PORTEKİZ’DE GEZİLECEK YERLER

AvrupaPortekizPORTEKİZ'DE GEZİLECEK YERLER

Portekiz’de gezilecek yerler yazımız ile ayrıca Portekiz şehirlerinin tümü, Portekiz’e ne zaman gidilir, Portekiz’e kaç gün ayırmalı gibi soruların ve tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Portekiz yazımız sayesinde sorunsuz ve programlı bir Portekiz turu için çok doğru bir yazı okumakta olduğunuza dikkat çekmek istiyoruz.

10 yıldır durmadan aralıksız gezip duruyoruz. Hatta son 3-4 yıldır da güncel olarak Instagram üzerinden paylaşımlarımı yaptığımız için bizi takip edenler ne sıklıkta gezdiğimizi bilirler. Ancak Portekiz gibi muhteşem bir ülkeyi neden ötelemişiz bunu anlayamıyoruz.

Hazır Schengen vizemiz de varken Avrupa’da herhangi bir ülkeye gitmek için bilgisayarın başına geçmiştim. Gideceğimiz ülkenin neresi olacağına dair en ufak bir fikrim yoktu. Bu tamamen uçak fiyatına göre şekillenecekti. Nasıl oldu bilmiyorum arama motorunda kendimi Portekiz uçak bileti ararken buldum. Ve tam 1.324,94 TL’e iki kişilik uçak bileti bulmamla Portekiz turu planını yapmaya başladım.

NOT: Fiyatlar 2019 yılına aittir. Portekiz seyahatinizi planlarken lütfen güncel fiyatları kontrol edip buna göre bütçeleme yapın!

Önce Portekiz ile ilgili temel soruların cevaplarını vermeye başlayalım sonra hemen Portekiz gezilecek yerleri bölge bölge listeleyelim.

PORTEKİZ’E NE ZAMAN GİDİLİR?

portekiz

Portekiz’e gitmek için en iyi dönem bahar ayıdır. İlk bahar ve sonbaharın başında gitmek en doğru tercih olacaktır. İlk baharda gitmeniz halinde ülke kış mevsiminden yeni çıktığı için çiçeklerin açtığı döneme denk gelecek ve çok renkli bir ülkeye merhaba demiş olacaksınız.

Nisan-Mayıs-Haziran ayları ile Eylül ortasından Ekim ortasına kadar olan süreç Portekiz’i ziyaret etmek için en iyi aylardır.

Biz 5 Haziran’da ülkeye ayak bastık. Lizbon haricinde hava çok güzeldi. Ancak Lizbon’da mont giyecek kadar soğuk bir hava vardı. Tabi bizimki istisna bir durum 🙂 Hatta yereller de havanın bu kadar soğuk olmasına çok şaşkındı. Normal şartlarda sıcaktan durulmayacağını söylemişlerdi. Siz her ne kadar sıcak ülkeye gidiyorum diye sewatshirt almamazlık etmeyin.

Mevsim haricinde Portekiz’e gitmek için en önemli neden festivalleridir. Eğer imkan dahilindeyse aşağıda yazdığımız festival dönemlerinde de ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sand City Fiesta : 400 ton kum sayesinde yetenekli heykeltraşların yapmış olduğu eserleri görebileceğiniz bir festivaldir. Her yıl üç kere gerçekleştiriliyor. 2019 yılı 8 Haziran – 14 Temmuz, 15 temmuz – 15 Eylül ve 16 Eylül – 8 Kasım tarihlerinde gerçekleşmiştir.

Semana Santa Festivali : Holy Week kutlamasıdır. Aslında İspanya’nın en önemli festivallerinden biridir. Her yıl Mart-Nisan ayları içinde tüm Portekiz’de kutlanır.

Fatima Festivali : Her yıl 13 Mayıs tarihinde kutlanan festival Portekiz’in en önemli Hristiyan hac festivalidir.

Rock In Rio Festivali : Avrupa’nın en büyük rock festivallerinden olan Rock In Rio, Lizbon’da Bela Via Park’ta gerçekleşiyor. Dünyaca ünlü şarkıcıların ve dj’lerin performans sergilediği Rock In Rio kaçırılmaması gereken bir festival. Bizden demesi!

