Temazcal Ayini ile Arınma Töreni

Meksika’da bir Maya ritüeli olan Temazcal ayini daha Meksika planımızı yaparken aklımızı çelmeyi başarmıştı. Hem Meksika’da farklı bir deneyim yaşamak hem de ruhsal olarak arınacak olmak bizi çok heyecanlandırmıştı.

Temazcal Nedir?

Tarihi ritüel en az 1000 yıldır Meksika ve Güney Amerika’da uygulanan kültürel bir uygulamadır. Orijinali Nahuatl dilinden gelen Temazcalli “sıcak ev” anlamına gelmektedir. Temazcal ayini, İspanyol öncesi yerli Mesoamerika halkı tarafından türetildiği düşünülen ve Maya Uygarlığı döneminin en güçlü olduğu zamanlarda uygulanan bir temizlik ritüelidir. İyileştirici gücü olduğu düşünülen ritüel savaş ve spor turnuvalarından önce ve sonra gerçekleştirilen bir uygulamaymış.

temazcal ayini nedir

Temazcal’ın Faydaları

Temazcal ayini, buhar odası formunda bir yapı içinde gerçekleştirildiği için fiziksel ve mental faydaları vardır.

Sıcak oda içinde terleneceği için ve terin toksin atmada en önemli şey olduğunu düşünürsek toksinlerden arındırıcı özelliği vardır.

Oda içerisinde sıcak kayaların üzerine soğuk su dökülerek buhar oluşturulur. Bu şekilde üretilen buhar cildi temizlemeye, pürüzsüz hale getirmeye ve yorgun kaslara enerji vermeye yarar, sinir sistemini rahatlatır, idrar yollarını temizler

Ayin boyunca kapalı oda içinde terleyerek vücuttaki şişkinlik (su ağırlığı) atılır.

Ayin süresince vücuda alınan ısı kılcal damarları açarak, kanın vücutta daha kolay dolaşımını sağlar.

Age and Ageing Dergisine göre Temazcal ayinin gerçekleştirildiği ısı odasında oturmanın Alzheimer hastalığı riskini azalttığını açıklamıştır.

temazcal ayini

Temazcal aslında tamamen arınma (fiziksel ve ruhsal hastalık tedavisi) ve yeniden doğma ritüeli diyebiliriz. Hem zihnen hem de bedenen tüm kötülüklerin vücuttan atılması ve sıcak taş iglo içinde müzik ritminin ve bitkilerin kokusu eşliğinde neredeyse nefes almakta zorlanıldığı adeta “öldüm öldüm dirildim” tabirini bizzat yaşayıp yeniden doğuşu yaşatan unutulmaz bir deneyim.

Temazcal ayinine başlamadan önce rahatlatıcı çaylarınızı yudumlayıp ayine hazırlık başlıyor. Size verilen havluları belinize sarıp, etrafı şifalı bitkilerin kokusunun sardığı taş iglo yanında minderli alanda Şaman liderin briefingi ile başlıyorsunuz. Sonrasında tütsüler eşliğinde arındırılıp taş igloya giriliyor. Taş iglo içi kapkaranlık. Karanlık içinde tek görebildiğiniz şey yanaş taşların çıkardığı kıvılcım ışıkları. Artık fiziksel anlamda toksinlerden arınmak ve metobolik süreci dengelemek için şifalı bitkilere sahip buhar banyosuna hazır hale geliyorsunuz.

Yarım küre şeklindeki temazcal yapısı ana rahminin temsilidir. Dolayısıyla yapının içine girmek sınırları aşmanızı, korkuların üstesinden gelmenizi ve duygularınızı açığa çıkarmanıza yardımcı oluyor. Taş yapı içerisinde ayinin süresi 2 saattir. Bu 2 saatlik ritüel boyunca 4 kapı vardır. Yani kapı 4 kez açılır. Yaşamın 4 aşamasını simgelediği için 4 kez taş yapı içerisinde dışarı çıkılmasına izin veriliyor. Ama kesinlikle dışarı çıkıp soğuk havayı alıp içerideki sıcacık havaya dönmenizi tavsiye etmiyoruz. Ritüel ruhani olduğu için o büyünün bozulmasını istemezsiniz.

1.Kapı: Hayatımızın her günü için yaradan’a şükretmek

2.Kapı: Ailenizin ihtiyacı olacak şeyler için dua etmek

3.Kapı: Yakın arkadaş ve dostlarınızın hayatının dengeden olmasını istemek

4.Kapı: Tamamen kendinize ait bir bölümdür. Yerli gelenekte kişinin kendine dua etmesi en son yapılan ritüel olduğu için Temazcal’da da önce yakınlarınız ve çevreniz için dua edersiniz. Sonra kendiniz için!

Temazcal’a katılmasını önermediklerimiz; Kalp-damar hastalığı, hamile, yeni ameliyat olanlardır.

Tulum’da Temazcal Yapabileceğiniz Yerler

arinma ritueli

-Holistika

-Azulik

-Casa Violeta

-Oko Spa

-Yaan Wellness

-Maya tulum Retreat and Resort

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here