Bali Adasında Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

AsyaEndonezyaBali Adasında Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Bali adası seyahat planları tüm heyecanıyla yapılıyor. Tropik bir adaya gidecek olmanın verdiği haz eminiz çok güzel bir duygu. En güzel Bali otellerinde kalınacak, gezilmedik tapınak bırakılmayacak, ada turlarına katılınacak ve daha neler neler. Fakat her şeyin güllük gülistanlık olmadığını Bali Adasında Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler olduğunu da özellikle belirtmek isteriz. Bali seyahatinize nasıl başladıysanız o şekilde bitmesi için lütfen aşağıda tek tek listelediğimiz maddelere dikkat edin.

Biz Gezgin Çift olarak sadece gezip gördüğümüz güzelliklerden bahsetmek yerine seyahat sitemizi okuyan kitleyi de bilinçlendirme duygusu içindeyiz. Güzellikleri anlatmak bir yana bazı durumlarda gideceğiniz ülkenin bilinmeyen yanlarını anlatmak gerektiğini düşündüğümüz için sizlerle bu yazıyı paylaşma gereği duyduk.

ARAK

Malezya ve Endonezya’da plamiye ağacından yapılan bu içkiden uzak durulmasını tavsiye ederiz. Arak kullanımından dolayı endonezya’da her gün 10 ila 20 arasında yerel halk ölmektedir. Sadece yerel halk değil kötü üretilmiş arak kullanımından dolayı geçmiş yıllarda pek çok turist bu yüzden hayatını kaybetmiştir. Ölümün ana kaynağı mentol zehirlenmesidir.

Özellikle Bali ve Gili Trawangan’dan fazla tüket,lmektedir. İşletmeciler maliyeti daha ucuza sağlamak için şişelere arak ilave etmektedir. Hele tekne turlarında öcretsiz ikram edilen içkilerin hemen hemen hepsi arak’tan yapılır.

Arak’tan uzak durmanın tel yanı ya kapalı şişe içki içmek ya da şarap içmektir.

UYUŞTURUCU

Bali’de kaçınmanız gereken en ama en başlıca şey uyuşturucudur. Bali 9 diye aratırsanız bir grup Avustralya’lı turistin bu sebep yüzünden hapse atıldığı ve birine ölüm cezası verildiği herkes tarafından bilinir.

DÖVME-HENNA

Fotoğraf : https://www.bali.com

Bali’deki dövme stüdyoları evrensel standartlara uygun şartlar taşımadığı için bir çoğundan  HIV virüsü kapma ihtimaliniz vardır. Ne kadar popüler olsa da Bali’de dövme yaptırmaktan uzak durun.

Henna : Siyah kınayla yapılan henna aslında bir saç boyası olup cilde teması alerjik reaksiyonlara sebep olur. Siyah kına ciltte daha çabuk kuruduğu için kahverengi kına yerine genellikle siyah olanı yapılır. Siyah kına içerisinde paraphenylenediamine isimli katkı maddesi içerir. Kaşıntıya ve kaşıntı sonucu kalıcı yara izlerine sebep olur.

DOĞAL TEHLİKELER

Makak cinsi maymunlar Bali’nin her yerini sarmış durumdadır. Hatta Bali’nin en önemli aktivitelerinden biri olarak da Maymn Ormanı önerilir. Ancak bunlar ne kadar sevimli gözükseler de bir o kadar vahşi ve hırsızdırlar. Bali’de maymunları sakın beslemeyin. Elinizde bir şey varken sakın maymunlara yaklaşmayın. Özel eşyalarını iyi muhafaza edin. Eğer olur da maymun tarafından eşyanın çalınırsa sakın çaldığı eşyayı almaya yeltenmeyin. Yoksa ısırılırsınız. Maymun size diş gösterirse ondan uzaklaşmaya bakın. Diş göstermesi agresif olduğunun işaretidir.

