Koh Samet Adası Gezi Rehberi

AsyaTaylandKoh Samet Adası Gezi Rehberi

Koh Samet adası Bangkok’un 190 km güneydoğusunda otobüs ile 2 saat uzaklıkta Rayong iline bağlı Tayland körfezinde T şeklinde ufak bir tropik adadır. Tayland’ın yılda en fazla güneş gören adası aynı zamanda en kuru bölgelerinden biridir. Koh Samet adası ulaşım rehberi hakkında detaylı bir makale yazdığımız için bu makalemizde Koh Samet adasına ulaşım nasıldır diye açıklama yapmayacağız.

Önce Youtube kanalımızdan Koh Samet Adası videomuzu izlemeniz buradan abone olmanız ve sonra makaleyi okumaya devam etmeniz tavsiye olunur 😉

Ulusal Park statüsü olarak kabul edilmiş adanın her yeri yemyeşil ve tertemiz havaya sahip. Koh Samet adası ulusal park statüsünde olduğu için adaya girişte kişi başı 20 THB ücret alınmaktadır!

T şeklindeki ada kuzeyden güneye 7 km uzunluğa, batıdan doğuya 4 km genişliğe sahiptir. Dolayısıyla bu rakamlar adanın ne kadar ufak olduğunun göstergesidir. Motosiklet kiralamak adayı keşfetmenin en iyi yolu olduğundan tüm kumsalları tek tek gezip, manzara noktasında mola verebilir, adanın en uç noktasına gidebilirsiniz.

Koh Samet adası Bangkok’a çok yakın olduğundan haftasonları buraya fazlasıyla ziyaretçi gelmekte haliyle ada ufak olduğundan kalabalık olmaktadır. Belki dikkate almak isteyenler olursa haftasonu yerine gezilerini haftaiçine organize edebilirler. Koh Samet turistler ve Thai’liler için popüler bir adadır. Ada’da 14 kumsal ve 1 koy bulunuyor olması ziyaretçileri memnun etmektedir.

Ada’nın en güzel ve en beğendiğimiz kumsalı Ao Wai’dir. Kumsal’da bir resort de olduğundan restaurantından da faydalabilirsiniz. En popüler ve kalabalık olanı ise Had Sai Kaeo kumsalıdır. Ama denize girmekten keyif alınmayacak bir kumsal olduğundan önermiyoruz. Had Sai Kaeo kumsalı Ao Wai’de tüm gününüzü geçirdikten sonra akşam kumsalda yemek yemek için tercih edilebilir.

Ada’da 3 adet ATM bulunmaktadır. Bu nedenle para çekme konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Bir tanesi adaya varılan Nadan iskelesinin orda diğer 2’si ise Had Sai Kaeo kumsalının girişinde.

Koh Samet Adasındaki Kumsallar

• Hat Sai Kaew
• Ao Hin Hok
• Ao Phai
• Ao Phutsa
• Ao Thapthim
• Ao Nuan
• Ao Cho
• Ao Vongdeuan
• Ao Thian
• Ao Wai
• Ao Kiew Nanok
• Ao Prao
• Ao Noina

Koh Samet Adasında Gece Hayatı

Koh Samet adasından gece hayatı beklentiniz olmasın Nadan iskelesi ile Had Sai Kaeo kumsalı arasındaki cadde boyunca bir kaç cafe-bar bulunmakla birlikte Had Sai Kaeo kumsalındaki barlar ise gece müziğin sesini kısmaktadır. Aslında Had Sai Kaeo kumsalındaki bar’lar adı üzerinde bar. Oynama zıplama yok yüksek sesli müzik eşliğinde insanların kumsallar üzerindeki minderlere oturup içkisini yudumladıkları tarzda yerler.

Koh Samet Adasında Konaklama

Adanın en popüler kumsalı Had Sai Kaeo’dur. Adanın kuzeyinde ve en uzun kumsal olan Had Sai Kaeo’de kumsal boyunca restaurant, cafe, otel bulunuyor. Nadan iskelesinden Had Sai Kaeo kumsalı yürüyerek yalnızca 10 dakika olduğundan bu bölgede ucuza konaklayıp kumsala renkli ve sağlı-sollu dükkanlar olan caddeden yürüp kolayca varabilirsiniz.

Had Sai Kaeo kumsalında da yine kumsal üzerinde bungalow otellerde daha pahalıya kalmak sizin tercihiniz.

Gezgin Çift’in önerisi ise kesinlikle adanın en güzel kumsalı olan Ao Wai’de konaklamanız yönündedir.

Bu iki kumsal dışındaki diğer kumsalların hepsinde otel, bungalow, guesthouse bulunmuyor değil. Hostel, guesthouse ve bungalowların geceliği 600 THB’den başlamaktadır.

Koh Samet Adasında Ulaşım

Adanın her noktasına giden arkası açık kamyonet minibüsler ile gideceğiniz kumsala rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Minibüs beklemek, indi-bindi yapmak istemeyenler ise günlüğü 250 THB’e (2 litre benzin dahil) motosiklet kiralayıp adanın her noktasını keyfine göre gezebilirler.

Koh Samet Adası İçin En İyi Dönem

Adanın en serin dönemi Kasım ve Şubat ayları arasıdır. Mart ve Ekim ayları ise düşük sezonunu yaşamaktadır. Düşük sezonda otel fiyatları Tayland’ın her yerinde olduğu gibi Koh Samet adasında da daha uygundur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Khao Sok Milli Parkı Gezilecek Yerler

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok...

Railay Kumsalı – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es...

Koh Phangan Adası – Güncel 2023

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı...