PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

AvrupaPortekizPORTO'DA GEZİLECEK YERLER

Portekiz’in şarabıyla ünlü şehri Porto’da gezilecek yerler nerelerdir? Porto’da gezilecek yerler nereler gibi en temel sorunun cevabını muhakkak merak ediyorsunuzdur. Biz yeni döndüğümüz bu güzel şehrin tüm detaylarını sizler için yazdık. Porto’ya gitmeden önce Porto turu planınızı makalemize göre yaparsanız emin olun dört dörtlük bir seyahat geçireceksiniz.

Lizbon’a nasıl gezdiysek Porto rehberimizde de hepsini teker teker anlatacak ve tüm detaylarıyla size vereceğiz.

Önce Lizbon Gezilecek Yerler yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızı okuyunuz.

PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

portoda gezilecek yerler

Porto, Portekiz seyahatine ilk başladığımız şehir oldu. Lizbon havalimanına indikten sonra kiraladığımız araçla hiç vakit kaybetmeden Porto’ya ulaştık.

Kimine göre Porto kimine göreyse Lizbon daha güzel. Lizbon’u görene kadar bunun cevabını vermeyecektik. Lizbon’u gördükten sonra da Porto’ya olan ilgimiz kat be kat arttı.

Porto, şarabı, seramikleri ve şehir içindeki köprüleriyle ünlü bir şehir. Porto, eski şehir olan Ribeira ve Gaia bölgelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu iki bölge arasından İspanya’dan doğup 900 km uzanan Duoro nehri geçiyor. Duoro nehrinin üzerindeki I.Luis Köprüsü de bu iki bölgeyi birbirine bağlıyor.

En başında açıklamak istediğimiz şey Porto ufak bir şehir olduğundan ve görülecek sayısız yeri olmadığından bu şehir için maksimum 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

PORTO RİBERİA BÖLGESİNDE GEZİLECEK YERLER

Riberia bölgesi Porto’nun eeski yerleşim yeridir. Old town olarak da biliniyor. Ve bu bölgenin özelliği Unesco tarafından Dünya Miras Listesine alınmış olması. Porto’da görülmesi gereken her şey aslında tam da bu noktada. İster ara sokaklarına girip dik merdivenleri tırmanın ister Duoro nehri boyunca yürüyüş yapın isterseniz tarihi yapılarını gezin.

I.Luis Köprüsü – Dom Luís I Bridge 

porto gezilecek yerler

I.Luis köprüsü Gaia ile Riberira bölgelerini birbirine bağlayan ana köprüdür. Üstünden tren altından arabalar geçiyor. Ve iki katı da yaya trafiğine açık. I.Luis Köprüsü, Gustave Eiffel’in öğrencisi Theophile Seyring tarafından 1886 yılında tamamlanmış. 

Konum için tıklayınız.

Sao Bento Tren Garı 

porto gezilecek yerler

Porto’nun şarabından sonra en meşhur neyi var diye soracak olursanız. Cevabımız Azulejo’dur. Azulejo, Porto seramiklerine verilen isimdir. Porto’da Azulejo’nun en güzel örneklerini görmek istiyorsanız iddia ediyoruz dünya’nın en güzel tren istasyonlarından biri olan Sao Bento tren garına gitmelisiniz. Bir diğer örneği de yeri gelmişken söyleyelim Carmo Kilisesinin dış cephesindedir.

porto Sao Bento Tren Garı

Tren istasyonunun önüne gelince ya burası mıydı diyeceksiniz. Ama devam edin ve içeri girin. Müthiş seramikler sizi bekliyor. Tren garının iç duvarlarındaki bütün çiniler orijinal. Ressam Jorge Colaço tarafından tasarlanan paneller tam 11 yılda tamamlanabilmiş. Ve toplamda 20.000 tane seramik kullanılmış.

Seremiklerin hepsi Portekiz’in tarihini ve kültürünü anlatmaktadır. 

Konum için tıklayınız.

World of Discoveries Müzesi 

Lizbon makalemizde Portekizli kaşifleri ve kaşiflerin ticaret yolları için çıktıkları yolculuktan bahsetmiştik. Osmanlı’nın Akdeniz üzerindeki hakimiyetinden dolayı Portekiz’li kaşifler yeni ticaret yolları için Ümit Burnu’nu aşmak zorunda kalmıştır. Kaşiflerin yeni ticaret yolları keşfetmek için çıktığı bu yolculuğu daha yakından görmek ve keşfettikleri ülkeler ile birlikte elde ettikleri ürünleri tanımak için bu müze tam sizlik.

Konum için tıklayınız.

