Endonezya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

AsyaEndonezyaEndonezya Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Endonezya 17.508 adadan meydana gelen bir takım adalar ülkesidir. Bunlardan sadece 6.000 tanesinde yerleşim bulunmaktadır.
 • 268 milyon ile dünya’da nüfusu fazla 4. ülkesidir. Dünyanın en genç nüfusuna sahiptir. 30 yaşın altındaki insan sayısı 165 milyondur. 268 milyın nüfusa sahip ülkede nüfusun %8’i 60 yaşın üzerindedir.
 • Yüzölçümünün toplamı 1.919,440 km²’dir. Dünyanın 15. büyük ülkesidir.
 • Ülkenin beş ana adası vardır. Bunlar Java, Sumatra, Borneo, Sulawesi ve Yeni Gine’dir. Bu adalardan Batı Papua ve Papua Yeni Gine’yi içine adan Gine adası dünyanın ikinci büyük adası, Brunei, Malezya ve Endonezya’nın paylaştığı Borneo dünyanın üçüncü büyük adası, Sumatra ise dünyanın altıncı büyük adasıdır.
 • Takım adalarının merkezinde 141 milyon nüfusu ile  ülkenin en kalabalık adası Java yer alır.
 • Ülkenin başkenti Jakarta’dır. Dünyanın en fazla trafiğine sahip şehirde tavsiyemiz kendinize özel helikopter kiralamanız 🙂 128.300 km² yüzölçümü ile ülkenin 5. büyük adasıdır.
 • Sumatra adasının nüfusu 50 milyondur. 473.605 km² yüzölçümü ile dünyanın 6. büyük adasıdır.
 • Sulawesi 18.455,058 milyon nüfusu ile ülkenin 4.kalabalık adasıdır. Endonezya’nın 4.büyük, dünyanın ise 11. büyük adasıdır.
 • Endonezya ve Malezya arasına sıkışmış olan Borneo adası ise ülkenin nüfus olarak 4. kalabalık adasıdır. Yüzölçümü 544.150 km²’dir.  Borneo adasının Endonezya tarafına Kalimantan deniliyor ve toplam nüfusu 15 milyondur. Malezya ve Endonezya kısımlarının hepsi yani Borneo adası tek başına dünyanın 3. büyük adasıdır.
 • Yeni Gine ise dünyanın ikinci büyük adasıdır. Yeni Gine doğu ve batı olarak ikiye ayrılır. Endonezya’ya bağlı olan batı kısmının yüzölçümü 420.540 km² nüfusu ise 4.366,869’dur. Dünya üzerinde en fazla din çeşitliliği bulunan adadır. 4884 metre yüksekliği ile Puncak Jaya Endonezya’nın en yüksek tepesidir.
 • Ülkenin nem oranı %70 -%90 arasıdır.
 • Ülkenin ana dili Bahasa’dır. Ancak bunun haricinde 740 farklı dil konuşulmaktadır. 1949 yılında Endonezya’nın kurtuluş zamanında Bahasa dilini ülkenin %5’i konuşuyorken şimdiler %17’si konuşur hale gelmiştir. Pek çoğu hala bölgesel dilleri olan yerel dillerini kullanmaktadır.
 • Ülkenin bayrağı beyaz ve kırmızıdır. Kırmızı kanı beyaz ise ruhu simgelemektedir. Ülkenin kurtuluşunun göstergesidir. Monaco bayrağı ile aynıdır.
 • Endonezya çok kültürü içinde barındırdığından 300’den fazla etnik grup olup her biri kendi dillerini konuşup kendi geleneklerini uygulamaktadır. En büyük etnik gruplar Japonlar, Sudanlılar ve Malaylardır. 100’den fazla kabile ile hala iletişime geçilememiştir. Bu bahsettiğimiz kabileler yağmur ormanlarında yaşamlarını sürdürmektedir.
 • Trafik soldan işlemektedir.
 • Endonezya’nın % 87’si müslüman, % 10’u hıristiyan, % 3’ü hindu ve budisttir. Bali adasının ise neredeyse %90’ı hindu’dur. Dünyada en çok müslüman nüfusa sahip ülkedir. Yaklaşık 225 milyon müslüman yaşamaktadır. Endonezya’da altı din kabul edilmektedir. Bunlar; İslamiyet, Protestanlık, Katoliklik, Hinduizm, Budizm ve Konfüçyanizm’dir.
 • Dünyanın en fazla volkanına sahip ülkesidir. Endonezya’daki Toba Gölü dünyanın en en büyük volkanik gölüdür. 70.000 yıl önce meydana gelen bir patlamayla oluşmuş olup 25 milyon yılın dünyadaki en büyük patlaması olarak bilinir.
 • Bali adasındaki Agung dağı (3142 metre) adanın en kutsal yeri olarak kabul edilmektedir.
 • 1878 yılında Sumatra’nın yağmur ormanlarında keşfedilen ve dünyanın en güzel kokulu çiçeği olarak bilinen Amorphophallus Titanum Endonezya’da bulunmuştur. Çiçeği açtığı zaman ortalama iki metre uzunluğa ulaşır. Bunun yanısıra dünyanın en büyük çiçeği olarak bilinen ve yedi kilodan fazla ağırlığa sahip Rafflesia Arnoldi de Sumatra’dadır.
 • Endonezya, Kanada’dan sonra dünyanın en uzun sahil şeridine sahip ülkesidir. 54.000 km’nin üzerinde sahil şeridi vardır.
 • Endonezya’da alışveriş yapacağınız zaman etiket fiyatının bir hayli altında teklifte bulunun. Pazarlıktan çekinmeyin.
 • Endonezya’nın en güvenilir ve ucuz telefon’u Telkomsel SimPATI’dir.

