Tulum’da gezilecek yerler yazımızda Meksika’nın parlayan yıldızı, Bali’nin Meksika versiyonu olan şirin yeri hakkında aklınıza gelecek tüm soruları cevaplayacağımız kapsamlı bir yazı hazırlamaya karar verdik.

Tulum, Meksika’nın Yucatan Yarımadasındaki şehrinden biri. Son yıllarda Yucatan Yarımadasında en çok adından söz ettiren, en zengin turistlerin tatil yapmayı tercih ettiği, fantastik beach partilerin organize edildiği, antik kent ve cenote’lerin çevrelediği Tulum’a siz de hayran kalacaksınız.

TULUM NEREDE

Tulum’da yapılacak aktiviteler ve gezip görülecek yerleri anlatmadan önce Tulum’un tam olarak nerede olduğunu anlatmak istiyoruz. Tulum Yucatan Yarımadasında aşağıdaki haritada 1 numaralı işaretlenen Quintana Roo bölgesi içerisinde yer alıyor.

meksika haritası

Tulum’un bazı popüler yerlere olan uzaklık mesafeleri;

Cancun’dan Tulum 132 km,

Valladolid’den Tulum 102 km,

Chichen Itza’dan Tulum 150 km,

Playa del Carmen’den Tulum 64 km,

Chetumal’dan Tulum 254 km

Bahsettiğimiz yerlerden Tulum’a gidebilmenizin en ucuz yolu ADO isimli otobüs firmasından bilet almak. Bulunduğunuz şehirdeki otobüs terminalinden kalkan otobüsler ile Tulum merkeze varmanız mümkün. Bunun haricinde diğer ve en kolay yol araba kiralayarak ulaşmak. Biz Yucatan Yarımadası gezimizi kiraladığımız araçla gerçekleştirdik. Meksika’da araç kiralama yazımızdan merak ettiklerinizi okuyup öğrenebilirsiniz.

TULUM’DA KAÇ GÜN KALINIR

tulumda gezilecek yerler

Bu sorunun cevabı tamamen sizin bütçenize bağlı. Üzülerek söylüyoruz ancak Tulum’dan adam gibi keyif almak için cebinizde sağlam para olmalı. Diğer türlü ancak çevresindeki cenoteleri gezer, halk plajına gider, merkezdeki restaurantlarda yemek yersiniz.

İki tür Tulum planı yapılacağını söyledik.

1.Seçenek: Cebinizde çok para varsa en az üç gün ayırmalısınız. Meksika’daki diğer şehirlere nazaran Tulum’daki kaliteli partilere katılma şansınız olur. Ayrıca her mekanın parti günleri farklı olduğu için ve sizin planlarınızda partilemek varsa en az üç gün diyoruz. Tulum’a gitmeden önce de mutlaka hangi mekanın hangi günler parti düzenlediğini mutlaka araştırın.

2.Seçenek: Orta ve az bütçeli seyahat gerçekleştirecekseniz maksimum iki gün yeterli olacaktır. Bu iki günde Tulum Antik Kentini, çevredeki Cenoteleri, Tulum sahil bölgesini ve merkezi gezebilirsiniz.

TULUM’DA GEZİLECEK YERLER

Tulum’da gezilecek yerler öyle az buz değil aslında. Eğer planlı bir program yaparsanız aşağıdaki listelediğimiz yerleri kısa sürede ve hızlıca gezebilirsiniz. O yüzden size kolaylık olması adına bir, iki ve üç günlük hazır plan sunarak işinizi kolaylaştırmak istiyoruz.

