LİZBON NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Lizbon’dan yeni dönmüşken hemen sıcağı sıcağına Lizbon nerede, Lizbon’a nasıl gidilir sorularının merakını giderelim diye makalemizi sizler için yazmaya koyulduk. Tepelik ve sahil şeridi olan Lizbon, Avrupa’nın en batısında okyanusa açılan kapı olarak bilinen Portekiz ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir.

3 milyon nüfusuyla Tejo Nehri’nin yanı başına kurulu Lizbon, Atlantik okyanusunun kıyısında, renkli ve eğlenceli bir şehirdir. Uygun maliyeti, çeşitli turistik seçenekleri, birçok günübirlik gezi seçeneği ve elbette subtropik/typical Akdeniz iklimi nedeniyle Avrupa’da şehir tatili için en iyi yerlerden biridir.

Lizbon’a seyahat etmek için Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almaları zorunludur. Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızı okuyarak vizenizi nasıl alabileceğinizi okuyabilirsiniz. Bunun dışında Lizbon Gezilecek Yerler hakkında yazdığımız full liste sayesinde Lizbon tatilinizi daha programlı ve planlı şekilde gezebilirsiniz.

 

 

Lizbon, Avrupa’nın en canlı ve büyüleyici şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Bu şehir, yedi tepe üzerine kurulmuş olan Roma gibi tarihi bir dokuya sahiptir. Arnavut kaldırımlı sokaklar ve tepelik mahalleler, 20. yüzyılın başlarından bu yana hizmet veren tramvay ağıyla ünlüdür.

Dil: Ülkenin resmi dili Porkekizce’dir.

Para Birimi: Portekiz’in para birimi Euro’dur.

Kredi Kartı & ATM: Ülke genelinde oteller, restaurantlar ve bir çok dükkanda kredi kartı kullanımı yaygındır. Portekiz’deki bir ATM genellikle “multibanco” veya “caixa automática” olarak adlandırılır. Bu Portekiz ATM’leri sadece para çekmek için değil, aynı zamanda fatura ödemek, sinema bileti almak veya transfer yapmak için de kullanılır. Bunlar genellikle çoğu bankada, havalimanlarında, tren istasyonlarında ve alışveriş merkezlerinde bulunabilir.

Priz: Portekiz’de F tipi priz kullanılıyor. Voltajı 230V, frekans 50Hz’dir. Portekiz’e gitmeden dönüştürücü priz almanızı öneriyoruz. Voltaj ve frekans Türkiye ile aynı seviyede olduğundan dalgalanma koruma adaptöre ihtiyacınız olmayacaktır.

Güvenlik: Portekiz, Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biri olmakla birlikte dünyanın 13.güvenli ülkesi seçilmiştir. Ülkede suç oranı çok düşük olmakla birlikte her ihtimale karşı kalabalık yerlerde yan kesicilere dikkat etmekte fayda vardır.

Lizbon’u ziyaret ederken en az üç gün ayırmak harika bir fikirdir. Şehir aynı zamanda uzun bir yaz tatili için de mükemmel bir bölgedir. Şehri keşfetmek için birkaç önerimiz aşağıdaki gibidir:

Belém Bölgesi: Lizbon’un “Keşif Çağı” dönemine ait tarihi yerlerini keşfetmek için bir gün ayırabilirsiniz. Belém Kulesi ve Jerónimos Manastırı gibi önemli yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Alfama ve Parque das Nações: Bir diğer günü Alfama’nın dar sokaklarında kaybolmak ve modern Parque das Nações bölgesini ziyaret etmek için ayırabilirsiniz.

Sintra: Üçüncü gününüzü şehirden kısa bir mesafede bulunan ve masal şehri olarak bilinen Sintra’ya günübirlik bir geziye ayırabilirsiniz. Burada Pena Sarayı ve Quinta da Regaleira gibi büyüleyici yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Öneri: Dördüncü veya daha fazla gününüzü plaja gitmek için kullanabilir veya Cascais gibi sahil kasabalarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Lizbon’un alternatif bölgelerini keşfetmek ve ilgi çekici müzeleri ziyaret etmek için de zaman ayırabilirsiniz.

Lizbon aynı zamanda başkentten kolayca erişilebilen diğer önemli şehirlere/kasabalara da bir başlangıç noktasıdır. Örneğin, Évora, Óbidos veya sörf merkezleri olan Ericeira ve Nazaré gibi bölgeleri keşfetmek için günübirlik geziler düzenleyebilirsiniz.

