Tayland gezi rotamızda Koh Samet ve Koh Chang adasından sonra sırada Koh Kood adası var. Tayland’ın en güzel, en bakir, denizi en güzel adası Koh Kood bizleri en çok etkileyen yer oldu. Koh Kood adasında konaklama, Koh Kood adasında yeme-içme, Koh Kood adasında gezilecek yerler, Koh Kood adasına ulaşım hakkında tüm bilgiler, detaylar makalemizde!

İsterseniz tüm bunlara geçmeden önce Youtube kanalımızdan Koh Kooh Adası videomuzu izleyin ve kanalımıza abone olmayı unutmayın 🙂 Sonrasında makaleyi okumak daha keyifli olacaktır.

Koh Kood adası Koh Chang takımadaları içinde 2.büyük olanı aynı zamanda Tayland’ın da 4.büyük adasıdır. Trat şehrinden 80 km uzaklıkta yer alan ada anakaraya en uzak noktada olan adadır. Ada dağlık ve bir %70’i yağmur ormanları ile örtülü olduğundan coğrafi yapı olarak aynı Koh Chang adası gibidir. Adanın en yüksek tepesi 315 metre yüksekliği ile adasının güneybatısındaki Khao Phaentee tepesidir.

Koh Kood Adası Tayland Gezi

Ada büyüleyici güzelliği, kristal berraklıktaki denizi, el değmemiş kumsalları, müthiş şelalaleri ile kusursuz güzellikleri bir arada barındırmaktadır. Tam bir balayı adası olarak nitelendirdiğimiz ada kesinlikle çoluk çocuksuz gelinip çiftlerin keyif süreceği bir adadır.

Koh Kood’da Yapılacak Aktiviteler

Koh Kood Adası Tayland Gezi

Ao Kluay : Gün doğumunu izleyebileceğiniz muazzam güzellikte bir yerdir.

Haad Ta Tin : Adanın kuzeydoğusunda Koh Kood Sai Kao Resort’un bulunduğu yerde coconut ağaçları gölgesinde un gibi kuma sahip mükemmel bir kumsaldır.

Ao Klong Yai Ki : Captain Hook Resort’un bulunduğu bölgedir. Geniş ve bembeyaz kumsalı olan bölgede denize girmenizi tavsiye ediyoruz.

Ao Taphao : Adanın batısında yer alan adanın en güzel kumsallarından biridir.

Klong Yai Ki Waterfall : Captain Hook Resort’ten botlar ile ulaşım sağlanabilen adanın en ufak şelalesidir.

Klong Chao Waterfall : Adanın görülmesi gereken en güzel yeri Klong Chao Şelalesidir. Koh Kood adasında konaklamıyorsanız Koh Chang ve Koh Mak’tan da tur firmaları ile şaleleyi ziyaret edebilirsiniz. Şelale her ne kadar yüksekten akmasa da oluşturduğu doğal havuz ve yemyeşil bitki örtüsü ile etrafının sarılı olması burada keyifli vakit geçirmeniz için çok çarpıcı bir yer. Park noktasından sonra şelalaye ulaşmak için 800 metre patika yolda yürümek gerekiyor. Giriş ücreti alınmamaktadır!

Klong Yai Kee Şelalesi : Thai adı ile Nam Tok Khlong Yai Ki olarak bilinen şelale Klong Chao Şelalesinden daha ufaktır. Denizden kendinizi kısa bir süre de olsa alıkoyup burada yüzüp, doğanın içinde rahatlamanın keyfini sürmelisiniz. Ağustos ile Ocak arası ziyaret edilmesi gereken en iyi dönemdir.

Koh Kood Adası Kumsalları

Koh Kood Adası Tayland Gezi

Klong Chao Kumsalı

Koh Kood Adası Tayland Gezi

Bang Bao Koyu

Klong Chao Beach/Hat Khlong Chao : Adanın merkezinde ve en popüler olan kumsalıdır. 800 metre uzunluğu bulunan kumsalda market ve buna benzer dükkan bulunmamaktadır. Berrak sularda ve bembeyaz yumuşacık kumlarda deniz ve güneşin tadını çıkarmanız için ideal bir kumsaldır. Kumsal 4 tane lüks resort’e ev sahipliği yapıyor. Bunlar; Wendy The Pool Resort, TinkerBell Privacy Resort, High Season Resort ve Peter Pan Resort’tur. Koh Kood adasının merkezi olan Ban Klong Chao bölgesine kumsaldan 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burada ucuza yemek yiyebileceğiniz gibi uyguna konaklama imkanı da bulabilirsiniz.

