Halong Körfezi Vietnam

Vietnam Gezilecek YerlerHalong Körfezi Vietnam

Vietnam turumuzun planları yapıldı yapılmasına ama Vietnam’da gezilecek yerler listesini çıkarırken inanın çok zorlandık. Madem Vietnam’ın gözbebeği olarak Halong Körfezi gösteriliyor biz de eksik kalmayalım deyip Vietnam’a iner inmez ilk rota olarak yönümüzü Halong Körfezine çevirdik. Vietnam’dan gelip de Halong körfezini görmeden dönen bir allahın kulu yoktur herhalde 🙂 Vietnam’ın başkenti Hanoi havalimanına iner inmez vakit kaybetmeden Halong’a geçip, burada konakladıktan sonra ertesi gün full Halong körfezini gezelim diye plan yaptık. Aslını söylemek gerekirse bizim buraya tek geliş amacımız Halong körfezini ayaklarımızın altına alabileceğimiz Bai Tho dağına çıkmaktı. Bu konulara girmeden önce ana başlıklar halinde önce Halong Körfezini anlatalım.

1553 km2 alan üzerine yayılı Halong körfezinde 1969 tane ada vardır. 1994 yılında Unesco Miras listesine girmeye hak kazanan Halong “Ejderha Körfezi” olarak da bilinir. Vietnam’ın kuzeyinde, Çin sınırına çok yakın konumda olan Halong inanılmaz güzel doğası ve manzarasıyla ziyaret eden herkesi kendine hayran bıraktığı yetmişyormuş gibi binlerce adacığın dağınık şekilde su üzerine yayılmış haliyle hayatınızdaki en güzel görüntülerden biri olarak hafızanıza kazınır. 

Oluşum hikayesine bakarsak bilim insanlarının açıklamasına göre 500 milyon yıl önce erozon sonucu kayalar bu şekillere bürünmüş ve ortaya çıkmıştır.

Halong Körfezine Gitmek İçin En İyi Mevsim

Halong’un en kurak yani yağışsız olduğu dönem Eylül ayından Mayıs ayına kadar olan dönemdir. Bu süre zarfında bölge az yağış aldığından güneş ışığına ve sıcağa maruz kalmazsınız. Bahsettiğimiz dönem içinde en popüler yani en peak season Ocak ayıdır.

Biz Ocak ayında Halong körfezinde bulunduk. Çok iyi dönem olduğu söylendiği için bu dönemde gitmeye karar verdik. Ama ne kadar yanıldığımızı oraya gidince anladık. Evet söylendiği gibi kuru ve serin dönem. Ancak hava çok soğuk ve bulutlu-sisli olduğu için bu dönemde Halong körfezi turu satın almak çok mantıklı değil. Bahsettiğimiz hava şartlarında Halong’u gezmek çok keyif vermeyecektir.

Sıcak ve nemli dönem ise Nisan’dan Eylül’e kadar olan dönemdir. Bu dönemi de tavsiye etmeyiz. Çünkü sıcak döneme geçildiği için çok nem olur. Bu sebepten gezdiğinizden bir şey anlamazsınız.

Bizim size önereceğimiz en iyi dönem kuru sezonla sıcak sezonun birleştiği dönemdir. Yani Nisan – Mayıs aylarıdır. Özellikle Mayıs ayından sonra havanın çok açık olduğunu unutmayın. Kış, kıyametin yaşandığı havanın sis içinde olduğu bir günde inanın Halong körfezi içinde adacıkları gezerken keyif alamazsınız.

Halong Körfezine Nasıl Gidilir?

Vietnam’ın kuzeyinde Quang Ninh bölgesinde bulunan Halong körfezi Hanoi’den yaklaşık 160 km uzaklıktadır. İster otobüsle, lüks vanlarla, taksiyle isterseniz de trenle Halong’a varabilirsiniz.