1.GÜN TULUM

Sırasıyla Gezilecek Yerler; Gran Cenote, Cenote Calavera, Azulik Uh May, Tulum Antik Kenti

GRAN CENOTE

08:00: Otelinizden bu saatte ayrılmış olun. 08:10’da kapılarını ziyarete açan Gran Cenote için yola çıkın. Zaten Tulum merkeze yalnızca 5-6 km uzaklıkta olduğundan açılış saatine kadar varabilirsiniz. Cenote girişinin önündeki ücretsiz park alanına aracınızı park edip, bilet almak için gişeye yönelin. Biz açılış saatinden önce varmamıza rağmen gişe önünde kuyruğa girdik. Bizim gibi pek çok insan akıllılık edip erken saatte, kalabalık olmadan ziyaret etmeyi tercih ediyor.

tulum gran cenote

Tavsiye: İçeri girdikten sonra ileride solda merdiven göreceksiniz. Bu kısmı es geçip hemen ilerideki ikinci merdivenden aşağı inip asıl o fotoğraflarda gördüğünüz alana ulaşın. Minik kaplumbağaların yüzdüğü havuzda keyifli dakikalar geçirip buradan yüzerek ilk girişteki alana ulaşabilirsiniz.

CENOTE CALAVERA

09:00: Bir saat Gran Cenote’de vakit geçirdikten sonra 2 km ilerideki (Tulum yönüne doğru) Cenote Calavera’ya gidin.

tulum cenote calavera

Cenoteye girdikten sonra içeride eşya koyacak emanet dolapları olmadığı için tek başınıza gelirseniz özel eşya almamaya özen gösterin. Dalış yapmayacak olsanız bile bu cenote calavera son zamanların en iyi fotoğraf noktalarından bir tanesidir. Cenotenin bir kaç tane deliği olduğu için atlamalı, zıplamalı eğlenceli vakit de geçirebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

10:30: Tulum’daki otelinize dönüp kahvaltınızı edin ve üzerine bir güzel yorgunluk kahvesi içtikten sonra üzerinizi değiştirip tekrar yola koyulun.

AZULIK UH MAY

tulum azulik uh may
Fotoğraf: Azulik Uh May

12:00: Tulum merkezden 26 km uzaklıktaki Azulik Uh May müzesine gidin. Uh May, orman içine inşa edilmiş bir sanat merkezi. Tamamen doğaya uyumlu bir şekilde ve 250 adet ağacında kesilmeden mimariye dahil edildiği, keskin geçişleri olmayan muazzam bir yapı. Tulum’daki Azulik otelin kurucusu ve mimari Roth (Eduardo Neira) tarafından inşa edilen Uh May, Roth (Eduardo Neira)’un şimdiye kadar yapmış olduğu son projesidir.

Not: Fotoğraf çekilecekseniz uzun siyah, beyaz veya sarı tonlarında elbiseler giymenizi tavsiye ederim 😉

BURRITO AMOR’DA ÖĞLE YEMEĞİ

14:00: Tulum şehir merkezindeki Burrito Amor’a geçip birer Burrito yemenizi şiddetle öneriyoruz. Mekan full kalabalık ve önünde sürekli sıra var. Ama sırayı görüp sakın yılmayın. İlla ki size boş bir yer buluyorlar ya da birinin yanına iliştiriyorlar.

TULUM ANTİK KENTİ-TULUM RUINAS

tulum antik kenti

15:30: Sıra geldi Tulum’un görülmeye en değer yeri Tulum Antik Kentine. Antik Kentin otoparkına aracı park edip alışveriş dükkanlarının olduğu sokağı geçtikten sonra gişeye varılıyor. Biletleri aldıktan sonra antik kente varana kadar genişçe bir yoldan bir kaç km yürümek gerekiyor. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Yolun sonuna varınca sağ taraftan antik kente girecekseniz.

Tulum Antik Kenti, Maya Uygarlığı’nın antik kentlerinden biri olan Coba şehrinin liman kentidir. 16. ve 17.yy arasında önemli bir konumda olan Tulum Antik Kenti, Meksika’da deniz kenarındaki tek Maya kalıntısıdır. Mayaların dini ve ticari merkezi konumundaki Tulum antik kentinde Güneş Tanrısı Tapınağı, Rüzgar Tapınağı ve El Castillo kalesi görülecek en önemli antik yapılardır.

Not: Antik Kente girmeden önce mutlaka yanınıza içme suyu alın. Ve akşam üzeri mutlaka gün batımını izleyin.

