİTMELİ

Meksika’ya gitmek için en iyi dönem kuru sezon olarak nitelendirdikleri Aralık ile Nisan ayları arasıdır. Kuru sezon boyunca ortalama sıcaklık 28 derecedir.

En soğuk dönemi ise Aralık-Şubat aylarıdır.

Yağışlı sezon ise Mayıs’ta başlıyor Ekim’e kadar devam ediyor.

Haziran-Kasım aylarında gerçekleşen kasırga Karayipler kıyılarını vurmaktadır.

meksikaya ne zaman gidilir

Dönemine göre Meksika’da görmeniz gerekenler;

Kelebek Göçü: Ocak ile Şubat ayları arasında Meksika’nın merkezinden Kanada’ya göç eden kelebek göçüne şahit olabilirsiniz.

Balina Gözlemi: Ocak-Mart arası Puerto Vallarta ve Baja Yarımadasında Balina gözlemi yapabilirsiniz.

Ölüler Günü Bayramı: 1 Kasım’da gerçekleşen festivalde herkes yüzlerini boyayıp özel kostümler giyerek, dans ederek, içki içerek ve mezarlık ziyareti yaparak dünyanın en değişik festivalini gerçekleştirirler.

MEKSİKA VİZESİ NASIL ALINIR

Türk vatandaşlarının Meksika vizesi alması ve 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olması gerekiyor. Online alınabilen Meksika vizesi sayesinde bordo pasaport sahiplerinin konsolosluğa gitmesi ve ayrıca evrak hazırlaması gerekmemektedir. Ücretsiz ve kolayca alınabilen Meksika vizesi detayları için Meksika Vizesi Nasıl Alınır yazımızı okuyabilirsiniz.

MEKSİKA’DA GEZİLECEK YERLER

Meksika’daki tüm bölgeleri ve o bölgelerde gezilecek yerleri sadece isim olarak aşağıda listeliyoruz. Hatta eklediğimiz harita üzerinden hangi bölgenin nerede olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

meksika haritası

1.QUINTANA ROO

Başta Cancun olmak üzere, Isla Mujeres, Holbox adası, Tulum, Playa del Carmen, Bacalar, Akumal ve 153 km uzunluğu ile dünya’nın en uzun yeraltı nehri Sistema Sac Actun gidilmesi ve görülmesi gereken yerlerdir.

2.YUCATAN YARIMADASI

Mayaların kutsal tapınağı Chichen Itza’nın da bulunduğu Yucatan yarımadasında gitmeniz gereken yerler; Valladolid, Merida, Uxmal, Izamal, pembe rengiyle ünlü olan Rio Lagartos’tur.

Rio Lagartos Meksika pembe gol
Meksika – Rio Lagartos

3.CAMPECHE

M.Ö 3.yy’da bulunduğuna ilanılan şehir 1540 yılında İspanyollar tarafından kurulmuştur. 17.yy’da pek çok korsan savaşıyla karşılaşan şehir İspanyollar tarafından surlarla çevrilmiştir. Şehirde görülmeye değer yerler; Fuerte de San Miguel, 2000 adet eski yapının dokusu bozulmadan restore edilmiş olmasıyla 1999 yılında Unesco Mirasına girmeye hak kazanan şehrin sokakları, şehre yakın Maya arkeolojik alanlarından olan Edzna, La Arquitectura Maya müzesindeki dikiliş taş ve mermerleri aynı zamanda Campeche tarihini yakından öğrenmek için Museo de la Ciudad’ı ziyaret edebilirsiniz.

4.CHIAPAS

Önemli Maya kentlerinden biri olan Palenque kalıntıları, kolonyal şehir San Cristobal, muhteşem doğal güzelliği ile El Aguacero ve El Chiflón şelaleleri, bizim Manavgat şelalesini andıran Agua Azul Şelalesi, Misol-Ha Şelalesi, Sumidero Kanyonu, Lacandon ormanı, Guatemala sınırındaki Lagunas De Montebello Ulusal Parkı görülecek en önemli yerlerdir.

Meksika Palenque
Meksika – Palenque Kalıntıları

5.OAXACA

Mezcal’ın şehri Oaxaca 31 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecen Ölüler Günü Bayramı ile adından söz ettiriyor. Meksika seyahatinizi bu tarihlere denk getirip mutlaka Ölüler Günü Bayramına katılmalısınız. Ayrıca Petrified Şelalesi, şehir merkezindeki barok mimariye sahip katolik kilisesi Santo Domingo, Museo de las Culturas, renkli pazarları, şehrin trafiğe kapalı renkli sokağı Calle Alcala, Zapotekler tarafından inşa edilen Monte Alban antik kenti gezilecek yerlerdir.