Otobüsle Hanoi’den Halong Körfezi

Otobüsle gelecekseniz eğer otobüs şöförü şehrin içine kadar girdiği için otele yakın konumda bırakıyor. Otobüs derken biz minivan benzeri bir araçla gittiğimiz için belki de bu yüzden inceden özel bir hizmet olabilir 🙂 Büyük otobüslerin şehir içine girmiyor. Halong’un biraz dışında bulunan Bến xe Bãi Cháy otobüs terminalinde indiriyorlar. Buradan sonra otelinize gitmek için en iyi yol Grab uygulamasıyla taksi çağırmaktır. Vietnam’da grab çok işinize yarayacağı için gitmeden indirmenizi tavsiye ederiz. Eğer Hanoi – Halong arası otobüsünüzü online alacaksanız, tavsiye ettiğimiz site BaoLau‘dur. Bu site sayesinde gitmek istediğiniz yeri ve tarihi yazdıktan sonra kalkış noktası ve varış noktasının neresi olacağını detaylar kısmında görebilirsiniz.

Ücret :  Tek yön 6 USD’den başlamayıp otobüsüne göre 23 USD’e kadar çıkmaktadır.

Süre : 305 – 4,5 saat  

Biz Phuc Xuyen isimli firmanın minivan araçlarıyla yolculuk yaptık. Buna benzer bir çok firma bulunmaktadır. Ama bunları şimdi nereden nasıl bulucaz diye soracaksınız. Siz de haklısınız. O yüzden hiç o acenta bu acenta uğraşmadan ya biletinizi online bilet satan Baolau gibi firmalardan ya da direk otobüs terminalinden almanız sizler için en kolayı olacaktır.

Minivanlar 9 ila 12 kişiliktir. Ücretleri 7-10 USD arası değişmektedir.

Eğer seyahatinizi taksiyle gerçekleştirecekseniz 80-150 USD arası bir ücrete mal olacağını da belirtmemizde fayda var.

Trenle Hanoi’den Halong Körfezi

Eğer Hanoi’den trenle Halong’a gelmeyi düşünüyorsanız son durağın Hai Phong olduğunu ve buranın Halong şehir merkezinden 40 km uzakta bulunduğunu sakın unutmayın. Hatta biz Vietnam tren hattının pdf görüntüsünü ekleyelim ki gözünüzde daha iyi canlansın. Ama en güzel yanıysa Cat Ba adasına kalkan feribot iskelesi Pha Binh’2 3 km uzaklıkta olmasıdır. Pha Binh’ten Cat Ba feribot ile 1 saat sürmekte olup feribot ücreti 12-14 USD arasındadır.

Eğer Halong körfezinde tur haricinde ayrıca Cat Ba adasına da ziyaret edecekseniz Hanoi’den trenle gelmeniz en doğrusu olacaktır. 

Hanoi’den trenin kalkış nokataları : Hanoi tren istasyonu ve Long Bien tren istasyonu

Ya da bunlarla hiç uğraşmayarak Hanoi ile Cat Ba arasında sefer yapan otobüs biletini alıp ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Halong Körfezine Turla Mı, Tek Mi Gitmelisiniz?

Halong körfezinde gezintiye çıkacaksanız ya da konaklamalı cruise yapacaksanız mutlaka tur satın almanız gerekiyor. Bunun için Hanoi’den günlük veya konaklamalı turlar satın alabilir, bu sayede Hanoi’den Halong’a transfer işinden de kurtulmuş olursunuz.

Günlük tur boyunca Halong körfezinde ziyaret edeceğiniz yerler sırasıyla : Tuan Chau adası, Halong’un güneydoğusundaki adacıklar (Chicken Rock, Dinh Huong gibi), Thien Cung mağarasıdır.

Tur paketleri için günlük ve konaklamalı turların kaç para olduğuna dair fikir vermesi için acenta bilgisini buraya bırakıyoruz. Verdiğimiz sadece örnek bir sitedir. Eğer ilk defa Vietnam’a gidecekseniz Hanoi’de konakladığınız otelden ya da sokakta adım başı bulunan acentalardan günübirlik Halong turunu 30 USD’e, 1 gece 2 günlük olanı 73 USD’e, 2 gece 3 gün olanı ise 113 USD’e satın alabilirsiniz. Verdiğimiz fiyatlar 2019 Ocak ayında alınmıştır.

Bai Tho Dağı Tırmanışı

Gelelim asıl konumuza, Halong körfezine gitme sebebimize.

