Endonezya Gili Adaları

AsyaEndonezyaEndonezya Gili Adaları

Endonezya adaları saymakla, gezmekle bitirilecek gibi değil. Bu sefer ki Endonezya gezi planımıza ülkenin en değerli, turistik adalarından Gili adaları ziyaretini gerçekleştirdik. Gili adaları denmesinin sebebi 3 adadan meydana gelmesinden dolayı. Gili Trawangan,Gili Meno ve Gili Air kısaca bu üç ada için Gili adaları deniliyor. Popülerliğine göre sırasıyla Gili Trawangan, Gili Air ve Gili Meno adaları hakkında tecrübelerimizi, gördüklerimizi anlatmaya başlayalım…

GIlI Trawangan
Gili Adaları
 
 

Gili Trawangan kısaltılmışı Gili T. olarak bilinir. Üç ada içinde en bilinir, en popüler olanıdır. Gili adaları içinde en büyük olan Gili T. ana karadadan da en uzak olanı. Uzak dediğimize bakmayın Lombok’tan botlarla 30 dk, hızlı botlarla 10 dk ayrıca Bali adasından yine hızlı botla iki saatten kısa sürmektedir yolculuk.

Gili T. için biraz araştırma yaparsanız Tripadvisor’da bu adanın parti adası olduğunu göreceksiniz. Ama öyle her duyduğunuza, okuduğunuza inanmayın 😉 Parti-marti hak götüre!!!

Yine Tripadvisor’a göre Asya’nın Top 10 Adaları listesine girmeyi başarmış  Gili T. bizim gördüüğümüz onca tropik adasında bir sıralama yaparsak ilk 10’da yerini alamaz ne yazık ki. Yani siz yine bu konuda da bize güvenin Asya’nın Top 10 Adası listesine girdi diye sakın ola hayallere girmeyin.

 
 

Sırtçantalıları ağırlamasıyla bilinen ada gün geçtikçe tek, çift gezenleri ve aileleri de ağırlar olmuştur. Yani dünyanın dört bin yanından her türlü gezgini bu adada görmeniz mümkündür.

Adanın uzunluğu 3 km, genişliği 2 km’dir. Son derece ufak olduğu için bisiklet kiralayarak adanın çevresini 1 veya 1.5 saatte çok rahat gezebilirsiniz. Ancak adanın kuzey kesiminde yol kumsala döndüğü için bu kısımda bisikletten inip beraber yürümeniz gerekecek.

Bali adasına karşı gündoğumu ve Lombok adasındaki Rinjani dağına karşı günbatımı için en iyi konumun adanın güney kesimi olduğunu bilmelisiniz.

Adanın en merkezi yeri güneybatımıdır. Yani feribot iskelesinin olduğu, gece pazarının da kurulduğu bölgedir. Bir çok restaurant, cafe, butik bu bölgede konumlanmıştır. Ama ara sokaklardaki işletmelerin bir o kadar şirin ve daha rahat olduğunu bizzat deneyimlediğimiz için sadece merkezi gezmek, burada yiyip-,çmek yerine ara sokaklarını keşfetmeniz gerekiyor.

Gili Adaları
 
 

Para : Para konusuna gelince adada ATM ve döviz büroları olduğundan para çekmek ya da bozdurmak gibi bir derdiniz olmayacak. Restaurant, oteller ve dalış merkezlerinin çoğunda kredi kartı da kabul edildiği için para konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Adada Yapılacak Aktiviteler

Sörf :  Endonezya’nın başlıca ve en keyifli aktivitesi muhakkak sörf.  Gili T.’nin de bundan eksik kalır yanı yok. Sörf yapmak için en ideal bölge adanın güney kıyısında The Trawangan Resort’un yakınındadır. Board kiralamayı hiç dert etmeyin. Yerliler bu konuda yardımınıza koşuyor.