5 YORUMLAR

 1. Merhaba! Ben bu yıl Endonezya’ya gidiyorum. Sizin de yazılarınızı okudum, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler 🙂 Bir sorum olacaktı. Yanımda nakit götüreceğim tl olarak götürmek istiyorum çünkü önce dolara sonra Endonezya rupisine çevirirsem zararlı çıkıyorum. Acaba Jakarta’da direk tl yi rupiye çevirebiliyor muyum biliyor musunuz?

 2. Merhaba
  Ben de 2 eylül gecesi yola çıkacağım. Biraz endişelerim var. Öncelikle sivrisinek için bir ilaç almam gerekiyor mu? Aşı yaptırmaya gerek var mı? Yemeklerin lezzeti ve fiyatları nasıl? Hediyelik eşya fiyatları nasıl? Euro götüreceğim siz sanırım dolar demişsiniz bir önceki arkadaşa. Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

  • Merhaba, Endonezya seyahati için endişe etmenize gerek yok. Tropik bir coğrafyaya gideceğiniz için sinek ilacı götürebilirsiniz. Biz bugüne kadar hiç kullanmadık ama ilk defa gideceğiniz için size almanızı tavsiye ederiz.

   Euro, dolar fark etmez. Döviz bürolarında paranızı bozdurabilirsiniz.

   Hediyelik eşya ve yemek fiyatları konusunda net bir şey söylemek saçmalık olur. Ama bütçenize uygun yerler bulmanız mümkün. Kaldı ki dolar ve euro’nun hali ortada. O yüzden Türk parası kazanan herkese artık her yer pahalı!!!!!!

   Şimdiden güzel bir Endonezya seyahati geçirmenizi dileriz.

 3. slm yardimlariniz icin simdiden teskur ederim sorum şu 15 yildir taylanta gidiyoruz bitkinlik geldi haliyle balinin neresini tavsiye edersiniz aradigimiz sey gece hayati ve ucuz otler deniz sevmiyoruz zaten ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Komodo Adası Gezilecek Yerler – Komodo Ejderi

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi....

Sasak Köyü Sasaklar Kimlerdir

Endonezya'nın Lombok adasına gidene kadar Sasaklar kimlerdir, Sasak köyü...

Bali’nin En İyi Beach Clubları

Bali'nin en iyi beach clubları hangileri başlıklı yazımız ile...

Nusa Lembongan’da Nerede Kalınır

Nusa Lembongan'da nerede kalınır, hangi oteller balayı çiftleri içindir...