PORTEKİZ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

portekiz nerede nasil gidilir

Portekiz, Avrupa kıtasında İber yarımadasının en sonunda yer alan ufak bir ülkedir. Tek komşusu İspanya’dır. 91,470 km2 yüzölçümü ile dünyanın 111.büyük ülkesidir.

İstanbul’dan Portekiz’in Lizbon ve Porto (Oporto) şehirlerine direk uçuşlar bulunuyor. Uçuş süresi 4 saat 55 dakikadır.

Bizim programımızdan örnek verecek olursak. Biz uçak biletimizi gidiş-dönüş Lizbon olarak aldık. Lizbon’dan araba kiralayarak kuzeye Porto’ya kadar gidip bir daha Lizbon’a geri döndük.

Siz git-gel yapmamak için Lizbon gidiş, Porto dönüş şeklinde çoklu uçuş da alabilirsiniz. Bizim gibi araba kiralayacaksanız aracınızı Lizbon’dan alıp, Porto havalimanında da teslim edebilirsiniz. Ya da tam tersi Porto’dan alıp Lizbon havalimanına teslim edebilirsiniz.

Portekiz’e gelmenin bir diğer yolu da Portekiz seyahatini Endülüs bölgesi ile birleştirmektir. Bu şekilde yapacaksanız Portekiz’e en yakın Endülüs şehirleri Madrid, Sevilla ve Malaga olduğunu unutmayın.

Sevilla – Porto : 313 km (direk uçuş yoktur)

Sevilla – Lizbon : 463 km (otobüsle 6,5 saat 16-40 euro arası, direk uçuş 1 saat 10 dakika)

Madrid – Porto : 567 km (otobüsle 10 veya 15 saat, 45-100 euro arası, direk uçuş 1 saat 20 dakika)

Madrid – Lizbon : 627 km (otobüsle 8 saat, 18 euro+, direk uçuş 1 saat 20 dakika)

PORTEKİZ’DE ARABA KİRALAMAK

Portekiz’e gitmeden önce hiç düşünmeden araba kiralamaya karar verdik. Portekiz turumuz boyunca oradan oraya gidip fazla yer görmek istediğimiz için toplu ulaşımla vakit kaybetmek istemedik. Toplam 4 günlük araç kirası için 91 Euro ödeme yaptık.

Bu ödemeye tam korumalı sigorta dahil değil. Tam koruma satın almadık. Avrupa ülkelerinde araba kiralamanın tek sıkıntısı otopark. Biz araba kiralayacağımız için özellikle otel çevresinde park yeri olan otelleri tercih ettik. Bir de gideceğimiz şehirlerde nerelerde otopark var hepsinin listesini önceden çıkarıp harita üzerinde pinledik.

Lizbon’dan ilk vardığımız gün arabayı kiralayıp kuzeye kadar çıktık. Ve Lizbon’a geri döndüğümüz gün direk havalimanına gidip aracı teslim ettik. Çünkü araba Lizbon’da gerçekten eziyetten başka bir şey değil. Hem şehir için toplu ulaşımın olması hem de yürünebilir bir şehir olduğundan arabanın bize yük olmasını istemedik. Ama Lizbon dışında genel olarak araba kiralamanızı öneririz.

PORTEKİZ’DE GEZİLECEK YERLER

portekiz gezilecek yerler

Portekiz gezilecek yerler listemizi bölümlere ayırarak daha anlaşılır bir gezi rotası çıkarmak istedik. Portekiz’e gidecek olanlara tavsiyemiz üç tane bölgedir. Bunlar Merkez Portekiz, Kuzey Portekiz ve Algarve bölgeleridir.

Portekiz’in merkezinde gezilecek yerler : Batalha, Coimbra, Fatima, Castelo Branco, Piodao, Leiria, Obidos, Peniche

Lizbon bölgesinde gezilecek yerler : Cascais, Sintra

Portekiz’in kuzeyinde gezilecek yerler : Aveiro, Porto, Guimaraes

Algarve’de gezilecek yerler : Alte, Sagres, Silves, Tavira

Biz bu şehirler ve kasabalar içinde Batalha, Coimbra, Fatima, Obidos, Cascais, Sintra, Aveiro, Porto ve Lizbon’u ziyaret ettik.

