Gili Trawangan Adası

Gili Trawangan adası, Lombok’a bağlı Gili adalarından en büyük ve en kalabalık olanıdır. Gili Trawangan adası gezilecek yerler, restaurant önerileri, konaklama tavsiyeleri ve yapılacak aktiviteler hakkında tüm detaylı bilgi verdiğimiz yazımız karşınızda.

İlk gittiğimizde ne yalan söyleyelim hiç sevmediğimiz Gili Trawangan’a son gidişimizde resmen aşık olarak döndük. Üç gece ayırmamıza rağmen dolu dolu üç gün inanın yetmedi. Bunun en büyük nedeni adanın kendini bir kaç yıl içinde daha geliştirmiş olması.

İlk gittiğimizde kumsalın hemen hemen her yerinde demir atmış teknelerden denize girmek mümkün değildi. Küçücük ada olmasına rağmen bikiniyle sokakta dolaşılması yasaktı. Canım siz de dolaşmayın, ne gerek var sokakta bikiniyle dolaşmaya gibi eleştiri yapılacak bir yer değil. Çünkü kumsal ile cadde neredeyse iç içe geçmiş minicik tropik bir adada böyle bir kural olmasını bırakın fikri bile itici! Bir diğeri de cami’den yükselen arapça sesler. Müslüman oldukları ile günde beş vakit ezan okunmasından bahsetmiyoruz. Ezan haricinde camiden gelen sesler. Bu sistem hala devam ediyor. Bir öncekinde sebebini öğrenememiştik. Ama bu sefer öğrendik. Meğer her ezandan önce mutlaka hazırlık yapılırmış da ondan. Çok anlam verememiş olsak da bize aktarılan bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik 😉

Gili Trawangan Adası Nerededir?

Gili Trawangan adası Lombok adasına bağlıdır. Lombok ve Bali adası birbirinden ayrı yerlerdir. Her ne kadar tursitler ağırlıklı olarak Bali adasından ulaşımını sağlıyor olsa da Gili adaları Bali’ye değil Lombok’a bağlıdır. Lombok ve Bali adasında birbirinden ayrı üç Gili adasından en büyüğüdür. Bali’den 1,5 saat, Lombok’tan ise 20 dakikalık bot yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Gili Trawangan Adasına Nasıl Gidilir?

Hızlı Bot : Bali ve Lombok adasından Gili adalarına ulaşım için en çok kullanılan seçenek hızlı botlardır. Bali adasının Serangan, Sanur, Amed ve Padang Bai bölgelerinden botlar kalkmaktadır. Fakat sizlere önereceğimiz yer Sanur veya Padang Bai kalkışlı tekne bileti almanızdır. Gilibooking sayfasından Bali’den Gili Trawangan diye aratırsanız karşınıza hızlı bot firmaları ve ücretleri çıkacaktır. Zaten üç tane firma var. Bunlar Free Bird, Gili Gili Fast Boat ve Blue Water Express. Bu sayfadan veya listeledeğimiz hızlı bot firmalarından bot bileti almanız halinde ücretsiz Bali otel transferi olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Halk Feribotu : Eğer hızlı feribota onlarca dolar vermek yerine daha az maliyetli seyahat etmek istiyorsanız tavsiyemiz halk feribotuna binmenizdir. Önceden ya da online rezervasyon yapmanıza gerek yok. Bunun için Padang Bai’den her saat kalkan Lembar, Lombok feribotuna binmeniz gerekiyor. Yolculuk yaklaşık 4-5 saat arası sürüyor. Hava durumuna bağlı olarak ulaşmak bazen 6 saati de bulabiliyor!

Feribot’un net bir kalkış saati yok. Ama genel olarak her saat kalkmakta ve günün 24 saati hizmet vermektedir.

Lembar iskelesine vardıktan sonra buradan taksi veya shuttle ile Bangsal iskelesine gitmeniz gerekli. Lembar ile Bangsal arasındaki mesafe 50 km’dir.

Yolcu ücreti 46.000 IDR’dir. Güncel fiyatı gişeden öğrenebilirsiniz.

Uçakla : Uçakla Gili adalarına ulaşmak için Bali adasından Lombok’a uçmanız gerekiyor. Lombok havalimanına vardıktan sonra yaklaşık 2 saatlik araba yolculuğu ile Bangsal iskelesine varıp buradan Gili adalarından istediğinize feribot bileti alabilirsiniz.