Lisbon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Lizbon, Atina’dan sonra dünyanın en eski ikinci başkenttir.
  • Lizbon çok engebeli ve tepeli bir şehirdir. Bu engebeli yollar emin olun yolun sonunda size muazzam manzaralar sunacaktır.
  • Lizbon dalga sörfü çin biçilmiş bir kaftandır. Başlıca sörf yapılabilen kumsallar Praia do Guincho, Costa da Caparica, Bafureira, Poca and Sao Pedro’dur. Aynı zamanda dalgasız sahilleri denize girme imkanı da tanır.
  • 1700’lerden itibaren uygulanan Azulejo (seramik) sanatını görebileceğiniz en güzel şehirdir.
  • Fado’nun ülkesidir. Gitar eşliğinde nostaljik ve melankolik şiirlerin okunduğu bir çeşit ağıttır.

LİZBON NEREDE

Portekiz, Avrupa’da bulunan bir ülkenin başkentidir. Lizbon, Paris ve Roma’dan yüzyıllarca önce kurulmuş bir şehirdir ve kaşiflerin okyanusa açıldığı noktadır. Şehir, tarihi dokusu ve mimarisiyle ünlüdür.

Portekiz, Afrika’ya en yakın ülkelerden biridir ve doğusunda İspanya, güneyinde ise sadece Fas bulunmaktadır. Bununla birlikte, Portekiz’in birçok adası ve denizaşırı toprağı vardır. Bu topraklar, dünya çapında Portekiz’in etkisini gösteren bir dizi kültür ve tarih ile doludur. Portekiz ayrıca, Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir ülkedir ve güzel plajları ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Ülkenin mutfağı da, deniz ürünleri ve baharatlı yemeklerle tanınır.

Bunların yanı sıra, Portekiz’in zengin bir tarihi ve kültürel mirası vardır. Şehirlerinde antik Roma kalıntıları ve Ortaçağ kalesi gibi tarihi yapılar bulunur. Ülkenin edebiyatı ve müziği de dünya çapında tanınmaktadır.

Sonuç olarak, Portekiz sadece Avrupa’daki diğer ülkelerden farklı değil, aynı zamanda zengin tarihi, kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle de öne çıkıyor.

LİZBON’A NASIL GİDİLİR

Türkiye’de sadece İstanbul’dan aktarmasız uçuş gerçekleştirebilirsiniz. En popüler seçeneklerden biri İstanbul – Lizbon arası uçuşlarıdır. Bu uçuşu THY ve AirPortugal’ın aktarmasız seferleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Uçuş süresi ise oldukça kısadır. Sadece 4 saat 50 dakikadır. Ancak, ucuz uçak bileti arayışında olanlar için Lufthansa’nın aktarmalı seferlerine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

İspanya’dan Lizbon’a geçmek isterseniz Madrid, Barcelona, Palma, Gran Canaria, Alicante, Asturias, Bilboa, Malaga, Sevilla, Valencia’dan aktarmasız uçuşlar olduğunu da belirtmek isteriz.

İspanya’dan trenle geçmek için Rail Europe sitesinden Madrid, Barcelona, Granda ve Sevilla’dan Lizbon’a gerçekleştirilen seferleri saat ve ücretlerine kadar kontrol edebilirsiniz.

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Lizbon, ulaşım konusunda oldukça rahat bir şehir olarak bilinmektedir. Havalimanı olan Lizbon Portela’da, polis kontrolünden geçtikten ve valizlerinizi aldıktan sonra metro işaretlerini takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı hattı kırmızı renkte olduğu için gözden kaçırmak zor değildir. Bu hat sayesinde, istediğiniz her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Lisbon Metro Hatları

Kırmızı (Orient) Hat: São Sebastiao – Aeroporto. Parque das Nações ve havalimanını diğer hatlara bağlıyor.

Yeşil (Caravela) Hat: Cais do Sodré – Telheiras. Baixa çevresindeki turistik bölgeleri birbirine bağlayan hattır. Aynı zamanda Cascais’e giden tren istasyonunu da bu hat üzerinden ulaşılır.

Lizbon’da metro ya da diğer toplu taşıma hattını kullanmadan önce veznelerden almanız gereken Viva Viagem karttır. Viva Viagem kart bedeli 0.50 Cent’tir. Kartı aldıktan sonra içine  en az 3 Euro olmak kaydıyla  €5, €10, €15, €20, €25, €30, €35 ya da €40 yükleyebilirsiniz. Lizbon şehrindeki tüm banliyo trenlerinde ve toplu taşımalarda bu kart geçerlidir. Ayrıca Cascais ve Sintra’ya giden tren ve feribot için de bu kartı kullanabilirsiniz.