2.GÜN TULUM

Sırasıyla Gezilecek Yerler; Sahil bölgesindeki fotoğraf noktaları, Cenote Kaan Luum ya da Cenote Casa Turtuga ve Halk plajı ya da özel plajlar/beach clublar

tulum meksika

07:00: Sabah kahvaltı etmeden çok erken otelinizden ayrılmalısınız. Çünkü Tulum seyahatinize çıkmadan önce araştırırken gördüğünüz tüm o resimler inanın sabahın köründe çekiliyor. Öbür türlü sahil bölgesinde iki aracın ancak geçebileceği, hem araç hem de bisiklet ve yayaların trafiğinin olduğu bölge de öğle saatleri ve sonrasında çekim yapmak mümkün değil. Bir diğer sıkıntı ise aracı park edecek sınırlı sayıda otopark olması. Ve otopark ücretinin 12 Usd olması 🙂

Halbuki bizim gibi sabahın erken saatlerinde aracınızla sahil bölgesine gelip istediğiniz noktanın önüne park edip fotoğrafınızı çekebilirsiniz. Eğer günün ilerleyen saatlerinde sahil bölgesine gidip aracınızı bir otoparka park edip gezmek isterseniz bu mümkün değil. Çünkü fotoğraf noktaları birbirine çok uzak.

Ya da diğer bir alternatif bisiklet ile bu bölgeye gelmenizdir. Zaten Tulum’da bir çok turistin en keyif aldığı aktivitelerden biri de bisiklet sürmektir. Sahil bölgesi şehir merkezine yaklaşık 6-7 km uzaklıkta olduğundan eğer sürerim derseniz gezmenin en güzel yolu bisiklettir.

meksika tulum gezilecek yerler

Tulum’da Fotoğraf Noktaları

-Ahau Otel girişindeki ahşap heykel

-Macha Mama

-Selina Otel girişindeki ahşap giriş

-Follow That Dream tabelası

-I scream Bar

CENOTE CASA TORTUGA

09:00: Otele dönüp kahvaltı ettikten sonra Cenote için bir tercihte bulunmalısınız. Cenote Kaan Luum, şehir merkezinden 17 km, Cenote Casa Tortuga ise 12,5 km uzaklıktadır. İkisinden biri için tercihte bulunamıyorsanız bizim tavsiyemiz Cenote Casa Tortuga’dan yana olacak.

11:00: Cenote ziyaretinizi gerçekleştirip, berrak yeraltı sularında yüzüp eğlenin. Ziyaretiniz sonrası Tulum’un kumsallarında dilediğiniz gibi dinlenebilirsiniz.

SFER IK

13:00: Azulik otelin hemen yanındaki modern sanat merkezi kapılarını saat 12:00 itibariyle ziyarete açıyor. İlham verici tasarımıyla Tulum’da adından en çok söz ettiren yerlerin başında geliyor. Uh May’ın mimarının yapmış olduğu bir yer. Eğer bir sergiye denk gelirseniz tadından yenmez. Ama gelmeseniz bile sakın üzülmeyin. Tamamen doğal malzemelerden yapılan Sfer Ik’i görmek bile sizi fazlasıyla büyüleyecek. Giriş ücreti olmayan sanat merkezine ayakkabılar çıkarılarak giriliyor. 

TULUM’DAKİ KUMSALLAR

tulum kumsalları

14:00: Tulum plajlarından birine gidip bol bol güneşin ve kumun tadını çıkarın. Tulum’da denize girebileceğiniz yerler arasında bir çok seçeneğiniz var. Ya halk plajına ya da ücretli girişi olan beach club’lara/restaurantlara/otellere gideceksiniz.

Tulum’da iki tane plaj bölgesi vardır.

1.Kuzey Bölge: Tulum Antik Kent plajı (en kuzeydeki), Playa Paraiso (ortadaki), Las Palmas (en sondaki)

2.Güney Bölge: Beach Club’ların ve lüks otellerin olduğu bölge. Hepsine giriş ücretlidir. 20 ila 120 Usd arasında mekandan mekana değişen giriş ücretleri vardır.

Tulum Halk Plajı/Playa Paraiso: Tulum antik kentinin hemen yanındaki yerdir. Giriş ücreti yok ancak aracınızı park edeceğiniz yerler ücretlidir. otopark ücreti 200 MXN. Bazıları araçlarını yol kenarına park ediyor. Biz çekilme ihtimaline karşı kiralık aracı yol kenarına park etmek istemediğimiz için her seferinde özel otoparkları tercih ettik. Plaja girdikten sonra oturup bir şeyler yiyip, içebileceğiniz mekanlar var. Plajın girişinde hemen kumsalın girişinde soldaki mekan oldukça keyifli, servisi hızlı ve çalışanları çok güler yüzlüydü.

Akumal Plaja: Tulum’dan Playa del Carmen yönüne doğru 28 km uzaklıkta. Caretta caretta’ları ile ünlü olan kumsala giriş ücreti 100 MXN. Eğer kendi snorkeliniz yoksa buradan ayrıca kiralayabilirsiniz. Denize girmenin yanı sıra biraz eğlence arıyorsanız Akumal plajı tam sizlik.

Xpu Ha Kumsalı: Tulum merkezinden Playa del Carmen yönüne doğru 38 km uzaklıktaki kumsalın giriş ücreti 50 MXN’dir. Tulum halk plajında olduğu gibi burada da eğer plajdaki mekanda belirli bir ücret üzerinde yemek yemeniz halinde otopark ücretini geri alabiliyorsunuz. Aracınızı park ettikten sonra kumluk bir yoldan biraz yürüyerek kumsala ulaşılıyor. Kumsal yayıp yatmanın yanısıra aslında kiteboard ve sörf için çok ideal bir yer. Eğer denize girmek istiyorsanız buraya kadar boşuna gelmenize gerek yok.

TULUM’DA YEME-İÇME

Tulum’da her bütçeye uygun mekan bulunuyor. Ve inanın her bir mekanın tasarımı elinizden fotoğraf makinanızı düşürmek istemeyeceğiniz cinsten. Yeme içme kısmı da yine plajlar gibi iki ayrı bölge olarak değişiyor. Ya Tulum merkezi ya da Tulum sahil bölgesini tercih etmelisiniz. Biz her iki tarafta da yemek yedik. Şunu açıkça söylemek isteriz ki sahil bölgesindeki restaurantlar inanın çok pahalı.

Sahil bölgesinde mekan tavsiyelerimiz;

CASA MALCA

Casa Malca, Pablo Escobar’ın eski evlerinden biridir. Güzel bir akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Ama rezervasyon yaptırmayı sakın ihmal etmeyin.

Restaurant ve beach club için WhatsApp hattı: +52 1 984 196 9558

NOMADE TULUM

Tulum’un en popüler mekanlarından biri Nomade hem beach club için hem de öğle ve akşam yemeği için tercih edilebilir. Otelle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey nakit para kabul etmediğidir. Eğer kredi kartı kullanmıyorsanız burayı listenizden hemen çıkarın. Öğle ve akşam yemeği için mekanın açık olduğu saatler 12:00 – 22:30 arasıdır. Ziyaret etmeden önce haftalık canlı müzik programına bu sayfadan bakabilirsiniz.

Rezervasyon için iletişim : +52 984 136 8223

KIN TOH

Gastronomik bir yolculuğa çıkmak ayrıca yemeğinizi lüks bir ortamda yemek istiyorsanız gitmeniz gereken tek yer Kin Tohumlayacak olmalı. Bizce Tulum’un en kaliteli mekanı burası. Tasarımıyla diğer mekanlara göre açık ara farkla güzel olduğu tartışmasızdır. Ayrıca mekan içerisinde kuş yuvası tasarımlı bölümleri kiralamak isterseniz 1000 USD’i gözden çıkarmanız gerektiğini de özellikle söylemiş olalım 🙂

Akşam yemeği için ziyaret etmeniz gereken saatler 18:00-22:30 arasıdır. Eğer akşam yemeği için çok para harcamak istemiyor ama illa mekanda da oturmak istiyorsanız saat 16:30 gibi gidip Champagne Sunset zamanında birer kokteyl içebilirsiniz.

