Angthong Marine Milli Parkı

AsyaTaylandAngthong Marine Milli Parkı

Tayland Tayland Tayland !!! Bu ülkeye aşık olmamak elde değil. Tropik iklimi, eşsiz kumsalları, cam gibi denizi, su altı güzellikleri, yemekleri, thai masajı daha ne olsun ki…

Bu yazımızda Koh Samui Adası açıklarında bulunan 42 adadan oluşan Angthong Marine Milli Parkını tanıtacağız. 102 km² kare alandan ibaret olan milli park 12 Kasım 1980 yılında koruma altına alınmıştır. Milli park içerisindeki adaların çoğu 10-400 metre deniz seviyesinden yüksekte kalker dağlarından oluşmuştur. Kireçtaşının kimyasından olsa gerek adaların çoğu garip görünümlü olup, irili ufaklı mağaralarında oluşumuna sebep olmuştur. Denizden görkemli yükselen kalker kayalarının tropik ormanlar ile örtülü olmasıyla bu manzaranın denize vuran yansıması sayesinde meydana gelen yeşil renk denizi alabildiğine büyüleyici hale getirmektedir.

Bahsettiğimiz ada topluluklarından yalnız Koh Paluay adasında yüzlerce yıl önce adaya yerleşmiş ve yaşamlarını balıkçılık ile geçindiren bir halk vardır.

Milli Park’a giriş izni lisanslı tur acentaları sayesinde olup adaların hiçbirinde konaklama imkanı bulunmamaktadır. Koh Samui adasından günü birlik gidilebilecek en güzel turlardan biri olan Angthong Marine Milli Park turunda dağa çıkıp hayranlıkla şaşırtıcı manzaranın keyfini çıkarabilir, kayaking yapabilir, bozulmamış kumsallarda snorkel yapıp gizli lagünlerde yüzebilirsiniz yada doğanın sesi eşliğinde mağaları keşfedip, kireç taşı oluşumlarını yakından görebilirsiniz.

Adadaki kuş türleri batakçulluğu, Brahminy Kites, oriental pied hornbills, drongo kuşu, mina kuşu, balıkçıllardır. Kuş haricinde görülen diğer hayvan türleri ise yeşil kaplumbalağalar, pitün, kobra, büyük kertenkeleler, iguana ve şahin gagalı kaplumbağalardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Khao Sok Milli Parkı Gezilecek Yerler

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok...

Railay Kumsalı – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es...

Koh Phangan Adası – Güncel 2023

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon...

Chiang Mai’de Fil Dışkısı Parkı

Tayland gezilecek yerler listemize Chiang Mai'yi çok geç aldığımızı...