Hamile misin? Öyleyse tebrik ederiz.

Hamile olup da yerinde duramayanlardan mısınız? Öyleyse bu yazımız tam size göre.

Bu yazımız hamileyken tatile nereye gideceğim sorusunu soranlara gelsin. Öncelikle bir bebek geleceği için tebrik ederiz. Bugüne kadar önce bekar halimizle arkadaş arkadaşa yada tek başımıza sonra evlenip eşimizle ve en nihayetinde ailemize gelen üyeler ile tatillerimiz devam eder. Ama en güzeli bebek yoldayken çıkacağınız tatildir. Çünkü bu sizin en rahat ve en huzurlu tatilinizin sonuncusudur   Şimdi bazılarınız hemen buna karşı çıkacaktır. Ama ne derseniz diyin arkadaş çocuklu ailelerin tatilde yaşadıkları ortada. Evet çocuğunuzla ailecek yapacağınız tatilde muhakkak bambaşkadır ama ne yazık ki çocuksuz tatilin yerini tutmuyor!

Asıl sorun kadınların hamileyken tatile nasıl gideceğim endişesine kapılmasıdır. Kolay değil vücutta bir ağırlık var! Tanıdığınız vücudunuz, bünyeniz bu süreç içerisinde değişmektedir. Dolayısıyla hamileyken tatilde aksi bir durum ile karşılaşır mıyım diye düşüncesi aklımızdan çıkmaz.

– Öncelikle ilk yapmanız gereken doktorunuza danışıp hamileliğin hangi döneminde tatile/seyahate çıkacaksanız bildirip bir sakıncası olup olmadığını öğrenmelisiniz.

-32.haftanıza yakın bir dönemde tatile çıkacaksanız uçacağınız havayolu firması ile irtibata geçip durumu bildirmeli, doktor raporu isteyip istemediklerine dair uçuş politikasını öğrenmelisiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra sıra geliyor tatile çıkacağınız destinasyonu belirlemeye. Doğumdan sonra uykusuz ve bunun yarattığı yorgun günler sizi beklediği için öncesinde rahatlamak, dinlenmek, doğa içinde huzurlu tatil için destinasyonunuz kültür turu yerine egzotik tatil yerleri olmalı. Hem böyle bir destinasyon seçtiğiniz takdirde denize girip ağırlaşan vücudunuzu rahatlatıp rahatlıkla spor yapmış olursunuz, masaj yaptırıp güneşin sizden aldığı enerjiyi bu sayede tekrar kazanmış olursunuz, doğa yürüyüşleri ve yoga yapabilirsiniz.

Destinasyonlar

– Türkiye içinde tatil amaçlıyorsanız ege ve akdeniz koylarında ki butik oteller

– Yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız Uzakdoğu adaları, Karayipler, Hawai, Bahamalar, Maldivler, Como gölü, Kıbrıs en güzel seçenekler arasındadır.

Peki tatiliniz boyunca nelere dikkat etmelisiniz?

– Tatiliniz boyunca günde 5-6 saatten fazla gezmeyin

– Bol bol su tüketin ve taze sebze meyve yemeye özen gösterin

– Gebelik sürecinde sürekli tuvaletinizin geleceğiniz unutmayın

– Rahat ayakkabı ve ince kıyafetler giyin

– Böcek ısırmalarına karşı kendinizi koruyun

– Güneşte 1’er saat aralıklarda durun ve yüksek faktörlü koruyucular sürün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here