Amalfi Gezi Rehberi

Amalfi kıyıları Unesco Dünya Miras Listesindedir. Sorrento’dan başlayıp Salerno’ya kadar devam eden 50 km uzunluğundaki Dünya Jet Sosyetesinin gözde sahil şerididir.

Positano’dan sonra buraya 15 km (yarım saat) uzaklıktaki Amalfi Kıyılarına adını verem kasabaya Amalfi’ye gittik.

Mitolojide Amalfi ismini Herkül’ün aşık olduğu su perisinden almıştır. Amalfi genç yaşta ölüp aşkları kısa sürünce Herkül onu dünyanın en güzel yerine gömeceğine dair söz vermiş ve onun şerefine Amalfi’yi inşa etmiştir.

Kasabanın merkezine araçla girilmesi ve çıkılması oldukça zor. Dar tünelden geçen araçlar karşı şeritten gelenlere yol vermek zorunda yoksa iki aracın yan yana geçmesi mümkün değil. Tüneli geçer geçmez kasabanın sahiline vardık. Limanın, otobüs garının ve sıra sıra dizilmiş kafe, restaurantların olduğu bir meydan.

Kasabanın Duomo meydanında Saint Andrea Kadetrali var. Aynı zamanda burası kasabanın merkezidir. Katedralin yapımına 9. yy’da başlanmıştır. Kapılar 1065 yılında İstanbul’da yapılmıştır.

Herkesin Amalfi diye ballandıra ballandıra anlattığı yeri beğendik mi diye kendi kendimize sorduğumuz da. Evet beğendik ama Amalfi için onlarca satır yazacak kadar, hatta geceliğine yüzlerce euro harcanacak bir yer olmadığını söyleyelim. En uzun plajı Maiori kasabasında yer alan kumsalın uzunluğu 930 metre genişliği 40 metredir. Bizim ülkemizde beğenmediğimiz Şile, Patara, İztuzu ile kıyas kabul olmaz.

Fiyatlar ise cidden pahalı. Yerli halk orta gelirli ve güney İtalya’da sanayi olmamasına rağmen tavan yapan fiyatlar buranın ne kadar turistik olduğunu gösteriyor. Nedense kimse fiyatlardan bahsetmiyor. En basit örneği ufak su 2 euro.

Gezdiğimiz yerler arasında beğenmediğimiz pek yer yoktur ancak Amalfi kasabasında cezbedici hiçbir şey olmamasına karşın insanlar tarafından oldukça abartıldığı için bizim beğenimizi kazanmadı

Amalfi’nin çevre kasabaları 

Vietri sul Mare : Dünyada seramik üretiminde en ünlü yerlerden biridir. Ayrıca plaj dışında bikini ile gezmenin cezası 500 euro’dur

Cetara: Ufak balıkçı kasabası, deniz mahsulleri ile ünlüdür. Tuzlu ançüez sosu, kırmızı tuna gibi.

Maiori : Amalfi kıyılarının en uzun plajı bu kasabadadır.

Tramonti

Minori

Atrani : Güney italyanın en küçük belediyesi burasıdır. Resmedilmeye değer meydanı ve San Salvatore Birecto kilisesi vardır.

Ravello : Deniz seviyesinden 350 metre yüksektedir. Aristoklara ait muazzam villalar (Ruffalo ve Cimbrone) vardır.

Scala: Amalfi kıyılarının en eski kasabasıdır.

Conco dei Marini

Furore

Positano

Praiano

Sorrento

Amalfi’ye Ulaşım

Otobüs/Tren : Napoli Capodichino Havalimanından Alibus ile 30 dakikada şehir merkezine ulaşım. Şehir merkezinden tren ile 70 dakikada Sorrento ve buradan da SITA otobüsü ile 40-60 dakikalık yolculuk sonrası Amalfi’ye ulaşım mümkündür.

Napoli Capodichino Havalimanından direkt otobüs ile 90 dakika da Sorrento ve buradan yine 40-60 dakikalık SITA otobüs yolculuğu ile Amalfi’ye ulaşım mümkündür. SITA otobüs ücretleri tek yön 3.80 euro, 24 saatlik bilet ise 7.60 euro’dur.

Feribot : Positano’dan 25 dakika, Salerno P.za Concordia’dan 35 dakika ve ücreti 8 euro’dur.

Amalfi’den ne Alınır?

Limencello

El yapımı çikolata

Seramik

More from the blog

Romada Gezilecek Yerler

Bahar ayına girmemizle beraber artık bir çoğumuz tatil planları yapmaya başladık bile. Avrupa tatili için plan yapanların pek çoğunun tercihi İtalya turları kapsamında talep gören yerlerin...

Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre gezi rehberimizle bu sefer İtalya'nın muhteşem beş köyüne ev sahipliği yapan La Spezia bölgesine doğru yola çıkıyoruz. Cinque Terre köyleri, gezilecek yerler,...

Portofino Gezi Rehberi

Belki bazılarınız gitti belki hiç gitmeyenleriniz oldu ama şarkı size biraz olsun Portofino’yu yaşatacak diye düşünüyoruz. Portofino'da gezilecek yerler, Portofino'da görülmesi gereken yerler, Portofino'da ne yenir, Portofino'da konaklama ve Portofino'ya...

Capri Adası Gezi Rehberi

Bu sefer Amalfi kıyılarında bir kasabada değil İtalya'nın meşhur Capri Adasındayız. Capri adasında ne yapılır, Capri adasında gezilecek yerler, Capri adasında yeme içme, Capri adasında ulaşım, Capri adasına ulaşım gibi farklı...