Lombok adasına uçan iç hat firmaları : Garuda, Lion Air, Merpati 

Lombok adasına uçan dış hat firmaları : Air Asia, Silk Air, Tiger

Helikopter : Çok paranız varsa bırakın feribotu, uçağı… Atlayın helikoptere hem hızlı ulaşın hem de havanız olsun 🙂 Kişi başı 1000 usd civarı minik bir ödeme karşılığı 45 dakika’da Bali adası Benoa’dan kalkan helikopter ile Gili Trawangan adasına 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Helikopter fiyatları hakkında bilgi için AirBali sayfasına bakınız.

Gili Trawangan’da Nerede Denize Girilir ve Niye?

Gili Trawangan’da denize girmek Gili adalarına gidecek olan herkesin hayali. Ama gitmeden önce bilmeniz gereken çok önemli bir detayı hatırlatmak istiyoruz. Gili Trawangan adasının denizi yumuşak kum yapısına sahip olmayıp kırık mercanlardan oluşmakta. Bu da denize çıplak ayak girmeyi oldukça zorlaştıran bir sebep. Siz siz olun deniz ayakkabınızı yanınıza götürün.

TURTLE BEACH

Gili T’de denize girmek için en uygun yer sabah 08:00 – 13:00 arası Turtle Beach’tir. Hem denizin su seviyesi bu saatlerde yüksek oluyor hem de snorkel yapmak için de en güzel bölge.

Turtle Beach’in en büyük özelliği kumsalın neresinde olursanız olun gün içinde saat fark etmeksizin illa ki deniz kaplumbağalarını görme garantisi veriyor olmasıdır. Deniz kaplumbağalarıyla metrelerce uzaktan deği dip dibe yüzebileceğiniz bir kumsal burası.

Turtle Beach İçin Tavsiyemiz : Eğer kumsala sabah 08:00 – 10:00 arası gelirseniz insan kalabalığı olmadan kaplumbağalarla rahat rahat yüzebilirsiniz. Öğlene doğru kalabalıklaştığı için yüzmek çok keyif vermiyor. Öncesinde kaplumbağalarla çok yüzmüşlüğümüz var. Ama en keyif aldığımız yer Gili Trawangan oldu. Nedeni kaplumbağaların kaçmıyor oluşu. Sanki denizde sadece kendileri varmış gibi insanları umursamadan yemek peşindeler. Haliyle de kaplumbağalara yaklaşmak çok mümkün.

Turtle Becah için bir diğer tavsiyemiz ise şöyle : Sabah deniz seviyesinin yüksek olduğu saatler demiştik. Kaplumbağalar da daha sığ gölgelerde deniz yosunları olduğu için genelde kıyıya yemlenme peşinde. Ancak deniz bu saatlerde çok yoğun akıntıya sahip olduğundan kaplumbağa’nın yanına dalıp çıkarken akıntı insanı biraz zorluyor. Öncelikle bunu bilin istedik! Diğer bir seçenek ise öğleden sonra denizin çekildiği saatlerde deniz ayakkabılarınızı giyerek turtle beach’te biraz açılarak daha derinde deniz akıntısının olmadığı daha durgun suda kaplumbağalarla daha keyifli ve cam gibi suda yüzebilirsiniz.

Turtle Beach’in hangi noktasından denize girdiğinizin önemi yok. Mutlaka deniz kaplumbağası göreceksiniz.

SUNSET BEACH

Sunset beach adından da belli olduğu üzere aslında günbatımını izlemek için en güzel bölgedir. Gili T’daki konaklamamız boyunca her gün gün batımını Sunset Beach’te yaptık. Çok ama çook keyifli inanın. Günbatımı içn 17:45 öncesi mutlaka yerinizi alın. Çünkü güneşin batması yaklaşık 45 dakika sonra sona eriyor.

Gündüz yine sabah saatlerinde deniz seviyesi yüksek olduğu için burada denize girebilirsiniz. Öğleden sonra deniz çekildikten sonra su altındaki mercanların yüzeye çıkmasıyla denize gitmek pek mümkün olmuyor.

Sunset Beach’in özelliklerinden biri bir çok işletmenin önünde deniz içinde kurulu salıncaklarının oluşu. En havalı salıncak ve hamak The Exile işletmesinin önünde. Hadi bu kıyağımızı da unutmayın. Ama buraya sabah su seviyesi yüksekken gidin ki masmavi su üstünde daha güzel kareler çıksın ortaya 😉

SHARK POINT

Adanın kuzeybatısında bulunan yani Sunset Beach’in sonundaki kısım Shark Point olarak biliniyor. Yüzme olarak kendinize güveniyorsanız biraz açılıp köpek balıkları ile yüzebilirsiniz. Tam nokta verecek olursak Le Pirate otelinin önüdür.

Gili Trawangan En Güzel Günbatımı Noktaları

Gili Trawangan’da günü batıracaksanız şüphesiz gitmeniz gereken yer Sunset Beach olmalı. Ama Sunset beach’teki hangi mekana oturacaksınız? İşte en önemli soru bu.

