Toksen Masajı

Seyahat RehberiToksen Masajı

Herkesin hayır demeyeceği şeylerden biri muhakkak masajdır. Ufacık bir dokunuşun sağlığa giden yoludur aslında masaj. Ağrılarımızdan, stresimizden kurtulabileceğimiz gibi kan dolaşımımızı düzenlemeye, sindirim yardımcı olmaya ve hatta kaslarımızın gevşemesine kadar bir çok rolü vardır. Bir dokunuşla başlayan ve sonunun gelmesini istemediğiniz masaj boyunca nedense hiçbir olumsuz düşünce, kötülük aklımızı meşgul etmez. Gözlerimizi kapar ve bu anın tadını çıkarmaya başlarız.

Masajın tarihine göz gezdirdiğimizde insanlığın ortaya çıkmasıyla başladığını söyleyebiliriz. Masajı ilk uygulayan toplumlar Asur’lardan başlar ve sırasıyla Babil, Çin, Hindistan, Mısır, Pers, Antik Yunan ve Roma olarak devam eder.

Masaj hakkındaki ilk bilgi M.Ö 2700 yılında Çin kitabında yerini almıştır. Yunanlılar ve Romalılar içinde oldukça önemli bir yere sahip olan masaj tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat tarafından tedavi yönetimi olarak kullanılması önerilmiş, İbni Sina tarafından da masajın yararları dile getirilmiştir.

Roma döneminde masaja oldukça rağbet edilmiş olup aynı zamanda Hindistan’da Ayurveda masajı oldukça talep edilen bir masaj türü olarak bilinmektedir.

Avrupa’da masajın yayılması ise 18. Ve 19. Yy’lara tekamül etmektedir. Avrupa’da masajın yayılmasına sebep olan kişi İsveçli Pen Henrik Ling sayesinde olmuştur.

19.yy’ın sonlarına doğru ise tıb alanında tedavi yöntemi olarak yaygın kullanıma başlanmıştır.

Kısa bir masaj tarihi bilgisinden sonra sizi asıl bilgilendirmek istediğimiz Tayland’da uygulanan bir masaj türü olan Tok Sen Thai masajıdır.

Tok Sen’in Thai anlamı enerjinin harekete geçmesidir. Vücudumuzda sıkışıp kalmış enerjinin dışarı atılmasını sağlar. Tahtadan yapılmış bir silindir bir sopa vücuttaki kasların üzerine yerleştirilerek başka bir tahta yardımıyla vurularak vücutta titreşime neden olmaktadır. Tarihi 5000 yıl öncesine uzanan bu kendine öz teknik Tayland’ın kuzeyinde (Lanna) yer alan Chiang Mai’de bulunmuştur. Önceleri tarlada çalışan kişilere ailelerince yapılan bu masaj tekniği zamanla turistlere de yapılır bir hal almıştır. Bu masaj tekniğinin her hangi bir açıklayıcı kitabı olmadığı sözlü bilgi ile zamanla günümüze kadar gelmiştir.

Masajı yaptırabileceğiniz merkezler:

Fah Lanna Spa – Chiang Mai

Tok Sen masajını yaptırmakla yetinmeyip öğrenmek isteyenler ise Spa Mantra’da 15 saat için 5.900 THB , Loikroh ‘da ise 12 saat için 5.000 THB yada Timmy’s de 2 gün için 3.000 THB  ödeyerek Tok Sen kursuna katılabilirler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

Khao Sok Milli Parkı Gezilecek Yerler

Khao Sok, evet biliyoruz adını hiç duymadınız. Khao Sok...

Sonbahar Tatili İçin En Güzel Rotalar – 8 Enfes Rota

Yaz mevsiminin bitişiyle sonbahar tatili için en güzel rota...

Railay Kumsalı – TAYLAND’IN GÖZBEBEĞİ

Tayland'da öyle yerler var ki bazen gezginler tarafından es...

Koh Phangan Adası – Güncel 2023

Koh Phangan adası gezilecek yerler, Koh Phangan Full Moon...