1842 yılında Nanking Anlaşması ile Çin’e ait olan Hong Kong İngilizlerin eline geçiyor. 1941 (II.Dünya Savaşı) yılına kadar İngilizlerin elindeki bulunan Hong Kong Japonların ardından 1945’de tekrar İngilizlerin eline geçiyor. 1997 yılına kadar İngilizlerin sömürgesi olan Hong Kong bu tarihten sonra Çin’e geri verilmiş olup şuan Çin Halk Cumhuriyetine bağlı özerk yönetim bölgesidir. Her ne kadar Çin’e bağlı olsa da Türk vatandaşları Hong Kong’a vizesiz girebilmektedir.

Çin’e tek girişli ve çift girişli olmak üzere 2 tür vize alma imkanınız vardır. Tek girişli vize alıp Çin’den Hong Kong’a geçerseniz bir daha Çin’e giriş yapamıyorsunuz. Hong Kong Çin’a bağlı olsa da özerk bir bölge olduğu için Çin’e geçişlerde vize gerekmektedir. Bunun için Türkiye’den Çin vizesi başvurusunu çift girişli yapmak gereklidir. Ya da Hong Kong’da sürekli ikamet belgesine sahip olmanız kaydıyla buradan Çin vizesi için başvuru yapıp vize alabilirsiniz.

Hong Kong’da Kaç Gün Kalabilirim ?

Türk vatandaşları 90 güne kadar Hong Kong’da kalabilirler. Eğer 90 günden fazla kalma niyetiniz varsa Hong Kong gibi özerk bölge olan Macau Adasına giriş çıkış yapmanız Hong Kong’da tekrar 90 gün daha kalış sürenizi uzatmanıza yardımcı olur! Her Macau’ya gitmeniz yeni yeni 90 günler ediyor

 

Summary
Article Name
Çinden Hong Konga Hong Kongdan Çine Geçiş
Description
1842 yılında Nanking Anlaşması ile Çin'e ait olan Hong Kong İngilizlerin eline geçiyor. 1941 (II.Dünya Savaşı) yılına kadar İngilizlerin elindeki bulunan Hong Kong Japonların ardından 1945'de tekrar İngilizlerin eline geçiyor. 1997 yılına kadar İngilizlerin sömürgesi olan Hong Kong bu tarihten sonra Çin'e geri verilmiş olup şuan Çin Halk Cumhuriyetine bağlı özerk yönetim bölgesidir. Her ne kadar Çin'e bağlı olsa da Türk vatandaşları Hong Kong'a vizesiz girebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here