6.PUEBLA

Popocatepetl volkanının eteğine kurulu Cholula şehri, Great Pyramid, Ampora Müzesi, Santo Domingo Kilisesi, Palafoxiana kütüphanesi, Los Sapos sokağı, Puebla Tünelleri Puebla bölgesinde gezilecek yerler arasındadır.

7.MEXICO CITY

Vasconcelos kütüphanesi, oyuncak bebeklerin asılı olduğu Las Munecas, Teotihuacan, Frida Kahlo müzesi La Casa Azul, Palacio Nacional, Chapultepec Kalesi görülecek en önemli yerlerdir.

8.GUANAJUATO

Meksika’nın en şirin yeri olan San Miguel de Allende aynı zamanda Meksika’da İspanyolca öğrenilecek en imkanlara sahip yerdir.

Meksika San Miguel de Allende
Meksika – San Miguel de Allende – Fotoğraf: insider.com

9.AGUASCALIENTES

Eğer gerçek bir macera yaşamak istiyorsanız Meksika’nın Aguascalientes şehrindeki Boca de Tunel macera parkına gitmeniz gerekiyor. Park içerisinde 13 asma köprü iki zipline ve 11 km uzunluğunda bisiklet rotası var. Park’ın gerçekten macera ismini almasının sebebini videoda izleyebilirsiniz.

10.JALISCO

Adada bir oyuk içinde dünyanın en gizli kumsalı olarak bilinen Islas Mariettas’ta yüzmeden dönmeyin, Matices Hotel de Barricas isimli otelde tekil varillerinde konaklayın, Puerto Vallarta’da balinaları gözlemleyin, her şey dahil otellerin olduğu Yelapa bölgesine gidebilirsiniz.

11.BAJA CALIFORNIA SUR – AŞAĞI KALİFORNİA

Cabo San Lucas, en iyi sörf noktalarından olan Todos Santos bölgelerine gidebilirsiniz.

Diğer gezilecek yerler; Hidalgo eyaletindeki Grutas de Tolantongo kaplıcası, Tlaxcala’daki ateş böceği ormanı, Chihuahua’da dev kristallerin bulunduğu Naica mağarası, San Luis Potosi’deki dünyanın en geniş mağara gövdesine sahip ve dünyanın 6.derin uçurumu olan Sotano de las Golondrinas (Shallow Cave)’dur.

Meksika – Grutas de Tolantongo

Meksika’da toplam 44 tane volkan vardır. En güçlüsü Popocatepetl volkanıdır. Ciudad de Mexico (Mexico City)’dan sadece 70 km uzaklıktadır. Aynı zamanda 13 metre yüksekliği ile dünya’nın en küçük volkanı olan Cuexcomate Meksika topraklarındadır. Meksika’nın kuzeyi daha kurak ve kayalık oluşuma sahiptir. Barrancas del Cobre kanyonu ve Tecolote lav tarlalarının sardığı Sonoma çölü buradadır. Güneyi ise daha nemli ve yeşillik alana sahiptir.

Meksika’daki Uyuşturucu Kartelleri

Bilmeyenler için tekrar hatırlatmak isteriz ki Meksika kartellerin ülkesidir. Ülkenin en bilinen kartelleri kuzeyde Sinaloa ve Zetas karteli, ülkenin merkezinde La Familia Michoacana, batıda Jalisco Nueva Generacion’dur.

Meksika’nın eski devlet başkanı Felipe Calderon 2006 yılında uyuşturucu ticaretine karşı uyuşturucu kartellerine savaş başlatmıştır. Ve 2006’dan bu yana uyuşturucu savaşı yüzünden ölen insan sayısı 300.000 kişiyi geçmiştir.

Meksika’da uyuşturucu kartellerinin işlediği cinayet sayısı:

2017 yılında 32.000

2018 yılında 35.000

2019 yılında 26.000

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Temazcal Ayini ile Arınma Töreni

Meksika planımızı yaparken, Meksika'da bir Maya ritüeli olan Temazcal...

Tulum’da Nerede Kalınır Oteller ve Villalar

Meksika Tulum'da nerede kalınır sorusunun cevabı şurası yada burası...

Tulum’da Gezilecek Yerler

Tulum gezilecek yerler yazımızda Meksika'nın parlayan yıldızı, Bali'nin Meksika...

Meksika Güvenli Mi?

Meksika'da seyahat etmenin güvenliği konusunda çekinceniz olduğunu tahmin edebiliyoruz....