Snorkel : Snorkel yapmak için adanın kuzeyinden başlayıp doğusuna kadar uzanabilirsiniz. Bu mesafe boyunca inanılmaz su altı güzelliklerine şahit olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Dalış : Uçsuz bucaksız mercan bahçeleri ile nam salmış Gili T. denizaltı dalış yapmak için en iyi adalardan bir tanesidir. Bu sebepledir ki zaten dünyanın her yerinden binlerce dalgıç ağırlamaktadır. Suyun sıcak oluşu, denizin sakinliği ve yıl boyu net görüş açısı sayesinde dalış öğrenmek için en kolay ve en güvenli dalış noktalarından biri olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca yavaş gelişim gösteren Gili T. günümüzde birinci sınıf turizm destinasyonları listesinde yerini almıştır.

Gili Adaları
 
Gezgin Çift’e Göre GIlI Trawangan Adası

Bize göre Gili T. dalma sevenlerin buluşma noktası, uyandığımda gözümü denizde açarım diyenlerin çok memnun kalacağı minik bir adadır. Ama bununla beraber öğleden sonra denizin çekilmesiyle denize girmenin bir dert olduğu, sahil yolundaki at arabalarının üzerinize doğru gelmesiyle canınızı zor kurtaracağınız, keşmekeşlikten rahatsız olacağınız ve cami hoparlöründen günün neredeyse 15 saati ezan dışında hiç duymadığımız ve ne okunduğunu anlayamadığımız arapça seslerin yükseldiği Gili adalarının en popüleridir.

Her ne kadar insana huzur veren tropik bir ada görüntüsü verse de yerel halkın turistleri bezdirmek için yemin etmiş bir halleri var. Siz kumsalda güneşlenirken birisinin gelip kafanızın üzerinden halat bağladığını düşünsenize. Zaten o kıyıya bağlanan tekneler yok mu insana iki dakika huzur vermiyor. Dikkat çekmek için bağıra çağıra top oynayanlar mı dersiniz, abuk subuk şakalaşanlar mı, tekne gürültüleri mi vb….. İnternetten okuduklarınız çok farklı olabilir. Ama biz bizzat gidip gördük ve size gerçekleri anlatmak boynumuzun borcu. Bizden söylemesi artık gerisi size kalmış!

Gili Adaları
 
Yapılacaklar Listesi
 
 • Dalış
 • Gili Eco programlarına katılın, deniz ve kumsaldaki çöpleri toplayın da ülkeye bir hayrınız dokunsun 😉
 • Orkun gibi gün boyu yayış yapın 🙂
 • Villa Ombak’ta açık hava kumsal sineması izleyin…
 • Gece pazarında BBQ yiyin
GIlI AIr

Gili Air üç ada içinde anakaraya en yakın olanıdır. Halk botları ile 20 dakika, hızlı botla sadece 5 dakika uzaklıktadır. Diğer adalarla kıyas yapınca lokal nüfus Gili Air’de en fazla olanıdır. Gili Air orjinalinde Ayer olarak okunmaktadır. Kelime anlamıyla Air su demek, dolayısıyla Gili Air Su adası anlamına gelir. Tüm Gili adalarında olduğu gibi Gili Air’de de motorlu araç görmek imkansızdır. Temiz havayı ve sessiz ortamı bozmamak adına adaya motosikler ve araç kabul edilmiyor. Aslına bakarsanız Endonezyalıların insan gibi motosikler kullanmadığını göz önüne alırsak çok akıllıca bir iş yapmışlar. Bir de şu at arabalarını kullanmasalar tam olacakta. O kapasiteye ulaşmaları için daha önlerinde çok çoook uzun yıllar olduğu fikrindeyiz.

Gili Adaları
 
 

Adayı cazip hale getiren ana nedenler gösterişten uzak ve bozulmamış doğaya sahip oluşudur. Zaten bu yüzden pek çok insan da bu yüzden üç ada içinde en fazla Gili Air’i beğenmektedir.

Ada içinde banka olmadığını, çok az sayıda ATM olduğunu (bir tanesi adanın güneyinde 7Seas yakınında, iki tanesi ise doğuda Bel Air Otel’inin yakınında), yerel ufak dükkanlar haricinde bir tane orta büyüklükte market olduğunu, üç tane klinik olduğunu unutmayın!