LİZBON

portekiz lizbon

Lizbon, Portekiz’in en büyük ve en turistik şehridir. Porto’dan sonra bizim en sevdiğimiz şehir oldu. Nasıl ki Roma ve Paris eski şehirse Lizbon’da bir o kadar tarihi bir şehirdir.

Avrupa’nın Atlantik’e açılan kapısı Lizbon, Vasco de Gama ve Macellan’ın yeni dünyayı keşfetmek için yola çıktığı şehirdir. Dolayısıyla tarihe merakınız varsa Lizbon tam size uygun bir yer.

Lizbon’u gezmek için en az iki dolu gün ayırırsanız doya doya her yerini gezebilirsiniz. Ama sakın ola bir gün gibi kısa bir süre ayırıp bu şehre haksızlık etmeyin.

Lizbon gezilecek yerler yazımızı okuyarak Lizbon hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

SİNTRA

Romantik mimarisiyle ünlü Portekiz şehri Sintra, antik kentlerden görkemli saraylara kadar pek çok turistik noktayı içinde barındıran ufak bir bölgedir. Genelde turistler Lizbon’dan Sintra’ya günübirlik ziyaret gerçekleştirerek sadece Pena Sarayı’nı ziyaret edip geri dönerler. Halbuki Sintra, Pena Sarayı’ndan ibaret bir yer değildir.

Sintra’da Gezilecek Yerler

Pena Sarayı: 1995 yılında Unesco Dünya Mirası listesine alınmış saray 2000 hektarlık engebeli alan üzerine inşa edilmiştir. İlk olarak manastır olarak yapılmış ve 1755 yılında gerçekleşen ve Lizbon’u yerle bir eden deprem sonucu manastır da harabeye dönüşmüştür. 1838 yılında Kral II.Ferdinand’ın manastırı ve çevresini düzenlemesiyle saray inşa edilmiştir. Kendine has mimarisi olan saray sadece mimari özelliği ile değil aynı zamanda renkli duvarları ile de masalsı bir saray görüntüsüyle ziyaretçi çekmeyi başarmaktadır.

Giriş ücreti : 10€, Bilet fiyatlarını Pena Palace resmi sayfasından satın alabilirsiniz.

Quinta da Regaleira: Pena sarayına 3 km uzaklıktaki bahçede görülmesi gereken en önemli şey yerin altına doğru inşa edilmiş ters kuledir. 27 metre derinliğe ulaşan kule ya da kuyu artık ne derseniz emin olun sizi şaşırtacak bir yapı.

Giriş ücreti : 2023 güncel fiyatı 11€  

Ulusal Sarayı – Palacio Nacional de Sintra: Mağribilerin İber Yarımadasında hüküm sürdüğü döneme uzanan tarihi ile saray bugün Unesco mirası listesindedir. Ardından Portekizlilerin Lizbon’u almasıyla kraliyete geçen sarayda değişiklikler yapılmıştır. İslam mimarisini görmek isterseniz girmenizi tavsiye edeceğimiz bir yerdir.

Giriş ücreti 9,50€  

Mouros Kalesi – Castelo Dos Mouros: Sintra şehrini koruma amacıyla 9 yy’da inşa edilen kale bugün şehir manzarasını izlemek için en popüler noktalardan biridir.

Giriş ücreti : 7,60€, biletinizi online bu sayfadan satın alabilirsiniz.

Monserrate Sarayı: Yazlık saray olarak inşa edilen yapıda gotik ve islam mimarisini aynı anda görebilirsiniz. Sadece yapının güzelliği değil aynı zamanda bahçesindeki envai çeşit bitkiler de göz kamaştırıcıdır.

Sintra’daki tüm güncel müze giriş ücretlerini bu linkten öğrenebilirsiniz.