GÜNEŞ

Bali’de sakın ola güneş kremsiz dışarı adım atmayın. Özellikle güneşin en dik olduğu saat 10:00 ila 15:00 arasında yüksek spf içeren güneş koruyucularını sürün.

KIRMIZI BAYRAK

Bali’de denize girmeden önce ilk bakmanız gereken şey kumsalda kırmızı bayrağın asılı olup olmadığıdır. Eğer kırmızı bayrak asılıysa bilin ki o alanda denize girmek katiyen tehlikeli ve yasaktır. Özellikle Kuta’dan Changgu’ya kadar olan sahillerde ters dip akıntısı ciddi oranda vardır.  Kumsalda can kurtaran az sayıda olduğundan olası bir aksilikte yardımınıza hemen koşacak kimse yoktur. Önlem almakta fayda var.

TSUNAMI

Bali, tsunami bölgesi olduğu için sürekli takipte kalmalısınız. Bunun için öncelikli yapmanız gereken Tsunami sertifikalı otellede kalmak. Otelinizdeki tsunami uyarılarını mutlaka okuyun. Konakladığının bölgenin tsunami haritasını mutlaka inceleyin. Ki olası bir tsunami’de kaçış yönünüzü önceden bilmiş olursunuz. Ve kulağınız her zaman siren sesinde olsun.

CANANG SARI

Yollarda Tanrılara sunulmuş Canang Sarileri sıklıkla görecekseniz. Bunlara sakın ola basmayın. Canang Sari sabahları yapılan bir ritüeldir. Hindistan cevizi yaprağı içine konulan çiçeklerle dolu dokuma sepetler içinde tanrılara her gün hediye sunmak içindir. Sepette muhakkak bir tütsü vardır. Bu sepet tanrı shiva, brahma ve vişnuyu temsil ediyor.

Sepetin içindekiler şunları sembolize eder; 

Kırmızı çiçek, güneyi tanrı brahma’yı 

Beyaz çiçek, doğuyu, tanrı Shiva’yı’yı 

Sarı çiçek batıyı, Mahadeva’yı 

Mavi ve yeşil kuzeyi Tanrı Vishnu’yu sembolize eder.

BALİ ADASINDA ALINMASI GEREKEN DİĞER ÖNLEMLER

Sağlık Sigortası : Bali’de yapılacak o kadar çok aktivite var ki. Bunlardan en önemlisi sörf, trekking, bisiklettir. Hangi sporu yaptığınızın önemi yok ama spor nihayetinde. Her sporun yanlış bir hareket sonucu kaçınılmaz yaralanmaya sebep olduğu artışmasız. Bali’ye gitmeden önce mutlaka seyahat sağlık sigortanızı yaptırın. Olası bir kaza yaşamanız halinde tedavinizin ücretsiz olması için sağlık sigortası yaptırmak şarttır.

Gitmeden önce konaklayacağınız bölgenin yakınlarındaki hastanes adreslerini haritanıza pinleyin ya da not alın. Acil bir durumda acil hattı 118 ve ya ambulans hattı 112’i arayabilirsiniz. Bali’de sağlık hizmeti konusunda emin olabilirsiniz. Ada binlerce turist ağırladığı ve yine binlerce yabancıya ev sahipliği yaptığı için tıp anlamında oldukça gelişmiş ve hızlıdır.

Olası bir kaza ya da rahatsızlık durumunda Bali adasında gidebileceğiniz hastane ve kliniklerin listesine aşağıdaki haritadan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Komodo Adası Gezilecek Yerler – Komodo Ejderi

Komodo Adası turu uzun zamandır gitmek istediğimiz yerlerden biriydi....

Sasak Köyü Sasaklar Kimlerdir

Endonezya'nın Lombok adasına gidene kadar Sasaklar kimlerdir, Sasak köyü...

Bali’nin En İyi Beach Clubları

Bali'nin en iyi beach clubları hangileri başlıklı yazımız ile...

Nusa Lembongan’da Nerede Kalınır

Nusa Lembongan'da nerede kalınır, hangi oteller balayı çiftleri içindir...