Meksika, Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkelerden biridir. Ancak Meksika vizesi almak gözünüzü korkutmasın. Sanırız zamanında vize zorunluluğu koyup sonradan unuttukları bir uygulama. Neden Mi? Online başvuru ile ücretsiz olarak yaklaşık 1 dakika gibi kısa sürede çok kolay alınabiliyor da ondan. Kafanız daha çok karışmadan Meksika vizesi nasıl alınır tek tek anlatmaya başlayalım.

Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bordo pasaport (umuma mahsus) sahipleri online vize alabilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yeşil pasaport sahipleri online vize alamıyor. Meksika vizesi için en yakın Meksika Konsolosluğuna gitmeleri gerekiyor.

Online vize alacak bordo pasaport sahiplerinin Embamex sayfasını ziyaret etmesi gerekiyor. Açılan sayfanın biraz altına indiğinizde sağ tarafta electonic visa link’e tıklamalısınız. Açılan sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekiyor.

Meksika vize başvuru

Önemli Not : Meksika vize başvurunuzu mutlaka Adobe Reader yüklü windows işletim sistemi olan bir bilgisayardan yapmalısınız. Mac kullanıyorsanız ondan online vize alamayacağınızı hatırlatırız.

-İsim, soyismi

-Doğum tarihi

-Pasaport Bilgileri

-Meksika’ya gideceğiniz tarih

-Meksika’da kaç gün kalacağınız

-Ne iş yaptığınız

Meksika’ya ne amaçla gideceğiniz

MEKSİKA VİZESİ ÜCRETSİZDİR!

Meksika Vizesine Gerek Olmayan Haller

Eğer pasaportunuzda geçerli bir Amerika, Schengen, Kanada, Japonya, İngiltere ve Kuzey İrlanda vizeniz varsa Meksika vizesi almaya gerek olmadan Meksika’ya giriş yapabilirsiniz. Bizim Amerika vizemiz ve yanımızdaki arkadaşımız Avrupa vatandaşı olduğu için vize almadan rahatlıkla Meksika’ya giriş yaptık.

Siz sormadan biz soralım 🙂 Eğer Amerika vizeniz eski pasaportunuzdaysa ne olacak? Meksika’ya giderken arkadaşımın ve annemin Amerika vizeleri eski pasaportundaydı. Biri defterinde sayfa kalmadığı diğeri de pasaport süresi dolduğu için pasaportlarını yenilemişti. Pasaport süresi dolduğundan defterini yenileyen arkadaşım gitmeden önce uyardığı için ne olmaz ne olmaz diye online vizesini almıştık. Ama Meksika’ya girişte tam pasaport kontrolü esnasında bu muhabbet başlayınca annem “ee benim de Amerika vizem eski pasaportumda” demesin mi! Artık en doğru bilgiyi sıramız geldiğinde öğrenecektik. Sıra bize geldiğinde her ikisi de eski ve yeni pasaportu birlikte vererek, online Meksika vizesi sunmadan Meksika’ya giriş yapabildiler.

Meksika Vizesine Ne Zaman Başvurulur?

En dikkat etmeniz gereken konu bu. Meksika için alınacak elektronik vize (SAE), alındığı tarihten itibaren 30 gün geçerli olup tek girişlidir.

Aşağıda eklemiş olduğumuz görüntü gerçekten almış olduğumuz online Meksika vizesidir. Vize onaylandıktan sonra pdf olarak mail adresinize yollanıyor. Yollanan vizenin çıktısını alarak Meksika’ya seyahat edebilirsiniz.

meksika vizesi

Alınan vize ile Meksika’da 180 güne kadar kalınabiliyor. Örneğin Meksika’ya 31 Ocak’ta varacaksanız. Vize için başvuracağınız tarih 1 Ocak itibariyle başlamış oluyor. Eğer Aralık ayında başvuru yaparsanız süreyi kaçırıp ülkeye giriş yapamazsınız. En garantisi seyahatinizden 15-20 gün önce başvuru yapmaktır.