>Hotel Ombak Sunset

>The Exile

>Casa Vintage Beach

>Aston Sunset Beach Resort

>Le Pirate Hotel

>Gili Trawangan Tepesi

Eğer merkezden sunset beach’e gelecekseniz yürüme olarak çok mesafe var. Ya bisiklet ya da at arabaları kullanmanız gerekiyor. At arabalarını keyfe kullanmaya karşı olduğumuzdan bizim için tek seçenek bisikletti. Ayrıca bu bölgede yolların bazı kısımları kumluk olduğundan bisikletten inip yürümeniz gerekiyor. Günbatımı için tavsiyelerimiz bunlar. Bu seçenekler bizim en beğendiğimiz yerler. Ama siz sunset beach boyunca başka gözünüze kestirdiğiniz bir yer görürseniz beğendiğiniz yere de girebilirsiniz 😉

Gili Trawangan Gece Hayatı

Yahu asıl meseleyi nasıl olmuş da yazının sonuna saklamışız 🙂 Gili T’de öyle her mekanda party yok. Her gün bir mekan party düzenliyor. Biz oradayken bir gece canlı reggae müziklerin çaldığı Sama Sama Bar’dakine bir gece de Evolution Bar’daki party’e denk geldik. Zaten gündüz ana caddede yürürken party’nin yapılacağı mekan önünde bu gece party … isimli mekanda diye afişler göreceksiniz. Çok çılgın, kalabalık party’ler değil ama ada hayatı için yine de fena sayılmazdı.

Adanın en büyük party’si full moon party’dir. 2019 yılındaki party 19 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Akşam 19:00’dan sabah 04:00’e kadar kumsalda gerçekleştirilen Koh Phangan Full Moon Party’nin benzeri ama tabi ki çok çok daha basit versiyonu 😉

Gili T’de party’lemek için bir diğer aktivite ise Pub Crawl isimli ve 2018 yılından bu yana başlatılan değişik bir gece hayatı aktivitesi. Her gece 100 kişinin aynı anda rehber eşliğinde mekandan mekana gezdiği bir eğlence şekli. Haftada sadece 3 kere düzenlenen etkinlik için kişi başı 250K IDR (250.000 Rupiah) ödeyerek katılım gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yalnız gezgin ve gençseniz ortam yapılmalık güzel bir etkinlik bizden demesi. Pub Crawl hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gili Trawangan’da Nerede Kalınır?

Bizim bizzat deneyimlediğimiz iki otelden başlamak istiyoruz.

La Cocoteraie 

Burası eğer eco lodge seviyorsanız tam sizlik bir yer. Çadır konaklaması sunan otelin çok güzel ve oldukça geniş bir restaurantı var. Bir otelde aradığımız en önemli şey ortak alanındaki rahatlık. La Cocoteriae bunu çok ince düşünmüş ve çok konforlu minder ve koltuklarla donatmış ortak alanı. Odalar çadır konaklaması olmasına rağmen balkon ve banyonun genişliği çok idealdi. Bir otel odasında bulabileceğiniz her şey hatta daha fazlası odalarda bulunuyor. En sevdiğimiz yanı da bir gün önceden kahvaltıyı odamızda mı, havuzda mı yoksa ortak alanda mı yapmak istediğimizi sormalarıydı. Tabi ki biz ne yaptık 😉

Sahibi Natalie isimli Fransız. Çok tatlı bir kadın. Hem sahibi hem çalışanları oldukça ilgiliydi. Kesinlikle listenizde olması gereken bir otel.

Gili Tree Houses 

Hemen La Cocoteraie’nın bitişiğinde yalnızca bir kaç ağaç evden oluşan bir otel. Her ağaç ev iki katlı olup hepsinin özel havuzu var. Burayı nasıl tarif etsek bilemedik şimdi. Öyle bildiğiniz ağaç ev değil öncelikle onu söyleyelim. İçine girer girmez müthiş bir mimarlık ve dekorasyonla karşı karşıya kalınca ağzımız açık kaldı. Çünkü kalmadan önce ağaç ev işte ne kadar modern olabilir ki demiştik. Yok bu öyle böyle bir ağaç ev değil. Her köşesindeki dizayn özellikle düşünülmüş. Balayı çiftleri ve aileler için konaklama tavsiyelerimiz arasında ilk sırada. Lüks bir kaçamak ile kendinizi ve sevdiğinizi şımartmak istiyorsanız Gili Tree House sizleri bekliyor.

