Koh Chang Adası Tayland Gezi

Tayland gezi rotasına mutlaka eklenmesi gereken bir ada kesinlikle Koh Chang adası olmalıdır. Koh Chang adasında görülecek yerler, Koh Chang adasında konaklama, Koh Chang adasında yeme içme, Koh Chang adası kumsalları ve daha bir çok bilgi sizlerle.

Tayland’ın en güzel adalarından biri olan Koh Chang diğer deyişiyle Ko Chang adası Koh Samet adasından sonraki 2.durağımızdı.

Youtube kanalımızdan Koh Chang Adası videomuzu izleyip buradan abone olmayı unutmayın.

Koh Chang Adası İklimi

Güneydoğu Tayland’ın yalnızca 2 sezonu bulunuyor. Kuru sezon Kasım-Mayıs ayları arası, yağışlı sezon ise Haziran-Ekim ayları arasıdır. Kasım ve Aralık aylarında en serin dönemini yaşan bölgede maksimum sıcaklık 30 derecedir. Yağışlı dönemde bol bol yağış ile karşılaşmanız gün içinde güneş görmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Adanın en kalabalık olduğu dönem ise Aralık-Nisan ayları arasıdır.

İşte o yağışlı günlerin birinde halimiz

Koh Chang Adası Tayland Gezi

Sağlık-Hastane

Sağlık muhakkak herkes için çok önemlidir. Yaşadığımız yerde nasıl ki yaşadığımız en ufak sorunda gideceğimiz hastaneyi biliyorsak gezdiğimiz ülkede de başımıza ne geleceğini bilmediğimiz için gittiğimiz yerde hastane var mı yok mu bunu araştırmamış önlem almak açısından gereklidir.

Tayland gezinize çıkmadan önce mutlaka yurtdışı sağlık sigortasını yaptırın. Olur olmadık yere ufak bir ihmalsizlik sizi hastane kapısına götürebilir. Ufacık bir pansumana 100’lerce TL ödememek adına ihmal etmeyin deriz!

Bangkok Hospital Group’un bir parçası olan Koh Chang International Clinic (039-551-555) White Sand Beach’de yer alıyor ve 24 saat hizmete açıktır. Bunun haricinde adanın güneyinde Bang Bao’da, Klong Son’da, Kai Bae’de ve Klong Prao’da ufak klinikler bulunmaktadır.

Banka

Koh Chang adasının bir çok bölgesinde rahatlıkla ATM bulabilirsiniz. ATM dışında banka ve döviz büroları adanın en meşhur bölgesi olan White Sand Beach’tedir. Banka ve döviz bürosu dışında paranızı otellerde daha düşük oranlarda bozdurabileceğinizi de hatırlatırız. Kredi kartı bir çok yerde hatta hemen hemen her yerde kabul edilmektedir. Ancak kredi kartı kullanmanız halinde % 3 komisyon ödeyeceğinizi bilmelisiniz.

Koh Chang Adasında Yapılacak Aktiviteler

DALIŞ : Dalış konusunda hızlı bir şekilde ilerleme gösteren Koh Chang adası dalgıçlara ada çevresinde çok özel dalış noktaları sunmaktadır. Yıl içerisinde en iyi dalış dönemi Ekim ayında başlayıp Mayıs sonuna kadar devam etmektedir.

Adada yer alan dalış merkezleri sizlere tüm dalış ekipmanlarını eksiksiz sağlamaktadır. Profesyonel ve güvenilir bir dalış yapacağınızdan şüpheniz olmasın. Koh Chang ve çevresinde yapacağınız dalış sayesinde 5-25 metre arası derinlikte muazzam resifler görebileceğiniz gibi tropikal denizaltı yaşamına da şahit olacaksınız.

2015 yılı dalış fiyatları :

Koh Chang 3 tekne dalışı-full gün öğle yemeği dahil : 5.500 THB
Koh Rang ve Koh Mak adalarında 2 tekne dalışı-full gün : 3.500 THB

YÜZME : Eğer Koh Chang adasında yüksek sezonda gidecekseniz adanın tüm kumsalları denize girmek için yeterince uygundur. Düşük sezonda gel-git çok kuvvetli olduğundan tedbirli olmanız, akıntının çok hissedildiği zamanlarda ise denize girmemeniz tavsiye olunur.

TEKNE TURU : Tayland adalarının olmazsa olmazı günübirlik tekne turlarıdır. Ve emin olun bu tekne turlarının hepsi de birbirinden güzeldir. Koh Chang adasında da günübirlik tekne turlarına katılıp yakınındaki Koh Mak, Koh Wai ve Koh Kood adalarına gidebilirsiniz.