Porto Katedrali 

porto katedrali

Portekiz’deki katedraller zamanında bu ülkede kale görevi yapmıştır. Porto Katedrali de buna örnektir. Şehri gezerken katedralin önünden geçmemek mümkün değil. Hafif yokuş tırmanacağınız için burada kısa bir mola verip katedralin bahçesinden manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Konum için tıklayınız.

Lello Kitapçışı 

Porto’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Lello & Irmao kitapçısı var. Edindiğimiz bilgiye göre Harry Potter’in yazarı J.K. Rowling, Porto şehrinde İngilizce öğretmenliği yaptığı sırada bu kitapçıdan çok etkilenmiş.

Lonely Planet tarafından, dünyanın en güzel üçüncü kitapçısı olarak duyurulan Lello & Irmão bugün Porto’nun en kalabalık ve en turistik yerlerinden biri. Kitapçıya girmek için önce bilet almanız gerekiyor. Hem önündeki sıranın uzunluğu hem de içerideki izdihamı anlatmak mümkün değil. Bazı yerlerin bu kadar popüler olması iyi mi kötü mü ona karar veremedik.

Kitapçıya giriş ücreti 5 Euro’dur. Güncel fiyatlandırmaya buradan bakabilirsiniz. 

Konum için tıklayınız.

Torre Dos Clerigos Kulesi ve Clerigos Kilisesi 

Torre Dos Clerigos Kulesi

Porto’nun en gözüken yapılarından bir tanesidir. 1732-1763 yılları arasında barok mimari ile inşa edilmiş yapıdaki kulenin yüksekliği 76 metredir. Mimari İtalyan mimar Nicolau Nasoni’dir. Dileyenler kuleye çıkıp tepeden manzara izleyebilir. 

Konum için tıklayınız.

Majestic Cafe’de Kahve İçin

Malum Porto’yu gezmek insanı yorar. İnişli çıkışlı daracık sokakları, her köşesinde dur şuradan da fotoğraf çekeyim zahmetleri sonucu mola vermek sizin de hakkınız. Eğer kısıtlı da süreniz varsa Porto’da bu hakkınızı Majestic Cafe’den yana kullanın deriz.

porto majestic cafe

Majestic Cafe’nin tarihi 1921 yılına uzanıyor. İlk açıldığında ismi Elit Cafe’miş. 1923 yılında hem cafenin ismi hem de dekoru değiştirilmiştir. II.Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle ülkede uygulamaya konulan savaş vergisi yüzünden cafe git gide önemini kaybetmiş hatta unutulup gitmiştir. Bu süreç 1983 yılına kadar devam etmiştir. Ta ki Agostinho Barrias ve çocukları sayesinde baştan yaratana kadar.

Dünyanın en iyi altıncı cafesi seçilmiş. İçi zaten özel tasarlamış lüks bir restaurant havasında. Ana giriş kapısının önünde ikişer kişilik olmak üzere toplam 6 tane masası var. Biraz sıkış sıkış olduğunu itiraf etmeliyiz. İçeriyi zaten sormayın ana baba günüydü. Ama bizim asıl fark ettiğimiz cafe’nin arka sokaktan da girişinin olmasıydı. Fakat arkadan girişler mümkün değil. Arka kapı girişine ana giriş için yönlendirme yapmışlar. Halbuki arka bahçesi oldukça ferahtı. Niye kullanılmadığı hakkında bir fikrimiz yok.

Konum için tıklayınız.

Carmo ve Carmelitas Kiliseleri 

porto Carmo ve Carmelitas Kiliseleri

Bu yapıya ilk baktığınızda tek bir yapı sanacaksınız. Ancak iki kilisenin birleşimidir. Ve bu kiliseleri birbirinden ayıran ön cephesindeki dünyanın en dar evidir. Kiliseye doğru yürürken dış cephesindeki çiniler dikkatini fazlasıyla çekecek biliyoruz ama ön tarafını da muhakkak görmenizi tavsiye ederiz. 

Konum için tıklayınız.

Aziz / St Ildefonso Kilisesi 

PORTO St Ildefonso kilisesi

Porto’da en beğendiğimiz yerlerden biri burası oldu. Hem çok turist olmadığı için de oldukça rahattı. Sao Bento ve Carmo-Carmelitas Kiliselerinin cephesindeki çinileri bu kilisede de görmek mümkün. 

Konum için tıklayınız.

VILA NOVA DE GAIA BÖLGESİNDE GEZİLECEK YERLER

Porto gaia bölgesi

Aslına bakarsanız Vila Nova de Gaia bölgesi şarap tadımı yapacaklar için oldukça cazip bir bölgedir. Duomo bölgesinde yetiştirilen üzümlerin üretiminin de bu bölgede yapıldığı yerdir. Bu bölgedeki şarap mahzenlerine girerek ve kadeh başı ücret ödeyerek tadımlar yapabilirsiniz.