Ao Bang Bao/Haad Bang Bao : Adanın en bilinen bölgesidir. Siam Beach Resort önünden denize girebilirsiniz. Snorkel için en iyi bölge olduğu gibi kayalıkta olmadığından çocuklar için de tercih edilmesi gereken bir kumsaldır.

Takian Beach/Haad Takean : Adanın güneybatısında 1200 metreden fazla uzunluğa sahip kumsalın batı tarafı kayalık merkeze doğru uzanan tarafı ise 750 metre uzunluğu ile Koh Kood adasında girdiğimiz en güzel denizdi

Koh Kood Adası Tayland Gezi

Ao Noi Beach/Hat Aow Noi : 200 metre uzunluğa sahip cennetten bir parça gibidir bu kumsal.

Ao Tapao Beach : Koh Kood adasının en uzun kumsallarından biridir. 1 km’den fazla uzunluğa sahip bembeyaz kumsalı ve masmavi denizi olan bölge Sapan Namleuk iskelesi ile aynı yerdedir.

Ao Ngam Kho : Ngamkho koyu adanın batı kıyı şeridinde yer olan ve kesinlikle gidip görülmesi hatta denize girilmesi gereken bir koydur.

Ao Khlong Hin : Adanın diğer kumsalları gibi Ao Khlong Hin’de farksız değildir. En az diğer kumsallar kadar güzel ve denize girilesi bir yerdir.

Ao Yark/Hat Ao Jak : 500 metre uzun kumsal boyunca sadece 1 tane Resort bulunmaktadır.

Sai Daeng Beach/Haad Sai Deng : Çocuk sahibi ailelerin tercih edebileceği en ideal kumsallardan biridir. 160 metre uzun kumsal boyunca taş ve kayalık yerine mükemmel bir kum ve deniz vardır.

Ao Prao Beach or Haad Ao Phrao : Yaklaşık 1 km uzunluğu ile adanın en uzun ve en güzel kumsalı olan Ao Prao 5 tane otel’e ev sahipliği yapmaktadır. Balıkçı kasabasına ve Ao Yai manzara noktasına yakınlığı ile kesinlikle vakit geçirilmesi gereken bir bölgedir.

Koh Kood Adası Tayland Gezi

Koh Kood Adasına Gitmek İçin En İyi Dönem

Haziran ve Ekim ayları yağışlı sezonun görüldüğü Koh Kood adası yine de hangi dönemi olursa olsun yılın her ayı gidilmesi gereken bir adadır. Yağışlı sezon demek ne de olsa her gün yağmur yağıyor anlamına gelmiyor. Ama şunun şurasında tatile çıktım yağış görmek istemiyorum derseniz bu aylar dışında gitmeniz tavsiye olunur.

Koh Kood Adasında Yeme-İçme

Ada birbirinden güzel koylar ve koylara konumlandırılmış mutheşem Resort’ler ile çevrelenmiştir. Dolayısıyla Phuket, Koh Samui ve diğer bilinen adalardaki gibi çarşısı, pazarı, kalabalık sokakları bulunmamaktadır. Genelde yemeğinizi konaklama yaptığınız otelde veya çevre otellerde ya da bazı kumsallarda bulabileceğiniz restaurantlarda yapabilirsiniz.

Koh Kood Adasına Ulaşım

Koh Kood adasına ulaşım için en hızlı ve konforlu olan yol muhakkak uçak oluyor. Bangkok Airways ile 1 saat uçak yolculuğu ile Trat’a varılıyor. Saatleri 08:30, 12:15 ve 17:00’dir. Havalimanından taksi ile Laem Sok iskelesine gidip buradan 1 saat yolculuk ile 500 THB ödeyerek Koh Kood adasına varılabilir.

Koh Chang veya Koh Mak adasından ise Koh Kood’a speedboatlar ile yine çok kolay ulaşım sağlanabilir. Koh Chang adasından ulaşım ücreti 800 THB (pazarlık sonucu aldığımız ücret), Koh Mak adasından ise 300 THB’dir.

Bangkok’tan gelecek olanlar tur acentalarından 850 THB’e kombine bilet alıp önce otobüs ile Trat’a buradan da feribot ile Koh Kood adasına yaklaşık 9 saatte varılabilir.

Ya da gitmeden önce 12Go.Asia sayfasından güvenli bir şekilde biletlerinizi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here