Meksika Vizesi ile Başka Ülkeden Meksika’ya Uçmak

Yine kendi seyahatimizden örneklendirmek istiyoruz. Biz Meksika’dan önce bir kaç gün Küba’yı da görmek istedik. Grup içinde Küba’yı görmeyenler olduğu için 2 ülkeli bir seyahat olsun istedik. İstanbul’dan önce Küba’ya uçup Küba’dan Meksika’ya geçip Meksika’dan da Türkiye’ye geri dönecektik.

Küba-Meksika arası hizmet veren firmalardan biri İnterjet diğeri AeroMexico. Internet firmasının fiyatları Aeoromexico’ya göre daha uygun olduğundan uçak biletlerimizi o firmadan almaya karar verdik. Fakat sonra araştırınca öğrendik ki eğer Amerika vizesi yoksa online Meksika vizesi ile SAE’ye dahil olmayan havayolu firması ile uçunca Meksika’ya giriş yapılamıyormuş. Grubun bir kısmında Amerika vizesi olup bir kısmında olmayınca ayrı ayrı gitmemek için biletlerimizi SAE’ye kayıtlı havayolu firması olan Aeromexico’dan aldık.

Siz de online Meksika vizesi alıp eğer başka bir ülkeden Meksika’ya giriş yapacaksanız mutlaka SAE’ye kayıtlı havayolu firmasıyla uçmanız gerektiğini sakın unutmayın.

Meksika’ya Giriş ve Çıkış

Biz Mexico City’e giriş yapıp, Cancun’dan geri döndük. Eğer pasaportunuzda geçerli bir Amerika, Schengen, Kanada, Japonya, İngiltere ve Kuzey İrlanda vizeniz yoksa Meksika’ya gitmeden önce alacağınız online Meksika vizenizin çıktısını yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Pasaport kontrolünde vizenizi, pasaportunuzu ve uçakta dağıtılan gümrük kartını doldurulmuş bir şekilde görevliye verdikten sonra gümrük kartının yarısını koparıp diğer yarısını size geri veriyorlar.

meksika vizesi nasil alinir

Size verilen bu gümrük kartı Meksika’dan çıkışta tekrar gerekeceği için sakın kaybetmeyin. Ülke’ye girişte bahsettiklerimiz dışında başkaca evrak istenmedi. Biz her ihtimale karşı otel, seyahat sağlık sigortası ve dönüş biletlerimizin birer nüshasını bulundurmamıza rağmen bunların hiçbirine gerek kalmadı.

Ancak bizi şaşırtan asıl şeyi ülkeden ayrılırken yaşadık. Cancun havalimanına kontrolsüz giriş yapıp valiz işlemlerimizi tamamlayıp bir üst kata kapıların olduğu bölüme çıktık. Merdivenlerden sonra karşımıza çıkan x-ray bölgesinde bir güvenlik pasaportumuzu kontrol edip bizi geçirdikten sonra direk free-shop’un içine vardık. Yani ne pasaport kontrolü ne de öyle aman aman güvenlik aramalarına girmeden resmen elimizi kolumuzu sallayarak ülkeden çıkış yaptık. Burada en önemli şey Meksika’ya girerken doldurduğumuz gümrük formunun bize verilen nüshasının bizden alınması. Sanıyoruz bu kağıdın geri alınmasıyla pasaport kontrolüne gerek kalmıyor.

Umarız Meksika vizesi için aklınıza takılan tüm soruların cevabını almışsınızdır. Hala aklınıza takılan sorular varsa lütfen yazının altına yorum olarak bırakın ki hem diğer okuyucular faydalansın hem de sorunuza yardımcı olalım.

İLGİLİ YAZILAR

  • MEKSİKA GÜVENLİ Mİ
  • MEKSİKA’DA ARAÇ KİRALAMA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here