Tek seferlik metro bileti 1,65 Euro

Günlük metro + Carris denilen tramway bileti 6,60 Euro. Carris sayfasından detaylı fiyatlandırmayı kontrol edebilirsiniz.

Tavsiyemiz Lizbon’da günlük metro ve tramway bileti almanız yönündedir. Çünkü Lizbon’un olmazsa olmazı 28 numaralı tramway’a gün içinde istediğiniz gibi binmek ve Lizbon merkezine uzak konumdaki Belem bölgesine gitmek için mesafe uzun olduğundan gün içinde toplu taşımaya birden fazla binme ihtiyacınız olacak.

28 numaralı tramway’da kontroller çok ciddi olduğundan bunu da diğer Avrupa ülkelerindeki toplu ulaşım gibi düşünmeyin. Tramway’a biner binmez şöförün arkasındaki cihaza kartınızı okutmanız gerekiyor. Hazır ulaşımlardan bahsetmişken Lizbon’un olmazsa olmazı zaman yolculuğu makinası hakkında da bilgi verelim.

28 Tram Nedir?

Yaklaşık 7.5 km uzunluğunda hattı ve toplam 34 tane durağı olan Lizbon’un en otantik tramway hattıdır.

Tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. O dönemde Portekiz’de ana ulaşım aracı olan eski at arabaları bulunuyordu. Ancak 1914 yılında, Carris şirketi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nden ithal edilen tramvay sistemiyle bu durum değişti. Carris, Lizbon’da tramvay ve otobüs işleten bir şirketti ve 1901 yılında ilk elektrikli tramvayları kullanmaya başlamıştı. Daha sonra 1936-1947 yılları arasında bazı tramvay hatlarını tamamladı ve 1995-1996 yılları arasında diğer hatları tamamladı.

28 numaralı tramvayın güzergahı zamanla değişti. İlk başta duraklar Praça Camões’ten başlayıp Estrela’da sona eriyordu. Ancak günümüzde rotası Largo do Martim Moniz’de başlıyor ve Largo dos Prazeres’de sona eriyor.

lizbon 28E Tramway
28E Tramway Hattı Durakları

28 Tram’a binmek için ilk yapmanız gereken Praça Martim Moniz durağına gitmektir. Durağa varıp tramvayı beklemeye başlamadan önce mutlaka Viva Viagem kartınızı satın almış olun. Bunu metro duraklarından temin edebileceğinizi söylemiştik. İlk tramway kalkış saati sabah 05:40. Dileyenler Carris sayfasından 28E Tram’ın kalkış saatlerine bakabilir. Biz Lizbon seyahatimizde saat tam 09:00’da sıraya girdik. Bu saatte bile turistler akın akın kuyruk oluşturmaya başlamıştı. Bu nedenle tavsiyemiz durağa erken gidip cam kenarında oturup rahatça sokakları izleyebileceğiniz bir yer bulmanızdır.

  • Başlangıç durağı: Martim Moniz
  • Son durak: Campo Ourique
  • Haftaiçi Çalışma Saatleri: 5:40 – 23:30 
  • Cumartesi Günü Çalışma Saati: 5:45 – 20:30
  • Pazar Günü Çalışma Saati: 6:45 – 20:30

Her 10 dakikada bir tramway gelmektedir. Bu süre yoğun olan zamanlarda 15 dakikada bire çıkmaktadır.

More from the blog

PORTEKİZ’DE GEZİLECEK YERLER

Portekiz'de gezilecek yerler yazımız ile ayrıca Portekiz şehirlerinin tümü, Portekiz'e ne zaman gidilir, Portekiz'e kaç gün ayırmalı gibi soruların ve tüm detaylar hakkında bilgi sahibi...

PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

Portekiz’in şarabıyla ünlü şehri Porto’da gezilecek yerler nerelerdir? Porto’da gezilecek yerler nereler gibi en temel sorunun cevabını muhakkak merak ediyorsunuzdur. Biz yeni döndüğümüz bu...

LİZBON’DA GEZİLECEK YERLER

Portekiz’in en güzel şehri Lizbon’da görülecek yerler nerelerdir? Lizbon’da gezilecek yerler nereler, Lizbon’da nerede ne yenir gibi en temel soruların cevabını muhakkak merak ediyorsunuzdur....