Roca Burnu – Cabo da Roca: Sintra’ya kadar gelmişken Avrupa’nın en batı ucuna uğramamazlık etmeyin. Yukarıda araba kiralamadan bahsetmiştik. İşte araba kiralama bu gibi yerlere ziyaret edecekseniz çok kurtarıcı bir seçenek oluyor. Çok geniş bir otoparkı olduğu için de park sıkıntısı yaşanmayacak bir yer.

İsterseniz Avrupa’nın en batı ucuna geldiğinize dair kendinize sertifika düzenletebilirsiniz. Biz Asya kıtasının en batı noktası olan Babakale’den bu sertifikamızı alıp bir yerlere sokuşturduğumuz için yine aynı şeyi yaparız diye almadık. Ama hani hatıra olsun derseniz sertifika alabileceğinizi bilin!

Cabo da Roca’ya gitmek için Sintra tren istasyonun hemen sağ tarafında kalan otobüs durağından her 30 dakikada bir kalkan 403 numaralı otobüs ile 40 dakikalık yolculuk sonucu Cabo da Roca’ya varabilirsiniz. Otobüs 8:40 – 20:40 arası hizmet etmektedir.

Azenhos Do Mar: Sintra’ya 12 km uzaklıktaki kasaba abartmıyoruz Portekiz’de en beğendiğimiz yer oldu. Burası vadi içinde küçücük bir kasaba. Kasabaki evler yamaç üzerine kurulmuş. Kasabanın merkezinde yalnızca bir kaç tane Restaurant var. Ve hepsi de birbirinden şıktı. Eğer Portekiz’de araç kiralayacaksanız kuzeyden güneye inerken ya da güneyden kuzeye çıkarken rotanıza burayı mutlaka ekleyin.

portekiz Azenhos Do Mar

Lizbon’dan Sintra’ya gitmek için en kolay ulaşım yolu trendir. Lizbon Rossio tren istasyonundan her 30 dakikada bir kalkan tren ile 40 dakikada Sintra’ya varabilirsiniz. Ulaşım haritalarını ve sefer saatlerini bu linkten kontrol edebilirsiniz.

CASCAIS

portekiz cascais gezilecek yerler

Portekiz’in Lizbon şehrine bağlı diğer bir yer de Cascais’tir. Sintra’ya sadece 17 km uzaklıkta olduğu için Sintra’ya kadar gelmişken Cascais’e de uğrayabilirsiniz. Cascais tam bir sahil kasabasıdır. Praia da Ribeira de Cascais, Praia da Conceição ve Praia da Rainha denize girmek için tavsiye ettiğimiz kumsalladır. Denize girmek dışında Cascais’de yapılan diğer bir şey de balık yemektir. Eğer sörfe merakınız varsa Cascais’ten sadece 5 km uzaklıktaki Praia Do Guincho sahiline gidebilirsiniz.

PORTO

portekiz porto gezilecek yerler

Portekiz’de en beğendiğin yer neresi diye sorsalar ilk sıraya Porto’yu koyarım. Portekiz öncesi hemen hemen hepimizin bir sorusu vardır. Porto mu Lizbon mu diye. Kesinlikle Porto. Bir kere Lizbon’la kıyas edilecek bir şehir değil. Lizbon gerçekten büyük bir şehir, Porto ise daha küçük ve daha samimi. Biz ilk gördüğümüzde hani Sirkeci’den Galata manzarası var ya ona benzettik. En az iki dolu gün ayırarak Porto’yu gezmenizi öneriyoruz.

Porto Gezilecek Yerler yazımızda Porto hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yazımızı okuduktan sonra niye çok sevdiğimizi anlayacaksınız 😉

PORTEKİZ’İN VENEDİK’İ AVEIRO

portekiz aveiro gezilecek yerler

Küçük kasaba etrafını çevreleyen kanallarıyla Portekiz’in en sıradışı ve çarpısı kasabasıdır. Moliceiros isimli renkli gondolları, kasabanın hemen yanı başındaki tuz üretilen bölgesi, kasabaya bir kaç km uzaklıkta renkli evleri ile son zamanlarda meşhur olan Costa Nova sahiliyle Aveiro kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir kasaba.

-Moliceiros’ler ile tarihi şehrin içinde tekne turu yapın.