Bölgenin bir diğer özelliği de Porto manzarasını en güzel sunan yer olmasıdır. İster Serra do Pilar manastırına girin isterseniz köprünün hemen yanındaki boş alana girin (bizim gibi) I.Luis köprüsü’nün süslediği müthiş Porto manzarası ayaklarınızın altında.

Duomo nehri üzerinde gerçekleştirilen bot turlarının kalkış noktası da yine bu noktadır. Dilerseniz Duomo’dan usul usul akarak da şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu arada Porto, Avrupa’da en fazla köprü barındıran şehirdir. Tur boyunca şehrin tarihi yapılarıyla birlikte bu beş köprüyü de görebiliyorsunuz. Biz bunu yapmayı tercih etmedik!

Bu bölgede yapılacak bir diğer aktivite de teleferiktir. 2011 yılında açılan teleferik ile 5 dakika sürecek olacak kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Tek yön 6, çift yön 9 euro’dur. Ücretlendirme ve çalışma saatlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Porto Şarabı İçin

Ülke’ye ismini veren Porto şehri bildiğiniz üzere dünyanın en tatlı şaraplarının üretildiği şehir olarak bilinir.

Porto şarapları 15. yüzyıldan bu yana Douro nehri boyunca uzanan vadide yetiştirilen üzümlerden yapılmaktadır. Şarabın tarifi ve yapıldığı üzüm çeşidi 1756 yılında çıkarılan bir kanunla koruma altına alınmış. Girdiğiniz her restaurant’ta Porto şarabı bulabilirsiniz. Ama tadım yapmak isterseniz gitmeniz gereken asıl bölge Gaia’dır.

Porto şarapları tatlı şarap olduğundan yemekle birlikte tüketilmez. Ya yemek öncesi ya da yemek sonrası tüketilen bir içkidir.

Kırmızı ve beyaz ayırımını saymazsak Ruby ve Tawny olmak üzere iki türü mevcuttur. Aralarındaki fark önce renginden anlaşılır. Ruby daha açık renge sahipken Tawny daha koyu renklidir. Diğer farkı ise Ruby daha az, Tawny daha fazla tatlıdır.

Niye Porto şarabı deniyor biraz da bundan bahsedelim. Başta dediğimiz gibi şaraplar Porto’da değil Duoro nehri vadisinde yetişen üzümlerden yapılmakta. Ama dünya’ya Porto limanından ihraç edildiği Porto şarabı deniyor.

Porto şarabının bu kadar ünlü olmasında parmağı olan ise İngilizlerdir. İngilizlerin en sevdiği Fransız şarabına 1678 yılında bir ambargo getiriliyor. Bunun üzerine en sevdikleri şaraba ulaşamayan İngilizler başka çareler aramaya başlıyor. Ve bu sayede Porto şaraplarıyla tanışıyorlar.

Tadım için tavsiyelerimiz; Sandamen, Taylor’s

Porto Kumsallarında Yüzün

porto kumsalları

Portekiz’in kuzeyindeki sahil şeridine Costa Verde deniliyor. Porto şehri de Portekiz’in kuzeyinde yer almasıyla bir çok kumsal Porto’ya çok yakın konumdadır. Eğer Porto şehir merkezini gezmek dışında kendinize deniz tatili için yerler bakıyorsanız aşağıda listelediğimiz kumsallardan istediğinize gidebilirsiniz.

Atlantik okyanusuna açılan kıyı şeridiyle Costa Verde’deki kumsallar; 

1.Praia do Carneiro: Porto’ya yalnızca 6 km uzaklıkta küçük kumsalı olan halk plajıdır.

2.Praia de Matosinhos: Porto’nun en popüler kumsalıdır. Hem geniş hem de kum plaja sahiptir.

3.Praia do Senhor da Pedra: Porto şehir merkezinden 14 km uzaklıktaki kumsal, kumsaldaki kaya üzerine inşa edilmiş küçük şapeli ile meşhur olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

PORTEKİZ’DE GEZİLECEK YERLER

Portekiz'de gezilecek yerler yazımız ile ayrıca Portekiz şehirlerinin tümü, Portekiz'e...

LİZBON NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Lizbon’dan yeni dönmüşken hemen sıcağı sıcağına Lizbon nerede, Lizbon’a...

LİZBON’DA GEZİLECEK YERLER

Portekiz’in en güzel şehri Lizbon’da görülecek yerler nerelerdir? Lizbon’da...