SEARCH

Angthong Marine Milli Parkı

Angthong Marine Milli Parkı

Tayland Tayland Tayland !!! Bu ülkeye aşık olmamak elde değil. Tropik iklimi, eşsiz kumsalları, cam gibi denizi, su altı güzellikleri, yemekleri, thai masajı daha ne olsun ki…

Bu yazımızda Koh Samui Adası açıklarında bulunan 42 adadan oluşan Angthong Marine Milli Parkını tanıtacağız. 102 km² kare alandan ibaret olan milli park 12 Kasım 1980 yılında koruma altına alınmıştır. Milli park içerisindeki adaların çoğu 10-400 metre deniz seviyesinden yüksekte kalker dağlarından oluşmuştur. Kireçtaşının kimyasından olsa gerek adaların çoğu garip görünümlü olup, irili ufaklı mağaralarında oluşumuna sebep olmuştur. Denizden görkemli yükselen kalker kayalarının tropik ormanlar ile örtülü olmasıyla bu manzaranın denize vuran yansıması sayesinde meydana gelen yeşil renk denizi alabildiğine büyüleyici hale getirmektedir.

Bahsettiğimiz ada topluluklarından yalnız Koh Paluay adasında yüzlerce yıl önce adaya yerleşmiş ve yaşamlarını balıkçılık ile geçindiren bir halk vardır.

Milli Park’a giriş izni lisanslı tur acentaları sayesinde olup adaların hiçbirinde konaklama imkanı bulunmamaktadır. Koh Samui adasından günü birlik gidilebilecek en güzel turlardan biri olan Angthong Marine Milli Park turunda dağa çıkıp hayranlıkla şaşırtıcı manzaranın keyfini çıkarabilir, kayaking yapabilir, bozulmamış kumsallarda snorkel yapıp gizli lagünlerde yüzebilirsiniz yada doğanın sesi eşliğinde mağaları keşfedip, kireç taşı oluşumlarını yakından görebilirsiniz.

Adadaki kuş türleri batakçulluğu, Brahminy Kites, oriental pied hornbills, drongo kuşu, mina kuşu, balıkçıllardır. Kuş haricinde görülen diğer hayvan türleri ise yeşil kaplumbalağalar, pitün, kobra, büyük kertenkeleler, iguana ve şahin gagalı kaplumbağalardır.

Summary
Article Name
Angthong Marine Milli Parkı
Description
Bu yazımızda Koh Samui Adası açıklarında bulunan 42 adadan oluşan Angthong Marine Milli Parkını tanıtacağız. 102 km² kare alandan ibaret olan milli park 12 Kasım 1980 yılında koruma altına alınmıştır. Milli park içerisindeki adaların çoğu 10-400 metre deniz seviyesinden yüksekte kalker dağlarından oluşmuştur.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın