ÇİN’DEN HONG KONG’A, HONG KONG’DAN ÇİN’E GEÇİŞ

AsyaHong KongÇİN'DEN HONG KONG'A, HONG KONG'DAN ÇİN'E GEÇİŞ

1842 yılında Nanking Anlaşması ile Çin’e ait olan Hong Kong İngilizlerin eline geçiyor. 1941 (II.Dünya Savaşı) yılına kadar İngilizlerin elindeki bulunan Hong Kong Japonların ardından 1945’de tekrar İngilizlerin eline geçiyor. 1997 yılına kadar İngilizlerin sömürgesi olan Hong Kong bu tarihten sonra Çin’e geri verilmiş olup şuan Çin Halk Cumhuriyetine bağlı özerk yönetim bölgesidir. Her ne kadar Çin’e bağlı olsa da Türk vatandaşları Hong Kong’a vizesiz girebilmektedir.

Çin’e tek girişli ve çift girişli olmak üzere 2 tür vize alma imkanınız vardır. Tek girişli vize alıp Çin’den Hong Kong’a geçerseniz bir daha Çin’e giriş yapamıyorsunuz. Hong Kong Çin’a bağlı olsa da özerk bir bölge olduğu için Çin’e geçişlerde vize gerekmektedir. Bunun için Türkiye’den Çin vizesi başvurusunu çift girişli yapmak gereklidir. Ya da Hong Kong’da sürekli ikamet belgesine sahip olmanız kaydıyla buradan Çin vizesi için başvuru yapıp vize alabilirsiniz.

Hong Kong’da Kaç Gün Kalabilirim?

Türk vatandaşları 90 güne kadar Hong Kong’da kalabilirler. Eğer 90 günden fazla kalma niyetiniz varsa Hong Kong gibi özerk bölge olan Macau Adasına giriş çıkış yapmanız Hong Kong’da tekrar 90 gün daha kalış sürenizi uzatmanıza yardımcı olur! Her Macau’ya gitmeniz yeni yeni 90 günler ediyor

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

HONG KONG’DA GEZİLECEK YERLER – FULL LİSTE

Hong Kong gezilecek yerler listemize nereden başlasak bilemedik. Çünkü...

HONG KONG GEZİ REHBERİ

Hong Kong gezi rehberi ile Hong Kong'un hem gezilecek...

HONG KONG NEREDE – NASIL GİDİLİR?

Hong Kong nerede ve Hong Kong'a nasıl gidilir. Belki de...

Hong Kong Jumbo Kingdom

Hong Kong gezilecek yerler, Hong Kong görülecek yerler listesinde sıralayabileceğimiz Jumbo Kingdom...