Her iki oteldede de bisiklet ve snorkel takımları ücretsiz. Dolayısıyla bunları dışarıdan ekstra ücret ödeyerek kiralamanıza gerek yok. Gili T’nin olmazsa olmazı bu iki şeyi eğer otelleriniz temin etmiyorsa kiralamak zorundasınız. Ya da snorkel takımınızı yanınızda taşımalısınız. Bu iki otel de denizden bir kaç yüz metre geride. Daha yeşil ve sessiz bir alanda. Gili T’de illa deniz kenarında konaklama yapmanıza gerek yok. Zaten deniz kenarındaki otellerin önünden ana cadde geçtiği için konakladığım odamdan adımımı atıp kuma basayıp olayı yok. Ana caddedeki at arabası ve insan gürültüsünü çekmek yerine adanın daha iç kesimlerindeki otellerden yana kullanının şansınızı 🙂

Gili Trawangan Adasına Ne Zaman Gidilir?

Gili Trawangan’a gitmek için en iyi dönem Haziran-Temmuz-Ağustos aylarıdır. Türkiye’de yaz dönemi ile Bali – Gili Adaları ve Lombok adasının yaz dönemi aynıdır. Eğer bu tarihler arasında ziyaret edecekseniz haftanın bir kaç günü yağan yağmurdan ve adanın alt yapı sisteminin yetersiz olmasından dolayı yolların sular altında kaldığını sakın unutmayın. Biz döneminde gitmiş olmamıza rağmen bir gün denk geldiğimiz yağmur yüzünden ayak bileklerimize kadar su içinde yürüdüğümüz günü unutmayız.

Tatilinizin zehir olmasını istemiyorsanız en top döneminde belirttiğimiz aylarda Gili Trawangan adasına gitmeniz tatil keyfinizi kaçırmayacaktır.

Gili Trawangan Hakkında Genel Bilgiler

>Gili Trawangan, Bali adasına nazaran çok daha pahalı. Özellikle alışveriş yapacağınız butiklerde fiyatlar Bali adasına göre üç katı pahalı.

>Masaj konusuna değinecek olursak. Hayatımızın en kötü masajını burada yaptırdık. Muhtemelen Bali’den geleceğiniz ve geri Bali’ye döneceğiniz için Gili T’de bulunduğunuz süre boyunca masajdan uzak durun.

>Gili Meno ve Gili Air adalarına tekne turu yapacaksanız diğer turistlerin de katıldığı ada turuna çıkabilirsiniz. Ama eğer kalabalık arkadaş grubu ile tekne turuna çıkacaksanız kendinize özel tekne ayarlamanız en keyiflisi. Gili T feribot iskelesindeki ya da herhangi bir acentadan günlük tekne kirasının ücretini öğrenebilirsiniz. Biz 17 kişi için 4 saatlik tekne kirası için 2 milyon IDR ödedik.

>Gili T. ile sınırlı kalmayın. Mutlaka 2 gecenizi Gili Air ya da Gili Meno’da konaklayarak geçirin. Hem denizi daha güzel hem de daha sessiz.

>Gili Meno’da kalırsanız eğer Gili T’den kalkan günlük teknelerin Gili Meno’ya ulaşma saatinden önce yani sabah 08:00’de ya da öğleden sonra saat 14:00 itibariyle Gili Meno sualtı heykellerinde yüzmenin tadını çıkarın.

>Gili T iskelesini geçtikten sonra hemen sol taraftaki balık pazarı diğer adıyla sokak pazarında taze balık yiyin. Fiyatlar hem restaurantlara göre çok daha ucuz hem de balıklar tazecik.

Gili T hakkında bildiğimiz ve önerdiğimiz her şeyi sizler için yazdık. Umuyoruz gitmeden önce yazımız faydalı olur.

More from the blog

KOMODO ADASI GEZİLECEK YERLER – KOMODO EJDERİ

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi. Bali'ye çok yakın olması bir avantaj olmasına rağmen yolumuzu düşürüp bir türlü gitme fırsatımız olmamıştı....

Sasak Köyü Sasaklar Kimlerdir

Endonezya'nın Lombok adasına gidene kadar Sasaklar kimlerdir, Sasak köyü nerededir hiçbir bilgimiz yoktu. 2016 yılında uzun soluklu Endonezya rotamıza  Yogyakarta'dan başlayıp Bali, Nusa Adaları,...

Bali’nin En İyi Beach Clubları

Bali'nin en iyi beach clubları hangileri başlıklı yazımız ile bu sefer size Bali'de gezilecek yerlerin aksine Bali'deki hangi beach club'larda takılınız, hangisinin ortamı ve...

Nusa Lembongan’da Nerede Kalınır

Nusa Lembongan'da nerede kalınır, hangi oteller balayı çiftleri içindir gibi sorulara geçmeden önce Nusa adaları hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Nusa Lembongan, Bali'ye ait...