Topluca tekne turu yapmak tarzınız değilse Sea Adventures’un 13 mt uzunluğundaki katamaranı ile günbatımında güzel bir akşam yemeği yiyebilir, grup olarak gittiyseniz parti düzenleyebilirsiniz. Ya da Moley Resort’ten FTM (Floating Motorized Table) kiralayıp Klong Prao nehri üzerinde yemyeşil manzara içinde ayaklarınız suda tüm düşüncelerden arınmış bir halde kendi doğa içinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Koh Mak Adası

Koh Chang Adası Tayland Gezi

MUAY THAI : Koh Chang adasının nihayet sahip olduğu Thai Boksu merkezi Bailan kumsalındadır. Thai boksuna meraklı olupta adada yalnızca bir kaç gününü geçirecek olanlar en azından 1 gün burada ders almalı. Kurslar 1 hafta ila 2 ay arasında değişmektedir.

MOTOSİKLET : Koh Chang adası Tayland’ın 2.büyük adasıdır. Bu da şu demek oluyor ada ne bisiklet ile ne de yürüyerek keşfedilemez. Keşfetmek için en iyi alternatif motosiklet kiralamaktır. Günlüğü 200 THB’den başlayan fiyatlarla motor kiralayabilirsiniz. Kiralayacağınız motora benzini yol kenarındaki şişe şişe satılan benzinler yerine benzin istasyonlarından almanızı tavsiye ederiz.

Motor kullanırken mutalaka kask takılmalı ve Koh Chang adası çok virajlı yollara sahip olduğu için hız yapmamalısınız. Ondan bundan sürekli kazaların olduğunu duyuyorduk gözümüzle pek çok kişinin kaza yaptığına şahit olduk!

VAHŞİ YAŞAM : Koh Chang adasının coğrafi yapısının büyük bir bölümü yağmur ormanlarından meydana gelmektedir. Ada ulusal park statüsünü 1982 yılında kaznamıştır. Ormanları ile vahşi yaşamı içinde barındırmakta olan Koh Chang adası 29 farklı çeşit memeli türüne, japon makakına, havlar gibi ses çıkaran geyik türüne(barking deer), yabani domuza, ufak asya kuyruksüreni olan Herpestes javanicus’a, gümüş rengi yaprak maymununa (silvered langur) ve 42 çeşit amfibi ve sürüngene aynı zamanda 72 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Timsah ve yılan şovu için adanın doğu kıyısındaki Hat Kai Mook’a gidebilirsiniz.

ŞELALELER : Adada ziyaret edilebilecek 4 adet şelale bulunmaktadır. Adanın güneybatısında Salak Phet bölgesinin yakınındakiler; Klong Neung (giriş ücreti 40 THB), ve Khiri Phet şelaleleri, Klong Prao yakınındaki Klong Plu şelalesi (giriş ücreti 200 THB), Don Mai köyü yakınındaki Than Mayom şelalesidir.

FİL SAFARİSİ : Chang kelimesinin Thai dilindeki anlamı fil demektir. Yani adanın fil’e benzemesi gibi saçma bilgilere kulak asmayınız Zaten haritaya bakınca da alakasız olduğu çok açıktır.

Fil adasına gelipte Fil Safarisi yapılmaz mı!

Tur şirketleri ile safariye çıkabileceğiniz gibi kiraladığınız motor ile adanın içine girdikçe fil parklarının tabelalarını göreceksiniz. Kendiniz gitmeniz halinde tur firmasına nazaran daha düşük ücret ödersiniz. Ama yön bulmada, motor kullanmada sıkıntı çekenler en iyisi tur firmasını tercih etsin hem otelden pick-up servis hizmetleri de var;

Koh Chang Adası Kumsalları

Koh Chang Adası Tayland Gezi

White Sand Beach : 3 km uzunluğundaki kumsal Koh Chang adasının ziyaretçilere ilk konaklama imkanı sunan kumsalı olmuş dolayısıyla en popüler ve bilinen kumsalı. Önceleri bambudan yapılmış barınaklarda konaklama sağlanırken ada zaman geçtikçe ilerlemiş ve şimdilerde kumsal boyunca restaurantlar, oteller, cafeler, barlar turistlere hizmet vermektedir.

Koh Chang adası ulusal park statüsünde olduğundan adada ağaç boyunu geçecek yapı yapılması yasaktır. White Sand Beach’te bunu çok kolay anlayabilirsiniz. Gözünüzün görebildiği her yer yemyeşil, bozulmamış bitki örtüsü ile kaplı.

Chai Chet Beach : Bir uzun kumsal 2 isim? Chai Chet ve Klong Prao kumsallarını Klong Prao nehri ayırdığı için kumsalın 2 ismi vardır. Kumsalın kuzeyi Chai Chet güneyi ise Klong Prao’dur. Chai Chet biraz kayalık olduğu için denize girmekten çok manzara (gün batımı) için mutlaka gidilmesi gereken bir kumsaldır. Klong Prao şelelesinin nehre akan sularının deniz ile birleştiği bu kumsal kalabalıktan uzakta sessiz sakin vakit geçirmek isteyenlerin adresidir.

Klong Prao Beach : Chai Chet kumsalının devamı olan Klong Prao kumsalı daha çok lüks ve bambu otellere ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Kumsalı geniş ve denizi oldukça berrak ve dalgasız olduğu için adanın en güzel plajlarından biridir.

