Borobudur Tapınağı

AsyaEndonezyaBorobudur Tapınağı

Borobudur Tapınağı dünyanın en büyük ve tek parça Budist tapınağıdır. Kamboçya’daki Angkor  Wat ile kıyaslamayın çünkü o tapınak değil komplekstir. Yogyakarta şehrinin 40 km kuzeybatısında yer alan tapınak 1991 yılında Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

yogyakarta10

Resmi kayıtlara göre Borobudur’un kim tarafından ve ne amaçla yapıldığı bilinmemektedir. Elde edilen bilgilere göre inşa yılının M.S 750 yılları olduğu söylenen yapının Sailendra hanedanlığı dönemine tekamül ettiği bilinmektedir. İnşaatın tahminen 75 yıl sürüp M.S 825 yılında Samaratungga’nın hüküm sürdüğü dönemde tamamlandığı söylenmektedir.

borobudur tapınağı2

Halk tarafından terk edilen hatta unutulan yapı yüzyıllarca volkanik küllerin altında gizli kalmış ve 1814 yılında Sir Stamford Raffles tarafından tekrar keşfedilen yapıda ilk restore ilerini Hollandalılar başlatıp sonrasında Unesco’nun desteği (25 milyon dolar) ile 11 yıl devam etmiş ve insanlığa geri kazandırılmıştır. 1991 yılında Unesco Miras Listesine alınmıştır.

2 milyon blok (her bir blok 40 kilo) kayaya tek tek numaralar verilip restore süreci boyunca bunlar tek tek yerleştirilmiştir. Ve bu 2 milyon blok taş içerisinde 504 Buda heykeli, 2.760 rölyef ve ana kubbe etrafında 72 tane stupa bulunuyor. Yapıya kuş bakışı bakıldığı vakit mandala şekli çok net görülmektedir.

yogyakarta11

Tapınak içerisindeki buda heykellerinin pek çoğunun kafasının olmadığını fark edeceksiniz. Bunların çoğu ya deprem nedeniyle zarar görmüş ya da çalınmıştır.

Tapınak içerisinde göreceğiniz tüm heykeller orjinaldir. Tüm buda heykellerinin kulakları uzun ve bağdaş (sukhasana) pozisyonundadır. Çindeki inanışa göre uzun kulak uzun ömür anlamına geliyor. Bazı ülkelerde ise Big Buddha dedikleri şişman ve gülen buda görürüz. Buradaki tüm heykeller meditasyon yapan budalardır.

borobudur tapınağı1

Tapınak duvarlarından yerli halk kendilerine ev yapmıştır. Orijinal duvar rengi siyah olmasına rağmen restore sonrasında yerine sarı renk taşlar kullanılmıştır. Dolayısıyla tapınakta nerelere restorasyon yapıldığı çok net anlaşılmaktadır.

Yapı içinde hiç oda olmayıp 9 ana bölüm ve 3 level meydana gelip orta boşluğu vardır. Eğer her katını gezmeyi planlıyorsanız toplamda 5 km yürüyeceğinizi unutmayın.

Binlerce panel üzerinde Siddhartha Gautama Buda’nın hayatı, masallardan sahneler, hindu ritüelleri (örneğin stupa önünde insanların elinde çiçek, ateş ve su olan rölyef) ve en önemlisi Buda’nın hayatıyla ilgili farklı bir mesaj ve öğreti vermektedir. Hangi rölyeften ne çıkaracağınız sizin bakış açınıza ve anlayışınıza kalmıştır. Ancak dikkat edecek olursanız her katta bulunan rölyefler en üst katta yoktur. Çünkü burası artık nirvanaya ulaşılan yer olarak kabul edilir. Pek çok sanatçı rölyeflerin devamını getirmek için talepte bulunmuş olmasına rağmen her bir yüz ifadesinin birbirinden farklı olduğu ve neye göre şekil verileceği bilinmediği için talepler reddedilmiştir.

Rölyefler üzerinde işlenmiş fil figürleri ise Java bölgesinde fil olmamasına rağmen neden çizilmiş acaba diye soru işaretine sebep oluyor.

yogyakarta5

Tapınağın içinde toplam iki tane Sanskritçe yazı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi tapınak girişindeki aslan heykelini arkanıza alıp sağ tarafa yöneldiğinizde köşededir.

Not : Yapıya ziyaret etmeden önce dilediğiniz gibi giyinebilirsiniz. Şort ve askılı giydiniz diye üzerinize sarong verilmiyor.

Giriş Ücreti:

20 Usd giriş ücreti ödenemiz gerekiyor. Fakat eğer öğrenci kartınız varsa mutlaka yanınıza alınız ki 10 usd’e girebilesiniz.

Diğer Endonezya yazılarımızın tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Komodo Adası Gezilecek Yerler – Komodo Ejderi

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi....

Sasak Köyü Sasaklar Kimlerdir

Endonezya'nın Lombok adasına gidene kadar Sasaklar kimlerdir, Sasak köyü...

Bali’nin En İyi Beach Clubları

Bali'nin en iyi beach clubları hangileri başlıklı yazımız ile...

Nusa Lembongan’da Nerede Kalınır

Nusa Lembongan'da nerede kalınır, hangi oteller balayı çiftleri içindir...