Lizbon’dan yeni dönmüşken hemen sıcağı sıcağına Lizbon nerede, Lizbon’a nasıl gidilir sorularının merakını giderelim diye makalemizi sizler için yazmaya koyulduk. Lizbon, Avrupa’nın en batısında okyanusa açılan kapı olarak bilinen Portekiz ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. 506.000 nüfusuyla Tejo Nehri’nin yanı başına kurulu şehir Atlantik okyanusunun kıyısında, renkli ve eğlenceli bir şehirdir.

Lizbon Gezilecek Yerler yazımızı okuyunuz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızı okuyunuz.

Lizbon Nerede? Lizbon Hangi Ülkede?

Avrupa ülkesi olan Portekiz’in başkentidir. Lizbon, Paris ve Roma’dan yüzyıllarca eski bir şehir olup, kaşiflerin okyanusa açıldığı noktadır.

Diğer Avrupa ülkelerinden Afrika’ya en yakın olan ülkedir. Komşularına baktığımız zaman doğusunda İspanya, güneyinde sadece Fas bulunmaktadır. Bunlar dışında komşusu yoktur.

Lizbon’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’de sadece İstanbul’dan aktarmasız uçuş gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul – Lizbon arası uçuşu THY ve AirPortugal’ın aktarmasız seferleri ile gerçekleştirebilirsiniz.
Lizbon uçuşu kaç saat sürüyor sorusunun cevabı ise sadece 4 saat 50 dakikadır.

Eğer İstanbul-Lizbon arası ucuz uçak bileti almak isterseniz Lufthansa’nın aktarmalı seferlerine de göz atmanızı tavsiye ederiz.


İspanya’dan Lizbon’a geçmek isterseniz Madrid, Barcelona, Palma, Gran Canaria, Alicante, Asturias, Bilboa, Malaga, Sevilla, Valencia’dan aktarmasız uçuşlar olduğunu da belirtmek isteriz.

İspanya’dan trenle geçmek için Rail Europe sitesinden Madrid, Barcelona, Granda ve Sevilla’dan Lizbon’a gerçekleştirilen seferleri saat ve ücretlerine kadar kontrol edebilirsiniz.

Lizbon Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Lizbon ulaşım konusunda acayip rahatlığı olan şehirlerden bir tanesi. Lizbon Portela havalimanında polis kontrolü ve ardından valizinizi aldıktan sonra tabelalardan metro işaretini takip etmeniz yeterlidir. Havalimanı hattı olan kırmızı renkli hatta binerek şehrin istediğiniz yerine rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Tek seferlik metro bileti 1,45 Euro

Günlük metro + carris denilen tramway bileti 6,30 Euro

Tavsiyemiz Lizbon’da günlük metro ve tramway bileti almanız yönündedir. Çünkü Lizbon’un olmazsa olmazı 28 numaralı tramway’a gün içinde istediğiniz gibi binmek ve Lizbon merkezine uzak konumdaki Belem bölgesine gitmek için mesafe uzun olduğundan gün içinde toplu taşımaya birden fazla binme ihtiyacınız olacak.

Alınacak olan günlük kartın adı Viva Viagem’dir. Her bir kart bir kişi için geçerli olduğundan ne de olsa günlük kart aldık iki kişi iner binerim demeyin. Bu kesinlikle izin verilmeyen bir durum.

28 numaralı tramway’da kontroller çok ciddi olduğundan bunu da diğer Avrupa ülkelerindeki toplu ulaşım gibi düşünmeyin. Tramway’a biner binmez şöförün arkasındaki cihaza kartınızı okutmanız gerekiyor.

Instagram    Youtube    Facebook

Summary
Article Name
LİZBON NEREDE - LİSBON'A NASIL GİDİLİR
Description
Lizbon nerede ve Lizbon'a nasıl gidilir hatta Lizbon'da gezilecek yerlerden tutun Portekiz hakkında en kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here