Kai Bae Beach : Klong Prao kumsalının doğusunun uzandığı 1 km uzunluğunda sessiz, kıpırdamayan denizi olan bir kumsaldır. Kumsalın ufak ufak adalardan oluşan oldukça güzel bir manzarası vardır. Bu adalar hem kano ile keşfedilmek için ideal hem de Kai Bae kumsalında ufak adaların ardından batan güneşi izlemek oldukça keyiflidir.

Lonely Beach : Kai Bae’den sonraki kumsal Lonely Beach’tir. Lonely kumsalın ingilizce ismi orjinal ismi ise Hat Ta Nam’dır. Daha çok backpacker yani sırtçantalılar konaklama için tercih ettiği kumsaldır. Kilometre uzunluğu dahi bulunmayan kumsal dağların denize uzandığı yemyeşil manzarası ile gidilmesi gereken bir yerdir.

Bailan Beach : Her bütçeye uygun otel şeçeneği olan Bailan kumsalı aslında tam da sessizliğe hayran olanların tercih etmesi gereken bir yerdir.Kumsalı çok uzun olmasa da koy içinde bulunması, denizin renginin yeşile çalmasını sağlayan ağaç yeşilliklerinin denize vuran ışıktısı içinde Koh Chang adasında denize girmekten en keyif aldığımız kumsaldı.

Bang Bao Beach : Her ne kadar adı kumsal olarak geçse de Bang Bao aslında bir balıkçı kasabasıdır. Deniz üzerine kurulmuş kasabadaçoçok otantik otellerde konaklayabilir, bu bölgeden kalkan tekne turlarına katılabilir, balıkçı kasabası olduğundan balık restaurantlarının yoğun olduğu bölgede balık yiyebilir ya da çarşısında alışveriş yapabilirsiniz.

Wai Check Beach : Koh Chang adasının güney kıyısında yer alan kumsala karadan ulaşım bulunmayıp yalnızca tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır.
Long Beach : Adanın en güneyinde ve en uzağındaki kumsaldır. Kumsalda sadece bir tane backpackerler için bambu otel bulunuyor.

Klong Son Beach : Koh Chang feribot iskelesine en yakın kumsaldır. Adanın en büyük oteli Siam Royal View bu kumsalda bulunmaktadır. Eğer bu kumsalda bulunan bir otelde konaklama yapmayacaksanız gününüzü burada geçirmenizi tavsiye etmiyoruz.

Bailan Beach – Mercure Hotel

Koh Chang Adası Tayland Gezi

Koh Chang Adasında Yeme İçme

Koh Chang adası Tayland’ın yeme-içme bakımından en ucuz adası diyebiliriz. Her bütçeye uygun yemek yenecek restaurant, sokak satıcısını çok rahatlıkla bulabileceğiniz adada size önerimiz kesinlikle yemeğinizi sokak satıcılarından yemeniz olacak. White Sand Beach’in hemen arka caddesine kurulan sokak satıcılarından 40 THB’den 120 THB’e kadar istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz. Hem lezzetli hem de fiyatlar cep yakmıyor. Restaurant’ta yiyeceğiniz balığın aynısını burada 4’te 1 fiyatına yiyebilirsiniz. Yemek namına aradığınız herşeyi bu tezgahlarda bulmanız mümkün: Sushi, tavuk dürüm, çeşit çeşit ızgara balık, kızartılmış balık topları, ızgara karides, noodle ve daha aklımıza gelmeyenler……Bu arada Tayland gezimiz boyunca en ucuz shake’imizi burada içtik. Tanesi 30 THB

Tayland’dasınız bol bol meyve tüketmeyi unutmayın!

Koh Chang Adası Tayland Gezi

Koh Chang Adasında Konaklama

Koh Chang adasında konaklamayı tercih ettiğimiz kumsal Kae Bae kumsalı ve tam da bu kumsal üzerinde bulunan Chang Park Resort and Spa oteliydi. Otel hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayınız.

Koh Chang Adası Ulaşım

Koh Chang adasına ulaşım ile ilgili çok detaylı hazırlamış olduğumuz Koh Chang adasına nasıl gidilir makalemizi buraya tıklayarak ulaşıp okuyabilirsiniz.

Koh Chang’a ulaşım biletlerinizi 12Go.Asia sayfasından satın alabilirsiniz.

More from the blog

KHAO SOK MİLLİ PARKI GEZİLECEK YERLER

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok nerededir, nasıl gidilir, Khao Sok Milli Parkında gezilecek yerler hakkındaki tüm bildiklerimizi sizinle paylaşma zamanı....

RAİLAY KUMSALI – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es geçiliyor. Tayland'ın göz bebeği yerlerden biri Railay Kumsalı. Ya da gidilmiş olsa bile Railay kumsalı...

KOH PHANGAN ADASI – 2024 Full Gezilecek Yerler

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon Party ve Koh Phangan'ın müthiş huzurlu kumsalları hakkında daha önce yazı yazmadığımız için şimdiden affınıza...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı itiraf etmeliyiz.  Özellikle Chiang Mai fil dışkısı parkı diye bir yer olduğundan haberimiz dahi yoktu....