POSADA MARGHERITA

Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği servisi olan mekan tipik bir İtalyan restaurantıdır. Tüm ürünler ev yapımı olup kaliteli malzemelerden hazırlanmakta ve özenle sunulmaktadır. Mekan sadece nakit para kabul etmektedir. Öğle yemeği için giderseniz kumsalından da faydalabilir bir taşta iki kuş vurabilirsiniz.

ROSA NEGRA

Tulum’da gördüğümüz en kalabalık mekandı diyebiliriz. Çalışanların kırmızı gece elbisesi içinde adeta özel bir davete gider gibi giyindiği bir yer. Akşam ilerleyen saatlerde mekanda boş yer bulmak imkansız hale geliyor. Kapısında son model arabaların dizili olduğu mekanda herkes birbirinden şık. Burayı gördükten sonra size anlatmak istediğimiz Tulum kitlesine şahit olacaksınız. Hani cebinizde para varsa en az üç gün kalmalısınız demiştik. İşte bu mekanı, ortamların nasıl olduğunu gördükten sonra ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız 😉

Bunları geç şimdi mekanın spesiyalinden bahset diyenler için; Rosa Negra Kobe etinde ve balık mahsüllerinden ayrıca kokteyllerinde oldukça başarılı bir mekan. Sunumların zarafetini biz anlatmayalım, bizzat gidin görün 😉

GITANO

Tulum’da her mekanın ne kadar şık olduğundan bahsetmiştik değil mi. Bahçe içinde doğanın güzelliğini bozmadan tamamen ahşap dizayn edilen mekanlardan bir diğeri de Gitano. Balık mahsülleri ve Meksika mutfağında oldukça başarılı mekan canlı müzik performansının sergilendiği bir akşam tercih edilebilir.

RAW LOVE

Ahau otelin içerisinde yer alan cafe vegan seçenekleri ile oldukça şirindir. Fiyatları da çok pahalı olmadığı için gün içerisinde müthiş bir bowl ile enerji depolayabilirsiniz.

HARTWOOD

Tulum’un en gözde restaurantlarından biridir. O yüzden zaten önünde mutlaka giriş sırası vardır. Rezervasyon almadıkları için ya erken gitmelisiniz ya da o sıraya girip beklemelisiniz. Mekan pazartesi ve salı günleri kapalıdır. Restaurant’ın bu kadar popüler olması dizaynı falan değil. Tamamen yemeklerin özenle hazırlanıp çok lezzetli olmasından ileri geliyor. Konfor arayanlar restauranttaki oturma grupları bank şeklinde olduğunu bilsinler!

BURRITO AMOR

Yemekler yaklaşık 5-10 usd arası içecekler 1.5 usd

ANTOJITOS LA CHIAPANECA

Yerel insanların tercih ettiği en iyi taco adreslerinden biridir. Taco haricinde tavsiye edeceğimiz quesadilla’dır. Tanesi 1-2 dolar olan taco ve quesadilla seçenekleri mevcut. Sadece dikkat etmeniz gereken vejeteryan tercihte bulunmamanız 🙂

SAFARI TULUM

3-10 usd arası çok uygun fiyatlara hem de kaliteli yemek yiyeceğiniz yerlerden bir tanesi de Safari Tulum’dur. Dilerseniz menüde neler olduğuna ve fiyatlarını bu saydadan ulaşabilirsiniz.

LA BARRACUDA

Saat 13:00-19:00 arası hizmet veren mekanda ağırlıklı olarak balık mahsülleri bulabilirsiniz. Seyahat bütçeniz fazla değilse ucuza yemek yemek için La Barracuda tercih edilebilir.

CAMPANELLA CREMERIE

Tulum’un en iyi dondurmacısı. Şehrin sokaklarında dükkanları gezerken kendinizi şımartmak için çok tatlı bir tercih olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here