Herkesin hayır demeyeceği şeylerden biri muhakkak masajdır. Ufacık bir dokunuşun sağlığa giden yoludur aslında masaj. Ağrılarımızdan, stresimizden kurtulabileceğimiz gibi kan dolaşımımızı düzenlemeye, sindirim yardımcı olmaya ve hatta kaslarımızın gevşemesine kadar bir çok rolü vardır. Bir dokunuşla başlayan ve sonunun gelmesini istemediğiniz masaj boyunca nedense hiçbir olumsuz düşünce, kötülük aklımızı meşgul etmez. Gözlerimizi kapar ve bu anın tadını çıkarmaya başlarız.

Masajın tarihine göz gezdirdiğimizde insanlığın ortaya çıkmasıyla başladığını söyleyebiliriz. Masajı ilk uygulayan toplumlar Asur’lardan başlar ve sırasıyla Babil, Çin, Hindistan, Mısır, Pers, Antik Yunan ve Roma olarak devam eder.

Masaj hakkındaki ilk bilgi M.Ö 2700 yılında Çin kitabında yerini almıştır. Yunanlılar ve Romalılar içinde oldukça önemli bir yere sahip olan masaj tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat tarafından tedavi yönetimi olarak kullanılması önerilmiş, İbni Sina tarafından da masajın yararları dile getirilmiştir.

Roma döneminde masaja oldukça rağbet edilmiş olup aynı zamanda Hindistan’da Ayurveda masajı oldukça talep edilen bir masaj türü olarak bilinmektedir.

Avrupa’da masajın yayılması ise 18. Ve 19. Yy’lara tekamül etmektedir. Avrupa’da masajın yayılmasına sebep olan kişi İsveçli Pen Henrik Ling sayesinde olmuştur.

19.yy’ın sonlarına doğru ise tıb alanında tedavi yöntemi olarak yaygın kullanıma başlanmıştır.

Kısa bir masaj tarihi bilgisinden sonra sizi asıl bilgilendirmek istediğimiz Tayland’da uygulanan bir masaj türü olan Tok Sen Thai masajıdır.

Tok Sen’in Thai anlamı enerjinin harekete geçmesidir. Vücudumuzda sıkışıp kalmış enerjinin dışarı atılmasını sağlar. Tahtadan yapılmış bir silindir bir sopa vücuttaki kasların üzerine yerleştirilerek başka bir tahta yardımıyla vurularak vücutta titreşime neden olmaktadır. Tarihi 5000 yıl öncesine uzanan bu kendine öz teknik Tayland’ın kuzeyinde (Lanna) yer alan Chiang Mai’de bulunmuştur. Önceleri tarlada çalışan kişilere ailelerince yapılan bu masaj tekniği zamanla turistlere de yapılır bir hal almıştır. Bu masaj tekniğinin her hangi bir açıklayıcı kitabı olmadığı sözlü bilgi ile zamanla günümüze kadar gelmiştir.

Masajı yaptırabileceğiniz merkezler:

Fah Lanna Spa – Chiang Mai

Tok Sen masajını yaptırmakla yetinmeyip öğrenmek isteyenler ise Spa Mantra’da 15 saat için 5.900 THB , Loikroh ‘da ise 12 saat için 5.000 THB yada Timmy’s de 2 gün için 3.000 THB  ödeyerek Tok Sen kursuna katılabilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here