-Tuz spa’sı ile cildinizi yumuşatın

-Şehir merkezini gezerek Art Nouveau mimarisinin izini sürün

-Çinilere doyun. Şehrin bir çok yapısı beyaz ve mavi çinilerle bezelidir

-Fotojenik balıkçı köyü Costa Nova’yı ziyaret edin.

COIMBRA

coimbra portekiz

Mondego nehrinin kenarına kurulu şehir Coimbra tam bir bir öğrenci şehridir. Şehre girdiğiniz anda ne kadar huzurlu olduğunu hissedeceksiniz. 12. ve 13.yy’da Portekiz’in eski başkenti olan şehir görkemli bir tarihe geçmişe sahip. Portekiz’in entelektüel başkenti olmuş Coimbra üniversitesi ve öğrencileri ile adından söz ettiriyor.

Coimbra Üniversitesi: Dünyanın en eski üniversitelerinden olan Coimbra Üniversitesi Portekiz’in ilk üniversitesidir. 1290 yılında açılan üniversiteden pek çok ünlü isim çıkmıştır.

Biblioteca Joanina: The Telegraph’a göre dünyanın en muhteşem kütüphanelerinden biri Joanina kütüphanesidir. Yine Flavorwire dergisine göre de burayı dünyanın en güzel kütüphanesi seçmiştir. Coimbra Üniversitesi Kütüphanesi, Avrupa’nın en özgün barok kütüphanelerinden biri olup belirgin bir Rokoko tarzına sahiptir.

Baixa bölgesi, Igreja de Santa Cruz – Santa Cruz Manastırı, Yeni ve Eski Katedral, Santa Clara A-Velha ve Santa Clara A-Nova manastırı, Jardim Quinta das Lágrimas bahçesi gezilecek diğer yerler arasındadır.

Coimbra’da cafe ve Restaurant tavsiyelerimiz

-A Cozinha de Maria

-Santa Cruz Cafe

-O Convento Restaurant

-Zé Manel Dos Ossos

FATIMA

portekiz fatima

Portekiz 3 F’si ile meşhurdur. Fado, Futbol ve Fatima’dır. Kimileri üçüncü F için Fiesta dese de genel görüş Fatima’dır. Fatima, Portekiz için en kutsal yer desek yanlış söylemiş olmayız.

Fado bir müzik türüdür. Ağıt müziği desek daha yerinde bir terim olur. Eskiden alt sınıfın müziği olan Fado denizcilerin arkasından söylenirmiş. Fakat sonraları alt sınıfa ait olmaktan çıkan müzik 1960’lı yıllarda üst sınıfa da hitap etmeye başlamış. Ve günümüze kadar gelmiştir. Şimdilerde Portekiz’e gelen her turistin başlıca yaptığı aktivitelerden biri arasındadır. Fadista’ların mikrofon kullanmadan yaptığı fadi gösterisini mutlaka izlemelisiniz.

Fatima dinle alakalıdır. Fatima’nın hikayesi 3 çocukla başlıyor. Bahsettiğimiz 3 çocuk 13 Mayıs 1917 tarihinde Aljustrel isimli bir köyün civarında koyunlarını otlatırken birden başlayan yağmurdan kendilerini korumak için meşe ağacının altına sığınmışlar. Bu esnada meşe ağacının üzerinde bir silüet fark ederler. Bir de bakıyorlar ki gördükleri kişi Meryem Ana. Meryem Ana çocuklara buraya kilise yaptırmalarını söylemiş. Çocuklar da köye koşup hemen durumu anlatmış ama kimse inanmamış tabi.

Sonra kehanet üstüne kehanet derken Fatima’ya kilise inşa edilmiş olup bugün Katolik’lerin en kutsal yeri, en önemli hac merkezi haline gelmiştir. 1 milyon kişinin sığabileceği büyüklükte bir meydan, Meryem Ana’nın görüldüğü yere papel yapılmış ve çoban çocukların mezarları bulunuyor. Biz içini girip gezmedik. Yolumuzun üzeri olduğu için uğradık ve geçtik. Ziyaret edip etmemek size kalmış!

