Gili Adaları Gezi Rehberi Lombok

Benzersiz Tropik Kaçış – Gili Adaları

Üç benzersiz mercan ada; Gili Trawangan, Gili Meno ve  Gili Air. Beyaz kumlarla örtülü sahilleri,  palmiye ağaçlarının özgürce sallandığı bu birbirinden tropik adalar adeta okyanusun parlayan ışıltılarıdır.

Lombok adasının kuzeybatısında bulunan adalar Lombok ve Bali adasına ziyaret eden turistlerin uğramadan dönmedikleri Gili adalarına her yıl dünyanın dört bir yanından on binlerce turist ziyaret etmektedirler. Dalış, şnorkel severlerin olduğu kadar bozulmamış kumsallarında şezlonguna uzanıp kafa dinleyecek olanlara da hitap etmektedir.

Gili kelime anlamıyla küçük ada demektir. Seyahat severler tarafından üç ada için Gili’s denilmektedir. Gili adaları Lombok’un en popüler adaları olmakla birlikte Güneydoğu Asya’nın da en iyi ada destinasyonu konusunda oy almıştır.

Gili Adaları

Önceleri sırtçantalılar için popüler ada olsalar da şimdilerde dalışa ve şnorkel yapmaya meraklıların, balayı çiftlerinin, sırtçantalı gezenlerin ve çocuklu ailelerin hatta her türlü ziyaretçinin beklentisine karşılık vermeye çalışmaktadır.

Her üç adada da iyi konaklama ve restaurant seçeneklerinin olduğunu bilmenizi isteriz. İnternet’ten edineceğiniz bilgilerde daha çok sırtçanlarının tercih ettiği ada olarak lanse edilse de oldukça lüks tatil yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Alışveriş
Gili Adaları

Yerel ürünler satın almak istiyorsanız Gili Trawangan seçeneği az da olsa bu imkanı sağlıyor. El yapımı değişik ürünler alabilirsiniz.  Ada’da genel olarak butik mağazalar dikkatimizi çekmeyi başardı. Oldukça şık dekore edilmiş ve tertemiz oluşları sizi kendine çekiyor 😉 Genel olarak ufak marketlerden gereksinim duyduğunuz her türlü şeyi bulabilirsiniz. Yemek konusuna gelince Gili Trawangan iskelesinin hemen karşısındaki meydana kurulan gece pazarında balığından, tavuğuna, yerel lezzetlerden tatlılarına kadar her çeşit yemeği tadabilirsiniz. Pazar içinde masalar olduğu için sipariş verdiğiniz yemeği burada yiyebilirsiniz. Ben yemeğimi öyle ayak üstü, atıştırıyormuşum gibi yiyemem zaten şunun şurası 3-5 günlüğüne tatile geldim diyenlerdenseniz adanın sahili boyunca ve iç taraflarında ara sokaklarda çok şirin dekore edilmiş restaurant ve cafelerine gidebilirsiniz.

Tavsiye : En lezzetlisi, en ilgilisi, en şirin dekore edilmişi, en canlı müziklisi Thank You Restaurant.

Gece pazarından çok daha ucuza hem de güzel hizmet altında ve canlı müzikle yemek yemek pazardaki yemek dumanları ve sıkış tıkış masalarda oturmaktan çok daha iyidir.

Aktiviteler

Gili adalarının her birinde başlıca aktivite yürüyerek gezmek. Bunun dışında bisiklet kiralamak, ata binmek, kano yapmak, yoga, cam botlarda gezmek, ada turlarına katılmak, sörf ve tabi ki olmazsa olmaz dalış en büyük aktivitelerdir.

Gili Adaları
 

Ben aktivite yerine daha çok dinlenmek için geldim diyorsanız şezlongunuza uzanıp güneşe doymak, masvavi sularda yüzmek, kıyıdan yalnızca birkaç metre açılarak şnorkel yapmak tam size göre yorucu olmayan aktivitelerdir.

Dalış : Uygun derinliği olan ve özel dalış bölgeleri ile her üç ada da dalış severler için birer cennettir. Tertemiz sularında bol çeşitliliği olan mercanlar, sualtı yaşamı, binlerce çeşit tropik balıklar sizleri karşılıyor.

Etkileyici deniz yaşamını süsleyen yeşil ve şahin gagalı kaplumbağalar, müren balıkları, iskarmoz balıkları, resif köpek balıkları ve nadiren görülebilen leopar köpekbalığı, manta vatozu ve daha fazlası dalış severlerin görmek istediklerine fazlasıyla karşılık verip, unutulmaz bir dalış deneyimi yaşatmaktadır.

Görüş uzaklığı 15-30 metre arasında olup dalış heyecanınızı hüsrana uğratmamaktadır. Deniz suyu sıcaklığı ise 23-29 derece arasındadır.

Adalardaki popüler dalış merkezlerinin sahipleri genelde Avrupalılardır. Dalış okullarında PADI ve SSI olmak üzere iki farklı programda eğitim alabilirsiniz. Dalış okullarının hepsi profesyonel standartlarda güvenliğe ve ekolojik farkındalığa ciddi önem vermektedirler.