Gili Adaları
 
 

Adanın çevresini kumsala paralel yol üzerinden yürüyerek 90 dakikada dönebilirsiniz.

Adada yapılacak aktiviteler başlıca kite surf, cam bot gezintisi, kano, kürek sörfü ve olmazsa olmaz Endonezya dalgalarında sörftür. Bunun için adanın güney kıyısına gitmenizi tavsiye ediyoruz. Keskin mercanlar dalgaların arasında kaldığı için sakın kafanıza göre sörf yapmaya kalkışmayın. Yerlilerden mutlaka talimat alıp, nerede sörf yapmanız gerektiğini öğrenin!

Gili Adaları
 
 

Snorkel diğer adalarda olduğu gibi Gili Air’de de muhteşemdir. Hele ki hiç snorkel yapmamış bir acemiyseniz bile kıyıdan yalnızca bir kaç metre açılacak eşşiz denizaltı güzelliğine şahit olmak için doyumsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Gili Adaları
 
Yapılacaklar Listesi
 • Gili Air salıncağında sallanın
 • The Eco Trust programlarına katılın
 • Resifleri daha keyifli keşfetmek için Subwing yapın
 • Gili Sunrise Resort’un deniz manzaralı villasında konaklayın
 • Cam botlarla gezin
Gili Adaları
Gezgin Çift’e Göre GIlI AIr

Gili adaları için en sessiz olanı, daha elit ziyaretçiye sahip oluşu, denizinin daha durgun ve berrak oluşu,yerel halk turizm konusunda daha bilinçli,turistleri mutlu etmeye çalışan herhangi bir taşkınlığı ve rahatsızlığı olmayan insanlar.Biz Gili Air’i çok sevdik,denizde vakit geçirdik,keyif yaptık ve bizi misafir eden Sunrise Gili Air otelde rüya gibi üç gün geçirdik.Lombok’a gelince Gili Air’e uğramadan olmaz,bize göre Gili’lerin prensesi olur kendileri 🙂

5 YORUMLAR

  • Onu biz de biliyoruz tabi 🙂 Ama bizim asıl bildiğimiz Cami’lerde sadece ezan okunduğudur. Günün her saati Kuran okunan ne memleket (buna Arabistan Mekke dahil) ne de cami gördük. Düşünsenize Avrupa’ya gezmeye gidiyorsunuz ve sabahın 5’inden itibaren kiliseden incil okunuyor. Rahatsız olmaz mıydınız? Her şeyin bir kuralı var!!!!

   • Evet o konuda haklısınız. Dinen de uygun değil sanırım. Çünkü Kuranı dinlemenin de bir adabı var. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederiz bu arada. Gili Meno adası çok sakin bir ada. Neredeyse çıt çıkmıyor denebilir. Restoran ve otel seçeneğiniz de diğer adalara göre daha az. Ancak sualtı güzelliği ve snorkel açısından 3 adanın en güzeli. Hatta Adanin Gili T. ye bakan kısmında gemi batığı da mevcut.

 1. Şimdi Gili adasındayım ve bu Kuran’ın böyle okunmasından rahatsız olduğum kadar neden rahatsız oldum bilemiyorum!
  Tam bir rezillik ve Kuran’la eziyet ediyorlar. Böyle sürerse de ceker giderim.
  Endonezya’yı hiç sevmedim!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Komodo Adası Gezilecek Yerler – Komodo Ejderi

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi....

Sasak Köyü Sasaklar Kimlerdir

Endonezya'nın Lombok adasına gidene kadar Sasaklar kimlerdir, Sasak köyü...

Bali’nin En İyi Beach Clubları

Bali'nin en iyi beach clubları hangileri başlıklı yazımız ile...

Nusa Lembongan’da Nerede Kalınır

Nusa Lembongan'da nerede kalınır, hangi oteller balayı çiftleri içindir...