OBIDOS

portekiz obidos

Portekiz’in en iyi kale şehir örneklerinden biridir. Tarihinde Romalılar, Vizigotlar, ve Araplar’ın hüküm sürdüğü şehir Kral II.Alfanso’nun alınmasıyla eşi Kraliçe Urraca’ya hediye edilmiştir. Bugün kale içinde kalan tarihi Obidos şehri arnavut kaldırımlı daracık labirent sokakları ve bembeyaz evleri ile Portekiz’in en fotojenik köylerinden bir tanesidir.

Biz buraya yoldan geçerken uğramak yerine bu huzurlu şehrin göbeğinde bir gecemizi geçirmek istedik. İyi ki de kalmışız. Şehirde özellikle şuraya gidin diyeceğimiz bir yer yok. Zaten kalenin kapısından geçerek şehrin göbeğine çıkılıyor. Çok küçük olduğu için yalnızca 2-3 saat ayırmanız yeterlidir. 

ALGARVE

Portekiz’in güney sahil kesiminin olduğu bölge Algarve’dir. Birbirinden güzel kumsalları ve doğal güzellikleri ile son yılların vazgeçilmez Portekiz görülecek yerlerinden biri haline gelmiştir.

Kaya oluşumlarını görebileceğiniz Ponta da Piedade, bizim kaputaş benzeri kumsalı olan ve 225 basamakla inilen Camilo kumsalı, kemerli taş köprünün süslediği Student kumsalı, muhteşem oluşumu ile ağzınızı açık bırakacak Benagil mağarası, değişik kumsal oluşumuna sahip Praia de Odeceixa Mar, sörf cenneti Praia do Amado, kaya üzerine kurulu ve önünde kristal berraklıkta suya sahip Carvoeiro köyü görülecek en güzel yerler arasındadır.

PORTEKİZ’DE GEZİLECEK DİĞER ÖNERİLERİMİZ

Cavao Dos Conchos 

portekiz Cavao Dos Conchos

Covãüao dos Conchos, Portekiz’de bulunan Serra da Estrela dağlarında yer alan yapay bir göldür. 2016 yılına kadar bilinmeyen göl şimdilerde Portekiz’in en değişik yeri haline gelmiş durumda. Doğal bir oluşum değil insan yapımıdır. 1955 yılında hidroelektrik barajının inşaatı sırasında yapılmıştır. Mühendislerin boru hattı oluşturmak yerine iki gölü birbirine bağlamak için bir tünel yapmaya karar verilmesiyle yapılmıştır.

Douro Vadisi Gezilecek Yerler

douro vadisi portekiz

Porto’un 100 km batısında büyüleyici bir bölgedir. Unesco koruması altında olup şarap üretim tarihinin 2000 yıl öncesine uzandığı dünyanın en eski şarap bölgelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Hasat dönemine denk getirirseniz mutlaka konaklamanızı 100 yılı aşkın tarihi olan bağ evlerinde ayarlamaya özen gösterin. Bu bölgede yapılacak diğer keyifli aktivite ise Douro nehrinde yapacağınız tekne turudur.

Tavsiye ettiğimiz bağlar:

Quinta da Pacheca,

Winery, explore Quinta das Carvalhas,

Quinta do Seixo

Alentejo Gezilecek Yerler

portekiz Alentejo
Fotoğraf : fashionedible

Portekiz’in gizli hazinesi Alentejo ile tanıştıralım sizleri. Geleneksel balıkçı köyleriyle, el değmemiş playlarıyla, tarihi kasabalarıyla Alentejo es geçilmemesi gereken bir bölgedir.

Bölgenin ana şehri olan Evora ve diğer küçük kasabaları olan Monsaraz, Marvão, Elvas,Castelo de Vide’e vaktiniz varsa uğramaya çalışın.