Gili Adaları
GIlI Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ulaşım : Gili adaları ve Bali adası arasında transfer hizmeti veren sayısız firma bulunmaktadır. Yolculuk genelde 80 dakika sürmekte fakat denizin dalgalı olduğu zamanlar bu süre iki saate kadar çıkmaktadır.

Ulaşımını sağlarken dikkat etmeniz gereken yolcularının rahatına önem veren firmalar olmasıdır. Çok sayıda insan çekmeye çalışan, kendi yararını düşünen firmalardan uzak durmanızda fayda var.

Seyahatiniz öncesi hava durumuna mutlaka bir göz atın. Kötü hava koşullarında dalgaların 5 metre ve üzerine çıktığını aklınızdan çıkarmayın. Aşırı yük dolu botlara binmekten kaçınınız.

Gili adalarına gelmenin diğer yolu uçak kullanmaktır. Ana ada Lombok’a uçakla gelip buradan botlarla adalara rahatlıkla geçebilirsiniz.

Alkol : 2009’dan bu yana mentanol zehirlenmesi adalarda çok yaygın yaşanmaktadır. Bali adasında, Gili adalarında ve Lombok’ta kayda değer sayıda ölümler içkilerin içine metil alkol eklenmesi sonucu meydana gelmektedir.

Gili Adaları

Bu bölgelerde gideceğiniz barlarsa  arak,  lokal alkoller ve içeceğiniz kokteylin içerisinde Jungle Juice ve Arak Attack olanlardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Elektrik : Her bir Gili adasında elektrikler yaygın olarak kesildiği için bu ihtiyaç  jeneratörler tarafından karşılanmaktadır. Pek çok tesis kendine ait imdat jeneratörüne sahiptir. Ama ufak çaplı işletmeler elektrik kesintisinde jeneratör yerine kandil ve fener kullanmaktadır.

Su : Adalarda kaynak olmadığından tatlı su ihtiyacı günlük olarak botlar sayesinde ana karadan getirilmektedir. Büyük otellerde musluktan gelen sular tuzdan arındırılmış olduğu gibi küçük oteller ve homestay dedikleri ev konaklaması tipi yerlerde ne yazık ki musluktan gelen suların hepsi tuzludur.

ATM/Banka : ATM makinaları yalnızca Gili T. Ve Gili Air adalarında vardır. Döviz büroları ise her üç ada da bulunmaktadır. Kredi kartı ise dalış okullarında ve büyük otellerin hemen hepsinde kabul edilmektedir.

Sağlık Hizmeti : Sağlık hizmetleri Gili adalarının hepsinde çok kısıtlıdır. Gili Trawangan adasında 24 saat hizmet veren klinik Villa Lombok Otel’de olup Gili Air ve Gili Meno’da ufak lokal klinikler bulunmaktadır.

Dalış okullarında ise ilk yardım eğitimi almış çalışanlar ile basit medikal malzemeler bulabilirsiniz. Ancak ciddi bir problem yaşamanız halinde hiç vakit kaybetmeden ana karaya ulaşmanızı öneririz.

Ada içi ulaşım :Adaların hiçbirine motosiklet ve araç kabul edilmemektedir. Ada içindeki ulaşımlar yalnızca bisikletle, yürüyerek ve cidomo adını verdikleri at arabaları ile saplanmaktadır. Zaten adaların hepsi ufak olduğundan yürümek en mantıklı seçenektir. Diğer seçeneklerden bisikletin ise günlük kirası 25,000 ila 50,000 rupi arasında olup bazı oteller bu hizmeti ücretsiz olarak misafirlerine sunmaktadır. At arabalarıysa kısa mesafe için 40,000 rupi, ada turu yapmak isterseniz 125,000 rupidir. Ama biz kesinlikle at arabalarını kullanmamanızı öneririz. Zaten neredeyse 24 saat sırtında inşaat yükü taşıyan hayvanlar yeterince yoruluyor bu ilkel sisteme sizlerin de katılmasını istemeyiz.

Gili Adaları

More from the blog

KOMODO ADASI GEZİLECEK YERLER – KOMODO EJDERİ

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi. Bali'ye çok yakın olması bir avantaj olmasına rağmen yolumuzu düşürüp bir türlü gitme fırsatımız olmamıştı....

Sasak Köyü Sasaklar Kimlerdir

Endonezya'nın Lombok adasına gidene kadar Sasaklar kimlerdir, Sasak köyü nerededir hiçbir bilgimiz yoktu. 2016 yılında uzun soluklu Endonezya rotamıza  Yogyakarta'dan başlayıp Bali, Nusa Adaları,...

Bali’nin En İyi Beach Clubları

Bali'nin en iyi beach clubları hangileri başlıklı yazımız ile bu sefer size Bali'de gezilecek yerlerin aksine Bali'deki hangi beach club'larda takılınız, hangisinin ortamı ve...

Nusa Lembongan’da Nerede Kalınır

Nusa Lembongan'da nerede kalınır, hangi oteller balayı çiftleri içindir gibi sorulara geçmeden önce Nusa adaları hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Nusa Lembongan, Bali'ye ait...