Vietnam’ın en önemli cazibe merkezi şüphesiz Halong körfezidir. Bu eşsiz doğa harikasını görmek için sadece tursitler değil yerli halkta akın akın ziyaret etmektedir. Buraya gelen hemen hemen herkes bir ya da iki günlük Halong Bay cruise turlarına katılmaktadır. Lüks botlardan backpacker party botlarına kadar seçenekler olduğunu da hatırlatalım.

Eğer fazla vaktiniz yoksa ve Halong körfezinin en iyi manzarasını görmek istiyorsanız en güzel alternatif Bai Tho dağına tırmanmaktır. Gün ışığının iyi olduğu saat gündoğumundan öğlene kadardır.

Gitmeden önce araştırdık ettik, Hang Noi caddesine gitmemiz gerektiğini öğrendik. Gitmeden hakkında ne kadar video varsa izledik. O kadar heyecanlıyız ki. Çünkü Halong körfezi manzarasının en iyi noktası burası.

Fotoğraf : reisjunk.nl/vietnam/viewpoint-halong-bay/

Hanoi havalimanına iner inmaz o yol yorgunluğuna aldırış etmeden havalimanından otobüs terminaline giden otobüse binerek yol üstünde inip ana caddenin karşısına geçerek Halong’a giden minivan’a bindik. Akşam gün batmaya yakın Halong’a varmıştık. Otele yerleşir yerleşmez otel çalışanlarına da Bai Tho’u sorup es geçtiğimiz bir şey varsa diye bilgi almak istedik. Daha biz Bai Tho der demez otel çalışanının “oraya gidemezsiniz, yasak” demesiyle şokumuzu yaşadık. Sebep bundan kısa bir süre önce yangın çıktığı için girişi tamamen kapatmışlar. Biz belki çıkarız ümidiyle sabahın köründe kalkıp otelden Hang Noi caddesine doğru yola koyulduk. Binaların arasında daracık bir merdivenin olduğu ana girişi bulup merdivenleri çıkmaya başladık. Videolarda izlediğimiz için her yeri adım adım biliyoruz 🙂

Bai Tho’da olay şu; dağa çıkabilmek için burada oturanların evinin arka bahçesinden geçmek gerekiyor. Ve ulaşım için tek yol bizim bu da merdivenleri çıkıp bir evin kapısına vardığımız yer. Baktık kapı sonuna kadar açık. Kimseye ses etmeden yolu devam edip demir kapının önüne geldik. Bir de ne görelim kapı zincirlele kilitli 🙁

Hemen evin kapısına geri dönüp yukarı çıkmak istediğimizi hatta para vereceğimizi söyledik. Normalde yani eskiden ziyarete açıkken evin sahibine 10.000 VND veriliyormuş. Ama evin sahibi Nuh diyor peygamber demiyor. Omuz silkmekten başka yaptığı bir şey yok. Yalvarmak için bir evin içine girmediğimiz kaldı 🙂 Baktık bu kadınla işi çözecek gibi değiliz. Ana caddeye çıkıp bu sefer esnaftan yardım istedik. İşin en kötü yanı da kimsenin İngilizce bilmiyor oluşu. Ama herkes niye buraya geldiğimizi çok iyi biliyor. Sonunu bağlayacak olursak Bai Tho dağına tırmanamadık. Düşünsenize dünyanın bir ucuna gidiyorsunuz ve gittiğiniz ülkede en çok görmek istediğiniz yeri göremiyorsunuz. Büyük bir hayal kırıklığı ile buradan ayrıldık.

Biz burayı gerçekten çok görmek istiyorduk. Olmadı! Ama size nasıl gidildiğine kadar güzel bir video yaptık. Olur da yolunuz Halong’a düşerse bir de siz şansınızı deneyin. Hatta bizim için de bir tane fotoğraf çekmeyi unutmayın 😉

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Vietnam Yemekleri Vietnam Mutfağı

Daha Vietnam'a gitmeden Vietnam yemekleri daha doğrusu Vietnam mutfağı...

Hoi An Vietnamda Ne Yapılır

Hoi An Vietnam'da ne yapılır diye araştırdık. Ve sizler...

Hoi An Gezilecek Yerler

Vietnam'ın en şirin yeri olan Hoi An ile tanışmaya...

Hanoi Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Hanoi, Vietnam'ın en güzel şehri. Niyesine gelecek olursak, Uzak...