Guimaraes Gezilecek Yerler

portekiz Guimaraes

Portekiz’in doğum yeri olarak kabul edilen şehir Portekiz’in ilk Kralı Afonso’nun burada doğmuş olmasından kaynaklanır. Unesco Mirası Listesindeki Guimaraes şehri Porto’ya 55 km olduğu için yakınlığını fırsat bilip Porto’ya gelen turistlerin hemen hemen hepsi günübirlik ziyaret ile Guimaraes’e giderler. Şehrin kalbi Largo da Oliveira’dan gezmeye başlayıp Igreja de Nossa Senhora da Oliveira kilisesini, Bragança Dükleri Sarayını, Alberto Sampaio Müzesini ve Guimaraes kalesini görebilirsiniz. 

Monsanto Gezilecek Yerler

monsanto portekiz

1938 yılında Portekiz’in Portekiz köyü ünvanı alan Monsanto tamamen taş mimarisi ile adından söz ettirmektedir. Monsanto’daki evler koca koca kayalar arasına inşa edilmiştir. Portekiz’in kırsal kesiminde dağın başında müthiş manzaraya sahip köy belki de hayatınızda görüp görebileceğiniz en değişik yerlerden biri olacaktır.

Monsanto, Porto’dan 290 km, Lizbon’dan 280 km, Coimbra’dan 190 km uzaklıktadır.

Monsanto’ya 26 km uzaklıktaki Braga’ya gidip tarihi 14 yy’a uzanan, 577 basamaklı barok mimariye hakim Bom Jesus Do Monte’yi ziyaret edebilirsiniz.

Madeira Gezilecek Yerler 

madeira portekiz

801 km2 yüzölçüme sahip Madeira Adaları, Atlas Okyanusu′nda, Portekiz′e bağlı bir özerk bir bölgedir. Atlantik’in incisi Madeira macera severler için biçilmiş bir kaftan adeta. Adanın en yüksek zirvesi olan Pico Ruivo’a trekking yapıp bulutların üzerine çıkın, Porto Moniz bölgesindeki doğal havuzda yüzün, Pico do Arieiro’da günü doğurun ve sayısız trekking ve yürüyüş rotalarını keşfedin. Eğer daha konforlu gezmeye düşkünseniz burası size göre değil. Burası bir bakıma Hawai adasına benzemektedir. Daha çok manzara odaklı bir seyahat planlıyorsanız listesinize eklemeyi unutmayın.

Ziyaret edilecek en iyi dönem Nisan-Ekim ayları arasıdır.

Lizbon-Madeira arası uçakla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Azorlar Gezilecek Yerler

azorlar portekiz

Azorlar da yine Madeira Adaları gibi Atlas okyanusunda Portekiz’e bağlı iki özerk bölgeden diğeridir. Azorlar’da toplam 9 ada bulunuyor. Merkezi Sao Miguel Adasıdır.

Burada gezilip görülecek en güzel yerler :

Terra Nostra botanik parkında turuncu renkli doğal havuz

Sete Cidades Gölü

Mosterios Kumsalı

Miradouro do Boca de Inferno manzara noktası

Caldeira Das Furnas Termal Vadi

Nossa Senhora Da Paz Şapeli

Plantações De Cha Gorreana Çay Tarlaları

Ribeira Dos Caldeiroes bölgesindeki Plunge Beneath Şelalesi

Fogo Gölüne tırmanış

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GEZGİN ÇİFT

Biz Orkun ve Neslihan. 2008 yılında hayatımızı birleştirdik. Ardından GEZGİN ÇİFT isimli web sitemizi kurarak gezilerimizi, anılarımızı buraya yazar olduk.

2014 yılında her ikimiz de mesleğimizi bırakıp tam zamanlı gezmeye karar verdik. Aradan geçen kısa bir süre sonra bizimle gezmek isteyenlere liderlik yaparak şimdi hem geziyor hem de gezdiriyoruz.

Hakkımızda daha fazla bilgi için BİZ KİMİZ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
İLGİLİ

PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

Portekiz’in şarabıyla ünlü şehri Porto’da gezilecek yerler nerelerdir? Porto’da...

LİZBON NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Lizbon’dan yeni dönmüşken hemen sıcağı sıcağına Lizbon nerede, Lizbon’a...

LİZBON’DA GEZİLECEK YERLER

Portekiz’in en güzel şehri Lizbon’da görülecek yerler nerelerdir? Lizbon’da...